Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αν πάει ένα ζευγάρι και ζητήσει στεγαστικό δάνειο για να αγοράσουν από κοινού ένα ακίνητο, τότε το δάνειο θα βγει και στους δύο αφού το ακίνητο θα αγοραστεί και από τους δύο.

Μάλλον εννοούσαν ότι με το δικό σου εκκαθαριστικό θα προχωρήσετε για την προέγκριση, και όχι ότι η γυναίκα σου δεν θα έχει καμία απολύτως σχέση με το δάνειο. Για την τράπεζα είναι καλύτερο να έχει δύο δανειολήπτες, έτσι μειώνονται οι πιθανότητες να χάσει λεφτά. Όσο για τα εισοδήματα δεν λέει κάτι το ότι η γυναίκα σου δεν δηλώνει κάτι τώρα (και όχι πως δεν έχει, μην τα συγχέεις), τα εισοδήματα δεν είναι κάτι σταθερό, μπορεί αύριο να δηλώνει αυτή και να μην δηλώνεις εσύ.

Βασικά αν το σπίτι αγοραστεί 50-50 με τη σύζυγο η τράπεζα όχι μόνο θα επιτρέψει να πάρετε μαζί το δάνειο, θα το απαιτήσει κιόλας.

Όσο για το τι εξυπηρετεί, εφόσον το αγοράσετε μαζί το λογικό είναι να γραφτεί και στα δύο ονόματα, επίσης μπορεί να εξυπηρετεί και στην φορολογία. Πχ ο ένφια θα μοιραστεί στα δύο στη χειρότερη, στην καλύτερη θα βγει μικρότερος στο σύνολο εφόσον υπάρχει κιάλλη ακίνητη περιουσία λόγω του συντελεστή προσαύξησης.

Επίσης εφόσον δικαιούνται και οι δύο απαλλαγή πρώτης κατοικίας, θα την πάρουν κανονικά στην περίπτωση αγοράς 50-50. Για τις υπόλοιπες σύνθετες ερωτήσεις που κάνεις δεν ξέρω να απαντήσω, αλλά αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι να μάθεις τότε το μόνο που χρειάζεσαι είναι μια απλή ερώτηση σε συμβολαιογράφο, εξ ορισμού κάθε ζευγάρι έχει ενημερωθεί για όλα αυτά πριν αποφασίσει η αγορά να γίνει 50-50.

Μια διόρθωση, για το συγκεκριμένο ακίνητο που περιγράφεις εσύ και η μητέρα σου δεν πληρώνετε 75 και 25% επειδή είσαι μοναχοπαίδι, πληρώνετε τόσο επειδή κληρονομήσατε το 75 και το 25% του σπιτιού αντίστοιχα. Επίσης αυτό που κοιτούσαν οι τράπεζες στον τειρεσία ήταν το υπόλοιπο του δανείου του πατέρα σου, και όχι σε ποιον ανήκει το σπίτι. Και να φύγει από το όνομα σου το σπίτι, δεν θα πάψει να σε βαρύνει το χρέος του δανείου που κληρονόμησες.

Ακριβώς, εγγυητής στην ουσία σημαίνει πληρωτής, αν η τράπεζα δεν πάρει τα λεφτά της από τον/τους πρωτοφειλέτη/ες θα στραφεί εναντίον του εγγυητή.

Όσο για τα υπόλοιπα που γράφεις μάλλον κάτι έχεις καταλάβει λάθος, ασφάλεια ζωής κατά κανόνα σημαίνει πως αν πεθάνεις τότε τα παιδιά σου - ή όποιος άλλος έχεις ορίσει - θα εισπράξει κάποιο ποσό, και όχι ότι η ασφαλιστική θα καλύψει η ίδια τυχόν χρέη που έχεις σε δάνεια, αυτό το κάνει η ασφάλεια δανείου.

για το 75-25 δεν υπάρχει κάποια διαθήκη να το λέει... ούτε έγινε πράξη αποδοχής κληρονομιάς με ποσοστά... πριν δηλώσουμε ποσοστά για τον ενφια ρωτήσαμε συμβολαιογράφο και μας είπε βάσει νόμου να γράψουμε αυτά...

