Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, unos είπε

Φυσικά και θα πάρει. Πέραν του βέβαιου ότι θα δανειοδοτηθεί για την αγορά του οικοπέδου με προσημείωση αυτού προηγουμένως αξιολογηθεί η αξία του και είναι αποδεκτή από την Τράπεζα. ΑΚΡΙΒΩΣ όπως γίνεται για την χορήγηση στεγαστικού για την αγορά κατοικίας. 

Δανειο για αγορα οικοπεδου μπορει.Στεγαστικο για αγορα οικοπεδο χωρις σπιτι δεν δινετε με τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, filipprin είπε

Δανειο για αγορα οικοπεδου μπορει.Στεγαστικο για αγορα οικοπεδο χωρις σπιτι δεν δινετε με τιποτα

Τόσο πολύ που με τίποτα που όλες οι Τράπεζες αναφέρουν ότι δίνουν στεγαστικό για την αγορά οικοπέδου.

https://www.alpha.gr/el/idiotes/daneia/stegastika

https://www.nbg.gr/el/idiwtes/daneia/stegastika-daneia/daneia-akinitwn/estia-stathero

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/daneia/stegastiko-daneio/stegastiko-danio-statherou-epitokiou

https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/daneia/stegastika/stegastiko-daneio

Πως μπορείς να είσαι τόσο σίγουρος για πράγματα που τελικώς φαίνεται ότι δεν  γνωρίζεις?

Φιλικά πάντα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, filipprin είπε

Δανειο για αγορα οικοπεδου μπορει.Στεγαστικο για αγορα οικοπεδο χωρις σπιτι δεν δινετε με τιποτα

Αντιγράφω από εδώ:

https://www.nbg.gr/el/idiwtes/daneia/stegastika-daneia/daneia-akinitwn/estia-stathero

 

Screenshot 2023-01-10 at 10.39.58 PM.png

EDIT: Πέρα βέβαια από την προσωπική εμπειρία με πολλά τέτοιου είδους δάνεια.

Έχω πραγματικά απορία πως κάποιοι επιμένουν με απόλυτη μάλιστα σιγουριά για θέματα που καταφανώς αγνοούν απόλυτα ή οι γνώσεις/εμπειρίες τους για αυτά είναι σποραδικές και ελλειπείς.

Επεξ/σία από panostza
Με πρόλαβε ο από πάνω με περισσότερα λινκ...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, filipprin είπε

Γιατι για να μπει υποθηκη το συνολο του οικοιματος πρεπει να υπογραψουν και οι δυο συνιδιοκτήτες.Αλλο το ενα αλλο το αλλο

Έτσι όπως το είχες διατυπώσει πριν όμως έβγαινε άλλο νόημα, ότι και οι δύο υπογράφουν για το δάνειο. Η υποθήκη είναι άλλο πράγμα, είναι για την εξασφάλιση της τράπεζας, αν έμπαινε υποθήκη άλλο ακίνητο (ναι μπορεί να γίνει και αυτό) τότε δεν θα χρειαζόταν να υπογράψουν και οι δύο όπως είπες.

Επίσης γνωρίζω προσωπικά 2 περιπτώσεις ζευγαριών που πήραν μαζί δάνειο, οπότε ο ισχυρισμός σου "Δανειο σε δυο ονοματα δεν υπαρχει" δεν στέκει.

3 ώρες πριν, filipprin είπε

Το κράτος βαζει τον ορο με τη λογικη της ιδιοκατοίκησης.Τωρα και εγω δεν νομιζω οτι θα σε πειραξει κανεις αμα το νοικιασεις .Τωρα βεβαια το δικο μου ειναι και απο την εργατικη εστια .

Άλλο είχες γράψει πριν, ότι ο όρος είναι του δανείου (άρα της τράπεζας).

Επίσης καμία σχέση τα στεγαστικά δανείων από τράπεζες που είναι και το θέμα μας εδώ με τα επιδοτούμενα από εργατική εστία όπως έχεις πάρει εσύ.

3 ώρες πριν, filipprin είπε

Υπαρχουν στεγαστικα και επισκευαστικά που δεν ξεπερνανε τα 25 000  με το ζορι.Αλλο το ενα αλλο το αλλο.Τωρα πηγεναι εσυ με χωραφι να πάρεις στεγαστικο και αμα πάρεις γραψε μου.Αν βάλεις αλλο σπιτι υποθηκη ίσως.

