Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

^ Υπάρχει προσημείωση στην τράπεζα αλλά καμία κυριότητα.

Καταλαβαίνω την έννοια που το λες. "Είναι στο όνομά σου αλλά είναι σαν να μην είναι"

 

7 λεπτά πριν, filipprin είπε

Εχω δανειο και ειμαι παντρεμενοσ και το σπιτι ειναι 50-50 και στην εφορια και στα συμβολαια.Το δανειο φυσικα ειναι στο ενα ονομα

Το σπιτι ανηκει στη τραπεζα και μεχρι να ξεχρεωθει κανονικα δεν μπορει ουτε να νοικιαστει.Φυσικα στα χαρτια ανηκει στον ιδιωτη γιατι αλλιως θα έπρεπε η τραπεζα να πληρωνει κα τον ενφια και τισ αλλες υποχρεωσεις του ακινητου

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολλές ανακρίβειες.

Το δάνειο βγαίνει στα ονόματα των ιδιοκτητών, εάν το ακίνητο ανήκει 50-50 τότε το δάνειο βγαίνει ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ. Επειδή παραχωρείται προσημείωση υποθήκης για το στεγαστικό, υποχρεωτικά πρέπει να την παραχωρήσουν όλοι οι συνιδιοκτήτες. Και δεν μπορεί να παραχωρήσει προσημείωση υποθήκης άτομο άσχετο με το δάνειο. Επομένως 2 ιδιοκτήτες, 2 συνδανειολήπτες.

Το ακίνητο ασφαλώς ανήκει στο δανειολήπτη, μπορεί να το νοικιάσει, μπορεί να το κάνει ότι θέλει, απλώς το ακίνητο έχει βάρος. Το ότι δεν μπορεί να πωληθεί δεν είναι ακριβές, μπορεί να μεταβιβαστεί, απλά κανένας λογικός αγοραστής δεν θα δεχτεί να αγοράσει ακίνητο με βάρος εάν δεν εξασφαλίσει ότι δεν θα αρθεί το βάρος.

  • Like 7
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, panostza είπε

Το ακίνητο ασφαλώς ανήκει στο δανειολήπτη, μπορεί να το νοικιάσει, μπορεί να το κάνει ότι θέλει, απλώς το ακίνητο έχει βάρος.

Βαρος ασήκωτο(υποθηκη).Ουτε νοικιάζετε ουτε πωλείτε με το βαρος.Ορος του δανειου.Τωρα στη πραξη φυσικα γινεται αλλα εναι παρανομο.Για αυτο και το δανειο λεγεται στεγαστικο με προνομιακούς ορους (υποτιθεται) και αφορα πρωτη κατοικία και οχι επαγγελματικό ακινητο.Για να φυγει το βαρος πρεπει να ξεχρεωθει .Τωρα πως θα γινει αυτο και αν βρεθει αγοραστης να μπει η οχι στη διδικασια  ειναι ασχετο.Οσο για το δανειο βγαινει σε αυτον που εχει την μεγαλυτερη φορολογικη δηλωση(ανδρογυνο).Τωρα αν κανουν και οι δυο ξεχωριστή και εχουν και οι δυο υψηλα εισοδήματα πασο αλλα σπανιο διαφορετικα  θα παει και παλι στη μεγαλυτερη.Δανειο σε δυο ονοματα δεν υπαρχει.

Επισης η πρωσημειωση αφορα το ακινητο και οχι τον δανειοληπτη και φυσικα υπογραφουν και οι δυο ιδιοκτητες του ακινητο ασχετως το που θα βγει το δανειο. ΠΧ η γυναικα  δεν εργαζεται το δανειο παει με την δηλωση του αντρα στο ονομαμα του.Ακινητο πρωσημειωση συμβολαιο  ποσοστο δοσεων στη φορολογικη 50-50

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έστω οτι έλαβα την προέγκριση και όλα καλά μέχρι εδώ. Εντόπισα το διαμέρισμα και συμφωνώ σε μία τιμή με τον πωλητή. Μετά ποια είναι τα βήματα της διαδικασίας; Ισχύουν τα παρακάτω;

Προσύμφωνο για καπαρωμα
Νομικός έλεγχος 
Συγγραφή συμβολαίων 
Προκαταβολή
Εκταμίευση δανείου

Επίσης γνωρίζει κανείς πόσος χρόνος χρειάζεται για την εκταμίευση του δανείου; Και αν ο πωλητής αλλάξει γνώμη στην πορεία; Χάνω την προκαταβολή, μεσιτικά και έξοδα Μηχανικού/δικηγόρου;

Επεξ/σία από iosifise
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, iosifise είπε

Προσύμφωνο για καπαρωμα
Νομικός έλεγχος 

τραπεζα- μηχανικος τραπεζας για εκτιμηση αξιας ακινητου-τελικη εγκριση ποσου-συμβολαια-εκταμιευση-δοσεις.

