Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, kleanthis21 είπε

Καλημέρα σε όλους,

Για να ξεκινήσει ο τεχνικός έλεγχος για την αγορά διαμερίσματος στον 2ο όροφο, η τράπεζα πειραιώς ζητάει την οικοδομική άδεια  , η οποία εαν έχω διαβάσει καλά σε περίπτωση διαμερίσματος πολυκατοικίας δεν απαίτείται εκτός εαν είναι τελευταίου ορόφου.Ισχύει κάτι τέτοιο ? γνωρίζει κάποιος ? 

Μα και εσυ, γιατι δεν την δίνεις να προχωράς πιο γρήγορα?

Είναι μεγάλος ο δρόμος, μην τον κάνεις δύσκολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 ώρες πριν, kleanthis21 είπε

Καλημέρα σε όλους,

Για να ξεκινήσει ο τεχνικός έλεγχος για την αγορά διαμερίσματος στον 2ο όροφο, η τράπεζα πειραιώς ζητάει την οικοδομική άδεια  , η οποία εαν έχω διαβάσει καλά σε περίπτωση διαμερίσματος πολυκατοικίας δεν απαίτείται εκτός εαν είναι τελευταίου ορόφου.Ισχύει κάτι τέτοιο ? γνωρίζει κάποιος ? 

εγώ θα έλεγα ότι μάλλον δεν έχεις διαβάσει καλά :)

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, kleanthis21 είπε

Καλησπέρα , γνώριζει κάποιος σε πόσο καιρό περίπου μπορεί ο ιδιοκτήτης να βγάλει την κάτοψη ορόφου οικοδομικής άδειας (με σφραγίδα πολεοδομίας) απο την πολεοδομία ? Μου την ζητάνε απο την τράπεζα για τον μηχανικό έλεγχο και ο ιδιοκτήτης δεν την έχει....

Εξαρτάται από την εκάστοτε πολεοδομία, ειδικά τώρα με τον covid. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά χαιρετώ...

Προσπαθησα για διαβάσω και τις 74... σελίδες αλλά καπου στην 30 τα παιξα χαχα..

Λοιπόν κάποιες αποριούλες.. Ενδιαφέρομαι για ένα παλιό διαμέρισμα στην περιοχή Ίλιον... είναι 100μ2...

Η τράπεζα, βάσει οικονομικών μου στοιχείων και προφιλ μου προεγκρίνει 100.000 (τόσα ζήτησα).

Δηλαδή 60.000 αγορά (τόσο είναι η συμφωνία με τον πωλητή) + 40.000 επισκευαστικό...

Δηλαδή δύο δάνεια σε μία δόση ... ένα δάνειο 60 στεγαστικό + ένα 40 επισκευαστικό...

Η δόση βγαίνει μαζί με ασφάλειες ζωής πυρος σεισμού 500 ευρώ... για σταθερό επιτόκιο και 30 χρόνια δάνειο... (σκεφτείτε δίνω 550 σε ενοίκιο εδώ και 7 χρόνια...)

Το σπίτι θέλει τις επισκευές αυτές, δεν είναι από το μυαλό μου... Και όταν τους πάω τα χαρτιά θα στείλουν μηχανικό εκτιμητή.

Η τράπεζα μου είπε πως για να εγκρίνουν 60.000 τελικό δάνειο στεγαστικό, με το ίδιο ποσό δηλαδή συμβολαίου, πρέπει ο εκτιμητής να το εκτιμήσει εμπορική αξία 75.000 (δηλαδή το 80% των 75.000 = 60.000) και το επισκευαστικό όλο το ποσό (αρκεί να έχουν νόημα οι επισκευές ... που όντως θέλει).

Μου είπαν από την τράπεζα πως είναι πολύ σημαντικό πως θα πάρω ταυτόχρονα ΚΑΙ επισκευαστικό γιατί την ενδιαφέρει την τράπεζα μετά τις επισκευές/ανακαίνιση πόσο θα έχει εμπορική αξία το σπίτι...

Μου είπαν επίσης πως ο μηχανικός που θα στείλουν δεν μένει μόνο στην κατάσταση του σπιτιού (που είναι παλιό και θέλει ανακαίνιση) αλλά και σε πολλές άλλες παραμέτρους, όπως τα χαρακτηριστικά της περιοχής, αν είναι σε βιομηχανική ζώνη, αν έχει πλατείες, σχολεία, τράπεζες, μμμ δίπλα κλπ ακόμα και το πόσο είναι τα ενοικία στην περιοχή αλλά και το πόσο πωλούνται αντίστοιχα σπιτια στην περιοχή. Γενικά έχω αγχωθεί αν θα το εκτιμήσει ή όχι τουλάχιστον 75000  εμπορική ο μηχανικός.... Το διπλανό ακριβώς σπίτι, στα ίδια χαρακτηριστικά με το δικό μου, πριν 3-4 μήνες πωλήθηκε 75.000 (από 80.000 που ζητούσε ο πωλητής).

