Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, MariosX είπε

Έβαλα  16000kW (καλού κακού, πολύ περισσότερο απ'οσο καίω)

Αν βάλεις ό,τι να 'ναι καταναλώσεις μπορεί να βγάλεις ό,τι να 'ναι συμπεράσματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, in_insomnia είπε

Μια μικρή βοήθεια στην "αλυσίδα":

Από όσο γνωρίζω, και θεωρώ ότι πράγματι ξέρω, καμία εταιρεία που παράγει ρέυμα (με όποιο τρόπο, ΑΠΕ,λιγνίτη, gas) δεν (επιτρέπεται να)το περνάει απ'ευθείας στον "retail" πελάτη της (αν δηλαδή είναι και παραγωγός και πωλητής).

Όλοι οι παραγωγοί δίνουν το ρεύμα στον ΑΔΜΗΕ και από τον ΑΔΜΗΕ παίρνουν ρεύμα όσοι πουλάνε σε πελάτες ιδιώτες/μαγαζιά/εργοστάσια κλπ..

Eννοειται αυτο , το ρευμα που παραγεται πηγαινει στο συστημα απο τους παντες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Depeche3 είπε

Eννοειται αυτο , το ρευμα που παραγεται πηγαινει στο συστημα απο τους παντες 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Άρα και η ΔΕΗ, σωστά;

Ναι και η ΔΕΗ φυσικα, η μονη διαφορα της δεη ειναι ο λιγνιτης

1 λεπτό πριν, Teomith είπε

Μια χαρά μου τα έλεγε ο πωλητής! 

Ο πωλητης σου ελεγε οτι δεν παραγουν ρευμα και οτι ειναι παρανομο οτι του κατεβαινε δηλ

και καμια ΔΕΗ δεν αγοραζει ρευμα για συμπληρωμα, παραγει ρευμα και η ΔΕΗ οπως και ολοι οι αλλοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Αν βάλεις ό,τι να 'ναι καταναλώσεις μπορεί να βγάλεις ό,τι να 'ναι συμπεράσματα.

Το θέμα είναι πως τωρα ξεκινησα να μενω μονος μου και δεν εχω ιδεα για το ποσο ρευμα καιω, δεν εχω εικονα.

Απλά καιγοντας ενα aircondition + laptop στο γραφειο που εργαζομαι, μου ηρθε εκαθαριστικο 631 kW.

Τώρα που μενω μόνος μου απλά έχω + κουζίνα + μπανιο + πλυνηριο ρουχων + φορτιστη κινητου + aircondtion.

μονος που ειμαι ποσο ρευμα να καψω.

 

Γι αυτό βάζω το 6000 - 10000 kwh

 

Βλέπω πως αν έχω max καταναλωση 6000 η nrg δεν συμφερει λογω παγιων εξοδων

αν ομως καιω πολυ ρευμα τοτε συμφερει με τα χιλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, MariosX είπε

Βλέπω πως αν έχω max καταναλωση 6000 η nrg δεν συμφερει λογω παγιων εξοδων

αν ομως καιω πολυ ρευμα τοτε συμφερει με τα χιλια.

Κάπως έτσι πάει γενικά αυτόν τον καιρό. Στα ψηλά nrg, στα χαμηλά ελίν ή solar energy. Και τα ΕΛΤΑ έχουν καλές τιμές αλλά με ΟΤΣ (η οποία όμως δεν έχει εφαρμοστεί ποτέ ακόμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, MariosX είπε

Το θέμα είναι πως τωρα ξεκινησα να μενω μονος μου και δεν εχω ιδεα για το ποσο ρευμα καιω, δεν εχω εικονα.

Απλά καιγοντας ενα aircondition + laptop στο γραφειο που εργαζομαι, μου ηρθε εκαθαριστικο 631 kW.

Τώρα που μενω μόνος μου απλά έχω + κουζίνα + μπανιο + πλυνηριο ρουχων + φορτιστη κινητου + aircondtion.

μονος που ειμαι ποσο ρευμα να καψω.

 

Γι αυτό βάζω το 6000 - 10000 kwh

 

Βλέπω πως αν έχω max καταναλωση 6000 η nrg δεν συμφερει λογω παγιων εξοδων

αν ομως καιω πολυ ρευμα τοτε συμφερει με τα χιλια.

