Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Liverpool89 είπε

Εμενα στην eurobank μου ειχανε πει ενα μηνα και αν ληξει μπορουμε να το κανουμε ανανέωση ως και δυο μηνες. Μπορει να έγινε αυτόματα. Αλλα λογικα δεν με κοβω τωρα να αγοραζω γιατι ετυχε κατι και μετακομισα αναγκαστηκα και ηρθαν εξοδα που δεν τα υπολογιζα.

Εγώ σε εθνική είχα 3 μήνες περιθώριο , είχα την εντύπωση ότι θα ισχύει για όλους , προφανώς όχι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα, 

 

έχει κάποιος κάνει έρευνα αγοράς για χαμηλότερο επιτόκιο (ιδανικά Σταθερό) να μας ενηεμ΄ρωσει; 

Εγω μεχρι στιγμής έχω κανει προέγγριση για Πειραιώς , αλλά με σταθερό 3,4 % (πολυ΄μου φαίνεται) αλλά επίσης μου είπαν είναι απαραίτητο ασφάλιση κατοικίας (λογικο) αλλά και ζωής και των 2 μας !

Το έχουν ολες οι τράπεζες προαπαιτούμενο αυτο?

γιατι οι ασφάλιση και μονο μου βγαίνει 200Ε το μήνα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Ειχα κάνει και γω προεγκριση στεγαστικού δανειου αλλα δεν βρηκα κατι που να ικανοποιούσε αυτα που ζηταω, στην περιοχή που θελω. Πέρασε ο μηνας που είχα περιθωριο. Πρέπει να κανω κάποια ενέργεια; Να ενημερωσω την τράπεζα; Θα με καλεσουν αυτοι αν θέλω ανανεωση;

Αν θέλεις εσύ ανανέωση τότε κάλεσε τους εσύ, αν δεν θέλεις μην κάνεις τίποτα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, manosbr είπε

Το έχουν ολες οι τράπεζες προαπαιτούμενο αυτο?

Ναι, και το ακινητο και ο πελάτης και οι εγγυητές ασφαλίζονται υποχρεωτικά.

Αν πάθει κάποιο από την παραπάνω τριάδα κάτι, η τράπεζα θα πάρει τα χρήματα από την ασφαλιστική.

Ενα "κόλπο" ειναι το εξής, ξεκινάς με την ασφάλεια που σου προτείνει η τράπεζα και στα 2 χρόνια μεταφέρεις το ασφάλιστήριό σου σε όποια ασφαλιστική σε βολεύει και πέφτουν λίγο τα ασφάλιστρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, manosbr είπε

Καλημέρα, 

 

έχει κάποιος κάνει έρευνα αγοράς για χαμηλότερο επιτόκιο (ιδανικά Σταθερό) να μας ενηεμ΄ρωσει; 

Εγω μεχρι στιγμής έχω κανει προέγγριση για Πειραιώς , αλλά με σταθερό 3,4 % (πολυ΄μου φαίνεται) αλλά επίσης μου είπαν είναι απαραίτητο ασφάλιση κατοικίας (λογικο) αλλά και ζωής και των 2 μας !

Το έχουν ολες οι τράπεζες προαπαιτούμενο αυτο?

γιατι οι ασφάλιση και μονο μου βγαίνει 200Ε το μήνα!!!

Όχι, μόνο η Πειραιώς . Οι άλλες έχουν προαπαιτούμενα μόνο ασφάλιση πυρός κ σεισμού 

Επεξ/σία από Anonymous11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

200 το μηνα η ζωης? δυσκολο ρε συ..μηπως εννοουσαν 20? 200 το χρονο ξερω γω?

3.5 για 20 χρονια εγω πειραιως σταθερο προταση

αλλο για 20 ετη αλλο για 25 προφανως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, midastouchgr είπε

υπαρχει καποιο κοστος για την διαδικασια της προεγκρισης, ειναι δωρεαν ή εξαρταται απο την εκαστοτε τραπεζα;

Η πλειοψηφία των τραπεζών έχει σταματήσει να χρεώνει έξοδα προέγκρισης, δεν ξέρω αν κάποια συνεχίζει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια μια ερωτηση σχετικη .Πανω κατω μιλαμε παντα ..για ενα στεγαστικο δανειο υψους 100κ τι εκκαθαριστικο χρειαζεται για να εχεις ελπιδες να στο εγκρινουν ? και αυτο ειναι οικογενειακο ή ατομικο ? Με 20κ οικογενειακο εγκρινουν πχ τετοια ποσά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Manthos91 είπε

Καλησπερα παιδια μια ερωτηση σχετικη .Πανω κατω μιλαμε παντα ..για ενα στεγαστικο δανειο υψους 100κ τι εκκαθαριστικο χρειαζεται για να εχεις ελπιδες να στο εγκρινουν ? και αυτο ειναι οικογενειακο ή ατομικο ? Με 20κ οικογενειακο εγκρινουν πχ τετοια ποσά ?

Το εισόδημα είναι μόνο ένα από τα πολλά που ελέγχουν οι τράπεζες, από μόνο του δεν λέει και πολλά, μόνο σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα.

