Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, dtzgr είπε

Πρέπει να δικαιολογείς τα 30. Επίσης πρέπει να δικαιολογείς τις δόσεις που πληρώνεις για το δάνειο (είναι τεκμήριο) σε κάθε χρονιά.

Ισχύει και για πρώτη κατοικία ; δηλαδή μέχρι το αφορολόγητο όριο φαντάζομαι πως για πρώτη κατοικία δεν χρειάζεται πόθεν έσχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι, αλλά μέχρι πολύ πρόσφατα δεν έπαιζε ρόλο αν είναι πρώτη κατοικία. Η πρώτη κατοικία μετρούσε μόνο για απαλλαγή από ΦΠΑ (για καινούριο) ή φόρο μεταβίβασης, υπό προϋποθέσεις. Σε ο,τι αφορά τα τεκμήρια δεν έπαιζε ρόλο. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι τον τελευταίο καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ ποτέ μου δεν κατάλαβα την έννοια του ΦΠΑ στην οικοδομή, ή μάλλον καλύτερα ποια η διαφορά που κάνει στην τιμή ενός νεόδμητου ακινήτου…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Εν τω μεταξύ ποτέ μου δεν κατάλαβα την έννοια του ΦΠΑ στην οικοδομή, ή μάλλον καλύτερα ποια η διαφορά που κάνει στην τιμή ενός νεόδμητου ακινήτου…

Θα πληρώνεται 24% ΦΠΑ επί της της αντικειμενικής αξίας, τι σε δυσκολεύει σε αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Θα πληρώνεται 24% ΦΠΑ επί της της αντικειμενικής αξίας, τι σε δυσκολεύει σε αυτό?

Οκ αλλά εάν η εμπορική είναι μεγαλύτερη της αντικειμενικής ;

Και ποιος θα τον πληρώνει ;

Ο αγοραστής απευθείας ή ο κατασκευαστής ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Οκ αλλά εάν η εμπορική είναι μεγαλύτερη της αντικειμενικής ;

Αδιάφορο πόσο είναι η εμπορική, επί της αντικειμενικής λέμε.

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Και ποιος θα τον πληρώνει ;

Ο αγοραστής απευθείας ή ο κατασκευαστής ;

Υποθέτω αυτή τη λεπτομέρεια θα την διευκρινίσουν όταν ισχύσει το μέτρο.

Αλήθεια, ποια η διαφορά αν θα τον πληρώνει ο ένας ή ο άλλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αδιάφορο πόσο είναι η εμπορική, επί της αντικειμενικής λέμε.

Υποθέτω αυτή τη λεπτομέρεια θα την διευκρινίσουν όταν ισχύσει το μέτρο.

Αλήθεια, ποια η διαφορά αν θα τον πληρώνει ο ένας ή ο άλλος?

Καθόλου αδιάφορο 

Ο κατασκευαστής πληρώνει τον ΦΠΑ για όλα τα υλικά, και προφανως δεν τον εκπίπτει, άρα τελικά ποιος τον πληρώνει ;

προφανως ο αγοραστής 

Αρα εάν τον αποδίδει ο κατασκευαστής, δεν θα αλλάξει η εμπορική τιμή του ακινήτου ;

Ξαναλέω δεν γνωρίζω σε τι καθεστώς υπάγονται φορολογικά οι κατασκευαστές

Προφανώς θα έχουν έξοδο με πάρα πολύ μεγάλο ποσό Φ.Π.Α., αλλά στα έσοδα τους δεν υπάρχει 

Αυτο το ΦΠΑ τι γίνεται ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Καθόλου αδιάφορο 

Ο κατασκευαστής πληρώνει τον ΦΠΑ για όλα τα υλικά, και προφανως δεν τον εκπίπτει, άρα τελικά ποιος τον πληρώνει ;

προφανως ο αγοραστής 

Αρα εάν τον αποδίδει ο κατασκευαστής, δεν θα αλλάξει η εμπορική τιμή του ακινήτου ;

Ξαναλέω δεν γνωρίζω σε τι καθεστώς υπάγονται φορολογικά οι κατασκευαστές

Προφανώς θα έχουν έξοδο με πάρα πολύ μεγάλο ποσό Φ.Π.Α., αλλά στα έσοδα τους δεν υπάρχει 

Αυτο το ΦΠΑ τι γίνεται ;

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκες. Αν η αντικειμενική ενός ακινήτου είναι πχ 100.000€ τότε ο ΦΠΑ που θα πληρωθεί θα είναι 24.000€, άρα συνολικά στον αγοραστή θα κοστίσει 124.000€. Τώρα αν η εμπορική αξία είναι 50 ή 100 ή 150k δεν κάνει καμία διαφορά, 124k θα βγουν από την τσέπη του αγοραστή άσχετα αν αποδώσει στην εφορία τον ΦΠΑ ο ίδιος ή αν το δώσει στον κατασκευαστή για να τον αποδώσει εκείνος, καταλαβαίνεις τώρα γιατί είναι αδιάφορο πόσο είναι η εμπορική?

