Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 25/9/2021 στις 12:14 ΜΜ, zio10 είπε

Βλέπω ότι όλα τα στεγαστικά αναφέρονται σε πρώτη κατοικία. Αυτό τυπικά πως ορίζεται; Δεν πρέπει να έχεις άλλο σπίτι στο όνομά σου; 

Αν θυμάμαι καλά μου είχαν πει στην τράπεζα ότι υπό προϋποθέσεις μπορεί να έχεις κάποιο σπίτι αλλά να πάρεις και στεγαστικό.

Που το είδες αυτό? Μήπως κάνεις λάθος? Στεγαστικό δάνειο σημαίνει ότι ο δανειολήπτης θα χρησιμοποιήσει τα χρήματα του δανείου για την αγορά κατοικίας, δεν έχει να κάνει με το πως θα το χρησιμοποιήσει.

Τυπικά κύρια κατοικία είναι το σπίτι που στο κράτος δηλώνεις ότι διαμένεις μόνιμα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, Μπάμπης Λαζαρίδης είπε

σε ελβετικα κλαινε, μολις μου το ειπε τραπεζικος

Για σταθερό ή κυμαινόμενο δεν σου είπε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Που το είδες αυτό? Μήπως κάνεις λάθος? Στεγαστικό δάνειο σημαίνει ότι ο δανειολήπτης θα χρησιμοποιήσει τα χρήματα του δανείου για την αγορά κατοικίας, δεν έχει να κάνει με το πως θα το χρησιμοποιήσει.

Τυπικά κύρια κατοικία είναι το σπίτι που στο κράτος δηλώνεις ότι διαμένεις μόνιμα.

Θα το δω ξανά πιο προσεκτικά, ευχαριστώ. Θυμάμαι πάντως να μου λένε και από την τράπεζα ότι πάει με τα τετραγωνικά. Δεν μπορεί δηλαδή κάποιος που έχει ένα σπίτι στο όνομά του (ή και όχι δεν είμαι σίγουρος γι'αυτό) και έχει οικογένεια να πάρει δάνειο για αγορά γκαρσονιέρας 20 τετραγωνικών πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zio10 είπε

Θα το δω ξανά πιο προσεκτικά, ευχαριστώ. Θυμάμαι πάντως να μου λένε και από την τράπεζα ότι πάει με τα τετραγωνικά. Δεν μπορεί δηλαδή κάποιος που έχει ένα σπίτι στο όνομά του (ή και όχι δεν είμαι σίγουρος γι'αυτό) και έχει οικογένεια να πάρει δάνειο για αγορά γκαρσονιέρας 20 τετραγωνικών πχ.

Την τράπεζα αυτό που την ενδιαφέρει είναι να μπορείς να αποπληρώνεις το δάνειο απρόσκοπτα, τώρα αν αυτό που θυμάσαι να σου είπαν (προφανώς αμυδρά) έχει σχέση με την ικανότητα σου να πληρώνεις τότε σίγουρα μετράει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Την τράπεζα αυτό που την ενδιαφέρει είναι να μπορείς να αποπληρώνεις το δάνειο απρόσκοπτα, τώρα αν αυτό που θυμάσαι να σου είπαν (προφανώς αμυδρά) έχει σχέση με την ικανότητα σου να πληρώνεις τότε σίγουρα μετράει.

Τι να σου πω, όρκο δεν παίρνω. Θα ξαναρωτήσω όταν έρθει η ώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Για σταθερό ή κυμαινόμενο δεν σου είπε?

μου ειπε

2.5 περιπου κυμαινομενο, 3.5 σταθερο για 25 ετη.

τα φορα ειναι για ανταλλαγη αποψεων. ειρωνιες δε νομιζω οτι βοηθανε. Καποιος αντμιν απαιτω να σβησει τα προκλητικα σχολια μερικων. Σχολια που κανουν πισω απο μια οθονη φυσικα, γιατι απο κοντα...δυσκολο.

Και στην τελικη τι ειστε; Σουπερ ουαου αναλυτες των τραπεζικων συστηματων; Λαρωσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολλές ευρωπαϊκές χώρες έχουν ξεκινήσει να εφαρμόζουν στεγαστικά προγράμματα ειδικά για νέες οικογένειες με παιδιά, ώστε να απαντήσουν στο κρίσιμο αυτό πρόβλημα. Το κριτήριο είναι με το δεύτερο ή τρίτο παιδί μια οικογένεια να αποκτά άμεση πρόσβαση σε ευνοϊκά στεγαστικά δάνεια, ώστε να έχει αφενός τον κατάλληλο χώρο να τα μεγαλώσει και αφετέρου να αποφύγει το κόστος του Real-Estate. Στην Ελλάδα, παρόμοια προγράμματα εφαρμόστηκαν από τις τράπεζες μετά την ένταξη στην ΟΝΕ και την δραστική μείωση των επιτοκίων που ακολούθησε, μετά την κρίση όμως εξαφανίστηκαν και είναι καιρός να εμφανιστούν ξανά.