Επίσης ανέβηκε και η αντικειμενική εκεί από 1000 πήγε 1400 αν και ξέρω πως δεν παίζει και μεγάλο ρόλο τελικά.

Γενικά θα ήθελα την γνώμη σας αν έχετε αίσθηση τι παίζει και αν πρέπει να πω κάτι στον μηχανικό που θα έρθει... Αλήθεια η τράπεζα που ξέρει το ποσό του συμβολαίου δεν ενημερώνει τον μηχανικό? Δηλαδή ο μηχανικός που θα έρθει δεν θα ξέρει τι συμβόλαιο θα κάνω? Θα με ρωτήσει? Να του πω το ποσό? Αν τον ρωτήσω πόσο στο περίπου θα το εκτιμήσει θα μου πει ?? (για να ξέρω τι να περιμένω...)

Το σπίτι είναι πραγματικά σε ήσυχη περιοχή με ΟΛΑ μα ΌΛΑ δίπλα (στα 400-500 μ)... Το σπίτι το θέλω πολύ γιατί στα 100μ δίπλα μένουν τα πεθερικά μου αλλά το σημαντικότερό από πάνω μένει η μητέρα μου! Και έχουμε και ένα παιδί με την γυναίκα μου οπότε όπως καταλαβαίνετε μιλάμε για ειδική περίπτωση.... Κυριολεκτικά ΠΕΣΑΜΕ στην περίπτωση....!!! Αυτά λοιπόν να τα πω στον μηχανικό που θα έρθει ή δεν έχει νόημα και δεν θα... συγκινηθεί?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pavlos-ice είπε

Αυτά λοιπόν να τα πω στον μηχανικό που θα έρθει ή δεν έχει νόημα και δεν θα... συγκινηθεί?

Άμα του δώσεις κανένα γλυκό... θα συγκινηθεί 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 .

Στις 11/3/2022 στις 9:53 ΜΜ, AntiCambeR είπε

Μετά θα ανοίξεις θέμα και θα ρωτάς την διαδικασία πώλησης η ενοικίασης για να φύγεις μακριά απο τα πεθερικά. 😅

xaxaxaxa 

Στις 11/3/2022 στις 8:56 ΜΜ, Nabuko είπε

Άμα του δώσεις κανένα γλυκό... θα συγκινηθεί 😉

μωρέ το σκέφτηκα (όπως όλοι φαντάζομαι) αλλά γενικά μου είπαν δεν παίζει αυτό.... και καλό είναι να το αποφύγω μην γυρίσει μπουμκεράνγκ αν πέσεις σε κανα περίεργο....

πέρα από πλάκα.... ξέρει κάποιος έγκυρα τι να κάνω? να τουι μιλήσω για την κατάσταση? να του πω πόσο είναι το συμβόλαιο του σπιτιού? έχει νόημα?

 

υ.γ. ρε παιδιά ενώ έχω βάλει να μου έρχονται ειδοποιήσεις στις απαντήσεις εδώ, δεν έρχεται κάποιο email.

hotmail έχω

Επεξ/σία από pavlos-ice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κανεις μια συζητηση μαζι του αφου πρωτα δει το σπιτι για να δεις πως το βλεπει

Στη συζητηση πανω θα φανει πως σκεφτεται και αν ειστε κοντα

Το να εχεις κατι να τον κερασεις ειναι οκ,δεν αποτελει δωροδοκια

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τράπεζα θα γνωρίζει το ποσό του συμβολαίου και θα έχει ενημερώσει αντίστοιχα και τον μηχανικό που θα έρθει να κάνει τον έλεγχο. Ο μηχανικός θα έρθει να ελέγξει στην αρχή αν όντως για να φτιαχτεί το σπίτι χρειάζεται αυτό το ποσό.

