Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Teomith είπε

Μετά από επικοινωνία με πωλητή της nrg μου ξεκαθάρισε ότι καμία ιδιωτική εταιρεία ρεύματος δεν παράγει δικό της ρεύμα και αν παράγει απαγορεύεται να το πουλάει στους πελάτες της! Οπότε αυτά που λένε είναι ψεμα! Ιδιώτες και ιδιωτικές εταιρείες ρεύματος που παράγουν ρεύμα τους το αγοράζει η ΔΕΗ.Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω...... 

PROTERGIA ,ΗΡΩΝ , ELPEDISON , (και η ΔΕΗ φυσικά) παράγουν ρεύμα δικό τους είτε απο ανανεώσιμες είτε απο φυσικό αέριο... δεν ξέρω αν είναι και άλλοι  .

Επίσης μην ακούς ποτέ τι λένε οι πωλητές ... τα νούμερα να σου βγαίνουν και να είναι καθαρό το συμβόλαιο

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, Teomith είπε

Μετά από επικοινωνία με πωλητή της nrg μου ξεκαθάρισε ότι καμία ιδιωτική εταιρεία ρεύματος δεν παράγει δικό της ρεύμα και αν παράγει απαγορεύεται να το πουλάει στους πελάτες της! Οπότε αυτά που λένε είναι ψεμα! Ιδιώτες και ιδιωτικές εταιρείες ρεύματος που παράγουν ρεύμα τους το αγοράζει η ΔΕΗ.Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω...... 

Άσε το τόπικ και εμπιστεύσου τους πωλητές φίλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Teomith είπε

Μετά από επικοινωνία με πωλητή της nrg μου ξεκαθάρισε ότι καμία ιδιωτική εταιρεία ρεύματος δεν παράγει δικό της ρεύμα και αν παράγει απαγορεύεται να το πουλάει στους πελάτες της! Οπότε αυτά που λένε είναι ψεμα! Ιδιώτες και ιδιωτικές εταιρείες ρεύματος που παράγουν ρεύμα τους το αγοράζει η ΔΕΗ.Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω...... 

Ε αφου το ειπε ο πωλητης της NRG ετσι θα ειναι.:P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Κι εγώ μεταφέρω λόγια φακίρη. Πείσε με με επιχειρήματα ότι έχει άδικο.

Ε μα...

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

49 λεπτά πριν, Teomith είπε

Με πεισατε με επιχειρήματα!Ας  απαντήσει κάποιος που γνωρίζει.(Δεν μεταφέρω δική μου άποψη μόνο λόγια του πωλητη) 

Τι να πεισω δηλαδη και με ποια επιχειρηματα?

Να προσπαθησω ν'αντικρουσω τι καθε βλακεια που λεει ενας πωλητης?

Μπορεις αν θες με λιγο ψαξιμο να δεις τι ισχυει και τι οχι αν και επιγραμματικα σου απαντησε ο korakios.

17 λεπτά πριν, Teomith είπε

Σε όλα τα forum 2-3 παιδάκια χαλάνε το θέμα.τυχαιο!

Οχι ειναι παραπανω πιστεψε με....ειναι πολλοι περισσοτεροι και τους εχω ολους σε blacklist(αγνοηση).

Ελπιζω να μην εισαι ο επομενος γιατι ειναι πολλοι οι υποψηφιοι.

 

Επεξ/σία από HERTHAN
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Διαβασε το sticky και βαλε τις καταναλωσεις σου στο excel.

Έβαλα  16000kW (καλού κακού, πολύ περισσότερο απ'οσο καίω) στο excel και απότι βλεπω η εταιρείες που συμφέρουν είναι:

- nrg save 40%

- nrg electricity for u fixed

- elpedison 24 ωρες νυχτερινο fixed

- elpedison 

 

η nrg αξίζει; γιατί δεν την ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, MariosX είπε

Έβαλα  16000kW (καλού κακού, πολύ περισσότερο απ'οσο καίω) στο excel και απότι βλεπω η εταιρείες που συμφέρουν είναι:

- nrg save 40%

- nrg electricity for u fixed

- elpedison 24 ωρες νυχτερινο fixed

- elpedison 

 

η nrg αξίζει; γιατί δεν την ξέρω

Με τετοια καταναλωση τοτε το NRG SAVE ειναι μονοδρομος αλλα να ξερεις οτι εχει δεσμευση οπως θα ειδες και στο excel 24 μηνες.

Το παγιο του ειναι κανονικα στα 2,5 ευρω με ebill και με 4 ευρω επιπλεον τον μηνα ενεργοποιεις την υπηρεσια fixed ετσι ωστε να μην χρεωνεσαι ρητρες.Για τους 4 πρωτους μηνες δεν χρειαζεται να το ενεργοποιησεις μιας και δεν χρεωνουν ΟΤΣ.Το ενεργοποιεις λιγο πριν ληξει το 4μηνο.