1 ώρα πριν, iosifise είπε

Και αν ο πωλητής αλλάξει γνώμη στην πορεία; Χάνω την προκαταβολή, μεσιτικά και έξοδα Μηχανικού/δικηγόρου;

προκαταβολη οτι εχεις συφωνησει -μεσιτικα οχι εφοσον δεν υπαρχει πωληση.Για μηχανικο τραπεζας νομιζω δεν εχεις εξοδα και δικηγορο δικο σου+ συμβολαιογραφο οτι εχεις συμφωνησει.

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, filipprin είπε

Βαρος ασήκωτο(υποθηκη).Ουτε νοικιάζετε ουτε πωλείτε με το βαρος.Ορος του δανειου.Τωρα στη πραξη φυσικα γινεται αλλα εναι παρανομο.Για αυτο και το δανειο λεγεται στεγαστικο με προνομιακούς ορους (υποτιθεται) και αφορα πρωτη κατοικία και οχι επαγγελματικό ακινητο.Για να φυγει το βαρος πρεπει να ξεχρεωθει .Τωρα πως θα γινει αυτο και αν βρεθει αγοραστης να μπει η οχι στη διδικασια  ειναι ασχετο.Οσο για το δανειο βγαινει σε αυτον που εχει την μεγαλυτερη φορολογικη δηλωση(ανδρογυνο).Τωρα αν κανουν και οι δυο ξεχωριστή και εχουν και οι δυο υψηλα εισοδήματα πασο αλλα σπανιο διαφορετικα  θα παει και παλι στη μεγαλυτερη.Δανειο σε δυο ονοματα δεν υπαρχει.

Επισης η πρωσημειωση αφορα το ακινητο και οχι τον δανειοληπτη και φυσικα υπογραφουν και οι δυο ιδιοκτητες του ακινητο ασχετως το που θα βγει το δανειο. ΠΧ η γυναικα  δεν εργαζεται το δανειο παει με την δηλωση του αντρα στο ονομαμα του.Ακινητο πρωσημειωση συμβολαιο  ποσοστο δοσεων στη φορολογικη 50-50

Πολλές ανακρίβειες και λάθη, βαριέμαι να τα διορθώσω. Μιλάς για κάτι που νομίζεις ότι ξέρεις με απόλυτη σιγουριά. Παράνομο να νοικιαστεί ακίνητο με βάρος;;; Τότε τα δάνεια για ακίνητα για επενδυτικό σκοπό;

Τέλος πάντων επειδή απλώς είμαστε στο ίντερνετ, έχεις δίκιο σε όλα, βαριέμαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, panostza είπε

Πολλές ανακρίβειες και λάθη, βαριέμαι να τα διορθώσω. Μιλάς για κάτι που νομίζεις ότι ξέρεις με απόλυτη σιγουριά. Παράνομο να νοικιαστεί ακίνητο με βάρος;;; Τότε τα δάνεια για ακίνητα για επενδυτικό σκοπό;

Τέλος πάντων επειδή απλώς είμαστε στο ίντερνετ, έχεις δίκιο σε όλα, βαριέμαι.

εχει δικιο μην επιμενεις. Τωρα αν εσυ γνωριζεις το αντιθετο ισως να ειχε δωθει τετοιο δανειο πριν χρονια ή απο καμμια τραπεζα της αλλοδαπης με υποκαταστημα Ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πρόσφατη εμπειρία. Το δάνειο έχει ως οφειλέτες όλους τους ιδιοκτήτες. Εγώ με την γυναίκα μου έχουμε αγοράσει σπίτι 50/50, το δάνειο είναι και στους 2 κατά το αναλογούν ποσοστό.
Δεν γινόταν αλλιώς όπως μας είπε και η τράπεζα.

Προφανώς σπίτι με δάνειο μπορεί να νοικιαστεί κανονικά. Εκτός αν είναι πρώτη κατοικία αλλά όχι λόγω δανείου, επειδή χάνεις το ευεργέτημα της απαλλαγής φόρου.

Επίσης μια χαρά μπορεί να πουληθεί, αν ο υποψήφιος αγοραστής δώσει προκαταβολή ικανή να ξεχρεωσει το ακίνητο ο τρέχων ιδιοκτήτης... Αλλά αυτό είναι συνάρτηση προφανώς του υπόλοιπου αλλά και το πόσο πολύ το θέλει ο αγοραστής.

