Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, masteripper είπε

Μήπως μπορείς να αναγράψεις χοντρικά πως υποδιαιρούνται αυτοί οι 4 μήνες ?
Δλδ το μόνο που βλέπω είναι ότι η προέγκριση παίρνει 3μέρες...μετά πως φτάνουμε στους 4 μήνες ?

Αν το κάνα μήνα παίρνει να γίνει η εκτίμηση από τον μηχανικό της τράπεζας και ταυτόχρονα ο ιδιοκτήτης πρέπει να βγάλει τη χαρτουρας που απαιτείται για να πουληθεί, το αν θα φτάσει 2-3-4 μήνες έχει να κάνει με τις κατά τόπους υπηρεσίες και την ετοιμότητα του ίδιου του ιδιοκτήτη στο να έχει έτοιμα κάποια χαρτιά από πριν για να γίνουν συμβόλαια. Δηλαδή δεν είναι πάντα ευθύνη του αγοραστή η της τράπεζας η οποία καθυστέρηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, primeragt είπε

Αν το κάνα μήνα παίρνει να γίνει η εκτίμηση από τον μηχανικό της τράπεζας και ταυτόχρονα ο ιδιοκτήτης πρέπει να βγάλει τη χαρτουρας που απαιτείται για να πουληθεί, το αν θα φτάσει 2-3-4 μήνες έχει να κάνει με τις κατά τόπους υπηρεσίες και την ετοιμότητα του ίδιου του ιδιοκτήτη στο να έχει έτοιμα κάποια χαρτιά από πριν για να γίνουν συμβόλαια. Δηλαδή δεν είναι πάντα ευθύνη του αγοραστή η της τράπεζας η οποία καθυστέρηση.

Ευχαριστώ ...αρα είναι μισό-μισό το βάρος πωλητή - αγοραστή.... ΟΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον παιδια μολις μου εγινε προ εγκριση σε δανειο στεγαστικο 56000 με αγορα 70000. δηλαδη θα βαλω το 20% απο την τσεπη. τι να προσεξω απο εδω και στο εξεις?ποιες ειναι οι παγιδες?ποια ειναι τα βηματα? ευχαριστω πολυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Kapetanakos είπε

λοιπον παιδια μολις μου εγινε προ εγκριση σε δανειο στεγαστικο 56000 με αγορα 70000. δηλαδη θα βαλω το 20% απο την τσεπη. τι να προσεξω απο εδω και στο εξεις?ποιες ειναι οι παγιδες?ποια ειναι τα βηματα? ευχαριστω πολυ.

Μηχανικό και Δικηγόρο… με όρεξη να κάνουν σωστό έλεγχο σε αυτό που θα επιλέξεις…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
9 λεπτά πριν, Pasxalis44 είπε

Καλησπερα εχω "προεγκριση" στεγαστικου για αγορα νεας κατοικιας. τι πρεπει να "προσεξω" στα συμβολαια με τον συμβολαιογραφο; ειναι του μηχανικου συνεργατης του ο συμβολαιογραφος.. βαλαμε εμεις εναν δικηγορο

πχ ελεγχο τιτλων του οικοπεδου;

Συμβολαιογράφο ορίζει ο αγοραστής, οπότε για αρχή βρες έναν συμβολαιογράφο της εμπιστοσύνης σου. Ο δικηγόρος θα κάνει τους νομικούς ελέγχους σχετικά με τίτλους, υποθήκες, κτλ κτλ. Αν έχεις μηχανικό τον βάζεις να ελέγξει νομιμοποιήσεις, τυχόν αυθαιρεσίες, αδήλωτα τετραγωνικά, κτλ κτλ.

Καλή επιτυχία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλα,

Είχα πάρει προεγκριση δανείου eurobank η οποία έληξε (κρατάει 40 μέρες) για 75.000(τιμή αγοράς στα 93 ) . Σήμερα αφου βρήκα ακίνητο , πηγα να προχωρήσω την αίτηση και μου είπαν πρεπει να ξαναπάρω προεγκριση και στην συνέχεια εαν πάρω το οκ να ξεκινήσω να παω τους τίτλους κτήσης του διαμερίσματος στην τράπεζα για να ξεκινήσει ο νομικός και τεχνικός έλεγχος.Ξέρετε πόσο καιρό κρατάει η διαδικασία απο την στιγμή που πας τους τίτλους κτήσης στην τράπεζα μέχρι να υπογράψεις συμβόλαια και να πάρεις τα κλειδιά στα χέρια ? 

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Thanos (Earth -616) είπε

Συμβολαιογράφο ορίζει ο αγοραστής, οπότε για αρχή βρες έναν συμβολαιογράφο της εμπιστοσύνης σου.

