Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα όταν ενεργοποιήσω πάγια εντολη για πληρωμή ποτε θα ξερω ποτε θα πληρωθεί ο λογαριασμός ?Θα τραβιούνται αυτόματα πριν την ημερομηνία λήξης του λογαριασμού ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, motox είπε

Καλησπέρα όταν ενεργοποιήσω πάγια εντολη για πληρωμή ποτε θα ξερω ποτε θα πληρωθεί ο λογαριασμός ?Θα τραβιούνται αυτόματα πριν την ημερομηνία λήξης του λογαριασμού ?

Την τελευταία ημέρα που είναι για πληρωμή του λογαριασμού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MadPax είπε

κοιτάζω τις αναλύσεις και βλέπω ρήτρα 24,52 ευρώ ενώ η κατανάλωση ήταν στα 11,6 ευρώ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! η ρήτρα δηλαδή παραπάνω από διπλάσια από την κατανάλωση !!!!!!!!!

αν είναι πρόσφατος λογαριασμός ,λογικό ακούγεται .

4 λεπτά πριν, MadPax είπε

Στην ερώτηση πως γίνεται η ρήτρα να είναι διπλάσια από την κατανάλωση απάντησαν πως αυτό υπολογίζεται με τα τετραγωνικά !!!!!!!!!!!!!

απλά δεν είχε ιδέα τι να σου πει , Αν ήταν επαγγελματίας θα σου έλεγε τουλάχιστον "προώθηση στο αρμόδιο τμήμα"

4 λεπτά πριν, MadPax είπε

δεν πρόκειται να ασχοληθώ με καταγγελίες κλπ, δεν έχω δέσμευση έτσι κι αλλιώς με αυτούς, θα πληρώσω τα 54 ευρώ και έφυγα,

δικά σου λεφτά είναι , απλά σκέψου οτι έτσι τους υποστηρίζεις . Δε χρειάζεται ούτε νεύρα ούτε να σκας . 5 λεπτά σύνταξη email στην εταιρία και μισή ωρίτσα σύνταξη για ΣτΚ και τα παίρνεις (σίγουρα αρκετά αργότερα μέρος ή όλο το ποσό)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Την τελευταία ημέρα που είναι για πληρωμή του λογαριασμού

Δλδ δεν υπαρχει περιπτωση να ξεπεράσει την ημερομηνία και να χαθεί κάποια έκπτωση συνέπειας έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Ποια διαδικασία;

Πως γίνεται αυτό; Κάτσε θα ξανά καλέσω

Κάλεσα αλλά μου είπαν να πάρω σε κανένα 30ωρο γιατί κάνουν κάποιο "update" στο δίκτυο τους...

ενημέρωσε μας όταν τους βρεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, motox είπε

Δλδ δεν υπαρχει περιπτωση να ξεπεράσει την ημερομηνία και να χαθεί κάποια έκπτωση συνέπειας έτσι?

Εάν έχεις βάλει πάγια εντολή, δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο

34 λεπτά πριν, tasos_87 είπε

ενημέρωσε μας όταν τους βρεις!

Εννοείται, θα καλέσω σε λίγο.

Ξανά κάλεσα λοιπόν την protergia και μου είπαν ότι και βέβαια μπορώ να αλλάξω ΔΩΡΕΑΝ στο Protergia Οικιακό Ν Fixed, όπου έχει ισχύ για 1 χρόνο και θα μου στείλουν το συμβόλαιο για να γίνει η διαδικασία υποβολής ηλεκτρονικά.

Τέλος, όσον αφορά Προσαύξηση σύμφωνα με άρθρο 8.8, όταν τους ανάφερα τι είναι αυτή η χρέωση, δεν πήρα μια ξεκάθαρη απάντηση και τους είπα για να μην κάνω καταγγελία στο ΣτΚ, δείτε τι μπορεί να γίνει με κάποια ίσως έκπτωση στο νέο συμβόλαιο που θέλω να κάνω. Μου είπε η υπάλληλος, ότι θα το καταγράψει το αίτημα μου

Παραθέτω και το άρθρο 8.8 από το συμβόλαιο που βρήκα στο site τους για το Protergia Οικιακό Ν που είμαι τώρα (δυστυχώς δεν έχω το συμβόλαιο που είχα υπογράψει τότε)