Επίσης,υπάρχει και άλλος τρόπος (επιβεβαιωμένος από την τράπεζα). Μεταφέρεις την υποθήκη σε άλλο ακίνητο (αν έχεις και πληροί τις προϋποθέσεις του υπόλοιπου της οφειλής) και πουλάς το περί ου ο λόγος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται και με το να είναι το βάρος μικρότερο της τιμής πώλησης και να πας εγγραφή προσφορά στη τράπεζα και να δώσει δίμηνη άδεια πώλησης με το οφειλών πόσο (μετά το δίμηνο πρέπει να γίνει η διαδικασία ξανά). Το βάρος δεν εισπράττεται από τον πωλητή αλλά βγαίνει αμμεσα στο όνομα της τράπεζας. Η διαδικασία αυτή δεν είναι βέβαια 100% σίγουρη το πάνε κατά περίπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, filipprin είπε

Δανειο σε δυο ονοματα δεν υπαρχει.

 

13 ώρες πριν, filipprin είπε

Επισης η πρωσημειωση αφορα το ακινητο και οχι τον δανειοληπτη και φυσικα υπογραφουν και οι δυο ιδιοκτητες του ακινητο ασχετως το που θα βγει το δανειο. ΠΧ η γυναικα  δεν εργαζεται το δανειο παει με την δηλωση του αντρα στο ονομαμα του.Ακινητο πρωσημειωση συμβολαιο  ποσοστο δοσεων στη φορολογικη 50-50

Τα παραπάνω είναι λιγάκι αντιφατικά, εφόσον ο δεύτερος ιδιοκτήτης δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το δάνειο όπως υποστηρίζεις, γιατί πρέπει να υπογράψει οποιοδήποτε χαρτί σχετικό με το δάνειο? Επίσης πως γίνεται κάποιος που ΔΕΝ έχει πάρει δάνειο στο όνομα του να πληρώνει τις δόσεις δανείου που έχει πάρει άλλος, και μάλιστα επίσημα δηλώνοντας τις στην εφορία?

Και όχι μόνο αυτό, αλλά τα περισσότερα από όσα έχεις γράψει δεν ισχύουν. Πχ στεγαστικό δάνειο δεν είναι μόνο αυτό που δίνεται για την αγορά πρώτης κατοικίας, στεγαστικό δάνειο είναι αυτό που δίδεται γενικώς για αγορά, ανέγερση, αποπεράτωση, επισκευή/βελτίωση κάθε ακινήτου άσχετα αν πρόκειται για κατοικία ή επαγγελματικό χώρο, άσχετα αν προορίζεται για ιδιόχρηση ή εκμετάλλευση, στεγαστικό δάνειο είναι ακόμα και και αυτό που δίδεται για την αγορά οικοπέδου που προορίζεται για κατοικία ή επαγγελματική στέγη. Οι χαρακτηρισμοί "με προνομιακούς όρους" ή "με προνομιακό επιτόκιο" είναι απλά χαρακτηρισμοί που τους δίνουν οι τράπεζες ώστε ο δανειολήπτης να νομίζει ότι βγήκε κερδισμένος.

Επίσης η απαγόρευση μίσθωσης που ισχυρίζεσαι πως πάει πακέτο με κάθε στεγαστικό όχι μόνο δεν μπορεί να ελεγθεί, αλλά επίσης είναι ανούσια και ενάντια στο ίδιο το πνεύμα των στεγαστικών δανείων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βσικό ερώτημα που με ταλανίζει στην αγορά μέσω στεγαστικού δανείου είναι αν ο πωλητής είναι διατεθιμένος να περιμένει. Ποιος με εξασφαλίζει οτι δεν είναι κακόπιστος και δεν συνάπτει προσύμφωνα με σκοπό να παίρνει προκαταβολές από περισσότερους από έναν αγοραστές; Επίσης αν αργήσει η εκταμίευση του δανείου από την τράπεζα και απαιτεί έως και 2 ή  3 μήνες και ο πωλητής  αποφασίσει να το δώσει σε κάπιοιον άλλο; Σε μία τέτοια περίπτωση θα έχει κάνει κάποιος ορισμένα διόλου ευκαταφρόνητα έξοδα και θα εκτεθεί;

Επεξ/σία από iosifise
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Τα παραπάνω είναι λιγάκι αντιφατικά, εφόσον ο δεύτερος ιδιοκτήτης δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το δάνειο όπως υποστηρίζεις, γιατί πρέπει να υπογράψει οποιοδήποτε χαρτί σχετικό με το δάνειο?

Γιατι για να μπει υποθηκη το συνολο του οικοιματος πρεπει να υπογραψουν και οι δυο συνιδιοκτήτες.Αλλο το ενα αλλο το αλλο

 

7 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Επίσης η απαγόρευση μίσθωσης που ισχυρίζεσαι πως πάει πακέτο με κάθε στεγαστικό όχι μόνο δεν μπορεί να ελεγθεί, αλλά επίσης είναι ανούσια και ενάντια στο ίδιο το πνεύμα των στεγαστικών δανείων.