Γιατι "εμπιστοσυνης;"
Θελω να πω, τι πρεπει να προσεξουμε αν δεν εχουμε καποιον γνωστο/εμπιστοσυνης;

Δεν μπορεις να βρεις απλα καποιον και να αναλαβει την υποθεση;
(Π.χ. μη κανει καποιο λαθος η καμια λαμογια; και αν ναι, τι μπορει να κανει πχ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ρεkλα είπε

Γιατι "εμπιστοσυνης;"
Θελω να πω, τι πρεπει να προσεξουμε αν δεν εχουμε καποιον γνωστο/εμπιστοσυνης;

Δεν μπορεις να βρεις απλα καποιον και να αναλαβει την υποθεση;
(Π.χ. μη κανει καποιο λαθος η καμια λαμογια; και αν ναι, τι μπορει να κανει πχ;)

Eτσι κι αλλιως οταν πας για την αναγνωση του συμβολαιου θα εχεις και το δικηγορο μαζι σου που θα επιβλεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 για αγορα νεοδμητου σε οικοδομη που χτιζει μηχανικος θελει ελεγχο τιτλων ιδιοκτησιας από δικηγόρο?

 

συμβολαιογραφος είθισται να. συνεργάζεται με τον μηχανικο να υπαρχει συνέχεια κτλ..δε νομιζω να ειναι καλυτερο να βαλεις δικο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά θα ήθελα αν γίνεται κάποιος να με βοηθήσει. 

Έχω βρει ένα σπίτι 120τμ σε οικόπεδο 1 στρέμματος πού βρίσκεται ακόμα στα μπετά. Η τιμή πώλησης είναι 150 Χιλ. Υποθετικά μιλώντας γίνεται να πάρω στεγαστικό δάνειο γι αυτό το ακίνητο αν έχω 40 χιλιάδες, να το ξεχρέωσε πρώτα και μετά να πάρω ένα δεύτερο στεγαστικό για να το τελειώσω; 

Στο όνομα μου δεν έχω κανένα σπίτι. Εισόδημα περίπου 35 Χιλ το χρόνο αλλά είμαι αφελής, επιπόλαιος και ΒΛΑΜΜΕΝΟΣ και καταλήγω πάντα άφραγκος. Θεωρώ ότι αν τα λεφτά μου πηγαίνανε σε ένα δάνειο και δεν είχα λεφτά να ξοδεύω δε θα ξόδευα.

Σκεπτόμενος τις μαλακίες πού έχω κάνει με πιάνει κρίση και κατάθλιψη...

Τέλος πάντων, αυτό που σκέφτομαι είναι εφικτό; Γίνεται κάτι τέτοιο; Η σε αυτή τη περίπτωση δεν ισχύει στεγαστικό δάνειο αλλά μόνο κανονικό; 

Για το αν θα εγκριθεί ή όχι είναι άλλη κουβέντα αλλά 100% θα εγκριθεί (just take my word for it).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις συνηθίσει σε ένα τρόπο ζωής ανάλογο του εισοδήματος σου, πολύ δύσκολα θα συμβιβαστείς με λιγότερα. Και εφόσον δεν έχεις κάποιο επιπλέον κίνητρο π.χ. γυναίκα, παιδιά, καλύτερα να το αποφύγεις αυτή τη στιγμή.

Ξεκινα να αποταμιευεις μέρος του εισοδήματος σου για κάποια χρόνια πχ το 1/4 και αν είσαι συνεπής, τότε μόνο πήγαινε σε αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, gpapadakis είπε

Αν έχεις συνηθίσει σε ένα τρόπο ζωής ανάλογο του εισοδήματος σου, πολύ δύσκολα θα συμβιβαστείς με λιγότερα. Και εφόσον δεν έχεις κάποιο επιπλέον κίνητρο π.χ. γυναίκα, παιδιά, καλύτερα να το αποφύγεις αυτή τη στιγμή.

Ξεκινα να αποταμιευεις μέρος του εισοδήματος σου για κάποια χρόνια πχ το 1/4 και αν είσαι συνεπής, τότε μόνο πήγαινε σε αγορά.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δουλεύω στο εξωτερικό και γενικά δεν έχω έξοδα. Οι σπατάλες έγιναν επειδή ενώ το σύνηθες είναι να γυρνάει για διακοπές κάνεις σε αυτό το επάγγελμα είναι 3 με 4 μήνες και εγώ το λιγότερο πού έχω κάτσει διακοπές είναι 9 μήνες. Θέλω να δουλεύω απλά είμαι άτυχος εδώ και 5 χρόνια και αντί να κάθομαι λίγο κάθομαι πάρα πολύ. Θα μού πεις αφού 5 χρόνια είναι έτσι γιατί πιστεύω ότι αυτό θα αλλάξει; Γιατί παλιά είχα κι άλλες υποχρεώσεις στην Ελλάδα ενώ τώρα όχι αλλά και κυρίως επειδή παλιά δεν είχα ένα στόχο στη ζωή μου.