Τουλάχιστον αυτά είχαν ανακοινώσει πριν αναστείλουν την εφαρμογή του μέτρου.

Επίσης ούτε εγώ ξέρω σε τι καθεστώς υπάγονται φορολογικά οι κατασκευαστές, το μόνο που έχω διαβάσει είναι ότι προς το παρόν ο ΦΠΑ που πληρώνουν για υλικά και εργασίες θα τους συμψηφιστεί ή θα τους επιστραφεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εχει ανεβει στην οικοδομη? ξερω το σιδερο πχ πηγε 1.20 απο 0.80? τι αλλο? ουσιαστικα οι μεταφορες ειναι το θεμα? που ακριβυνε το πετρελαιο κτλ?

πως εξηγειται η αυξηση των τιμων στην πωληση διαμερισματων?

 

επισης ξανα ρωταω

υπαρχει πιθανοτητα ανεγερσης ενος επιπεδου σε οικοπεδο, χωρις υπογειο, με 1000 το τμ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Μπάμπης Λαζαρίδης είπε

τι εχει ανεβει στην οικοδομη? ξερω το σιδερο πχ πηγε 1.20 απο 0.80? τι αλλο? ουσιαστικα οι μεταφορες ειναι το θεμα? που ακριβυνε το πετρελαιο κτλ?

πως εξηγειται η αυξηση των τιμων στην πωληση διαμερισματων?

 

επισης ξανα ρωταω

υπαρχει πιθανοτητα ανεγερσης ενος επιπεδου σε οικοπεδο, χωρις υπογειο, με 1000 το τμ?

πιστεύω πως ναι.

Κάνε έρευνα αγοράς για κατασκευή από εταιρεία (εργολαβία, όχι με αυτεπιστασία) με το κλειδί στο χέρι και προσυμφωνημένη τιμή. Το μόνο που έχεις να προσέξεις είναι το συμφωνητικό σας να είναι λεπτομερέστατο για τα πάντα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, noobie123 είπε

πιστεύω πως ναι.

Κάνε έρευνα αγοράς για κατασκευή από εταιρεία (εργολαβία, όχι με αυτεπιστασία) με το κλειδί στο χέρι και προσυμφωνημένη τιμή. Το μόνο που έχεις να προσέξεις είναι το συμφωνητικό σας να είναι λεπτομερέστατο για τα πάντα.

 

Τα ίδια θα λέμε, άμα μου βρείτε κατασκευαστή να δίνει μονοκατοικία 1 χιλιάρικο το τ.μ. με το κλειδί στο χέρι, θα σας κερνάω και μίζα...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Τα ίδια θα λέμε, άμα μου βρείτε κατασκευαστή να δίνει μονοκατοικία 1 χιλιάρικο το τ.μ. με το κλειδί στο χέρι, θα σας κερνάω και μίζα...

 

Βόρεια Ελλάδα, τουλάχιστον πριν την πρόσφατη ανατίμηση υλικών, τα €1000/τμ ήταν εφικτή τιμή. Και έχω υπόψην κατασκευαστή που με τόσο κατασκεύαζε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, noobie123 είπε

Βόρεια Ελλάδα, τουλάχιστον πριν την πρόσφατη ανατίμηση υλικών, τα €1000/τμ ήταν εφικτή τιμή. Και έχω υπόψην κατασκευαστή που με τόσο κατασκεύαζε. 

Το πόσο κόστιζε παλιότερα είναι εντελώς αδιάφορο.

Λένε ότι το κόστος κατασκευής έχει ανέβει 200-300€ σε σχέση με πριν την ανατίμηση υλικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεσσαλια σε 2 πολεις 2 διαφορετικοι αυτο μου ειπαν

με 1000 το τμ χωρις υπογειο ανετα κανεις ενα επιπεδο σπιτι σε οικοπεδο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.naftemporiki.gr/frontpages/latest/imerisies-politikes/ta-nea/full

 

Ειμαι φουλ τυχερος που δεν πετυχα τη χρυση διετια 18-20 και κλεινω σπιτι τωρα με συν 25% αυξηση μονο!!!1111

του χρονου παραχρονου που θα τσατσαλιαστει εντελως η οικοδομη θα ερθει η πιτσα μαζι με την αναπτυξη και θα τα σκοτωνουν 1/3 λιγοτερο αλλα νταξ να ουμε

ζαιος προφητης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...