8.8 Οι προ ΦΠΑ Χρεώσεις Προμήθειας θα υπολογίζονται βάσει των ανταγωνιστικών χρεώσεων του τιμολογίου, στο οποίο έχει ενταχθεί ο Πελάτης, και βάσει των διακυμάνσεων στο άθροισμα (i) της μέσης (κατά το επίμαχο διάστημα) ΟΤΣ, προσαυξημένης επί τον συντελεστή προσαύξησης 1,15, και (ii) της τιμής 8,7 €/MWh. Η ΟΤΣ δημοσιεύεται καθημερινά στην ιστοσελίδα του Ελληνικού Χρηματιστηρίου Ενέργειας (http://www.enexgroup.gr/agora/proimerisia-agora/apotelesmata/). Οι Χρεώσεις Προμήθειας θα υπολογίζονται ειδικότερα ως εξής: Αν το άθροισμα (Ι) της μέσης ΟΤΣ, προσαυξημένης επί τον συντελεστή προσαύξησης 1,15, και (ΙΙ) της τιμής 8,7 €/MWh κατά την Περίοδο Κατανάλωσης (εφεξής το «Άθροισμα») κυμαίνεται εντός των ορίων 40 και 50 €/ΜWh, δεν θα πραγματοποιείται αύξηση ή μείωση των Χρεώσεων Προμήθειας. Αν το Άθροισμα κατά την Περίοδο Κατανάλωσης είναι κάτω του ορίου των 40 €/ΜWh, οι Χρεώσεις Προμήθειας θα μειώνονται κατά τη διαφορά των 40€/ΜWh με το Άθροισμα. Αν το Άθροισμα κατά την Περίοδο Κατανάλωσης είναι άνω του ορίου των 50 €/ΜWh, οι Χρεώσεις Προμήθειας θα αυξάνονται κατά τη διαφορά του Αθροίσματος με το όριο των 50€/ΜWh. Αυτές οι αυξομειώσεις των Χρεώσεων Προμήθειας θα εμφανίζονται ως διακριτές χρεώσεις ή πιστώσεις στους λογαριασμούς κατανάλωσης, που θα αποστέλει ο Προμηθευτής στον Πελάτη, όταν τα πραγματικά δεδομένα καθίστανται διαθέσιμα από τον αρμόδιο διαχειριστή. Ο παρών Γενικός Όρος δεν εφαρμόζεται πριν από την πάροδο εξαμήνου από την έναρξη της εκπροσώπησης του μετρητή της Εγκατάστασης του Πελάτη από τον Προμηθευτή.

Επεξ/σία από Uberalles_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, MadPax είπε

Ήρθε ο εκκαθαριστικός χθες στα 54 ευρώ !!!!!!!!!!!!! κοιτάζω τις αναλύσεις και βλέπω ρήτρα 24,52 ευρώ ενώ η κατανάλωση ήταν στα 11,6 ευρώ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! η ρήτρα δηλαδή παραπάνω από διπλάσια από την κατανάλωση !!!!!!!!!

ΕΡΩΤΗΣΗ:

Ποια εταιρεία είναι αυτή;

Γνώμη μου είναι να μην τους την χαρίσεις... τυχοδιώκτες είναι οι περισσότεροι από δαύτους!!!!

 

Επεξ/σία από BigJim34
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Τέλος, όσον αφορά Προσαύξηση σύμφωνα με άρθρο 8.8, όταν τους ανάφερα τι είναι αυτή η χρέωση, δεν πήρα μια ξεκάθαρη απάντηση και τους είπα για να μην κάνω καταγγελία στο ΣτΚ, δείτε τι μπορεί να γίνει με κάποια ίσως έκπτωση στο νέο συμβόλαιο που θέλω να κάνω.

Αυτό είναι ακριβώς το αντίθετο του

1 ώρα πριν, korakios είπε

πιέστε τους δηλαδή ζητώντας εξηγήσεις γραπτώς για τη ρήτρα αναφέροντας (σημαντικό όχι απειλητικά) , και οτι το θέλετε για την αμφισβήτηση της ρήτρας και αποχώρησης αζημίως μέσω ΣτΚ

😁

το οτι σου εξήγησαν τι είναι ρήτρα αναπροσαρμογής φυσικά δεν έχει σχέση με το οτι δεν ενημερώθηκες για την υπαρξή της στην προσφορά που σου κάνανε για να υπογράψεις (εκεί είναι το πάτημα :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν στείλω την αίτηση στην ΕΦΑ, έκανα μόλις το παρακάτω email:

 

Κυρία ******, 

 
Σας ευχαριστώ πολύ, έχουμε συμπληρώσει / υπογράψει την αίτηση και έχω αντίγραφο από την πληρωμή του τελευταίου εκκαθαριστικού της NRG 
 
Θα ήθελα να σας παρακαλέσω για την παρακάτω διευκρίνιση:
 
Διαβάζοντας τον όρο 6.4 της σύμβασης, σύμφωνα με τον οποίο:
 

6.4. Ο Προµηθευτής διατηρεί περαιτέρω το δικαίωµα να προβεί σε τροποποίηση των όρων της παρούσης για
σπουδαίο λόγο, όπως ενδεικτικά και όχι περιοριστικά, µεταβολή της κείµενης νοµοθεσίας και αλλαγή των
όρων λειτουργίας της αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας. Σε αυτήν την περίπτωση όµως ο Προµηθευτής θα ενηµ
ερώσει τον Πελάτη µε έγγραφη γνωστοποίηση, στην οποία θα αναφέρεται ο λόγος και οι τροποποιήσεις που
επιφέρει, και θα παρέχεται στον Πελάτη χρονικό διάστηµα εξήντα (60) ηµερολογιακών ηµερών για την
αποδοχή ή µη των νέων όρων. Στην περίπτωση που ο Πελάτης δεν επιθυµεί την αποδοχή των νέων όρων,
καταγγέλλει την παρούσα µε έγγραφο κοινοποιούµενο στον Προµηθευτή εντός της ως άνω προθεσµίας.
Άπρακτη παρέλευση της ως άνω προθεσµίας, συνεπάγεται την αποδοχή των τροποποιήσεων από τον
Πελάτη και την εφαρµογή τους αµέσως µετά την παρέλευση της εν λόγω προθεσµίας

 
Έχω την εξής τελευταία απορία:
 
Στους ειδικούς όρους που υπογράφουμε, αναφέρεται η ρήτρα αποχώρησης. 
 
