Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό είπε κ σε μένα γιατί δεν έχει βγει επίσημα , όταν τον ρώτησα εγώ που είμαι παλιός πελάτης κ το ενεργοποιήσω σήμερα αύριο θα πάρω την νέα τιμή ή την παλιά ;;;

Αν αλλάξει γιατί δεν μπορούσε να μου πει θα πάρετε την νέα εκτός κ αν την έχετε ήδη ενεργοποιημένη στην περίπτωση αυτή παραμένει η παλιά .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Και αν το νεοτέρας είναι αύριο; 🤭🤫

Από τη στιγμή που δεν είναι στο site το συγκεκριμένο πρόγραμμα  , λογικα θα μας το πει κάποιος όταν πάει να κάνει αίτηση 

Τωρα αν εννοείς αν αλλάξουνε στη μέση την τιμολόγηση ,δεν μπαίνω σε παρανοϊκές σκέψεις καν . Στη χειρότερη ΣτΚ για επιστροφή ποσού και καπάκι αλλαγή πάροχου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Και αν το νεοτέρας είναι αύριο; 🤭🤫

Φίλε μου δεν παίρνει άλλο η nrg παλιό Φιξ από σήμερα κ ο κολλητός μου το επιβαιβεωσε που είναι η δουλειά του κ η nrg σήμερα .

Είτε είσαι παλιός είτε νέος , απλά ακόμα δεν βγήκε επίσημα κ έτσι δεν σου λένε τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, korakios είπε

Απλά κάνεις αίτηση στο πάροχο που θες . Στη αίτηση υπογράφεις και εκπροσώπηση για την αλλαγή ,δε χρειάζεται να κάνεις κάτι .Που θα πας ?

Θα περιμένω λίγο να δω αν το nrg 4U 35% μείνει έτσι γιατί λήγει σήμερα ("Οι προσφορές ισχύουν με 24μηνη σύμβαση, έως 31/05/2021") και μάλλον θα πάω σε αυτό, με ενδιαφέρει και το πόσο φερέγγυος μπορεί να είναι εναλλακτικός και το ότι η nrg είναι των βαρδήδων (motor oil) δίνει μια σιγουριά. Πρώτα από όλα θα πάρω τη ΔΕΗ να επιβεβαιώσω πόσα πρέπει να πληρώσω κόστος διακοπής συμβολαίου

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Θα περιμένω λίγο να δω αν το nrg 4U 35% μείνει έτσι γιατί λήγει σήμερα ("Οι προσφορές ισχύουν με 24μηνη σύμβαση, έως 31/05/2021") και μάλλον θα πάω σε αυτό, με ενδιαφέρει και το πόσο φερέγγυος μπορεί να είναι εναλλακτικός και το ότι η nrg είναι των βαρδήδων (motor oil) δίνει μια σιγουριά. Πρώτα από όλα θα πάρω τη ΔΕΗ να επιβεβαιώσω πόσα πρέπει να πληρώσω κόστος διακοπής συμβολαίου

Βγαίνει καινούριο πρόγραμμα με 0.061 πάγιο 2.90 με ενεργοποίηση ebill 24 μηνό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hacker?pcs είπε

και το ότι η nrg είναι των βαρδήδων (motor oil) δίνει μια σιγουριά.

πάσο , όπως αγαπάς !

1 ώρα πριν, Hacker?pcs είπε

Θα περιμένω λίγο να δω αν το nrg 4U 35% μείνει έτσι γιατί λήγει σήμερα ("Οι προσφορές ισχύουν με 24μηνη σύμβαση, έως 31/05/2021") και μάλλον θα πάω σε αυτό

αν συμπληρώσεις το excel ,το save 40% είναι πολύ καλύτερο , πάλι της nrg

αν δεν το έχεις συμπληρώσει , δες μήπως και σε συμφέρει άλλη εταιρία

 

α, αν όντως πας στο 4U ,δες και στο συμβόλαιο με την ευκαιρία πόσο χρεώνουν το fixed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορει να εξηγησει καποιος γιατι το ρευμα ειναι λιγοτερο απο δημους + τελη; Μετακομισα πριν λιγο και παρατηρησα τεραστια αυξηση στους λογαριασμους της ΔΕΗ. Ο συγκεκριμενος ειναι ΕΝΑΝΤΙ , δλδ υπολογιζει την περσινη καταναλωση των προηγουμενων, αλλα τα τελη, δημος, ερτ, δεν ειναι στανταρ καθε φορα;

 

image.png.c752c18b791841970032b1ac01dffee4.png

Επεξ/σία από DogElon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Φίλη μου η οποία νοίκιασε χθες ένα σπιτάκι 35 τμ. σε ρετιρέ στον Κορυδαλλό (4ος όροφος) ψάχνει για να κάνει επανασύνδεση του ρεύματος μέσα στις επόμενες ημέρες (αυτή τη στιγμή δεν έχει ρεύμα το σπίτι).