Για το προγραμμα θα μιλησεις μαζι τους ειτε μεσω τηλεφωνου ειτε μεσω chat η email.

Προσωπικα επειδη κι εγω ειμαι στην NRG μεχρι τωρα δεν ειχα κανενα θεμα αλλα υπαρχουν καποια παιδια που ειχαν καποια προβληματα οπως συμβαινει αλλωστε με ολους τους παροχους σε αναλογες περιπτωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Teomith είπε

Με πεισατε με επιχειρήματα!Ας  απαντήσει κάποιος που γνωρίζει.(Δεν μεταφέρω δική μου άποψη μόνο λόγια του πωλητη) 

Λοιπόν ρεύμα παράγουν οι καθετοποιημενες εταιρίες protergia elpedison Ήρων κ φυσικά ΔΕΗ . Ρεύμα παράγει κ όποιος έχει φωτοβολταϊκά είτε σπίτι του είτε σε χωράφι , όλο αυτό το ρεύμα πηγαίνει στο σύστημα κ από εκεί στην κατανάλωση σε εμάς δηλ, κ όλοι πληρώνονται κ πληρώνουν για το ρεύμα που καταναλώνουν . Ελπίζω να κατάλαβες τι μπούρδα σου είπε ο πωλητής κ για αυτό τον λόγο είναι πωλητής κ όχι ενεργειακός σύμβουλος ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

Λοιπόν ρεύμα παράγουν οι καθετοποιημενες εταιρίες protergia elpedison Ήρων κ φυσικά ΔΕΗ . Ρεύμα παράγει κ όποιος έχει φωτοβολταϊκά είτε σπίτι του είτε σε χωράφι , όλο αυτό το ρεύμα πηγαίνει στο σύστημα κ από εκεί στην κατανάλωση σε εμάς δηλ, κ όλοι πληρώνονται κ πληρώνουν για το ρεύμα που καταναλώνουν . Ελπίζω να κατάλαβες τι μπούρδα σου είπε ο πωλητής κ για αυτό τον λόγο είναι πωλητής κ όχι ενεργειακός σύμβουλος ....

Μια μικρή βοήθεια στην "αλυσίδα":

Από όσο γνωρίζω, και θεωρώ ότι πράγματι ξέρω, καμία εταιρεία που παράγει ρέυμα (με όποιο τρόπο, ΑΠΕ,λιγνίτη, gas) δεν (επιτρέπεται να)το περνάει απ'ευθείας στον "retail" πελάτη της (αν δηλαδή είναι και παραγωγός και πωλητής).

Όλοι οι παραγωγοί δίνουν το ρεύμα στον ΑΔΜΗΕ και από τον ΑΔΜΗΕ παίρνουν ρεύμα όσοι πουλάνε σε πελάτες ιδιώτες/μαγαζιά/εργοστάσια κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, in_insomnia είπε

Όλοι οι παραγωγοί δίνουν το ρεύμα στον ΑΔΜΗΕ και από τον ΑΔΜΗΕ παίρνουν ρεύμα όσοι πουλάνε σε πελάτες ιδιώτες/μαγαζιά/εργοστάσια κλπ..

Άρα και η ΔΕΗ, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Με τετοια καταναλωση τοτε το NRG SAVE ειναι μονοδρομος αλλα να ξερεις οτι εχει δεσμευση οπως θα ειδες και στο excel 24 μηνες.

Το παγιο του ειναι κανονικα στα 2,5 ευρω με ebill και με 4 ευρω επιπλεον τον μηνα ενεργοποιεις την υπηρεσια fixed ετσι ωστε να μην χρεωνεσαι ρητρες.Για τους 4 πρωτους μηνες δεν χρειαζεται να το ενεργοποιησεις μιας και δεν χρεωνουν ΟΤΣ.Το ενεργοποιεις λιγο πριν ληξει το 4μηνο.

Για το προγραμμα θα μιλησεις μαζι τους ειτε μεσω τηλεφωνου ειτε μεσω chat η email.

Προσωπικα επειδη κι εγω ειμαι στην NRG μεχρι τωρα δεν ειχα κανενα θεμα αλλα υπαρχουν καποια παιδια που ειχαν καποια προβληματα οπως συμβαινει αλλωστε με ολους τους παροχους σε αναλογες περιπτωσεις.

δεν μπορω να καταλαβω ομως

ακομα και 6000kw καταναλωση να εχω παλι συμφερουν οι συγκεκριμενες εταιριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...