Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι κι εγώ για δάνειο πρώτης κατοικίας και θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε πόσο καιρό παίρνει η προεγκριση και σε τι ποσοστό σε χρηματοδοτεί η τράπεζα. Δηλαδή αν το ακίνητο κάνει περίπου 250χιλ. Τι δάνειο μπορεί να σου δώσει η τραπεζα (είναι σίγουρα αναλογα του εισοδήματος αλλά ας πουμε ότι το εισόδημα είναι πάνω από 50χιλ)

Συμφέρει σταθερό ή κυμαινόμενο? 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

52 λεπτά πριν, Bakxos είπε

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι κι εγώ για δάνειο πρώτης κατοικίας και θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε πόσο καιρό παίρνει η προεγκριση και σε τι ποσοστό σε χρηματοδοτεί η τράπεζα. Δηλαδή αν το ακίνητο κάνει περίπου 250χιλ. Τι δάνειο μπορεί να σου δώσει η τραπεζα (είναι σίγουρα αναλογα του εισοδήματος αλλά ας πουμε ότι το εισόδημα είναι πάνω από 50χιλ)

Συμφέρει σταθερό ή κυμαινόμενο? 

Ευχαριστώ 

Χρηματοδότηση έως του 80% της αξίας του ακινήτου.

Εγώ είμαι γενικά υπέρ του σταθερού για να εξασφαλιστεί η δόση για όλη τη διάρκεια του δανείου. Στην παρούσα φάση ειδικά που αναμένουμε περαιτέρω αύξηση επιτοκίων θεωρώ πως είναι επιβεβλημένο το σταθερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους κ Καλή Χρονιά με Υγεία.

Αναφορικά με τα παραπάνω τελευταία σχόλια θα ήθελα να ρωτήσω αν η αγορά από τεχνική κατασκευαστική εταιρία δίνει περισσότερες πιθανότητες για μεγαλύτερη εκτίμηση της αξίας ή ακόμα και πιο αντικειμενική (από τον μηχανικό της τράπεζας). 

Με λίγα λόγια αν η δανειοδότηση για αγορά από κατασκευαστική μπορεί να έχει πιο ευνοικά αποτελέσματα για τον δανειζόμενο συγκριτικά με την άλλη οδό του μεσίτη - πωλητή. 

 

Επίσης έχει κάποιος εμπειρία με δανειοδότηση για αγορά διαμερίσματος από κατασκευαστική στην πόλη της  Θεσσαλονίκης;

 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από iosifise
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, iosifise είπε

Καλησπέρα σε όλους κ Καλή Χρονιά με Υγεία.

Αναφορικά με τα παραπάνω τελευταία σχόλια θα ήθελα να ρωτήσω αν η αγορά από τεχνική κατασκευαστική εταιρία δίνει περισσότερες πιθανότητες για μεγαλύτερη εκτίμηση της αξίας ή ακόμα και πιο αντικειμενική (από τον μηχανικό της τράπεζας). 

Με λίγα λόγια αν η δανειοδότηση για αγορά από κατασκευαστική μπορεί να έχει πιο ευνοικά αποτελέσματα για τον δανειζόμενο συγκριτικά με την άλλη οδό του μεσίτη - πωλητή. 

 

Επίσης έχει κάποιος εμπειρία με δανειοδότηση για αγορά διαμερίσματος από κατασκευαστική στην πόλη της  Θεσσαλονίκης;

 

Ευχαριστώ

Δε βρίσκω λόγο να παίζει αντικειμενικό ρόλο. Εμπορική αξία εκτιμά ο εκτιμητής ανεξαρτήτως του πόσο αγοράζεις εσύ. Βάση αυτής και των οικονομικών σου στοιχείων βγαίνει η προέγκριση του δανείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, iosifise είπε

Καλησπέρα σε όλους κ Καλή Χρονιά με Υγεία.

Αναφορικά με τα παραπάνω τελευταία σχόλια θα ήθελα να ρωτήσω αν η αγορά από τεχνική κατασκευαστική εταιρία δίνει περισσότερες πιθανότητες για μεγαλύτερη εκτίμηση της αξίας ή ακόμα και πιο αντικειμενική (από τον μηχανικό της τράπεζας). 

Με λίγα λόγια αν η δανειοδότηση για αγορά από κατασκευαστική μπορεί να έχει πιο ευνοικά αποτελέσματα για τον δανειζόμενο συγκριτικά με την άλλη οδό του μεσίτη - πωλητή. 

 

Επίσης έχει κάποιος εμπειρία με δανειοδότηση για αγορά διαμερίσματος από κατασκευαστική στην πόλη της  Θεσσαλονίκης;

 

Ευχαριστώ

Μπα, η ιδιότητα του πωλητή ή η πιθανή μεσολάβηση μεσίτη δεν κάνουν καμία διαφορά στην εμπορική αξία ενός ακινήτου.

