Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, m3ltd0wn είπε

Η προσωπική μου γνώμη είναι πως δημιουργείς μια πολύ περίπλοκη κατάσταση η οποία θα σε συνοδεύει για ένα μεγάλο μέρος της ζωής σου και μάλιστα θα εξαρτάται από αυτό η κατοικία σου.

Ο μισθός της γυναίκας σου είναι όντως πολύ καλός αλλά για να είναι τόσο υψηλός υποθέτω ότι είναι στον ιδιωτικό τομέα. Άρα δεν είναι "σίγουρος".

Επίσης τα ενοίκια δεν είναι σίγουρα γιατί μπορεί ένα σπίτι να μείνει κενό, να πάθει ζημιές, να πέσουν οι τιμές, άρα και αυτά οριακά δεν είναι "σίγουρα" έσοδα.

Θα βαλετε στο κεφάλι σας ένα σίγουρο έξοδο για 20+ χρόνια με όχι σίγουρα έσοδα; σίγουρα υπάρχουν πολλά σπίτια κάτω των 300.000 που να χωράνε άνετα μια τριμελη (ή και τετραμελη) οικογένεια με μικρότερο δάνειο και άγχος κάθε μήνα.

Μπορεί να σας βγει αλλά η κατοικία δεν είναι ούτε τζόγος, ούτε μετοχές, ούτε bitcoin και σίγουρα πιστεύω δεν πρέπει να είναι επένδυση αλλά ευχαρίστηση.

Για εμένα ένα τόσο μεγάλο δάνειο προϋποθέτει να έχεις αυτό το ποσό σε μετρητά ήδη.

Κοίτα, καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες και εν μέρει συμφωνώ. Δεν είναι ότι θα πάρω εύκολα (ακόμη κι αν μου το δώσει η τράπεζα) δάνειο 300.000. Προσπαθώ να το ξεψαχνίσω από κάθε πλευρά για να καταλήξω σε μια απόφαση. 

9 ώρες πριν, koulkos είπε

Ο φόρος των ενοικίων αν υποθέσουμε πως είναι δηλωμένα σε 1 ΑΦΜ είναι περίπου 4K. Επιπλέον θα έχεις 5 ΕΝΦΙΑ να πληρώνεις ετησίως. Προσωπικά θα πουλούσα την υπάρχουσα 1η κατοικία μιας και οι τιμές σήμερα είναι ικανοποιητικές και θα έφτανα σε ένα ποσό κοντά στις 200K. Αυτές οι 150K έχουν αρκετά μεγάλη διαφορά στους τόκους και φεύγει από πάνω σου η διαχείριση ενός ακόμη ακινήτου με ότι αυτό συνεπάγεται σε έξοδα (χρειάζεται μια ανάλυση με βάση τα χαρακτηριστικά του ακινήτου).

Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Ποιός θα μπορούσε να κάνει μια τέτοια ανάλυση; Φαντάζομαι οτι οι "Συμβουλοι ακινήτων" όπως έχουν αυτοχαρακτηριστεί όλοι οι μεσίτες, δεν είναι σε θέση να κάνουν μια τέτοια δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

φιλος μου λεει να παρω τα 100-110 που μου δινει με 4.2 μικρη τραπεζα τοπικη. και εφοσον υπαρχει χρημα να το αποπληρωσω οσο συντομοτερα γινεται να γλιτωσω τοκους. στο μελλον μπορει να ειναι 4-4.5 εξαλλου τα επιτοκια. χου νοους. 

 

να προτιμησω δηλαδη εφοσον το σπιτι κανει 150.000 τα 100-110 της τοπικης τραπεζας με 4.2 παρα να παρω τα 80.000 της πειραιως με 3.5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Μπάμπης Λαζαρίδης είπε

φιλος μου λεει να παρω τα 100-110 που μου δινει με 4.2 μικρη τραπεζα τοπικη. και εφοσον υπαρχει χρημα να το αποπληρωσω οσο συντομοτερα γινεται να γλιτωσω τοκους. στο μελλον μπορει να ειναι 4-4.5 εξαλλου τα επιτοκια. χου νοους. 

 

να προτιμησω δηλαδη εφοσον το σπιτι κανει 150.000 τα 100-110 της τοπικης τραπεζας με 4.2 παρα να παρω τα 80.000 της πειραιως με 3.5

To να  αποπληρωσεις αμεσα εφοσον μπορεις ειναι σωστο, δεδομενου οτι δεν υπαρχει πληθωρισμος με το ευρω. Αλλα να  επιλεξεις το 4.2 αντι του 3.5, για ποιο λογο??

Για σταθερο επιτικο μιλαμε ε?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διοτι η τοπικη τραπεζα δινει 100-110 απο τα 150 που κανει το σπιτι ενω η πειραιως μου δινει 80 ταβανι λογω εισοδηματος...