Οι καταναλώσεις θα είναι οι πολύ βασικές για έναν άνθρωπο (υπολογιστής, A/C, θερμοσίφωνο, μαγείρεμα και 4-5 πλυντήρια την εβδομάδα). Για τον χειμώνα θα υπάρχει κάπως αυξημένη κατανάλωση λόγω θέρμανσης με σόμπα/καλοριφέρ λαδιού παράλληλα με το A/C.

Θεωρείτε πως αξίζει η επανασύνδεση στην ΔΕΗ ή υπάρχει κάποιο πρόγραμμα άλλου παρόχου που την συμφέρει καλύτερα όσον αφορά το κόστος;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, DogElon είπε

Μπορει να εξηγησει καποιος γιατι το ρευμα ειναι λιγοτερο απο δημους + τελη; Μετακομισα πριν λιγο και παρατηρησα τεραστια αυξηση στους λογαριασμους της ΔΕΗ. Ο συγκεκριμενος ειναι ΕΝΑΝΤΙ , δλδ υπολογιζει την περσινη καταναλωση των προηγουμενων, αλλα τα τελη, δημος, ερτ, δεν ειναι στανταρ καθε φορα;

Ωπ , βλέπω και ΕΛΑΠΕ η ΔΕΗ ?!  Άντε να δούμε πόσο θα πάει και με CO2...

Βασικά όλα μεταβάλλονται , αν και δε νομίζω να άλλαξε κάτι απο πέρυσι . Τώρα μήπως ακρίβυναν τα δημοτικά τέλη στη περιοχή σου ? Κάνε μια σύγκριση με παλιότερο λογαριασμό

Πάντως είναι ψιλοάσχετη με το θέμα του νήματος η ερώτηση

8 λεπτά πριν, soad668 είπε

Για τον χειμώνα θα υπάρχει κάπως αυξημένη κατανάλωση λόγω θέρμανσης με σόμπα/καλοριφέρ λαδιού παράλληλα με το A/C.

Ωχ...

Αν το κλιματιστικό είναι παλιό ή καίει γενικότερα , θα κάψει και το καλοκαίρι σε ρετιρέ . Βάλε και το θερμοσίφωνα

8 λεπτά πριν, soad668 είπε

Θεωρείτε πως αξίζει η επανασύνδεση στην ΔΕΗ ή υπάρχει κάποιο πρόγραμμα άλλου παρόχου που την συμφέρει καλύτερα όσον αφορά το κόστος;

Κοίτα αν όντως έχει χαμηλή κατανάλωση ας δει για Volterra που και χαμηλή κιλοβατώρα έχει και μηδενικό πάγιο και επειδή δεν έχει δέσμευση , αν δει οτι καίει παραπάνω και αποκτήσει μια εικόνα στην κατανάλωση , μπορεί να πάει σε άλλο πάροχο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

 

Ωχ...

Αν το κλιματιστικό είναι παλιό ή καίει γενικότερα , θα κάψει και το καλοκαίρι σε ρετιρέ . Βάλε και το θερμοσίφωνα

Κοίτα αν όντως έχει χαμηλή κατανάλωση ας δει για Volterra που και χαμηλή κιλοβατώρα έχει και μηδενικό πάγιο και επειδή δεν έχει δέσμευση , αν δει οτι καίει παραπάνω και αποκτήσει μια εικόνα στην κατανάλωση , μπορεί να πάει σε άλλο πάροχο.

 

Ευχαριστώ!

Όσον αφορά το A/C, θα τοποθετηθεί καινούριο (Toyotomi Hiro Eco HTN/HTG-709R32 9000BTU). 

Σε κάθε περίπτωση καταλαβαίνω πως με Volterra (ποιό πρόγραμμά της? έχει κάποιο συγκεκριμένο που απευθύνεται περισσότερο στις ανάγκες της?) θα έχει μειωμένους λογαριασμούς συγκριτικά με ΔΕΗ. Σωστά? 
Θεωρείς πως θα είχε νοήμα να εξετάσει και Elpedison, Watt&Wolt, Protergia, Ήρων κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, soad668 είπε

Θεωρείς πως θα είχε νοήμα να εξετάσει και Elpedison, Watt&Wolt, Protergia, Ήρων κλπ?

Διάβασε την "προτεινόμενη ανάρτηση" πρώτα :)

26 λεπτά πριν, soad668 είπε

Σε κάθε περίπτωση καταλαβαίνω πως με Volterra (ποιό πρόγραμμά της? έχει κάποιο συγκεκριμένο που απευθύνεται περισσότερο στις ανάγκες της?)