αν είσαι μόνος σου με τόσα λίγα πράματα ζήτημα να φτάνεις 5000 το χρόνο, αν λείπεις και πολλές ώρες από το σπίτι παίζει να πας και χαμηλότερα (εικάζω)

εκεί κοιτάς προγράμματα χωρίς ΟΤΣ και χωρίς πάγιο, και απλά έχεις ένα μικρό ετήσιο όφελος σε σχέση με ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα παιδιά με elpedison 24 ώρες νυχτερινό στους τελευταίους 3 εκκαθαριστικούς με έχει χρεώσει

-6,45+16,07+22,70=32,32   /12=2,69€ το μήνα.  Και το 19/20   0+30,47+20,42=50,89  /12=4,24€ το μήνα.

Στο site της elpedison βλέπω την υπηρεσία fixed την χρεώνει 9€ τον μήνα. Δηλαδή θεωρητικά με συμφέρει να πληρώνω την ρήτρα από το να δίνω έξτρα πάγιο κάθε μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Teomith είπε

Μια χαρά μου τα έλεγε ο πωλητής! Αν γνωρίζει κάποιος παράπονα για την nrg να τα αναφέρει. 

Φίλε μου με όλο τον σεβασμό αλλά αν σου τα έλεγε μια χαρά ο πωλητής μην ρωτάς εδώ αν δεν σου αρέσουν οι απαντήσεις.Οσο για τα παράπονα νομίζω πρέπει να ρωτήσεις τον πωλητή καλύτερα.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Teomith είπε

Μια χαρά μου τα έλεγε ο πωλητής! Αν γνωρίζει κάποιος παράπονα για την nrg να τα αναφέρει. 

Καλυτερα να ρωτας τον πωλητη μετα και οχι εδω μεσα.Εδω μεσα ειμαστε καμια 15αρια ατομα που χαλαμε το θεμα βοηθωντας οποιον μπαινει και ρωταει η ο ενας τον αλλον αν χρειαστει για δουμε τι συμφερει στον καθεναν και να κανουμε οικονομια.
Προσωπικα ετυχε να σου πω την αληθεια που ασχολουμαι και τοσο πολυ αλλα ερχεται σιγα σιγα η ωρα που θα το χαλαρωσω πολυ κι ελπιζω να βρεθουν κι αλλα παλικαρια στην πορεια τα οποια θα μπορουν να βοηθανε.

Αν θες να συνεχισεις με ολους εδω μεσα ομορφο ηρεμα κι ωραια το κανεις διαφορετικα αν συνεχισεις στο ιδιο υφος θα ν'αναγκαστουν ολοι να σου κανουν αγνοηση οπως εχει γινει με πολλους μεχρι τωρα.

5 ώρες πριν, MariosX είπε

δεν μπορω να καταλαβω ομως

ακομα και 6000kw καταναλωση να εχω παλι συμφερουν οι συγκεκριμενες εταιριες

Ειναι λογικο γιατι απο ενα οριο κιλοβατωρων και πανω συμφερει πολυ το συγκεκριμενο προγραμμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, MariosX είπε

Τώρα που μενω μόνος μου απλά έχω + κουζίνα + μπανιο + πλυνηριο ρουχων + φορτιστη κινητου + aircondtion.

μονος που ειμαι ποσο ρευμα να καψω.

αν δεν έχεις εικόνα πόσο καις , βάλε πρόγραμμα που να μην έχει δέσμευση , δες πχ Solar,Volterra,Elin ή  ακόμα και ΕΛΤΑ (δεν έχει μεχρι στιγμής εφαρμόσει ΟΤΣ αλλά υπάρχει το ρίσκο)

Μετά κινείσαι ανάλογα. Για θέρμανση τι έχεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Ετοιμάζομαι να μετακομίσω και στο μεσιτικό που βρήκα το σπίτι μου πρότειναν protergia μιας και συνεργάζονται. Μου είπαν ότι εάν επιλέξω πάγια εντολή (δεν με ενοχλεί, είναι και βολικό) δεν θα έχω εγγύηση και το κόστος της kwh είναι αρκετά χαμηλότερο απο την ΔΕΗ (προφανώς, αυτό έλειπε). Το θέμα είναι οτι δεν βλέπω κάποιο προγραμμα της protergia στο excel, μάλλον επειδή έχουν ΟΤΣ.