τώρα για την ασφάλεια ζωής... εννοώ ασφάλεια ζωής δανείου! υπάρχει η υποχρεωτική πυρός-σεισμού και 2η ασφάλεια ζωής στην περίπτωση που αποβιώσεις το βάρος να το εισπράξει η τραπεζα από την ασφαλιστική και να το "γλιτώσουν" οι κληρονόμοι... ανεβαίνει προφανώς και η δόση.... κι έχω και άλλο αντίθετο παράδειγμα από αυτό που βίωσα εγώ που είχε αφαιρέσει ο πατέρας μου απτό δάνειο την ασφάλεια ζωής... ένας συγγενής μου που έχασε επίσης τον πατέρα του που είχε στεγαστικό στο όνομα του αλλά είχε έξτρα ασφάλεια ζωής για το δάνειο... όταν απεβίωσε δεν μεταφέρθηκε το δάνειο (80.000 υπόλοιπο) στα παιδιά και τους έμεινε κανονικά το σπίτι χωρίς βάρος 

για του λόγου το αληθές επισυνάπτω όρο από την προέγκριση που είχα από τράπεζα που αναφέρει ασφάλεια ζωής 

20230111_112324.jpg

Επεξ/σία από pavlos-ice
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, aligato1000 είπε

Να έχεις και στο νου σου. Αυτό εάν σε περνάει οικονομικά. https://www.iatrikiktirion.gr/b-mi-katastrofikes-methodoi-ndt/poiotikos-elegchos-skurodematos/

Ενδιαφέρον. Έχεις μήπως εικόνα για το κόστος περίπου για έλεγχο ποιότητας σκυροδέματος/οπλισμού; Νομίζω ειδικά αν ενδιαφερθεί κάποιος για αγορά οικοδομής "στα μπετά" για να την ολοκληρώσει θα έχει νόημα, ειδικά αν η οικοδομή υφίσταται 10ετίες σε αυτή την κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, pavlos-ice είπε

για το 75-25 δεν υπάρχει κάποια διαθήκη να το λέει... ούτε έγινε πράξη αποδοχής κληρονομιάς με ποσοστά... πριν δηλώσουμε ποσοστά για τον ενφια ρωτήσαμε συμβολαιογράφο και μας είπε βάσει νόμου να γράψουμε αυτά...

Το ξέρω, αν δεν ορίζεται από κάποια διαθήκη τότε ισχύει αυτό που προβλέπει ο νόμος, και συγκεκριμένα το άρθρο 1820 του ΑΚ προβλέπει ότι το 25% της κληρονομιάς πάει στη σύζυγο και το υπόλοιπο 75% στα παιδιά. Επίσης τα ποσοστά που δηλώσατε στο Ε9 δεν είναι για τον ΕΝΦΙΑ, είναι ποσοστά των δικαιωμάτων που έχετε, το πόσο ΕΝΦΙΑ θα πληρώσει ο καθένας το υπολογίζει η ααδε.

26 λεπτά πριν, pavlos-ice είπε

τώρα για την ασφάλεια ζωής... εννοώ ασφάλεια ζωής δανείου! υπάρχει η υποχρεωτική πυρός-σεισμού και 2η ασφάλεια ζωής στην περίπτωση που αποβιώσεις το βάρος να το εισπράξει η τραπεζα από την ασφαλιστική και να το "γλιτώσουν" οι κληρονόμοι... ανεβαίνει προφανώς και η δόση.... κι έχω και άλλο αντίθετο παράδειγμα από αυτό που βίωσα εγώ που είχε αφαιρέσει ο πατέρας μου απτό δάνειο την ασφάλεια ζωής... ένας συγγενείς μου που έχασε επίσης τον πατέρα του που είχε στεγαστικό στο όνομα του αλλά είχε έξτρα ασφάλεια ζωής για το δάνειο... όταν απεβίωσε δεν μεταφέρθηκε το δάνειο (80.000 υπόλοιπο) στα παιδιά και τους έμεινε κανονικά το σπίτι χωρίς βάρος 

για του λόγου το αληθές επισυνάπτω όρο από την προέγκριση που είχα από τράπεζα που αναφέρει ασφάλεια ζωής 

20230111_112324.jpg

Έχεις μπερδέψει λιγάκι τις έννοιες, άλλο πράγμα η ασφάλεια ζωής και άλλο η ασφάλεια δανείου. Η ασφάλεια ζωής δεν καλύπτει τα χρέη του θανόντα στο δάνειο, αυτό το κάνει η ασφάλεια δανείου.