μα έχω το λινκ (είναι μπλε!)

. Απλά να πάρει γραπτώς οτι δεν εφαρμόζεται ρήτρα αναπροσαρμογής (αν και το γράφουν πλέον) ,αλλά και οτι στα 0.0899 εφαρμόζουν επιπλέον έκπτωση 5% (δεν το γράφουν ακόμα)

26 λεπτά πριν, soad668 είπε

θα έχει μειωμένους λογαριασμούς συγκριτικά με ΔΕΗ. Σωστά? 

εννοείται . Βασικά αφού διαβάσεις την ανάρτηση ,δες και το excel που έχει σαν ετήσιες κιλοβατώρες τον εθνικό μέσο όρο να καταλάβεις περίπου τα ποσά .

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, korakios είπε

Διάβασε την "προτεινόμενη ανάρτηση" πρώτα :)

μα έχω το λινκ (είναι μπλε!)

. Απλά να πάρει γραπτώς οτι δεν εφαρμόζεται ρήτρα αναπροσαρμογής (αν και το γράφουν πλέον) ,αλλά και οτι στα 0.0899 εφαρμόζουν επιπλέον έκπτωση 5% (δεν το γράφουν ακόμα)

εννοείται . Βασικά αφού διαβάσεις την ανάρτηση ,δες και το excel που έχει σαν ετήσιες κιλοβατώρες τον εθνικό μέσο όρο να καταλάβεις περίπου τα ποσό .

Τα διάβασα, thanks a lot! Φαίνεται καλό το πρόγραμμα της Volterra (και μη περιοριστικό).
Μόνο για το κόστος αναπροσαρμογής δεν βλέπω να αναφέρει κάτι στην σελίδα τους.

Εντάξει, σε κάθε περίπτωση από την στιγμή που θα μπει πάγια εντολή θεωρώ πως πράγματι θα συμφέρει συγκριτικά με ΔΕΗ (και -5€ τον μήνα να είναι, not bad!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, korakios είπε

Ωπ , βλέπω και ΕΛΑΠΕ η ΔΕΗ ?!  Άντε να δούμε πόσο θα πάει και με CO2...

Βασικά όλα μεταβάλλονται , αν και δε νομίζω να άλλαξε κάτι απο πέρυσι . Τώρα μήπως ακρίβυναν τα δημοτικά τέλη στη περιοχή σου ? Κάνε μια σύγκριση με παλιότερο λογαριασμό

Πάντως είναι ψιλοάσχετη με το θέμα του νήματος η ερώτηση

 

 

Ασχετη γιατι ειναι η ερωτηση μου; ΕΛΙΝ εχω και οχι ΔΕΗ. Επισης παλαιοτερα εμενα σε αλλο δημο, οποτε δε μπορω να συγκρινω.

Επισης δεν καταλαβαινω γιατι ενω ερχοταν ο λογαριασμος καθε μηνα, τωρα εκανε 2 μηνες να ερθει.

Και γιατι αλλοι πληρωνουν 40 ευρω το μηνα και εμενα μου ερχεται 75+ ;

Καποιος που να μενει Ηλιουπολη να μου πει αν οντως τα τελη του δημου ειναι τοσο υψηλα;

Οι υπολοιποι τι τελη πληρωνετε;

Επεξ/σία από DogElon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DogElon είπε

Και γιατι αλλοι πληρωνουν 40 ευρω το μηνα και εμενα μου ερχεται 75+ ;

κατανάλωση ? Δηλαδή τι εννοείς ?

1 λεπτό πριν, DogElon είπε

ΕΛΙΝ εχω και οχι ΔΕΗ.

Δεν το πρόσεξα πριν

2 λεπτά πριν, DogElon είπε

Επισης δεν καταλαβαινω γιατι ενω ερχοταν ο λογαριασμος καθε μηνα, τωρα εκανε 2 μηνες να ερθει.

Ναι , το ανέφεραν κι άλλοι (σε άλλο φόρουμ) , δε γνωρίζω γιατί ...

37 λεπτά πριν, soad668 είπε

Μόνο για το κόστος αναπροσαρμογής δεν βλέπω να αναφέρει κάτι στην σελίδα τους.

Δεν εφαρμόζει ρήτρα ,το αναφέρει στον τιμοκατάλογο στους ειδικούς όρους .Αυτά που έχω στο excel γενικοτερα δεν έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, soad668 είπε

θα τοποθετηθεί καινούριο (Toyotomi Hiro Eco HTN/HTG-709R32 9000BTU). 

Offtopic: Toyotomi; Μη!

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...