Με μια απλή αίτηση πάντως θα μάθεις, δεν χρειάζεται να μαντεύεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2021 στις 8:43 ΠΜ, Μπάμπης Λαζαρίδης είπε

Σπιτι βρηκα ναι, 140 με παζαρια, 150.000 αρχικη

εχουμε στην ακρη χρημα, ψηφιζαμε πασοκ και εχουμε την ευελικτη νοοτροπια

το θεμα ειναι οτι χωρις τα 80 η τα 100 δε γινεται κατι

ειναι μια βαση

τα υπολοιπα βρισκονται

πουλας μια γκαρσονιερα που εχεις, κατι χωραφια, παιρνεις το εφαπαξ της μανας, κανεις μια ληστεια

 

εχω προταση για 100.000 απο τοπικη τραπεζα συνεταιριστικη αλλα με 4.2 περιπου επιτοκιο...πολυ ε?

Πολύ είναι, η τράπεζα σε κλέβει, κλέψτην και συ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. 

Πρόκειται να κάνω κίνηση για στεγαστικό δάνειο. Θέλω να σας παραθέσω τα δεδομένα και τον τρόπο που το σκέφτομαι και θα ήθελα πολύ να διαβάσω τις γνώμες σας. 

Είμαι παντρεμένος και έχω ένα παιδάκι. Ζούμε σε ένα ιδιόκτητο σπίτι Α 70τμ. Στην ιδιοκτησία μας έχουμε ακόμη ένα μικρό σπίτι Β το οποίο είναι νοικιασμένο για 250 ευρώ και ένα Γ το οποίο είναι νοικοιασμένο για 350 ευρώ το μήνα. 

Βρήκαμε το σπίτι τον ονείρων μας το οποίο φυσικά είναι πανάκριβο. 380.000 ευρώ. Από αυτά, έχουμε διαθέσιμες τις 50.000 ευρώ, οπότε τα υπόλοιπα θα είναι το δάνειο. Το σπίτι είναι μια μεγάλη μονοκατοικία που αποτελείται από 2 μεζονέτες. Στην επάνω θα μείνω με την οικογένειά μου και την κάτω Δ θα τη νοικιάσω, υπολογίζω το λιγότερο 500 ευρώ το μήνα. 

Η σύζηγος έχει αρκετά καλό μισθό και πρόσφατα πήρε αύξηση, ο μισθός του επόμενου μήνα θα είναι 3.400 ευρώ καθαρά. 

Το δικό μου εκκαθαριστικό είναι μηδενικό (έχω μπλέξει με την ίδρυση μιας startup εταιρείας κι ακόμη δεν έχει έσοδα).

Χωρίς να έχω πάει σε τράπεζα ακόμη (θα γίνει την επόμενη εβδομάδα αυτό), με κάποιους υπολογιστές δανείου, είδα οτι η δόση του δανείου θα βγαίνει περίπου 1300-1500 ευρώ. 

Υπολογίζω λοιπόν τα εξής:
Έσοδα από ενοίκιο του διαμερίσματος που μένουμε τώρα 500 ευρώ
Έσοδα από ενοίκιο της καινούργιας μεζονέτας 500 ευρώ
Έσοδα από ενοίκιο της γκαρσονιέρας στην Καλαμαριά 250 ευρώ
Έσοδα από ενοίκιο της γκαρσονιέρας στην Πάτρα 350 ευρώ

Συνολικά έσοδα από ενοίκια 1600 ευρώ το μήνα. 

Σημειώνω ότι για τα δύο ακίνητα που θα αποδίδουν 500 ευρώ το μήνα, είμαι συντηρητικός, καθώς ενδεχομένως να αποδίδουν περισσότερο. 

Μπορώ να υπολογίζω ότι το δάνειο θα πληρώνεται από τα ενοίκια των σπιτιών;

Σας ευχαριστώ και ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη για το σεντόνι, όπως καταλαβαίνετε μιλάμε για ένα μεγάλο δάνειο και το ψάχνω από όλες τις πλευρές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι τα ποσά που αναφέρεις για τα ενοίκια είναι μετά φόρων σωστά?

Κατά τα άλλα δεν ξέρω τι διάρκεια αποπληρωμής διάλεξες αλλά έχεις σκεφτεί ότι τα ενοίκια σου μπορεί να μην είναι πάντα σταθερά διότι δεν ζούμε και εντός ενός κράτους της προκοπής? Η δόση της τράπεζας ότι και να γίνει δεν θα αλλάξει.

Φαντάζομαι λόγω καλών μισθών θα έχεις και ανάλογα άλλα μεγάλα έξοδα. Είσαι έτοιμος αν για κάποιο λόγο δεν παίρνεις ενοίκια ακριβώς όσα η δόση σου, να τσοντάρεις από την τσέπη σου και να σου φτάνουν και για όλα τα υπόλοιπα?

Μην ξεχνάς εξάλλου ότι τα σπίτια που ενοικιάζονται θα έχουν φθορές, όπως επίσης και το σπίτι των ονείρων σου για να το συντηρείς θα θέλει και αυτό το κατιτίς του.

Τέλος για εμένα θα πρέπει να σκεφτείς τι γίνεται σε περίπτωση ανεργίας και αν και κατα πόσο θα μπορέσεις -αν χρειαστει-  φτου φτου να πουλήσεις το οίκημα στην ίδια τιμη ή θα το πάθεις σαν κάποιους που αγόραζαν σπιταρωνες 500-600-700 και ανω χιλιάρικα και κλαίνε με μαύρο δάκρυ.

Τέλος καλέ μου, σπίτι ονείρων 380,000 με συγκάτοικο από κάτω? Αν αυτό δεν είναι τρολιά τότε τι είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...