Σε περίπτωση καταγγελίας της σύμβασης από μέρους μας λόγω ενδεχόμενων τροποποιήσεων από τη πλευρά του Προμηθευτή, (προφανώς στους ειδικούς όρους), στον όρο 6.4 δεν αναφέρει ότι ο Προμηθευτής δεν δύναται να απαιτήσει την ρήτρα σε περίπτωση αποχώρησης του πελάτη 
 
Παρακαλώ να μου επιβεβαιώσετε ότι στο ανωτέρω ενδεχόμενο ο Προμηθευτής δεν θα απαιτήσει την ρήτρα αποχώρησης.
 
Σας ευχαριστώ και πάλι,
 
Με εκτίμηση,
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα και εγω τη προτέργεια και μου είπε καταλαβαίνω τη δυσαρέσκεια σας και για αυτό μπορείται να κάνεται λύση του συμβολαίου χωρίς κάμία επιβάρυσνη και μου είπε σε όποιον πάροχο και αν παω θα έχει αυτή την επυβάρυσνη και της λεω θα παω παλι στη Δεη και μου είπε και στη δεη θα ισχύει απο τον Αυγουστο αυτή η επιβάρυσνη. Της είπα για να μη φύγω τελειώς αν μπορώ να παω στο Οικιακο f;ixed  και είπε βεβαίως αλλα είναι πιο ακριβή η κιλοβατώρα.

Σε αυτόν πχ το λογαριασμο πληρώνω 45,16 ευρό με το ΟΤΣ. στο οικιακο fixed θα πλήρωανα 446*0,088= 39,2 ευρό. 5 ευρό λιγότερο,κάτι είναι και αυτά .αλλά θα γλυτώσω απο τα 5 ευρό και τους επιπλέον φόρους (ανταγωνιστικες χρεώσεις). Αλλα επίσης οπως μου είχε πει και ο @korakios ,αργοτερα ο φόρος που είναι τώρα 15,42 θα αυξηθεί αρκετά, οποτε και απο τα σχόλια που διαβάζω πιστεύω αξίζει η αλλαγή

2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, john5757 είπε

Πηρα και εγω τη προτέργεια και μου είπε καταλαβαίνω τη δυσαρέσκεια σας και για αυτό μπορείτε να κάνετε λύση του συμβολαίου χωρίς καμία επιβάρυνση

μάλλον πέσανε βροχή καταγγελίες ειδικά τώρα που εκτοξεύθηκε η χοντρική

ίσως και για να μην αναγκαστεί να επιστρέψει ποσό της ρήτρας σε περίπτωση καταγγελίας

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, korakios είπε

μάλλον πέσανε βροχή καταγγελίες ειδικά τώρα που εκτοξεύθηκε η χοντρική

ίσως και για να μην αναγκαστεί να επιστρέψει ποσό της ρήτρας σε περίπτωση καταγγελίας

δε νομίζω να τίθεται τέτοιο θέμα, θα είχε βγει βρώμα κάντε τώρα όλοι καταγγελεία σύμβασης να πάρετε λεφτά πίσω, πιστέυω τέτοιες εταιρίες ξέρουν να καλυφθούν και όλο το βάρος να πέσει στο καταναλωτή, απλά σου κάνουν μια διευκόλυνση η οποια βέβαια δε ξέρουμε που θα βγάλει για να λέμε και την αλήθεια, μπορεί μετά απο κάποιος μήνες να βγούμε εμεις στο oikiako fixed οι χαμένοι γαι καποιο λόγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, john5757 είπε

δε νομίζω να τίθεται τέτοιο θέμα, θα είχε βγει βρώμα κάντε τώρα όλοι καταγγελεία σύμβασης να πάρετε λεφτά πίσω,

μπα , ήδη ισχύει ,χρόνια τώρα ,αλλά βαριέται ο κόσμος και προτιμά να κράξει απο το να κάνει καταγγελία....

____________________________________________________________________________________

αν προχωρήσει κανείς στο fixed της Protergia ας ανεβάσει και τους ειδικούς όρους να δούμε τυχών ψιλά γράμματα (πχ μηδενικό πάγιο αλλά ετήσια συνδρομή , όρια ετήσιας κατανάλωσης , διακοπή προσφοράς ανα πάσα στιγμή και λοιπά "καλούδια" )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...