εσύ αυτά τα 100.000 τα έχεις υπολογίσει μόνος σου ή με κάποιον δικό σου μηχανικό; έχεις κάποιο άλλο κεφάλαιο που θα χρησιμοποιήσεις για το την αποπεράτωση του έργου;

στον μηχανικό αφού δει το σπίτι θα αναφέρεις ότι μας είπες παραπάνω και σε εμάς χωρίς να κάνεις κάτι για δωροδοκία. αν θες κάτι να τον κεράσεις ένα καφέ, οκ αλλά μέχρι εκεί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, st@kas είπε

Η τράπεζα θα γνωρίζει το ποσό του συμβολαίου και θα έχει ενημερώσει αντίστοιχα και τον μηχανικό που θα έρθει να κάνει τον έλεγχο. Ο μηχανικός θα έρθει να ελέγξει στην αρχή αν όντως για να φτιαχτεί το σπίτι χρειάζεται αυτό το ποσό.

εσύ αυτά τα 100.000 τα έχεις υπολογίσει μόνος σου ή με κάποιον δικό σου μηχανικό; έχεις κάποιο άλλο κεφάλαιο που θα χρησιμοποιήσεις για το την αποπεράτωση του έργου;

στον μηχανικό αφού δει το σπίτι θα αναφέρεις ότι μας είπες παραπάνω και σε εμάς χωρίς να κάνεις κάτι για δωροδοκία. αν θες κάτι να τον κεράσεις ένα καφέ, οκ αλλά μέχρι εκεί.

Έχω μηχανικό και μάλιστα φίλο/συμφοιτητή....(είμαι κι εγώ μηχανικός με σπίτια όμως δεν ασχολούμε καθόλου, αλλά με τελείως διαφορετικό τομέα, όμως έχω μια αίσθηση όμως πάνω κάτω)....

Αρχικά γνωρίζοντας το ποσό πώλησης (60000) και οτι η τράπεζα για επισκευές δίνει ταβάνι 40000... ζήτησα 100.000 να δω αν έχω πιστοληπτική ικανότητα για αυτό το ποσό οπού τελικά η τράπεζα μου έδωσε το ΟΚ οτι μπορώ δηλαδή σε πρώτη φάση όντως να λάβω αυτό το ποσό.

Τα 40.000 επισκευές τα έχω δει και με μηχανικό δικό μου (ίσως χρειάζεται  και 45-50.000) αλλά και 40.000 γίνεται η δουλειά. Η τράπεζα μου είπε πως το 40.000 δεν πρόκεται να το πειράξει. Δηλαδή αν όντως χρειάζεται το σπίτι 40.000 θα τα δώσει.

Εγώ τους πάω προυπολογισμό άλλωστε και θέλει να δει πως... στον προυπολογισμό που τους πάω δεν έχω βάλει πχ χρυσά πόμολα για παράδειγμα... ή πράγματα άσχετα... ούτε κοιτάει τιμολόγια μετά... κοιτάει πρόοδο εργασιών για αυτό άλλωστε δεν σου δίνει και τα 40.000 ντούκου... αλλά ανάλογα με την πρόοδο.

Δηλαδή σου δίνει πχ αρχικά 10.000  για να γίνουν οι πρώτες εργασίες (πχ γκρεμίσματα και αλουμίνια). Έρχεται μηχανικός ελέγχει αν μπήκαν όντως και προχωράνε στην 2η φάση... δηλαδή τα επόμενα πχ 10.000 που αφορούν συγκεκριμένες εργασίες... τις ελέγχει μετά και πάει λέγοντας... Μπορεί βέβαια εγώ να του πάω και 50.000 προυπολογισμό αλλά η τράπεζα 40.000 ταβάνι θα δώσει...

Εκεί που θα πεχτεί το όλο θέμα και αγχώνομαι είναι στο ποσό της αγορά του συμβολαίου δηλαδή. Για να μου δώσει 60.000 πρέπει ο μηχανικός που θα στείλει η τράπεζα να εκτιμήσει ΕΜΠΟΡΙΚΗ αξία σπιτιού τουλάχιστον 75.000 (για να δώσει η τράπεζα το 80% δηλαδή 60.000).... Όποιο ποσό πάνω από 75.000 κι αν το εκτιμήσει... πάλι 60.000 θα δώσει η τράπεζα... Και 90.000 να το εκτιμούσε η τράπεζα δεν θα μου έδινε το 80% δηλαδή 72.000, αλλά... το ποσό του συμβολαίου δηλαδή πάλι 60.000....

Αν όμως μου το εκτιμήσει πχ 65.000 το σπίτι (εμπορική αξία) η τράπεζα θα μου δώσει το 80% δηλαδή 52.000... ΣΥΝ τα 40.000 επισκευή θα πάρω στο τέλος 92.000 παρόλο που έχω μεγαλύτερη πιστοληπτική ικανότητα... Θα πρέπει δηλαδή τα 8.000 που υπολείπονται για να δώσω στον πωλήτη να τα δώσω εγώ έξτρα....