Καλοπροαίρετα το λέω, απλά και μόνο για να μην μείνουν με λάθος εντύπωση όσοι δεν ξέρουν, και όχι για να στην πω επειδή λανθασμένα γράφεις ασφάλεια ζωής και εννοείς ασφάλεια δανείου.

Και ναι, η ασφάλεια ζωής όπως και η ασφάλεια δανείου δεν είναι υποχρεωτικές, μόνο η ασφάλεια του ακινήτου, η οποία υποχρεωτικά βγαίνει με δικαιούχο την τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Το ξέρω, αν δεν ορίζεται από κάποια διαθήκη τότε ισχύει αυτό που προβλέπει ο νόμος, και συγκεκριμένα το άρθρο 1820 του ΑΚ προβλέπει ότι το 25% της κληρονομιάς πάει στη σύζυγο και το υπόλοιπο 75% στα παιδιά. Επίσης τα ποσοστά που δηλώσατε στο Ε9 δεν είναι για τον ΕΝΦΙΑ, είναι ποσοστά των δικαιωμάτων που έχετε, το πόσο ΕΝΦΙΑ θα πληρώσει ο καθένας το υπολογίζει η ααδε.

Έχεις μπερδέψει λιγάκι τις έννοιες, άλλο πράγμα η ασφάλεια ζωής και άλλο η ασφάλεια δανείου. Η ασφάλεια ζωής δεν καλύπτει τα χρέη του θανόντα στο δάνειο, αυτό το κάνει η ασφάλεια δανείου.

Καλοπροαίρετα το λέω, απλά και μόνο για να μην μείνουν με λάθος εντύπωση όσοι δεν ξέρουν, και όχι για να στην πω επειδή λανθασμένα γράφεις ασφάλεια ζωής και εννοείς ασφάλεια δανείου.

Και ναι, η ασφάλεια ζωής όπως και η ασφάλεια δανείου δεν είναι υποχρεωτικές, μόνο η ασφάλεια του ακινήτου, η οποία υποχρεωτικά βγαίνει με δικαιούχο την τράπεζα.

πάντα καλοπροαιρετα τα γράφουμε... τώρα γιατί κάποιοι αρπάζονται δεν το καταλαβαίνω.. εδώ δεν την λέμε σε κάποιον απλά γράφουμε 2-3 πράγματα επί του θέματος...

Τωρα για τον ενφια εννοούσα 75-25 επί του 100% της κυριότητας που σημειώνεις στην αντίστοιχη στήλη και προφανώς το ποσο υπολογίζεται από την ααδε. πρέπει να λοιπόν να σημειώσεις το ποσοστό εσύ για να βγει το αντίστοιχο ποσό. αυτό εννοούσα.

για την ασφάλεια ζωής δες αν θες το επισυναπτόμενο,  ασφάλεια ζωής το ορίζει και στην  προέγκριση. Τι άλλο λοιπόν μπορεί να εννοεί ο ποιητής?

δεν αναφέρομαι στην ασφάλεια ζωής που κάνουμε σαν οντότητες... αναφέρομαι αποκλειστικά στο δάνειο... 

πάντα καλοπροαιρετα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μου γινει πιο ξεκαθαρο,

εαν ενας δανειοληπτης πεθανει πριν τη ληξη του δανειου, το χρεος του υπολοιπου δανειου πρεπει να  εξοφληθει απο τα τεκνα του δανειοληπτη? ενω εαν ειχε κανει ασφαλεια ζωης τοτε το υπολοιπο ή μερος του χρεους το καλυπτει αυτη η ασφαλεια?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, zaq1 είπε

για να μου γινει πιο ξεκαθαρο,

εαν ενας δανειοληπτης πεθανει πριν τη ληξη του δανειου, το χρεος του υπολοιπου δανειου πρεπει να  εξοφληθει απο τα τεκνα του δανειοληπτη? ενω εαν ειχε κανει ασφαλεια ζωης τοτε το υπολοιπο ή μερος του χρεους το καλυπτει αυτη η ασφαλεια?

 

αν δεν έχει εγγυητή πάει στους κληρονόμους... πχ στην περίπτωσή μου που χάσαμε τον πατέρα μου πήγε σε μένα και στην μητέρα μου (δεν έχω αδέλφια)... τα ποσοστά βαλτα στην άκρη για να μην μπερδεύεσαι ... αν όμως κάνουν οι κληρονόμοι αποποίηση... τότε δεν πληρώνουν κάτι αλλά... δεν έχουν και σπίτι μετά.... ανήκει στην τράπεζα...

