Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

ηδη εχω χρεωθει 140 ευρω στις 227 κιλοβατωρες ημερας και 54 κιλοβατωρες νυχτας

αφαίμαξη , άμεσα μιλάς με Watt&Volt , αναφέρεις οτι δε σου τα είχανε πει και ζητάς να φύγεις αζημίως.

Αν σου πούνε να πληρώσεις , πληρώνεις τα 95Ε αφού θα τα χάσεις σε ρήτρες μέχρι να φύγεις , και κάνεις καταγγελία στο ΣτΚ διεκδικώντας κάποιο ποσό

8 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

5178 χ 0046 = 238,35

αυτό δεν το κατάλαβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρησιμοποιωντας το excelaκι με 3500 ημερησιες και 2000 νυχτερινες (ετησια) βλεπω το μεγαλυτερο οφελος στην Solar (113 ευρω) και αμεσως μετα Efa energy (76 ευρω). 

 

Τι προτεινετε;

 

Τωρα ειμαι protergia οικιακο N και ηδη εχω φαει καμια 100αρα ΟΤΣ

Επεξ/σία από sheik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά και οι 2 εταιρίες ήταν "outsiders" μιας και δεν ήταν γνωστές και μέχρι πριν ένα μήνα οι "γνωστές" είχαν καλύτερα προγράμματα .

Δηλαδή δύσκολο να πάρεις γνώμες .

ο @Kzaxas είναι στη solar και μέχρι στιγμής όλα καλά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει.Με βάση την εμπειρία σου αυτή τη στιγμή καλύτερα είναι να είσαι σε προγράμματα fixed για καταναλώσεις 3700 ημέρας 1400 νύχτας;το ρωτάω για να μην ψάχνω άδικα συγκρίσεις μεταξύ προγραμμάτων που δεν είναι fixed.

Επίσης για πολυ μικρές καταναλωσεις υπάρχει κάποια σύγκριση να δω τι με συμφέρει η δεν αξίζει καν τον κόπο να μπω σ' αυτή τη διαδικασία;μιλάω για κατανάλωση 400 κιλοβατώρες το τετράμηνο τι να επιλέξω;αξίζει να φύγω από το home energy economy της watt and volt και να πάω στο nrg Basic N και γενικά σε αυτή την περίπτωση αν δεν έχεις ρήτρα αποχώρησης πως πρέπει να κινηθείς;Σ ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι εγω το εχω απορια αυτο διοτι το excel προφανως δειχνει το οφελος αλλα οχι σε σχεση με τα απλα προγραμματα με ΟΤΣ στην περιπτωση ΜΗ ενεργοποιησης. Εκει προφανως και συμφερουν , αλλα οριστε μεσα σε 2 εκκαθαριστικους εχω ηδη χασει το οποιο οφελος ειχα αφου εχω δωσει 100+ σε ρητρες. Οποτε ξερω γω, ας ειναι σταθερο κι ας βγαινει και λιγο ακριβοτερο παρα να εισαι με το αγχος αν θα βγει ΠΟΛΥ ακριβοτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vassilis211973 είπε

Εντάξει.Με βάση την εμπειρία σου αυτή τη στιγμή καλύτερα είναι να είσαι σε προγράμματα fixed για καταναλώσεις

Χωρίς ρήτρα για οποιαδήποτε κατανάλωση μιας και η χοντρική του ρεύματος πλέον είναι στα ύψη

Αν πας σε πρόγραμμα με ρήτρα αναπροσαρμογής ,απαραίτητα πρέπει να μάθεις να την υπολογίζεις

2 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Επίσης για πολυ μικρές καταναλωσεις υπάρχει κάποια σύγκριση να δω τι με συμφέρει

ναι , το excel

λογικά θα σου βγάλει το online της ΔΕΗ , αλλά για τα προγράμματα της ΔΕΗ εδώ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/page/42/#comments

2 λεπτά πριν, sheik είπε

αλλα οχι σε σχεση με τα απλα προγραμματα με ΟΤΣ στην περιπτωση ΜΗ ενεργοποιησης

κοιτάς τον μαθηματικό τύπο που χρησιμοποιεί για υπολογισμό της ρήτρας , παίρνεις στοιχεία απο

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

και προσθέτεις στην αρχική τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vassilis211973 είπε

Δώσε μου ξανά το εξελ με ρήτρα γιατί νομίζω κάνω αίτηση να το ανοίξω και δεν ανοίγει κάτι κάνω λάθος.

Δεν έχω τέτοιο excel , αν εννοείς του @vsk δεν ξέρω απο πότε έχει να ενημερωθεί

οδηγίες για να το χρησιμοποιήσεις είναι στην προτεινόμενη καρφιτσωμένη ανάρτηση που σου έγραψα χθες

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58696485

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικά αυτή η αλλαγή τιμής της συνδρομής του nrg fixed από τα 4€ στα 10€ είναι δαιμόνια και καταχρηστική.

Έψαχνα στους σχετικούς όρους της σύμβασης και δεν μπόρεσα να διακρίνω δυνατότητα στο να αλλάξει το ύψος της συνδρομής fixed στους παλιούς πελάτες , ανεξάρτητα από το αν ενεργοποίησαν ή απενεργοποίησαν.

726692817_nrgfixed.PNG.3648f9f5a3e684348587577ab3306759.PNG

Επεξ/σία από geopro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...