Το κράτος βαζει τον ορο με τη λογικη της ιδιοκατοίκησης.Τωρα και εγω δεν νομιζω οτι θα σε πειραξει κανεις αμα το νοικιασεις .Τωρα βεβαια το δικο μου ειναι και απο την εργατικη εστια .

Υπαρχουν στεγαστικα και επισκευαστικά που δεν ξεπερνανε τα 25 000  με το ζορι.Αλλο το ενα αλλο το αλλο.Τωρα πηγεναι εσυ με χωραφι να πάρεις στεγαστικο και αμα πάρεις γραψε μου.Αν βάλεις αλλο σπιτι υποθηκη ίσως.

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, filipprin είπε

Τωρα πηγεναι εσυ με χωραφι να πάρεις στεγαστικο και αμα πάρεις γραψε μου.Αν βάλεις αλλο σπιτι υποθηκη ίσως.

Φυσικά και θα πάρει. Πέραν του βέβαιου ότι θα δανειοδοτηθεί για την αγορά του οικοπέδου με προσημείωση αυτού προηγουμένως αξιολογηθεί η αξία του και είναι αποδεκτή από την Τράπεζα. ΑΚΡΙΒΩΣ όπως γίνεται για την χορήγηση στεγαστικού για την αγορά κατοικίας. 

2 ώρες πριν, filipprin είπε

Τα παραπάνω είναι λιγάκι αντιφατικά, εφόσον ο δεύτερος ιδιοκτήτης δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το δάνειο όπως υποστηρίζεις, γιατί πρέπει να υπογράψει οποιοδήποτε χαρτί σχετικό με το δάνειο?

Για να εγγραφεί προσημείωση επί του ακινήτου θα πρέπει να συνυπογράψουν όλοι έννομοι ιδιοκτήτες. Συγκεκριμένα για την αγορά θα πρέπει στο δάνειο να συναφθούν ως οφειλέτες οι αγοραστές καθώς προκύπτει εκ του συμβολαίου ότι ως από κοινού συνιδιοκτήτες θα πρέπει από κοινού να εξοφλήσουν το τίμημα του συμβολαίου με την καταβολή της ιδίας συμμετοχής τους και το ποσό του δανείου που θα τους χορηγηθεί για το σκοπό αυτό. Εάν πρόκειται για ανέγερση, επισκευή ή αποπεράτωση τότε θα πρέπει και οι επικαρπωτές να συναφθούν ως εγγυητές του δανείου αφού εκ της ουσία θα πρέπει να συναινέσουν για την εγγραφή προσημείωσης της ιδιοκτησίας τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

εχει δικιο μην επιμενεις. Τωρα αν εσυ γνωριζεις το αντιθετο ισως να ειχε δωθει τετοιο δανειο πριν χρονια ή απο καμμια τραπεζα της αλλοδαπης με υποκαταστημα Ελλαδα

Ναι σωστά έχει δίκιο, απλώς 15 χρόνια είναι η δουλειά μου αυτά, τι να ξέρω. Δίκιο έχεις. Όπως είπα και πριν βαριέμαι να εξηγήσω σε πόσα σημεία έχετε άδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, panostza είπε

Ναι σωστά έχει δίκιο, απλώς 15 χρόνια είναι η δουλειά μου αυτά, τι να ξέρω. Δίκιο έχεις. Όπως είπα και πριν βαριέμαι να εξηγήσω σε πόσα σημεία έχετε άδικο

Εδώ ο φίλος τα λέει απολύτως σωστά, το χειρότερο είναι άτομα που δεν ξέρουν και επιμένουν να μας πείσουν για το λάθος.

Είτε αγόρασα το ακίνητο μόνος μου είτε με δάνειο, αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι είμαι ιδιοκτήτης, κάτι που εκ του νόμου μου επιτρέπει να διαχειρίζομαι την περιουσία μου κατά το δοκούν, μπορώ και να μείνω, και να το διαθέσω για φιλοξενία ή για ενοίκιο ή και να επιλέξω να το πουλήσω. Εάν το έχω αγοράσει με δάνειο θα πρέπει να εξοφλήσω τη δανειοδότρια Τράπεζα για το υπόλοιπο της οφειλής μου, μια γνωστή διαδικασία για την  οποία με καθοδηγεί ή ίδια η Τράπεζα ή ο δικηγόρος ή ο μεσίτης ή ο συμβολαιογράφος.

Ο όρος πρώτη κατοικία αφορά την εφορία και όχι την Τράπεζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...