δειτε πρωτοσελιδο καθημερινης σημερα. ενα σχολιο; μα καλα που τα ειδαν τα 2.8 επιτοκιο; εθνικη;

επισης λεει μετρα στηριξης ενοικιου. ρε μπας να μεινω ενοικιο; χαχα. εως τωρα ο τσιπραρος μου δινε 175 το μηνα απο τα 400 ηταν καλη φαση. τωρα ξεπερναω το εισοδημα και το χανω γι αυτο παω για σπιτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Μπάμπης Λαζαρίδης είπε

Διοτι η τοπικη τραπεζα δινει 100-110 απο τα 150 που κανει το σπιτι ενω η πειραιως μου δινει 80 ταβανι λογω εισοδηματος...

Aφου συζητας για τα 80 σημαινει οτι εχεις τα υπολοιπα. Κι αφου τα εχεις τα χρησιμοποιεις, δε συμφερει με τιποτα να δανειστεις ενα ποσο που ηδη διαθετεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω για τη συμβουλη

το εχω ειναι λιγο σχετικο οπως ξανα εγραψα

ισως πουλησουμε χωραφια χαχα

 

γιατι ομως να μην το δανειστω το εξτρα 20χιλιαρο αφου λογικα θα το αποπληρωσω νωριτερα

ωστε να μου μεινουν τα χρηματα στην ακρη για τυχον αναγκες

 

εντιτ μολις πηρα μηνυμα, φαγαμε ακυρο και για τα 80.000 απο την μια τραπεζα

η αλλη δινει με 4.2 100.000...αναγκαστικα να στραφω σ αυτην?

 

Επεξ/σία από Μπάμπης Λαζαρίδης
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Μπάμπης Λαζαρίδης είπε

η αλλη δινει με 4.2 100.000...αναγκαστικα να στραφω σ αυτην?

Αυτό το έχεις γραπτά σε έγγραφο που δεσμεύει την τράπεζα ή είναι απλή εκτίμηση κάποιου υπαλλήλου ή εργαλείου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι προφορικη ατακα υπαλληλου σε προσυζητηση

θα παω για προεγκριση

δε μου εμεινε αλλη επιλογη

η αλλη επιλογη ειναι να περιμενω του χρονου να κλεισει 4ετια απο τη ρυθμιση (μετα λενε ειμαι πιο ανετος για αιτημα) αλλα οι τιμες των σπιτιων του χρονου θα ειναι ανεβασμενες (και των επιτοκιων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Μπάμπης Λαζαρίδης είπε

το εχω ειναι λιγο σχετικο οπως ξανα εγραψα

ισως πουλησουμε χωραφια χαχα

 

γιατι ομως να μην το δανειστω το εξτρα 20χιλιαρο αφου λογικα θα το αποπληρωσω νωριτερα

ωστε να μου μεινουν τα χρηματα στην ακρη για τυχον αναγκες

Ενταξει αν εχεις αναγκες, αποφασιζεις αναλογα. Καλο ομως ειναι να αποφυγεις να δανειστεις χρημα που θα δωσεις πισω διπλο και τριπλο κατα τη περιοδο της αποπληρωμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Μπάμπης Λαζαρίδης είπε

ειναι προφορικη ατακα υπαλληλου σε προσυζητηση

θα παω για προεγκριση

δε μου εμεινε αλλη επιλογη

η αλλη επιλογη ειναι να περιμενω του χρονου να κλεισει 4ετια απο τη ρυθμιση (μετα λενε ειμαι πιο ανετος για αιτημα) αλλα οι τιμες των σπιτιων του χρονου θα ειναι ανεβασμενες (και των επιτοκιων)

Δεν υπάρχει "προσυζήτηση", στην ουσία το μόνο που έχεις είναι μια μηδενικής αξίας προσωπική εκτίμηση ενός υπαλλήλου.

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά εγώ στη θέση σου - λαμβάνοντας υπόψιν τα άκυρα που ήδη σου έχουν δώσει - δεν θα είχα ελπίδες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rus είπε

Ενταξει αν εχεις αναγκες, αποφασιζεις αναλογα. Καλο ομως ειναι να αποφυγεις να δανειστεις χρημα που θα δωσεις πισω διπλο και τριπλο κατα τη περιοδο της αποπληρωμης.

 σιγουρα- αλλα αν το αποπληρωσεις προωρα σχετικα γλιτωνεις τοκους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Μπάμπης Λαζαρίδης είπε

 σιγουρα- αλλα αν το αποπληρωσεις προωρα σχετικα γλιτωνεις τοκους

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Εξαρτάται από τους όρους. Ότι γλιτώνεις, συνήθως ναι, αλλά πιθανόν όχι όσα φαντάζεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Μπάμπης Λαζαρίδης είπε

 σιγουρα- αλλα αν το αποπληρωσεις προωρα σχετικα γλιτωνεις τοκους

Γλιτώνεις τόκους, αλλά πιθανότατα θα επιβαρυνθείς με πέναλτι πρόωρης εξόφλησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ υπαρχει πεναλτυ!!! αυτο ειναι το ζουμι

για σταθερο μιλαμε

για κυμαινομενο μπορει να εχει

 

να βαλω στο δανειο μου τον πατερα εγγυητη? 15.000 συνταξη το ετος παιρνει

το δανειο στο οποιο ειμαι εγγυητης ειναι της μανας

σε μεγαλες τραπεζες πρεπει στη ληξη του δανειου να ειναι 75 ετων ο εγγυητης

στις μικρες μαθαινω οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...