Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερει κανεις πως θα εχω μια γρηγορη εκτιμηση του ακινητου, για να ξερω ποσο περιπου θα το κοστολογησει η τραπεζα. Μην δωσω 700 ευρω για τον τεχνικο ελεγχο τσαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Ducatista είπε

Δεν έχω ιδέα πως πάει ο τόκος είναι σταθερός και παίζει το επιτόκιο;

το επιτόκιο επιλέγεις εσύ αν θες να είναι σταθερό ή κυμαινόμενο... κατά την γνώμη μου εγώ σταθερό θα επέλεγα να ξερω πως για Χ χρόνια θα δίνω το ίδιο ποσό.... κι ας είναι κάτι τις παραπάνω στην δόση 

1 λεπτό πριν, tsaltinho είπε

Ξερει κανεις πως θα εχω μια γρηγορη εκτιμηση του ακινητου, για να ξερω ποσο περιπου θα το κοστολογησει η τραπεζα. Μην δωσω 700 ευρω για τον τεχνικο ελεγχο τσαμπα

ποια τράπεζα... ζητάει 700 ευρώ για επίσκεψη μηχανικού και έλεγχο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ducatista είπε

Δεν έχω ιδέα πως πάει ο τόκος είναι σταθερός και παίζει το επιτόκιο;

Διαλεγεις εσυ αν ειναι σταθερο, κυμαινομενο ή και τα 2 μαζί

1 λεπτό πριν, pavlos-ice είπε

το επιτόκιο επιλέγεις εσύ αν θες να είναι σταθερό ή κυμαινόμενο... κατά την γνώμη μου εγώ σταθερό θα επέλεγα να ξερω πως για Χ χρόνια θα δίνω το ίδιο ποσό.... κι ας είναι κάτι τις παραπάνω στην δόση 

ποια τράπεζα... ζητάει 700 ευρώ για επίσκεψη μηχανικού και έλεγχο???

Νομικος ελεγχος και τεχνικος ελεγχος = 630,3 ευρω. Εθνικη τραπεζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsaltinho είπε

Διαλεγεις εσυ αν ειναι σταθερο, κυμαινομενο ή και τα 2 μαζί

Νομικος ελεγχος και τεχνικος ελεγχος = 630,3 ευρω. Εθνικη τραπεζα

μην μπερδεύεσαι.. άλλο νομικός (συμβολαιογραφικος) ελεγχος άλλο τεχνικός... η επίσκεψη του μηχανικού για να εκτιμήσει την εμπορική αξία του σπιτιού κοστίζει 100-150 €....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, pavlos-ice είπε

το επιτόκιο επιλέγεις εσύ αν θες να είναι σταθερό ή κυμαινόμενο... κατά την γνώμη μου εγώ σταθερό θα επέλεγα να ξερω πως για Χ χρόνια θα δίνω το ίδιο ποσό.... κι ας είναι κάτι τις παραπάνω στην δόση 

ποια τράπεζα... ζητάει 700 ευρώ για επίσκεψη μηχανικού και έλεγχο???

Ναι οκ αλλα τι επίπεδα παίζει το επιτοκιο; πραγματικά έχω μαύρα μεσάνυχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, pavlos-ice είπε

μην μπερδεύεσαι.. άλλο νομικός (συμβολαιογραφικος) ελεγχος άλλο τεχνικός... η επίσκεψη του μηχανικού για να εκτιμήσει την εμπορική αξία του σπιτιού κοστίζει 100-150 €....

Δεν μπερδευομαι, αλλα εσυ το μπερδευεις. Για να παρεις το δανειο θα πρεπει να γινουν οι παραπανω ελεγχοι. Δεν μπορεισ να πας στην τραπεζα και να πεις , εγω θελω να μου κανετε μονο τεχνικο ελεγχο. Οποτε το 630 αρι δεν το αποφευγω.