Εν πάση περιπτώσει γνωρίζει κανείς αν αυτό πού λέω με το στεγαστικό γίνεται ή είναι τελείως παράλογο αυτό πού λέω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ifollowrivers είπε

Γειά σας παιδιά θα ήθελα αν γίνεται κάποιος να με βοηθήσει. 

Έχω βρει ένα σπίτι 120τμ σε οικόπεδο 1 στρέμματος πού βρίσκεται ακόμα στα μπετά. Η τιμή πώλησης είναι 150 Χιλ. Υποθετικά μιλώντας γίνεται να πάρω στεγαστικό δάνειο γι αυτό το ακίνητο αν έχω 40 χιλιάδες, να το ξεχρέωσε πρώτα και μετά να πάρω ένα δεύτερο στεγαστικό για να το τελειώσω; 

Στο όνομα μου δεν έχω κανένα σπίτι. Εισόδημα περίπου 35 Χιλ το χρόνο αλλά είμαι αφελής, επιπόλαιος και ΒΛΑΜΜΕΝΟΣ και καταλήγω πάντα άφραγκος. Θεωρώ ότι αν τα λεφτά μου πηγαίνανε σε ένα δάνειο και δεν είχα λεφτά να ξοδεύω δε θα ξόδευα.

Σκεπτόμενος τις μαλακίες πού έχω κάνει με πιάνει κρίση και κατάθλιψη...

Τέλος πάντων, αυτό που σκέφτομαι είναι εφικτό; Γίνεται κάτι τέτοιο; Η σε αυτή τη περίπτωση δεν ισχύει στεγαστικό δάνειο αλλά μόνο κανονικό; 

Για το αν θα εγκριθεί ή όχι είναι άλλη κουβέντα αλλά 100% θα εγκριθεί (just take my word for it).

 

Συνήθως όταν παίρνεις ένα στεγαστικό πρέπει να τελειώσεις και το σπίτι για το οποίο έχεις πάρει το δάνειο. Οπότε θα δεις αν μπορείς να πάρεις ένα δάνειο στο συνολικό ποσό που θες αγορά + κατασκευή. 

Συμβουλή αν προχωρήσεις, να βάλεις δόση στην οποία μπορείς να ανταπεξέλθεις την επόμενη 10ετια και όχι για 1-2 χρόνια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, natassaxios είπε

 για αγορα νεοδμητου σε οικοδομη που χτιζει μηχανικος θελει ελεγχο τιτλων ιδιοκτησιας από δικηγόρο?

Ναι.

Ο έλεγχος εξασφαλίζει ότι:

1. Ο άνθρωπος με τον οποίο μιλάς είναι ο πραγματικός καθώς και ο μόνος κάτοχος του ακινήτου (ή πχ υπάρχουν άλλοι 3-4 ιδιοκτήτες με ποσοστό, οι οποίοι είναι τσακωμένοι με τον "πωλητή" με τον οποίο μιλάς και θα μπλοκάρουν τη διαδικασία ή θα ζητούν άλλα κλπ κλπ).

2. Οι τίτλοι κτήσης είναι ισχυροί και δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις προβλήματα / διεκδικήσεις από τρίτους στο μέλλον (πχ το οικόπεδο στο οποίο έχτισε δεν έχει εξοφληθεί πλήρως ή προέρχεται από κληρονομιά η οποία δεν είναι ξεκάθαρη κλπ κλπ)

3. Δεν είναι προσημειωμένο ή υποθηκευμένο λόγω χρεών του ίδιου του κατασκευαστή (ή της εταιρίας του ή τρίτου κλπ κλπ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους,

Για να ξεκινήσει ο τεχνικός έλεγχος για την αγορά διαμερίσματος στον 2ο όροφο, η τράπεζα πειραιώς ζητάει την οικοδομική άδεια  , η οποία εαν έχω διαβάσει καλά σε περίπτωση διαμερίσματος πολυκατοικίας δεν απαίτείται εκτός εαν είναι τελευταίου ορόφου.Ισχύει κάτι τέτοιο ? γνωρίζει κάποιος ? 

Επεξ/σία από kleanthis21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...