Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, guzel είπε

Επίσης απ' ότι έχω καταλάβει αν γκρινιάξεις για ΟΤΣ σου εμφανίζουν όλοι πακέτο χωρίς ΟΤΣ

αυτό δεν νομιζω ότι ισχυει τελευταια.

Μεχρι το καλοκαιρι που μας περασει ισχυε. Τωρα τελευταια μαλλον εχουν σφηξει τα πραγματα γιατι κανεις δεν μου το αφαιρεσαι. Μονο με χρεωση εξτρα παγιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, guzel είπε

Το ΚΟΤ μπαίνει και στα προγράμματα των άλλων προμηθευτών. Δλδ έχεις 0.065kwh στα προγράμματα νυχτερινής χρέωσης και πάνω εκεί εφαρμόζουν επιπλέον έκπτωση ΚΟΤ.

Πολύς ντόρος για το τίποτα η χρέωση ΟΤΣ, εγώ είμαι 4 μήνες σε άλλον προμηθευτή με χρέωση ΟΤΣ και δεν μου έχουν χρεώσει κάτι, η τιμή άλλωστε στα 1000KWh φαίνεται αστεία. Επίσης απ' ότι έχω καταλάβει αν γκρινιάξεις για ΟΤΣ σου εμφανίζουν όλοι πακέτο χωρίς ΟΤΣ

Τα πακέτα είναι στάνταρ με ΟΤΣ η χωρίς ΟΤΣ,κανείς δε θα σου δώσει πακέτο χωρίς ΟΤΣ επειδή "γκρινιάξες" δεν είναι παραγγελία σε ταβέρνα να τους πεις θέλω ένα πακέτο χωρίς ΟΤΣ και με μηδενικό πάγιο πιάσε και μια τυροκαυτερη😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greengr21 είπε

Τα πακέτα είναι στάνταρ με ΟΤΣ η χωρίς ΟΤΣ,κανείς δε θα σου δώσει πακέτο χωρίς ΟΤΣ επειδή "γκρινιάξες" δεν είναι παραγγελία σε ταβέρνα να τους πεις θέλω ένα πακέτο χωρίς ΟΤΣ και με μηδενικό πάγιο πιάσε και μια τυροκαυτερη😂

Και όμως το δίνουν με αλλαγή προγράμματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bill999r είπε

Κάθε εταιρία έχει διαφορετικά όρια με την volterra να έχει από τα με μεγαλύτερα με τιμές 45-70

ΗΤΑΝ τοσο τα όρια.Τώρα είναι 40-60.

i) στις περιπτωσεις κατα τις οποιες το αθροισμα των ανωτ ρω σύντελεστων κοστούς προμηθειας ενεργειας κύμαινεται μεταξύ τού ορίού των 40€/ΜWh (Κατωτατη Μηνιαια Τιμη ) και τού οριού των 60€/MWh (Ανωτατη Μηνιαια Τιμη ) οι Χρεωσεις Προμηθειας θα παραμενούν αμεταβλητες

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, guzel είπε

Το ΚΟΤ μπαίνει και στα προγράμματα των άλλων προμηθευτών. Δλδ έχεις 0.065kwh στα προγράμματα νυχτερινής χρέωσης και πάνω εκεί εφαρμόζουν επιπλέον έκπτωση ΚΟΤ.

Πολύς ντόρος για το τίποτα η χρέωση ΟΤΣ, εγώ είμαι 4 μήνες σε άλλον προμηθευτή με χρέωση ΟΤΣ και δεν μου έχουν χρεώσει κάτι, η τιμή άλλωστε στα 1000KWh φαίνεται αστεία. Επίσης απ' ότι έχω καταλάβει αν γκρινιάξεις για ΟΤΣ σου εμφανίζουν όλοι πακέτο χωρίς ΟΤΣ

Δε σου έχουν χρεώσει ΟΤΣ λες, αλλά όταν σου λένε να βάλεις έναν εκκαθαριστικό να το διαπιστώσουμε κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, naive είπε

Δε σου έχουν χρεώσει ΟΤΣ λες, αλλά όταν σου λένε να βάλεις έναν εκκαθαριστικό να το διαπιστώσουμε κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις.

μα έχω βαλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, guzel είπε

Τον ξαναβάζω 

spacer.png

Φίλε μου μήπως πρόκειται για τον πρώτο λογαριασμό;

Γτ βλέπω κάτι δώρο εγγραφής -50 ευρώ + ΚΟΤ και δεν νομίζω να σου βγαίνει τόσο οικονομικά κάθε μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, bill999r είπε

Φίλε μου μήπως πρόκειται για τον πρώτο λογαριασμό;

Γτ βλέπω κάτι δώρο εγγραφής -50 ευρώ + ΚΟΤ και δεν νομίζω να σου βγαίνει τόσο οικονομικά κάθε μήνα.