ασφαλεια δανειου όπως λέει και ο φίλος πάνω (ασφαλεία ζωής δανειολήπτη επί του δανειου όπως μου έγραψαν και στην προεγκριση εμένα δες το επισυναπτόμενο) βάζεις (και πληρώνεις παραπάνω δόση) για να αποφύγεις το βάρος μετά στους επόμενους 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτως ή άλλως κατά την έκδοση του στεγαστικού το ακίνητο υποθηκεύεται στην τράπεζα που το εκδίδει. Ουσιαστικά είναι δικό της μέχρι ν' αποπληρώσεις το δάνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, pavlos-ice είπε

πάντα καλοπροαιρετα τα γράφουμε... τώρα γιατί κάποιοι αρπάζονται δεν το καταλαβαίνω.. εδώ δεν την λέμε σε κάποιον απλά γράφουμε 2-3 πράγματα επί του θέματος...

Τωρα για τον ενφια εννοούσα 75-25 επί του 100% της κυριότητας που σημειώνεις στην αντίστοιχη στήλη και προφανώς το ποσο υπολογίζεται από την ααδε. πρέπει να λοιπόν να σημειώσεις το ποσοστό εσύ για να βγει το αντίστοιχο ποσό. αυτό εννοούσα.

Για τον ΕΝΦΙΑ θέλω να πω πως δεν βγαίνει μόνο βάση του ποσοστού που συμπληρώνεις, έχει σημασία και το είδος του δικαιώματος που έχεις επιλέξει, και σε μερικές περιπτώσεις κάποια άλλα πεδία. Αν πχ δηλώσεις ότι έχεις 25% της πλήρης κυριότητας και 75% της ψιλής κυριότητας ενώ ο επικαρπωτής είναι 75 ετών (βάζω ακραίο παράδειγμα για να καταλάβεις το point μου), τότε θα επιβαρυνθείς ΕΝΦΙΑ το 25% της πλήρης κυριότητας, συν το 80% του 75%(το άλλο 20% το επιβαρύνεται ο επικαρπωτής). Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα :)

56 λεπτά πριν, pavlos-ice είπε

για την ασφάλεια ζωής δες αν θες το επισυναπτόμενο,  ασφάλεια ζωής το ορίζει και στην  προέγκριση. Τι άλλο λοιπόν μπορεί να εννοεί ο ποιητής?

δεν αναφέρομαι στην ασφάλεια ζωής που κάνουμε σαν οντότητες... αναφέρομαι αποκλειστικά στο δάνειο... 

πάντα καλοπροαιρετα 

Το είδα το επισυναπτόμενο, και δεν είναι η πρώτη φορά που βλέπω κάτι ανάλογο. Το ουσιώδες είναι ότι δεν πρόκειται για κάτι υποχρεωτικό, είναι προεραιτικό, με απλά λόγια ΑΝ κάνεις ασφάλεια ζωής επιλέγεις εσύ και όχι η τράπεζα τους όρους, δλδ τα ποσά και το ποιος θα είναι δικαιούχος.

Η ασφάλεια που κάνεις αποκλειστικά για το δάνειο λέγεται ασφάλεια δανείου, δεν έχει σχέση με την ασφάλεια ζωής, καλό είναι να γράφουμε ακριβώς αυτό που εννοούμε.

Λεπτομέρεια θα μου πεις, αλλά ουσιαστική, υπάρχει λόγος που μια ασφάλεια λέγεται ζωής, θανάτου, υγείας, δανείου, αυτοκινήτου, κατοικίας και δξ τι άλλο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Για τον ΕΝΦΙΑ θέλω να πω πως δεν βγαίνει μόνο βάση του ποσοστού που συμπληρώνεις, έχει σημασία και το είδος του δικαιώματος που έχεις επιλέξει, και σε μερικές περιπτώσεις κάποια άλλα πεδία. Αν πχ δηλώσεις ότι έχεις 25% της πλήρης κυριότητας και 75% της ψιλής κυριότητας ενώ ο επικαρπωτής είναι 75 ετών (βάζω ακραίο παράδειγμα για να καταλάβεις το point μου), τότε θα επιβαρυνθείς ΕΝΦΙΑ το 25% της πλήρης κυριότητας, συν το 80% του 75%(το άλλο 20% το επιβαρύνεται ο επικαρπωτής). Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα :)

Το είδα το επισυναπτόμενο, και δεν είναι η πρώτη φορά που βλέπω κάτι ανάλογο. Το ουσιώδες είναι ότι δεν πρόκειται για κάτι υποχρεωτικό, είναι προεραιτικό, με απλά λόγια ΑΝ κάνεις ασφάλεια ζωής επιλέγεις εσύ και όχι η τράπεζα τους όρους, δλδ τα ποσά και το ποιος θα είναι δικαιούχος.

