Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Μπάμπης Λαζαρίδης είπε

ΔΕΝ υπαρχει πεναλτυ!!! αυτο ειναι το ζουμι

για σταθερο μιλαμε

για κυμαινομενο μπορει να εχει

Βασικά ανάποδα το λες, υπάρχει δικαστική απόφαση που έχει κρίνει "εντός των νόμιμων ορίων" τα πέναλτι στα δάνεια με σταθερό επιτόκιο.

Σε κάθε περίπτωση το τι θα υπάρχει και τι δεν θα υπάρχει στο δικό σου δάνειο θα το μάθεις τη στιγμή που θα σου δώσουν τη σύμβαση να την υπογράψεις.

10 λεπτά πριν, Μπάμπης Λαζαρίδης είπε

να βαλω στο δανειο μου τον πατερα εγγυητη? 15.000 συνταξη το ετος παιρνει

το δανειο στο οποιο ειμαι εγγυητης ειναι της μανας

σε μεγαλες τραπεζες πρεπει στη ληξη του δανειου να ειναι 75 ετων ο εγγυητης

στις μικρες μαθαινω οχι

Δοκίμασε...

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Περα απο το τυχον πεναλτι σε προωρη αποπληρωμη , αν εχει μπει υποθηκη ακινητο, για το σβησιμο της απαιτειται κανονικο δικαστηριο! πληρωνεις δικηγορο, οποτε προσεξτε και αυτο το εξοδο:

https://www.karagiannislawfirm.gr/news/exaleipsh-proshmeiwshs-ypothhkhs-kai-arsh-ypothhkhs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Μπάμπης Λαζαρίδης είπε

ΔΕΝ υπαρχει πεναλτυ!!! αυτο ειναι το ζουμι

για σταθερο μιλαμε

για κυμαινομενο μπορει να εχει

 

να βαλω στο δανειο μου τον πατερα εγγυητη? 15.000 συνταξη το ετος παιρνει

το δανειο στο οποιο ειμαι εγγυητης ειναι της μανας

σε μεγαλες τραπεζες πρεπει στη ληξη του δανειου να ειναι 75 ετων ο εγγυητης

στις μικρες μαθαινω οχι

Και στο σταθερό και παντού συνήθως έχει πέναλτι. Να δεις τους όρους και όχι τι σου λέει ο κάθε υπάλληλος/γνωστός  (αν και εφόσον τελικά πάρεις κάποια έγκριση). Η τράπεζα σου δανείζει για να βγάλει κέρδος. Το κέρδος της είναι οι τόκοι. Το ότι πληρώνεις γρηγορότερα, μειώνει το ρίσκο της αλλά και πάλι μην πιστεύεις ότι θα χάσει μεγάλο ποσοστό από το κερδος της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Anonymous11 είπε

δεν υπαρχει πλεον πεναλτι ουτε στο σταθερο ουτε στο κυμαινομενο.

Σιγουρα υπαρχει στη Πειραιως που εχω το δικο μου. Ειναι ενα μκροποσο που μειωνεται οσο περναει ο καιρος, αυτη τη στιγμη σε εμενα ειναι περ. 1500ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Μπάμπης Λαζαρίδης είπε

Ποτε το πηρες? σε ολα τα αρθρα διαφημιζουν οτι δεν υπαρχει πεναλτυ στο ΣΤΑΘΕΡΟ

μηπως εχεις κυμαινομενο?

Εαν ρωτας εμενα, πριν 15 χρονια. Σταθερο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει καποιος γνωμη για αυτο https://money-market.gr/eiq/stegastika-daneia-sygkrish .
εννοω αν το εχει δει και αν ειναι σχετικα ενημερωμενο.
Παντως και εμεις με την συζυγο λεγαμε οτι αν δινουμε 550 ενοικιο για σπιτι του 70 (ο ιδιοκτητης αρνειται να ριξει χρηματα για την συντηρηση του και κανω εγω μικρο επεμβασεις), με ξυλινα κουφωματα , χωρις παρκινγκ με 2 αυτοκινητα στη νεα σμυρνη 1000 φορες να διναμε για δανειο δοση 600.
Και εκει ερχεται οτι εχετε πει μεχρι στιγμης. Εγω ειμαι μαγειρας στον Σκλαβε και παιρνω 9500 τον χρονο και αυτη 7500 αλλα βγαζει αλλα βγαζει και ικανοποητικα μαυρα.
Αν παω στην τραπεζα με αυτα τα λεφτα πιστευω θα γελανε και τα χαλακια στις πορτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Jimigami είπε

Αν παω στην τραπεζα με αυτα τα λεφτα πιστευω θα γελανε και τα χαλακια στις πορτες.