όχι είναι εκκαθαριστικός, δεν υπάρχει χρέωση ΟΤΣ

Επεξ/σία από guzel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ το δώρο εγγραφής;;

Φαντάζομαι ότι ήταν για μια φορά μόνο.

Οπότε καθαρά βγαίνει 88.18, φαντάζομαι 2μηνος;

επίσης σε πόσες κιλοβατώρες αναφέρεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, bill999r είπε

Κ το δώρο εγγραφής;;

Φαντάζομαι ότι ήταν για μια φορά μόνο.

Οπότε καθαρά βγαίνει 88.18, φαντάζομαι 2μηνος;

επίσης σε πόσες κιλοβατώρες αναφέρεται;

Το δώρο των 50 ευρώ το εσερνα στους προηγούμενους λογαριασμούς. Ερχόταν πιστωτικοί. 673kwh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπότε συγκεντρωτικά 

Για εκκαθαριστικους λογαριασμούς

@bill999r ΔΕΗ Γ1 560kwh χρέωση 116€

 

@guzel Πάροχος? + ΚΟΤ 673kwh χρέωση 78.18 ευρώ

Όποιος θέλει μπορεί να προσθέσει τα δικά του για καλύτερη σύγκριση

Επεξ/σία από bill999r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, bill999r είπε

Οπότε συγκεντρωτικά 

Για εκκαθαριστικους λογαριασμούς

@bill999r ΔΕΗ Γ1 560kwh χρέωση 116€

@guzel Πάροχος? + ΚΟΤ 673kwh χρέωση 88.18 ευρώ

Όποιος θέλει μπορεί να προσθέσει τα δικά του για καλύτερη σύγκριση

Πώς τα έβγαλες 88 😂 

78 τα βγάζω εγώ 

Η ουσία είναι ότι για 673KWh (χωρίς ΚΟΤ) έγινε χρέωση 44 ευρώ. Ούτε ρήτρες ούτε τπτ άλλο..

ενώ με ΔΕΗ θα ήταν 673*0.11, 74 ευρώ !!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2019 στις 2:25 ΠΜ, bill999r είπε

Ο πολίτης που αποκαλώ πικραμένος είναι ο ίδιος πολίτης που περιμένει στον γκισέ της τράπεζας για να κάνει ενημέρωση βιβλιαρίου όταν εν έτη 2019 μπορείς να πληρώσεις λογαριασμό από κινητό, σε atm ακόμη κ σε σουπερμάρκετ. Αλλά παρόλα αυτά ο συμπολίτης σου πάει κ περιμένει ένα 2-3 ωρο για να πληρώσει τον λογαριασμό, όχι για κάτι ουσιαστικό δηλαδή.

Η έλλειψη αντικειμενικότητας από μέρους σου σε οδηγεί σε ανακρίβειες

Γενικά  η ΔΕΗ έχει ποσοστό 57%, οι εναλλακτικοί παραγωγοί 18% και οι Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας 25%.

Μάντεψε ποιος αγοράζει από ποιον.

Και μιας κ ανέφερες τον ΟΤΕ μάντεψε ποιος δίκτυο διανομής χρησιμοποιούν οι πάροχοι εδώ κ 20 χρόνια σχεδόν.

Με μηδέν υποδομές και επιδοτούμενη δανειοδότηση ξέρεις τι ωραίος μάγκας γίνομαι κ εγώ;

Αλλά σου φταίνε οι ΔΕΚΟ και καθετί δημόσιο.

Το ότι η Ευρώπη σε αναγκάζει να νοικιάζεις το δίκτυο διανομής που το κράτος έχει φτιάξει σε τρίτους κ σε συγκεκριμένες μάλιστα τιμές δεν σε πειράζει "φιλελευθερε" ; 

κ με τον πίνακα που παρέθεσες τι θες να αποδείξεις;

οτι η ΔΕΗ έχει εργαζόμενους;

Δηλαδή σύμφωνα με εσένα δεν έπρεπε να έχει; Μια εταιρεία του μεγέθους της;

Η Ευρώπη δεν υποχρέωνε μόνο τη ΔΕΗ να πουλά κάτω του κόστους στον κάθε "Μυτηλιναίο" αλλά την ανάγκαζε να αγοράζει τα πρώτα χρόνια απο αυτόν την ενέργεια που του είχε ήδη πουλήσει με ζημιά. Στη συνέχεια της απαγόρευσε να φτιάξει εργοστάσια παραγωγής ενέργειας απο φυσικό αέριο με σκοπό να φτιαχτούν απο ιδιώτες και να ανοίξει η αγορά, ενω την ίδια τη γονατίζει με πρόστιμα λόγω χρήσης λιγνίτη!

Σωστό το κράξιμο για τους εργατοπατέρες που δουλεύουν για τη τσέπη τους (με νόμιμο και παράνομο τρόπο!), αλλά δε πρέπει χάρην όποιων δυσλειτουργιών να χαρίσουμε κοψοχρονιά περιουσία της χώρας, που είναι και στρατηγικής σημασίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...