Η ασφάλεια που κάνεις αποκλειστικά για το δάνειο λέγεται ασφάλεια δανείου, δεν έχει σχέση με την ασφάλεια ζωής, καλό είναι να γράφουμε ακριβώς αυτό που εννοούμε.

Λεπτομέρεια θα μου πεις, αλλά ουσιαστική, υπάρχει λόγος που μια ασφάλεια λέγεται ζωής, θανάτου, υγείας, δανείου, αυτοκινήτου, κατοικίας και δξ τι άλλο.

δεν διαφωνούμε κάπου... αναφέρθηκα σε 2 είδη ασφαλειών δανείου πριν...

Α) την υποχρεωτική ασφάλεια δανείου που αφορά σε πυρός/σεισμού και πρέπει απτό νόμο μάλιστα να υπάρχει στο δανείο (φαίνεται και από το επισυναπτόμενο που γράφει πως είναι συμβατική σου υποχρέωση) και

Β) την ζωής (προαιρετική) που αφορά σε αυτό που λέγαμε πριν.

και στις 2 ασφάλειες επίσης (όπως μου είπαν και από εθνική και από eurobank και από Πειραιώς,  μπορείς να βάλεις δική σου ασφάλεια και όχι αυτή που συνεργάζεται η τράπεζα απλά όλες μου πρότειναν να ξεκινήσει το δάνειο με αυτές που συνεργάζονται οι τράπεζες και μετά από πχ κάνα χρόνο αν θέλω να τις αλλάξω με δικές μου ασφαλιστικές.

θυμάμαι χαρακτηριστικό παράδειγμα στην εθνική που ειχα καποιον γνωστό, μου είπε πως (off the record) θα μου έρθουν πιο φθηνά οι ασφάλειες ακόμα και από την ίδια την εθνική αν την αλλάξω μετά!!! με..  αρκετή διαφορά!!!

δηλαδή αν μετά από κάποιο διάστημα που τρέχει το δάνειο (με αυτές που αρχικά συμφωνήσαμε και μου προσέφεραν) βάλω πάλι ασφάλεια από  εθνική αλλά με άλλη προσφορά από πχ 50 ευρώ σύνολο και για τις 2 ασφάλειες θα ερχόταν κάπου 35... μου έδωσαν επίσης ένα 3σελιδο που αφορά τις απαιτήσεις για πυρός σεισμού αν θέλω να την αλλάξω αργότερα. δηλαδή να τους πάω οποία ασφάλεια θέλω αρκεί να καλύπτει τα minimum. αντίστοιχα με την ζωής κλπ

 

για τον ενφια επίσης δεν διαφωνούμε κάπου το ζουμί αναφέρουμε 

Επεξ/σία από pavlos-ice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, pavlos-ice είπε

δεν διαφωνούμε κάπου... 

Πως δεν διαφωνούμε, εγώ λέω ότι η ασφάλεια ζωής (αυτή η προεραιτική όπως λέει και το χαρτί που έδειξες) ΔΕΝ καλύπτει αυτό που περιέγραψες, δλδ η ασφαλιστική σε περίπτωση θανάτου ΔΕΝ θα καλύψει το όποιο τυχόν χρέος σου σε δάνεια ώστε να μην πάει στους κληρονόμους σου, απλά θα δώσει το προκαθορισμένο ποσό σε αυτούς που εσύ έχεις ορίσει ως δικαιούχους.