Μην μπερδεύεσαι, με χωράφι εξ ορισμού δεν παίρνεις στεγαστικό επειδή δεν οικοδομείται, μόνο με οικόπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ δεν ειπα οτι δεν υπαρχουν τετοια δανεια. Ειπα οτι στην πραξη πολυ  δυσκολα η τραπεζα θα δωσει τετοιο δανειο ειδικα αν ο ιδιώτης δεν εχει και το καταλληλο οικονομικο μπακραουντ και δεν συμετεχει και με ιδια κεφαλαια.Αντιθετως οταν υπαρχει ετοιμο σπιτι τα πραγματα ειναι λιγακι ποιο ευκολα.

22 λεπτά πριν, panostza είπε

 

14 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Έτσι όπως το είχες διατυπώσει πριν όμως έβγαινε άλλο νόημα, ότι και οι δύο υπογράφουν για το δάνειο

Αντιθέτως απαντησα στο φιλο και ειπα οτι μπορει η υποθηκη να χρειαζεται την υπογραφη και τον δυο συνδιοκτητων αλλα το δανειο να ειναι στο ονομα του ενος

 

14 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Επίσης καμία σχέση τα στεγαστικά δανείων από τράπεζες που είναι και το θέμα μας εδώ με τα επιδοτούμενα από εργατική εστία όπως έχεις πάρει εσύ.

Το ιδιο ειναι .Η τραπεζα δινει τα λεφτα .Αυτη κανει τις διδικασιες και εγκρίνει η οχι το δανειο με τούς ορούς του κράτους.Εγω θα σου ελεγα οτι η τραπεζα ειναι το κράτος.Η εργατικη εστια απλώς επιδοτεί το επιτοκειο για 9 χρονια, τιποτε αλλο.ΔΕν επεμβενει πουθενα αλλου στη διδικασια ουτε σημαίνει οτι θα πάρεις σιγουρα το δανειο αν δεν εχεις το καταλληλο μπακραουντ

Τέλος παντων στην πραξη το σπιτι νοικιαζεται κανονικα μην κολας εκει...........

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, filipprin είπε

Αντιθέτως απαντησα στο φιλο και ειπα οτι μπορει η υποθηκη να χρειαζεται την υπογραφη και τον δυο συνδιοκτητων αλλα το δανειο να ειναι στο ονομα του ενος

Είχες γράψει κατά λέξη "Δανειο σε δυο ονοματα δεν υπαρχει" το οποίο δεν είναι ακριβές, το σύνηθες στην περίπτωση αγοράς 50-50 είναι να το δάνειο να βγαίνει και στα δύο ονόματα.

Μη λέμε συνέχεια τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με ποιανου την δηλωση.Αμα η σύζυγος ειναι ανεργη πως θα βγει δανειο στο ονομα της.Ποιος την καλυπτει την τραπεζα.Ασχετα αν μετα στη δηλωση ο καταμερισμός παει και στου δυο.

Το 50-50 αφορα τη συνιδιοκτησία και την φορολογια.Η τραπεζα δεν εχει κανενα λογο να βγαλει δανειο σε δυο ονοματα και να κυνήγαει δυο.Με την ιδια λογικη γιατι να μην βαλουμε 10 ονοματα η 20 .Αλλωστε κατα τη υποθηκη υπογραφουν ολοι οι συνιδιοκτήτες οποτε το ακινητο σε περιπτωση αθέτησης βγανει ολοκληρο προς πλειστηριασμο.

Για να στο πω αλλιώς εχεις δει πολλα δανεια σε δυο και τρια ονοματα εκτος απο τον εγγυητη.

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εγώ πλέον είμαι κάτοχος ενός ακινήτου με στεγαστικό δάνειο χωρίς ιδιαίτερα υψηλό εισόδημα (κάτω από 20k) και σχετικά εύκολα μπορώ να πω πήρα ένα σημαντικό ποσό λοιπόν ως συμπλήρωμα (λίγο κάτω από τα 60 k) για αγορά του σπιτιού . 

 

Όταν πρωτορώτησα εδώ για το οικονομικό μου προφίλ (μπορείτε να βρειτε τις αναρτήσεις)  οι περισσότεροι μου ειπαν οτι δεν δικαιούμαι καν δάνειο και αν δικαιούμαι θα χρειαστώ υψηλή εγγύηση και τέτοια για να πάρω μόνο ένα μικρό ποσό δλδ μέχρι 20 χιλιάρικα.