 

φανταστειτε να παρω στεγαστικο με σταθερο 3.8 και να σκασει επιδοτηση στο μελλον και να τη χασω...τρελα

παντως επειδη ειμαι απο ψυχολογια φουλ καλος παμε για κραχ 

πολυ φιλικοι ειναι στις τραπεζες/ ξερω απο φιλο δντη οτι θελουν να δινουν δανεια 

εμφανιστηκαν και διαφημισεις στην τηλεοραση ξανα

αρα; 

Επεξ/σία από Μπάμπης Λαζαρίδης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Μπάμπης Λαζαρίδης είπε

Πολλές ευρωπαϊκές χώρες έχουν ξεκινήσει να εφαρμόζουν στεγαστικά προγράμματα ειδικά για νέες οικογένειες με παιδιά, ώστε να απαντήσουν στο κρίσιμο αυτό πρόβλημα. Το κριτήριο είναι με το δεύτερο ή τρίτο παιδί μια οικογένεια να αποκτά άμεση πρόσβαση σε ευνοϊκά στεγαστικά δάνεια, ώστε να έχει αφενός τον κατάλληλο χώρο να τα μεγαλώσει και αφετέρου να αποφύγει το κόστος του Real-Estate. Στην Ελλάδα, παρόμοια προγράμματα εφαρμόστηκαν από τις τράπεζες μετά την ένταξη στην ΟΝΕ και την δραστική μείωση των επιτοκίων που ακολούθησε, μετά την κρίση όμως εξαφανίστηκαν και είναι καιρός να εμφανιστούν ξανά.

 

φανταστειτε να παρω στεγαστικο με σταθερο 3.8 και να σκασει επιδοτηση στο μελλον και να τη χασω...τρελα

παντως επειδη ειμαι απο ψυχολογια φουλ καλος παμε για κραχ 

πολυ φιλικοι ειναι στις τραπεζες/ ξερω απο φιλο δντη οτι θελουν να δινουν δανεια 

εμφανιστηκαν και διαφημισεις στην τηλεοραση ξανα

αρα; 

Αυτό στα bold θα πρέπει να το αναλύσεις λίγο, πως ακριβώς θα μπορέσει κάποιος να αποφύγει το κόστος του real estate παίρνοντας ευνοϊκό στεγαστικό δάνειο?

Επίσης είσαι σίγουρος ότι γνωρίζεις τι σημαίνει real estate?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με συγχωρεις ειναι αρθρο του χριστοδουλακη στο news247 δε μπορεσα να βαλω λινκ

 https://www.news247.gr/gnomes/nikos-xristodoylakhs/akriva-enoikia-kai-spitia-pnigoyn-toys-neoys.9379193.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Μπάμπης Λαζαρίδης είπε

με συγχωρεις ειναι αρθρο του χριστοδουλακη στο news247 δε μπορεσα να βαλω λινκ

 https://www.news247.gr/gnomes/nikos-xristodoylakhs/akriva-enoikia-kai-spitia-pnigoyn-toys-neoys.9379193.html

Και μένα με συγχωρείς αλλά θέλω να μάθω αν εσύ καταλαβαίνεις τι λέει αυτό που μπήκες στον κόπο να κάνεις copy-paste.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 2+ χρόνια κοβιντ, όπου η Ελλάδα, ως τουριστική χώρα, επηρεάστηκε όσο λίγες, τι σας κάνει να πιστεύετε ότι υπάρχουν χρήματα για επιδότηση στεγαστικών δανείων και ότι προτεραιότητα πρέπει να είναι να αγοράσουν οι νέοι σπίτι; Το ότι οι τράπεζες ξεκίνησαν διαφημίσεις για στεγαστικά, δε σημαίνει ότι χαλάρωσαν και δίνουν πιο εύκολα. Επίσης τα επιτόκια σε σύγκριση με άλλες χώρες (π.χ. Γερμανία) είναι τεράστια.  

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Μπάμπης Λαζαρίδης είπε

εμφανιστηκαν και διαφημισεις στην τηλεοραση ξανα

Ηθελα να το αναφέρω και εγώ αυτό.

Για να διαφημίζεται ένα προιόν, σημαίνει ότι θέλεις πελάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...