Πως μπορω να μαθω την εμπορικη αξια του ακινητου. Μηχανικος?Συμβολαιογραφος?Μεσίτης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Ρε παιδιά κάτι άσχετο ετσι για να υπάρχει ξερω πως όλα είναι θέμα δανείου τόκων κλπ αλλά περίπου ένα στεγαστικο δανειο ποσο μπορεί να πάει το τελικό ποσό αν πάρεις ας πούμε 100 χιλιάρικα; είδα σε καποιο προηγούμενο ποστ ότι ένας φίλος πήρε 75 και είχε σταθερή δόση για 30 χρόνια 500 ευρώ αρα βγαίνουν ξερω γω 180 χιλιαρικα; δηλαδή μέσες άκρες πάει το δανειο 2-3 φορές πανω; (μην βαράτε με την ερωτηση)

Εγω κοιταω αυτο το site συνηθως για να δω ποσο βγαινει το συνολικο ποσο πανω κατω και διαφορες οταν αλλαζεις απο σταθερο σε κυμαινομενο ή τα ετη κτλπ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Δεν μπερδευομαι, αλλα εσυ το μπερδευεις. Για να παρεις το δανειο θα πρεπει να γινουν οι παραπανω ελεγχοι. Δεν μπορεισ να πας στην τραπεζα και να πεις , εγω θελω να μου κανετε μονο τεχνικο ελεγχο. Οποτε το 630 αρι δεν το αποφευγω.

Πως μπορω να μαθω την εμπορικη αξια του ακινητου. Μηχανικος?Συμβολαιογραφος?Μεσίτης?

Δεν μπερδεύω τπτ....

 

έγραψες "Ξερει κανεις πως θα εχω μια γρηγορη εκτιμηση του ακινητου, για να ξερω ποσο περιπου θα το κοστολογησει η τραπεζα. Μην δωσω 700 ευρω για τον τεχνικο ελεγχο τσαμπα"

Αναφερθηκες σε γρήγορη εκτίμηση ακινήτου... και σου απάντησα για την εκτίμηση του ακινητου απτον μηχανικό της τράπεζας.... πρώτα απολα όλα γίνεται αυτό.... για να έρθει λοιπόν ο μηχανικός πρέπει να καταθέσεις αρχικά ένα 150αρι και μετά θα γίνει η επίσκεψη.... μετά αν θες σταματάς... δεν πληρώνεις το 700αρι και μετά τα χάνεις αν κάνεις πίσω...

το να καλέσεις από μόνος σου έναν άλλον εξωτερικό μηχανικό για να σου εκτιμήσει την εμπορική αξία βεβαίως μπορείς να το κάνεις αλλά το μόνο που θα καταφέρεις είναι να... χάσεις κάνα 100€αρικο... για έστω ο μηχανικός σου, σου πει πχ 50.000 ευρώ πως το εκτιμάει αλλά ο μηχανικός της τράπεζας σου πει 40.000 (υποθετικά παντα) δεν μπορείς να ισχυριστείς "μα.. ο μηχανικός μου μου είπε 50...".... ούτε που τον ενδιαφέρει τον μηχανικό της τράπεζας....

αν θες για να έχεις εσύ μια ιδέα που κυμαίνεται πάνω κάτω η εμπορική βεβαίως και μπορείς να καλέσεις έναν εκτιμητή μηχανικό πιστοποιημενο κιολας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Εγω κοιταω αυτο το site συνηθως για να δω ποσο βγαινει το συνολικο ποσο πανω κατω και διαφορες οταν αλλαζεις απο σταθερο σε κυμαινομενο ή τα ετη κτλπ. 

Δες αυτο το ποστ και αν δεν βγαζεις παλι ακρη, καλυτερα μην παρεις δανειο 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/3/2018 στις 9:49 ΜΜ, μπουρτζοβλαχος είπε

ανεργος φιλοξενουμενος σε πατρικη στεγη με 0 εισοδημα καταναλωτικο δανειο 1000 ευρω οχι παραπανω ειναι ευκολο?

Ότι και γίνει ο γάμος μόνο καλό  δεν είναι για τον άντρα... για την γυναίκα μετά τα 3 χρόνια έγγαμου βιου εχει δικαίωμα σε ότι έχεις στο όνομα σου  προσεχε.. καντε προγαμιαίο συμβόλαιο.... Δηλαδή ένα που θα έπρεπε να ξέρεις...πχ για δάνειο που θα βγει στο όνομα σου.. πχ μετά άμα χωρίσεις το δάνειο θα τρέχει στο όνομα σου ...+ διατροφή εάν έχει παιδιά...και προπάντων να μην στα παίρνουν από τον μισθό να ζητήσεις να τα καταθέτεις εσύ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, pavlos-ice είπε

Δεν μπερδεύω τπτ....