Εξαρτάται. Τι αξίας θα είναι το ακίνητο και πόσα από αυτά θα δώσετε από την τσέπη σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nabuko είπε

Εξαρτάται. Τι αξίας θα είναι το ακίνητο και πόσα από αυτά θα δώσετε από την τσέπη σας

Η σκεψη μας ηταν για ακινητο 100 χλρκα με δικα μας 10-15 (εξαρταται τι θα "ζητησουν").
Λογικα αποπληρωμη σε 25 χρονια καθως ειμαστε 30 και οι δυο.
Μετα θα ριξουμε σιγα σιγα οτι χρηματα χρειαστει (περιπου 10 χλρκα ισως ) για να το φερουμε στα μετρα μας, αρα ενα συνολο 110-115κ.
 
Ειναι μια απλη σκεψη στην αρχη της η αγορα κατοικιας αντι ενοικιου.
Δεν ξερουμε πως θα ειναι η οικονομια οχι σε 10 χρονια ουτε καν σε 6 μηνες με τον COvid.
Πχ ολοι ελεγαν οτι θα επεφταν τα ενοικια με την ολη φαση αλλα σπιτι "καλο" για ζευγαρι με παιδι και παρκινγκ στη νεα σμυρνη(δεν φευγουμε γτ εχουμε την βοηθεια με το παιδι, αλλιως λογω δουλειας θα χρειαζομασταν εξτρα χρηματα για φυλαξη) δεν βρισκεις κατω απο 700 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Jimigami είπε

Η σκεψη μας ηταν για ακινητο 100 χλρκα με δικα μας 10-15 (εξαρταται τι θα "ζητησουν").
Λογικα αποπληρωμη σε 25 χρονια καθως ειμαστε 30 και οι δυο.
Μετα θα ριξουμε σιγα σιγα οτι χρηματα χρειαστει (περιπου 10 χλρκα ισως ) για να το φερουμε στα μετρα μας, αρα ενα συνολο 110-115κ.

Χοντρικά στην Εθνική ένα 80αρι βλέπω, 20 από την τσέπη σας και 30 χρόνια αποπληρωμή. Συν τα μετρητά για λοιπά έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καθως εγραφα σκεφτηκα το αλλο, μπορω να αγορασω επαγγελματικο χωρο και με την βοηθεια και την μελετη πολιτικου μηχανικου να τον μετατρεψω σε κατοικια;

Νομιζω πως συμφερει η αγορα λογω χαμηλοτερης τιμης απλα μετα το κοστος ανακαινισης σιγουρα θα ειναι μεγαλυτερο.
Βεβαια αυτο αλλαζει εντελως το topic του θεματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου προτειναν να δωσω λεφτα σε μηχανικο για να κλειδωσω απο τωρα τιμη τμ για σπιτι που θα σηκωθει του χρονου σε οικοδομη

να του δωσω πχ 10-20-30.000 δε θα πει οχι

τι λετε? αν εχει σχεδια βεβαια

για να μη μπλεξω με μια αδυναμη τραπεζα τοπικη τωρα με δανειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Μπάμπης Λαζαρίδης είπε

Μου προτειναν να δωσω λεφτα σε μηχανικο για να κλειδωσω απο τωρα τιμη τμ για σπιτι που θα σηκωθει του χρονου σε οικοδομη

να του δωσω πχ 10-20-30.000 δε θα πει οχι

τι λετε? αν εχει σχεδια βεβαια

για να μη μπλεξω με μια αδυναμη τραπεζα τοπικη τωρα με δανειο

Τι δουλειά έχει ο μηχανικός? Με τον κατασκευαστή μόνο μπορείς να συμφωνήσεις κάτι τέτοιο, και φυσικά μόνο με προσύμφωνο.

Που και πάλι ρισκάρεις, δεν θα έχεις καμία εγγύηση ότι θα σου παραδώσει τη στιγμή που συμφωνήσετε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...