 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, fotaras13 είπε

Εγώ πλέον είμαι κάτοχος ενός ακινήτου με στεγαστικό δάνειο χωρίς ιδιαίτερα υψηλό εισόδημα (κάτω από 20k) και σχετικά εύκολα μπορώ να πω πήρα ένα σημαντικό ποσό λοιπόν ως συμπλήρωμα (λίγο κάτω από τα 60 k) για αγορά του σπιτιού . 

Καλα και εγω το ιδιο ειμαι.Εγω πηρα παραπανω με μικροτερο εισοδημα.Δεν μας  ειπες κατι καινουργιο ουτε διαφωνο σε κατι μαζι σου.Φυσικα αλλες εποχες τοτε που πηρα εγω το δανειο την εποχη του μνημνιου το 2010 που η ελλαδα γκρεμιζοτανε.Παρρολα αυτα επιδη ειχα και ιδια συμετοχη το πηρα.Το ιδιο και εσυ σημερα.Πρωφανως εβαλες και ενα σημαντικο ποσο απο την τσεπη σου διαφορετικα με 60.000 απο την ταπεζα θα αγοραζες κοτετσι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που σε περιορίζει η πρώτη κατοικία είτε το αγορασες κασέρι είτε το πήρες με δάνειο είναι η υποχρέωση να παραμείνεις εκεί για 5 έτη. Αν το πουλήσεις ή το νοικιάσεις νωρίτερα δε σε κάνουν ντα ουτε στο απαγορεύουν. Απλά σου ζητάνε τον φόρο μεταβίβασης που γλύτωσες κατά την αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ερώτηση... αν πάει ένα ζευγάρι για δάνειο όπου και οι 2 έχουν εισόδημα φαντάζομαι βγαίνει και στους 2 το δάνειο αφού και τα 2 εισοδήματα συνεισφέρουν στο να βγει το δάνειο... σωστά?

εγώ που πήγα να ρωτήσω μου είπαν απτην στιγμή που η γυναίκα μου δεν έχει εισοδήματα θα προχωρήσουμε μόνο με εμένα για το δάνειο με το δικό μου εκκαθαριστικό... το ποσό που ζήτησα δεν χρειαζόταν εγγυητή οπότε δεν είχα θέμα και αν ζητούσα παραπάνω θα έπρεπε να βρω κάποιον εγγυητή καθώς ούτε την γυναίκα μου δεχοντουσαν (δεν είχε εισοδήματα) ούτε την μητέρα μου λόγω ηλικίας (ο πατέρας μου δεν ζει)... 

επίσης προσπαθώ να καταλάβω τι εξυπηρετεί να πάρετε μαζι με την γυναικα σου το δανειο (αν το επιτρέψει η τράπεζα) και γράψεις 50/50 το σπίτι με την γυναίκα σου την στιγμή που έχει μηδέν εισοδήματα? δηλαδή θα το δηλώνει κι εκείνη για να βγαίνει και ενφια ? θα μου πεις μισός μίσος θα είναι ο ενφια οκ πάσο... αν το κάνεις για ηθικό σκοπό και πάλι πάσο..  αλλά τι γίνεται με την απαλλαγή του φόρου 1ης κατοικίας?? έστω και οι 2 δεν έχουν τίποτα στο όνομα τους... δικαιούνται και οι 2 απαλλαγή... πως ακριβώς γίνεται αν γραφτεί 50/50 ? και στο χειρότερο σενάριο,  αν η γυναίκα έχει σπίτι (πχ των γονιών της) στο όνομά της.. αλλά ο άντρας δεν έχει σπίτι (άρα δικαιούται απαλλαγή φόρου) και παιρνει εκεινος το δανειο , τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση αν το πάρουν 50/50? θεωρείται "οικογενειακό" άρα τελικά δεν απαλλάσσεται από τον φόρο και πρέπει να πληρωθεί?