 

έγραψες "Ξερει κανεις πως θα εχω μια γρηγορη εκτιμηση του ακινητου, για να ξερω ποσο περιπου θα το κοστολογησει η τραπεζα. Μην δωσω 700 ευρω για τον τεχνικο ελεγχο τσαμπα"

Αναφερθηκες σε γρήγορη εκτίμηση ακινήτου... και σου απάντησα για την εκτίμηση του ακινητου απτον μηχανικό της τράπεζας.... πρώτα απολα όλα γίνεται αυτό.... για να έρθει λοιπόν ο μηχανικός πρέπει να καταθέσεις αρχικά ένα 150αρι και μετά θα γίνει η επίσκεψη.... μετά αν θες σταματάς... δεν πληρώνεις το 700αρι και μετά τα χάνεις αν κάνεις πίσω...

το να καλέσεις από μόνος σου έναν άλλον εξωτερικό μηχανικό για να σου εκτιμήσει την εμπορική αξία βεβαίως μπορείς να το κάνεις αλλά το μόνο που θα καταφέρεις είναι να... χάσεις κάνα 100€αρικο... για έστω ο μηχανικός σου, σου πει πχ 50.000 ευρώ πως το εκτιμάει αλλά ο μηχανικός της τράπεζας σου πει 40.000 (υποθετικά παντα) δεν μπορείς να ισχυριστείς "μα.. ο μηχανικός μου μου είπε 50...".... ούτε που τον ενδιαφέρει τον μηχανικό της τράπεζας....

αν θες για να έχεις εσύ μια ιδέα που κυμαίνεται πάνω κάτω η εμπορική βεβαίως και μπορείς να καλέσεις έναν εκτιμητή μηχανικό πιστοποιημενο κιολας

 

Εχω ηδη λαβει την προεγκριση. Μπορω να παω στην τραπεζα και να τους πω, προχωρηστε μονο στον τεχνικο ελεγχο... ? Αν ειναι ετσι δεν με ενοχλει, το κοστος ειναι 136 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Εχω ηδη λαβει την προεγκριση. Μπορω να παω στην τραπεζα και να τους πω, προχωρηστε μονο στον τεχνικο ελεγχο... ? Αν ειναι ετσι δεν με ενοχλει, το κοστος ειναι 136 ευρω

Να έχεις και στο νου σου. Αυτό εάν σε περνάει οικονομικά. https://www.iatrikiktirion.gr/b-mi-katastrofikes-methodoi-ndt/poiotikos-elegchos-skurodematos/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Εχω ηδη λαβει την προεγκριση. Μπορω να παω στην τραπεζα και να τους πω, προχωρηστε μονο στον τεχνικο ελεγχο... ? Αν ειναι ετσι δεν με ενοχλει, το κοστος ειναι 136 ευρω

ναι... και επίσης γιατί δεν τους ρωτάς? (ίσως κάθε τραπεζα να έχει το δικό της σκεπτικό) δηλαδή να τους πεις ποια η διαδικασία τώρα? πληρώνω επίσκεψη,  έρχεται ο μηχανικός και μετά? περιμένουμε να μας πει την εκτίμησή του στην εμπορική αξία κι αν συμφωνώ προχωράμε στους ελέγχους (τεχνικούς και νομικούς?) άρα και στην εξόφληση του υπολοίπου πόσο πχ 550 ευρώ χοντρικά πόσο βγαίνει? να δεις τι θα σου πουν ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, pavlos-ice είπε

ερώτηση... αν πάει ένα ζευγάρι για δάνειο όπου και οι 2 έχουν εισόδημα φαντάζομαι βγαίνει και στους 2 το δάνειο αφού και τα 2 εισοδήματα συνεισφέρουν στο να βγει το δάνειο... σωστά?

Αν πάει ένα ζευγάρι και ζητήσει στεγαστικό δάνειο για να αγοράσουν από κοινού ένα ακίνητο, τότε το δάνειο θα βγει και στους δύο αφού το ακίνητο θα αγοραστεί και από τους δύο.