Το καλό στην υπόθεση είναι πως την τράπεζα την ενδιαφέρει και η εμπορική αξία ΜΕΤΑ τις επισκευές. Δηλαδή δεν δίνει απλά ένα στεγαστικό δάνειο για το σπίτι όπως είναι τώρα. Την ενδιαφέρει δηλαδή ΜΕΤΑ τις επισκευές/ανακαίνιση του σπιτιού ποια θα είναι η εμπόρική του αξία που θα είναι ας πούμε σαν καινούριο. Αυτό βοηθάει την όλη κατάσταση.

Επεξ/σία από pavlos-ice
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pavlos-ice είπε

Έχω μηχανικό και μάλιστα φίλο/συμφοιτητή....(είμαι κι εγώ μηχανικός με σπίτια όμως δεν ασχολούμε καθόλου, αλλά με τελείως διαφορετικό τομέα, όμως έχω μια αίσθηση όμως πάνω κάτω)....

Αρχικά γνωρίζοντας το ποσό πώλησης (60000) και οτι η τράπεζα για επισκευές δίνει ταβάνι 40000... ζήτησα 100.000 να δω αν έχω πιστοληπτική ικανότητα για αυτό το ποσό οπού τελικά η τράπεζα μου έδωσε το ΟΚ οτι μπορώ δηλαδή σε πρώτη φάση όντως να λάβω αυτό το ποσό.

Τα 40.000 επισκευές τα έχω δει και με μηχανικό δικό μου (ίσως χρειάζεται  και 45-50.000) αλλά και 40.000 γίνεται η δουλειά. Η τράπεζα μου είπε πως το 40.000 δεν πρόκεται να το πειράξει. Δηλαδή αν όντως χρειάζεται το σπίτι 40.000 θα τα δώσει.

Εγώ τους πάω προυπολογισμό άλλωστε και θέλει να δει πως... στον προυπολογισμό που τους πάω δεν έχω βάλει πχ χρυσά πόμολα για παράδειγμα... ή πράγματα άσχετα... ούτε κοιτάει τιμολόγια μετά... κοιτάει πρόοδο εργασιών για αυτό άλλωστε δεν σου δίνει και τα 40.000 ντούκου... αλλά ανάλογα με την πρόοδο.

Δηλαδή σου δίνει πχ αρχικά 10.000  για να γίνουν οι πρώτες εργασίες (πχ γκρεμίσματα και αλουμίνια). Έρχεται μηχανικός ελέγχει αν μπήκαν όντως και προχωράνε στην 2η φάση... δηλαδή τα επόμενα πχ 10.000 που αφορούν συγκεκριμένες εργασίες... τις ελέγχει μετά και πάει λέγοντας... Μπορεί βέβαια εγώ να του πάω και 50.000 προυπολογισμό αλλά η τράπεζα 40.000 ταβάνι θα δώσει...

Εκεί που θα πεχτεί το όλο θέμα και αγχώνομαι είναι στο ποσό της αγορά του συμβολαίου δηλαδή. Για να μου δώσει 60.000 πρέπει ο μηχανικός που θα στείλει η τράπεζα να εκτιμήσει ΕΜΠΟΡΙΚΗ αξία σπιτιού τουλάχιστον 75.000 (για να δώσει η τράπεζα το 80% δηλαδή 60.000).... Όποιο ποσό πάνω από 75.000 κι αν το εκτιμήσει... πάλι 60.000 θα δώσει η τράπεζα... Και 90.000 να το εκτιμούσε η τράπεζα δεν θα μου έδινε το 80% δηλαδή 72.000, αλλά... το ποσό του συμβολαίου δηλαδή πάλι 60.000....

Αν όμως μου το εκτιμήσει πχ 65.000 το σπίτι (εμπορική αξία) η τράπεζα θα μου δώσει το 80% δηλαδή 52.000... ΣΥΝ τα 40.000 επισκευή θα πάρω στο τέλος 92.000 παρόλο που έχω μεγαλύτερη πιστοληπτική ικανότητα... Θα πρέπει δηλαδή τα 8.000 που υπολείπονται για να δώσω στον πωλήτη να τα δώσω εγώ έξτρα....