επίσης να σημειώσω από προσωπική εμπειρία λίγο τι ισχύει με τον εγγυητή, κληρονόμο, δανειολήπτες κλπ... όταν χάσαμε τον πατέρα μου είχε ένα δάνειο στο όνομα του στεγαστικό για σπίτι σε χωριό... δυστυχώς είχε αφαιρέσει την ασφάλεια ζωής... και παρόλο που δεν είχε κανέναν εγγυητή ή δεν είχαν πάρει μαζί με την μητέρα μου το δάνειο (το είχε εξολοκλήρου στο όνομά του) το υπόλοιπο του δανείου πέρασε σε εμάς τους κληρονόμους (αφού δεν κάναμε αποποίηση..). Στον ενφια (λόγω νομοθεσίας) επειδή είμαι μοναχοπαιδι δηλώνουμε 75% σε εμένα και 25% στην μητέρα μου... ΟΜΩΣ.... η τράπεζες μέσα στο σύστημα δεν το πάνε με ποσοστά.. δηλαδή πχ είναι 10.000 υπόλοιπο... ??? 10000 θεωρούν πως χρωστάω εγώ το ίδιο και η μητέρα μου...  γιατί σου λέει αν πεθάνει κάποιος απτους 2 το ίδιο ποσό θέλω να λάβω μετά... το αναφέρω αυτό γιατί όταν πήγα να αιτηθω για δάνειο,  έβλεπαν η τράπεζες μέσα στον Τειρεσία πως στο ονομα μου είναι όλο το ποσό και όχι το 75%.... το ίδιο και στην μητέρα μου... και φυσικά δεν με άφησαν να γράψω/αφήσω συμβολαιογραφικα όλο το σπίτι στην μητέρα μου λόγω... ηλικίας.... δηλαδή και να το έκανα σε συμβολαιογράφο, η τράπεζα θα μου απέρριπτε μετά να βγάλω το βάρος από πάνω μου .... εν κατακλείδι... ότι δάνειο πάρετε οπωσδήποτε ασφάλεια ζωής κι ας είναι παραπάνω χρήματα... ειδικά όταν μιλάμε για οικογένεια...

το ίδιο λοιπόν ισχύει με το να είσαι εγγυητής (σημαίνει πως η τράπεζα σε σένα θα απευθυνθεί να πάρει τα χρήματά της)... το ίδιο αν ειστε δανειολήπτες δηλαδη αν έχεις πάρει με την γυναίκα σου το δάνειο... θα κυνηγήσει έναν απτους 2 σε περίπτωση που κάτι συμβεί στον άλλον.... γιατί εδώ η ασφάλεια ζωής (όταν το παίρνουν 2) δυστυχώς δεν σε απαλλασει απτό βάρος αν χτυπα ξύλο συμβεί κάτι στον έναν... πρέπει να συνεχίσεις να πληρώνεις το βάρος κι ας έχεις 2 ασφάλειες ζωής... μόνο αν έχουν και οι 2 ασφάλεια ζωής και φύγουν και οι 2 απτή ζωή... το βάρος το παίρνει από την ασφαλιστική η τράπεζα και αν υπάρχουν  παιδιά... το γλιτώνουν... λίγο μακάβρια αλλά... όλα είναι στην ζωή....

Επεξ/σία από pavlos-ice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/3/2022 στις 8:56 ΜΜ, Nabuko είπε

Άμα του δώσεις κανένα γλυκό... θα συγκινηθεί 😉

Παρφε σοκολα που έλεγε και ο τσακωνας!

Ρε παιδιά κάτι άσχετο ετσι για να υπάρχει ξερω πως όλα είναι θέμα δανείου τόκων κλπ αλλά περίπου ένα στεγαστικο δανειο ποσο μπορεί να πάει το τελικό ποσό αν πάρεις ας πούμε 100 χιλιάρικα; είδα σε καποιο προηγούμενο ποστ ότι ένας φίλος πήρε 75 και είχε σταθερή δόση για 30 χρόνια 500 ευρώ αρα βγαίνουν ξερω γω 180 χιλιαρικα; δηλαδή μέσες άκρες πάει το δανειο 2-3 φορές πανω; (μην βαράτε με την ερωτηση)

Επεξ/σία από Ducatista
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Παρφε σοκολα που έλεγε και ο τσακωνας!

Ρε παιδιά κάτι άσχετο ετσι για να υπάρχει ξερω πως όλα είναι θέμα δανείου τόκων κλπ αλλά περίπου ένα στεγαστικο δανειο ποσο μπορεί να πάει το τελικό ποσό αν πάρεις ας πούμε 100 χιλιάρικα; είδα σε καποιο προηγούμενο ποστ ότι ένας φίλος πήρε 75 και είχε σταθερή δόση για 30 χρόνια 500 ευρώ αρα βγαίνουν ξερω γω 180 χιλιαρικα; δηλαδή μέσες άκρες πάει το δανειο 2-3 φορές πανω; (μην βαράτε με την ερωτηση)

160-200 ανάλογα τα επιτόκια κάθε τράπεζας και αυτό πριν την ... αύξησή τους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pavlos-ice είπε

160-200 ανάλογα τα επιτόκια κάθε τράπεζας και αυτό πριν την ... αύξησή τους....

Δεν έχω ιδέα πως πάει ο τόκος είναι σταθερός και παίζει το επιτόκιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...