58 λεπτά πριν, pavlos-ice είπε

εγώ που πήγα να ρωτήσω μου είπαν απτην στιγμή που η γυναίκα μου δεν έχει εισοδήματα θα προχωρήσουμε μόνο με εμένα για το δάνειο με το δικό μου εκκαθαριστικό... το ποσό που ζήτησα δεν χρειαζόταν εγγυητή οπότε δεν είχα θέμα και αν ζητούσα παραπάνω θα έπρεπε να βρω κάποιον εγγυητή καθώς ούτε την γυναίκα μου δεχοντουσαν (δεν είχε εισοδήματα) ούτε την μητέρα μου λόγω ηλικίας (ο πατέρας μου δεν ζει)... 

Μάλλον εννοούσαν ότι με το δικό σου εκκαθαριστικό θα προχωρήσετε για την προέγκριση, και όχι ότι η γυναίκα σου δεν θα έχει καμία απολύτως σχέση με το δάνειο. Για την τράπεζα είναι καλύτερο να έχει δύο δανειολήπτες, έτσι μειώνονται οι πιθανότητες να χάσει λεφτά. Όσο για τα εισοδήματα δεν λέει κάτι το ότι η γυναίκα σου δεν δηλώνει κάτι τώρα (και όχι πως δεν έχει, μην τα συγχέεις), τα εισοδήματα δεν είναι κάτι σταθερό, μπορεί αύριο να δηλώνει αυτή και να μην δηλώνεις εσύ.

1 ώρα πριν, pavlos-ice είπε

επίσης προσπαθώ να καταλάβω τι εξυπηρετεί να πάρετε μαζι με την γυναικα σου το δανειο (αν το επιτρέψει η τράπεζα) και γράψεις 50/50 το σπίτι με την γυναίκα σου την στιγμή που έχει μηδέν εισοδήματα? δηλαδή θα το δηλώνει κι εκείνη για να βγαίνει και ενφια ? θα μου πεις μισός μίσος θα είναι ο ενφια οκ πάσο... αν το κάνεις για ηθικό σκοπό και πάλι πάσο..  αλλά τι γίνεται με την απαλλαγή του φόρου 1ης κατοικίας?? έστω και οι 2 δεν έχουν τίποτα στο όνομα τους... δικαιούνται και οι 2 απαλλαγή... πως ακριβώς γίνεται αν γραφτεί 50/50 ? και στο χειρότερο σενάριο,  αν η γυναίκα έχει σπίτι (πχ των γονιών της) στο όνομά της.. αλλά ο άντρας δεν έχει σπίτι (άρα δικαιούται απαλλαγή φόρου) και παιρνει εκεινος το δανειο , τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση αν το πάρουν 50/50? θεωρείται "οικογενειακό" άρα τελικά δεν απαλλάσσεται από τον φόρο και πρέπει να πληρωθεί?

Βασικά αν το σπίτι αγοραστεί 50-50 με τη σύζυγο η τράπεζα όχι μόνο θα επιτρέψει να πάρετε μαζί το δάνειο, θα το απαιτήσει κιόλας.

Όσο για το τι εξυπηρετεί, εφόσον το αγοράσετε μαζί το λογικό είναι να γραφτεί και στα δύο ονόματα, επίσης μπορεί να εξυπηρετεί και στην φορολογία. Πχ ο ένφια θα μοιραστεί στα δύο στη χειρότερη, στην καλύτερη θα βγει μικρότερος στο σύνολο εφόσον υπάρχει κιάλλη ακίνητη περιουσία λόγω του συντελεστή προσαύξησης.

Επίσης εφόσον δικαιούνται και οι δύο απαλλαγή πρώτης κατοικίας, θα την πάρουν κανονικά στην περίπτωση αγοράς 50-50. Για τις υπόλοιπες σύνθετες ερωτήσεις που κάνεις δεν ξέρω να απαντήσω, αλλά αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι να μάθεις τότε το μόνο που χρειάζεσαι είναι μια απλή ερώτηση σε συμβολαιογράφο, εξ ορισμού κάθε ζευγάρι έχει ενημερωθεί για όλα αυτά πριν αποφασίσει η αγορά να γίνει 50-50.