Το καλό στην υπόθεση είναι πως την τράπεζα την ενδιαφέρει και η εμπορική αξία ΜΕΤΑ τις επισκευές. Δηλαδή δεν δίνει απλά ένα στεγαστικό δάνειο για το σπίτι όπως είναι τώρα. Την ενδιαφέρει δηλαδή ΜΕΤΑ τις επισκευές/ανακαίνιση του σπιτιού ποια θα είναι η εμπόρική του αξία που θα είναι ας πούμε σαν καινούριο. Αυτό βοηθάει την όλη κατάσταση.

να προσέξεις όταν ζητάς από την τράπεζα την επόμενη εκταμίευση να έχεις κάνει όσο το δυνατόν περισσότερες εργασίες μπορείς. γιατί θα έρθει ο μηχανικός να ελέγξει τι έχει τοποθετηθεί στο σπίτι. από προσωπική  εμπειρία όταν ήρθε την δεύτερή φορά δεν ικανοποιήθηκε από αυτά που είδε και δεν έδωσε έγκριση για την επόμενη εκταμίευση. δηλαδή για να καταλάβεις κουφώματα πλακάκια και κάγκελα που δεν είχαν τοποθετηθεί αλλά τα είδε τα είχα στην πυλωτή δεν τα υπολόγισε παρόλο που του έδειξα τα τιμολόγια. οπότε μετά έψαχνα δανεικά από φίλους και γνωστούς για να προχωρήσω τις εργασίες. γιαυτό σε ρώτησα αν έχεις κάποιο κεφάλαιο γιατί θα το χρειαστείς.  

καταλαβαίνω το άγχος για την εμπορική αξία που έχεις αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να τον επηρεάσεις με κάποιο τρόπο. ωστόσο τα ποσά που ζητάς είναι σε φυσιολογικό επίπεδο και πιστευτώ ότι θα τα καταφέρεις.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, st@kas είπε

να προσέξεις όταν ζητάς από την τράπεζα την επόμενη εκταμίευση να έχεις κάνει όσο το δυνατόν περισσότερες εργασίες μπορείς. γιατί θα έρθει ο μηχανικός να ελέγξει τι έχει τοποθετηθεί στο σπίτι. από προσωπική  εμπειρία όταν ήρθε την δεύτερή φορά δεν ικανοποιήθηκε από αυτά που είδε και δεν έδωσε έγκριση για την επόμενη εκταμίευση. δηλαδή για να καταλάβεις κουφώματα πλακάκια και κάγκελα που δεν είχαν τοποθετηθεί αλλά τα είδε τα είχα στην πυλωτή δεν τα υπολόγισε παρόλο που του έδειξα τα τιμολόγια. οπότε μετά έψαχνα δανεικά από φίλους και γνωστούς για να προχωρήσω τις εργασίες. γιαυτό σε ρώτησα αν έχεις κάποιο κεφάλαιο γιατί θα το χρειαστείς.  

καταλαβαίνω το άγχος για την εμπορική αξία που έχεις αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να τον επηρεάσεις με κάποιο τρόπο. ωστόσο τα ποσά που ζητάς είναι σε φυσιολογικό επίπεδο και πιστευτώ ότι θα τα καταφέρεις.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και τις συμβουλές σου.Ναι σίγουρα δεν θα τον καλώ (και θα τον πληρώνω) χωρίς να είμαι βέβαιος πως θα έχω τελειώσει ότι εργασία χρειάζεται.

Τι να πω για την εκτίμηση έχω αγχωθεί... από την άλλη σε σχέση με τα ποσά που πωλούνται δίπλα τα σπίτια (το διπλάνο ακριβώς ίδιας κατάστασης και ηλικία 75000 πουλήθηκε), την περιοχή, το ότι είναι μαξ 500μ από οοοολα τα πράγματα (ΜΜΜ, αγορά, σχολεία, υπηρεσίες, πλατείες κλπ) αλλά και το μετρό που θα γίνει σε 900μ απόσταση... θεωρώ πως ρε γμτ... θα το εκτιμήσει 75000 (100μ2) .... για να δούμε...

και πάλι θενκς για τον χρόνο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

 

Θέλω ένα στεγαστικό για συμπλήρωμα σε λεφτά που ήηδη έχω για αγορά σπιτιού συνολικής αξίας 150k ... Θα χρειαστώ περίπου 33000 ευρώ με 10-12 χρόνια αποπληρωμής, το εισόδημα μου είναι γύρω στα 12 χιλιάρικα.... Δεν έχω χρέη πίσω, ποτέ δεν είχα πιστωτική κλπ....

Θεωρείτε οτι θα μου δώσουν;

Επεξ/σία από fotaras13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...