Μια μικρή ελαστικότητα ίσως να δείξει η τράπεζα στην περίπτωση που κρίνει ότι ο δανειολήπτης είναι απόλυτα φερέγγυος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Ας πάμε και σε ένα Υποθετικό Παράδειγμα: 

Έστω οτι βρίσκω ένα σπίτι 100K και ζητώ από την τράπεζα 40Κ, δηλαδή το 40% της αξίας που απαιτεί ο πωλητής. Έρχεται ο μηχανικός που ορίζει η τράπεζα να εκτιμήσει το ακίνητο και θεωρεί οτι δεν έχει αντικειμενική αξία  περισσότερη από 60Κ. Αυτό σημαίνει οτι η τράπεζα θα μου δανείσει το 40% των 60Κ δηλαδή 24K;

Επομένως σε μία τέτοια περίπτωση θα χάσω το κόστος του εκτιμητή μηχανικού (~250 ευρώ) και θα δημιουργηθεί σύγχηση σε μία αγοραπωλησία που μπορεί να έχει συμφωνηθεί με μεσίτη  - πωλητή;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, iosifise είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Ας πάμε και σε ένα Υποθετικό Παράδειγμα: 

Έστω οτι βρίσκω ένα σπίτι 100K και ζητώ από την τράπεζα 40Κ, δηλαδή το 40% της αξίας που απαιτεί ο πωλητής. Έρχεται ο μηχανικός που ορίζει η τράπεζα να εκτιμήσει το ακίνητο και θεωρεί οτι δεν έχει αντικειμενική αξία  περισσότερη από 60Κ. Αυτό σημαίνει οτι η τράπεζα θα μου δανείσει το 40% των 60Κ δηλαδή 24K;

Επομένως σε μία τέτοια περίπτωση θα χάσω το κόστος του εκτιμητή μηχανικού (~250 ευρώ) και θα δημιουργηθεί σύγχηση σε μία αγοραπωλησία που μπορεί να έχει συμφωνηθεί με μεσίτη  - πωλητή;

 

Είπαμε η τράπεζα χρηματοδοτεί μέχρι το 80% της αξίας. Άρα μπορεί να σου χρηματοδοτήσει το 80% των 60Κ άρα 48Κ αν φυσικά το επιτρέπει το οικονομικό σου προφίλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, iosifise είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Ας πάμε και σε ένα Υποθετικό Παράδειγμα: 

Έστω οτι βρίσκω ένα σπίτι 100K και ζητώ από την τράπεζα 40Κ, δηλαδή το 40% της αξίας που απαιτεί ο πωλητής. Έρχεται ο μηχανικός που ορίζει η τράπεζα να εκτιμήσει το ακίνητο και θεωρεί οτι δεν έχει αντικειμενική αξία  περισσότερη από 60Κ. Αυτό σημαίνει οτι η τράπεζα θα μου δανείσει το 40% των 60Κ δηλαδή 24K;

Επομένως σε μία τέτοια περίπτωση θα χάσω το κόστος του εκτιμητή μηχανικού (~250 ευρώ) και θα δημιουργηθεί σύγχηση σε μία αγοραπωλησία που μπορεί να έχει συμφωνηθεί με μεσίτη  - πωλητή;

 

δεν συζητάμε για αντικειμενική αξία αλλά εμπορική... που κρίνει ο μηχανικός της τράπεζας... αν πωλείται το σπίτι 100 και ο εκτιμητής κρίνει πως η εμπορική είναι ας πούμε 100... η τράπεζα Μαξ χρηματοδοτεί 80.000 (αρκεί να φαίνεται στο συμβόλαιο που θα κάνεις με τον πωλητή πως τα 20 τα βάζεις εσυ)... αν εσύ στα 100 θες μόνο 40 θα σου δώσει και τα 40 η τράπεζα αφού τα.. 60 θα τα βάλεις εσύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία κατανοητό το οτι η τράπεζα χρηματοδοτεί μέχρι το 80% της εμπορικής αξίας μου φτάνει ως απάντηση. Ευχαριστώ.

Και ίσως κάτι τελευταίο., Μπορώ να πάρω δάνειο στο όνομα μου αλλά να γράψω το σπίτι στην σύζυγό μου ή 50-50?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, iosifise είπε

Ωραία κατανοητό το οτι η τράπεζα χρηματοδοτεί μέχρι το 80% της εμπορικής αξίας μου φτάνει ως απάντηση. Ευχαριστώ.

Και ίσως κάτι τελευταίο., Μπορώ να πάρω δάνειο στο όνομα μου αλλά να γράψω το σπίτι στην σύζυγό μου ή 50-50?

Όχι γιατί το σπίτι ανήκει στην τράπεζα μέχρι να το .. ξεχρεώσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

^ Το σπίτι ανήκει στον αγοραστή - δανειολήπτη αλλά δεν μπορεί να το κάνει ο,τι θέλει. 

Υπό προϋποθέσεις μπορεί να μεταβιβαστεί 

ποιες προϋποθέσεις?

20 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

^ Το σπίτι ανήκει στον αγοραστή - δανειολήπτη αλλά δεν μπορεί να το κάνει ο,τι θέλει. 

Υπό προϋποθέσεις μπορεί να μεταβιβαστεί 

αφού ανήκει στον .. αγοραστή... μπορεί να το.. πουλήσει αλλού?... όχι βέβαια... άρα δεν μπορεί να μεταβιβαστει αλλού....εκτός αν ξεχρεωθει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pavlos-ice είπε

Και ίσως κάτι τελευταίο., Μπορώ να πάρω δάνειο στο όνομα μου αλλά να γράψω το σπίτι στην σύζυγό μου ή 50-50?

Εχω δανειο και ειμαι παντρεμενοσ και το σπιτι ειναι 50-50 και στην εφορια και στα συμβολαια.Το δανειο φυσικα ειναι στο ενα ονομα

18 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

^Έχει συμβεί . Μην είσαι απόλυτος

Βέβαια, δεν είναι κάτι που συνηθίζεται

Το σπιτι ανηκει στη τραπεζα και μεχρι να ξεχρεωθει κανονικα δεν μπορει ουτε να νοικιαστει.Φυσικα στα χαρτια ανηκει στον ιδιωτη γιατι αλλιως θα έπρεπε η τραπεζα να πληρωνει κα τον ενφια και τισ αλλες υποχρεωσεις του ακινητου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...