1 ώρα πριν, pavlos-ice είπε

επίσης να σημειώσω από προσωπική εμπειρία λίγο τι ισχύει με τον εγγυητή, κληρονόμο, δανειολήπτες κλπ... όταν χάσαμε τον πατέρα μου είχε ένα δάνειο στο όνομα του στεγαστικό για σπίτι σε χωριό... δυστυχώς είχε αφαιρέσει την ασφάλεια ζωής... και παρόλο που δεν είχε κανέναν εγγυητή ή δεν είχαν πάρει μαζί με την μητέρα μου το δάνειο (το είχε εξολοκλήρου στο όνομά του) το υπόλοιπο του δανείου πέρασε σε εμάς τους κληρονόμους (αφού δεν κάναμε αποποίηση..). Στον ενφια (λόγω νομοθεσίας) επειδή είμαι μοναχοπαιδι δηλώνουμε 75% σε εμένα και 25% στην μητέρα μου... ΟΜΩΣ.... η τράπεζες μέσα στο σύστημα δεν το πάνε με ποσοστά.. δηλαδή πχ είναι 10.000 υπόλοιπο... ??? 10000 θεωρούν πως χρωστάω εγώ το ίδιο και η μητέρα μου...  γιατί σου λέει αν πεθάνει κάποιος απτους 2 το ίδιο ποσό θέλω να λάβω μετά... το αναφέρω αυτό γιατί όταν πήγα να αιτηθω για δάνειο,  έβλεπαν η τράπεζες μέσα στον Τειρεσία πως στο ονομα μου είναι όλο το ποσό και όχι το 75%.... το ίδιο και στην μητέρα μου... και φυσικά δεν με άφησαν να γράψω/αφήσω συμβολαιογραφικα όλο το σπίτι στην μητέρα μου λόγω... ηλικίας.... δηλαδή και να το έκανα σε συμβολαιογράφο, η τράπεζα θα μου απέρριπτε μετά να βγάλω το βάρος από πάνω μου .... εν κατακλείδι... ότι δάνειο πάρετε οπωσδήποτε ασφάλεια ζωής κι ας είναι παραπάνω χρήματα... ειδικά όταν μιλάμε για οικογένεια...

Μια διόρθωση, για το συγκεκριμένο ακίνητο που περιγράφεις εσύ και η μητέρα σου δεν πληρώνετε 75 και 25% επειδή είσαι μοναχοπαίδι, πληρώνετε τόσο επειδή κληρονομήσατε το 75 και το 25% του σπιτιού αντίστοιχα. Επίσης αυτό που κοιτούσαν οι τράπεζες στον τειρεσία ήταν το υπόλοιπο του δανείου του πατέρα σου, και όχι σε ποιον ανήκει το σπίτι. Και να φύγει από το όνομα σου το σπίτι, δεν θα πάψει να σε βαρύνει το χρέος του δανείου που κληρονόμησες.

1 ώρα πριν, pavlos-ice είπε

το ίδιο λοιπόν ισχύει με το να είσαι εγγυητής (σημαίνει πως η τράπεζα σε σένα θα απευθυνθεί να πάρει τα χρήματά της)... το ίδιο αν ειστε δανειολήπτες δηλαδη αν έχεις πάρει με την γυναίκα σου το δάνειο... θα κυνηγήσει έναν απτους 2 σε περίπτωση που κάτι συμβεί στον άλλον.... γιατί εδώ η ασφάλεια ζωής (όταν το παίρνουν 2) δυστυχώς δεν σε απαλλασει απτό βάρος αν χτυπα ξύλο συμβεί κάτι στον έναν... πρέπει να συνεχίσεις να πληρώνεις το βάρος κι ας έχεις 2 ασφάλειες ζωής... μόνο αν έχουν και οι 2 ασφάλεια ζωής και φύγουν και οι 2 απτή ζωή... το βάρος το παίρνει από την ασφαλιστική η τράπεζα και αν υπάρχουν  παιδιά... το γλιτώνουν... λίγο μακάβρια αλλά... όλα είναι στην ζωή....

Ακριβώς, εγγυητής στην ουσία σημαίνει πληρωτής, αν η τράπεζα δεν πάρει τα λεφτά της από τον/τους πρωτοφειλέτη/ες θα στραφεί εναντίον του εγγυητή.

Όσο για τα υπόλοιπα που γράφεις μάλλον κάτι έχεις καταλάβει λάθος, ασφάλεια ζωής κατά κανόνα σημαίνει πως αν πεθάνεις τότε τα παιδιά σου - ή όποιος άλλος έχεις ορίσει - θα εισπράξει κάποιο ποσό, και όχι ότι η ασφαλιστική θα καλύψει η ίδια τυχόν χρέη που έχεις σε δάνεια, αυτό το κάνει η ασφάλεια δανείου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...