Η Οριακή Τιμή Συστήματος μπορεί να επηρεάσει τόσο πολύ έναν λογαριασμό ή μιλάμε για μικρές διαφορές; Πρέπει να αποφύγω 100% ένα τέτοιο πρόγραμμα;;

Μέχρι τώρα είχα πάντοτε ΔΕΗ, πρώτη φορά πάω να μπλέξω με άλλο πάροχο (επειδή μου έβαλε το μεσιτικό την ιδέα) αλλά δεν χάνω κάτι να το δοκιμάσω (ελπίζω).

Το "πρόβλημα" είναι ότι δεν μπορώ να υπολογίσω κάπως την ετήσια κατανάλωση μου, μονο πολύ προσεγγιστικά, σε έναν εκκαθαριστικό λογαριασμό που βρήκα από το καλοκαίρι είχα 715kWh κατανάλωση για την περίοδο 20/5 - 17/9, με φουλ AC, ενω στα έναντι κυμαίνομαι κάπου στα 300kWh . Το νεο σπίτι θα είναι 20τμ μεγαλύτερο οπότε θα αυξηθεί και η κατανάλωση θεωρητικά. Υπολογίζω ότι δεν θα ξεπερνάω τις 3000kWh.

Βλέπω ότι το Ελιν Fixed Οικιάκο έχει μικρό πάγιο και γενικά συμφέρει σε διαφορες τιμές που έβαλα απο 1500 εως 3500 kWh, υπάρχει κάποια παγίδα στο συγκεκριμένο;

Είμαι Πάτρα, υπάρχει κάποιος περιορισμός ως προς τον πάροχο; Επίσης γνωρίζουμε πόσο χρόνο θέλει για την ενεργοποίηση του ρεύματος, για την protergia μου είπαν 5 εργάσιμες (δεν έχει ρεύμα το σπίτι τώρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, epir21 είπε

Η Οριακή Τιμή Συστήματος μπορεί να επηρεάσει τόσο πολύ έναν λογαριασμό ή μιλάμε για μικρές διαφορές; Πρέπει να αποφύγω 100% ένα τέτοιο πρόγραμμα;;

εξαρτάται απο τα όρια του προγράμματος αλλά και απο το μαθηματικό τύπο που χρησιμοποιεί το πρόγραμμα

Την "ΑΓΟΡΑ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΚΑΙ ΕΝΔΟΗΜΕΡΗΣΙΑ ΑΓΟΡΑ " ή "Μεσοσταθμική Τιμή Αγοράς Ηλεκτρικής Ενέργειας (Σύνολο) ",ανάλογα τι χρησιμοποιεί ο πάροχος,  τα βρίσκεις εδώ

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

 

11 λεπτά πριν, epir21 είπε

Βλέπω ότι το Ελιν Fixed Οικιάκο έχει μικρό πάγιο και γενικά συμφέρει σε διαφορες τιμές που έβαλα απο 1500 εως 3500 kWh, υπάρχει κάποια παγίδα στο συγκεκριμένο;

όχι , αλλά μου φαίνεται η Solar συμφέρει περισσότερο

11 λεπτά πριν, epir21 είπε

Είμαι Πάτρα, υπάρχει κάποιος περιορισμός ως προς τον πάροχο;

όχι, δεν εξαρτάται απο την τοποθεσία

11 λεπτά πριν, epir21 είπε

Επίσης γνωρίζουμε πόσο χρόνο θέλει για την ενεργοποίηση του ρεύματος,

εξαρτάται απο ΔΕΔΔΗΕ

 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πακέτο της Ελίν που κοιτάς είναι καλό, τουλάχιστον για αρχή μέχρι να δεις που κινείσαι. Δεν υπάρχει παγίδα.

Όχι, δεν υπάρχει γεωγραφικός περιορισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντήσεις σας.

Όντως η Solar φαίνεται να συμφέρει περισσότερο αλλά από τα λίγα που είδα μου φαίνεται "μικρή" εταιρία ως προς το δίκτυο της (καταστήματα κλπ) και το φοβάμαι λίγο, η διαφορά με την Ελίν σε κόστος είναι αρκετά μικρή σε ετήσια βάση και δεδομένου ότι είναι "μεγαλύτερη" εταιρία, κάτι με οδηγεί προς αυτήν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...