Αυτό που περιγράφεις με μια σύντομη ματιά που έριξα περιγράφεται ως ασφάλεια προστασίας δανείου, η οποία δεν έχει σχέση ούτε με την υποχρεωτική ασφάλιση πυρός/σεισμού του ακινήτου, ούτε με την προεραιτική ασφάλιση ζωής του πρωτοφειλέτη και του εγγγυητή. Και φυσικά το ασφάλιστρο προστασίας δανείου μειώνεται όσο αποπληρώνεις το δάνειο, και μηδενίζει όταν το εξοφλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά ο πωλητής θα με περιμένει ή θα με πιστολιάσει; Ακόμα και αν έχουμε κάνει προσύμφωνο δεν μπορεί να είναι κακόπιστος και να κάνει το ίδιο με άλλους 2; Η εναλλακτικά να πάρει χρήματα κασέρι από κάποιον άλλον ενόσο περιμένει εμένα και την τράπεζα μου 2 μήνες+ και να αθετήσει τα πάντα;

Ο μεσίτης δε, φαίνεται να καίγεται να τα αρπάξει και μετά μην τον είδατε.

Επεξ/σία από iosifise
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, iosifise είπε

Τελικά ο πωλητής θα με περιμένει ή θα με πιστολιάσει; Ακόμα και αν έχουμε κάνει προσύμφωνο δεν μπορεί να είναι κακόπιστος και να κάνει το ίδιο με άλλους 2; Η εναλλακτικά να πάρει χρήματα κασέρι από κάποιον άλλον ενόσο περιμένει εμένα και την τράπεζα μου 2 μήνες+ και να αθετήσει τα πάντα;

Ο μεσίτης δε, φαίνεται να καίγεται να τα αρπάξει και μετά μην τον είδατε.

Μπορεί να σε πιστολιάσει και να τον τρέχεις μετά στα δικαστήρια για να πάρεις τις προκαταβολές πίσω. Τίποτα δεν σε διασφαλίζει, γι' αυτό δεν δίνουμε προκαταβολές "έτσι"! Μπορείς βέβαια αν θες, και αν είναι μεγάλα τα ποσά, να κάνεις άλλα κόλπα! Να γράψεις βάρος στο ακίνητο, υπέρ εσού, το ύψος της προκαταβολής που σου έδωσε, συν ένα πέναλτι... Και άντε μετά να το δώσει με το βάρος αυτό! Και όταν το πάρεις εσύ, το καθαρίζεις... Ή και το αφήνεις (σε εσένα θα είναι έτσι κι αλλιώς) και το καθαρίζεις μόνο αν θες να το μεταβιβάσεις. Κόλπα υπάρχουν με το αντίστοιχο κόστος, αναλόγως του ρίσκου που θεωρείς ότι παίρνεις και του ποσού που δίνεις!
Επίσης μπορεί στο προσύμφωνο να βάλεις όρο ότι σε εξουσιοδοτεί να υπογράψεις εσύ αντί αυτού, και να κάνεις τα πάντα, αν αυτός μετανιώσει, καταθέτοντάς του το υπόλοιπο ποσό σε λογαριασμό που θα δηλωθεί στο προσύμφωνο ή στο Ταμείο Παρακαταθηκών & Δανείων.... Εγώ είχα κάνει τέτοιο προσύμφωνο, γιατί ο πωλητής του σπιτιού μου χρώσταγε και του είχαν βάλει κατάσχεση, οπότε στην ουσία με την προκαταβολή μου στην ουσία ξεχρέωσε την κατάσχεση, αλλά επειδή θα μπορούσε να πει μετά "τώρα δεν το πουλάω, κάνε μου ό,τι θες", με την δικηγόρο μου και την συμβολαιογράφο μου, είχαμε βάλει κάτι τέτοιους όρους, ότι μπορούσα δηλαδή να πάω σε ό,τι υπηρεσία χρειαζόταν και να υπογράψω/πάρω οτιδήποτε χαρτί/πληρώσω οποιοδήποτε ποσό αντί αυτού (πχ ΙΚΑ, Δήμο για τέλη - ΤΑΠ κλπ, Εφορία) και τυχόν ποσό με τα παραστατικά του θα αφαιρούνταν από το υπόλοιπο τίμημα, και θα μπορούσα να κάνω και αυτοσύμβαση δηλαδή να υπογράψω μόνος μου την μεταβίβαση καταθέτοντας το υπόλοιπο του συμφωνημένου τιμήματος.
Στην δε συνάντηση της παράδοσης της προκαταβολής, είχε κανονιστεί συνάντηση στο γραφείο της συμβολαιογράφου, όπου εγώ έδωσα επιταγή στον πωλητή, ο πωλητής την υπέγραψε και την έδωσε κατευθείαν στον δικηγόρο της εταιρείας που χρώσταγε, και ο δικηγόρος μας έδωσε χέρι με χέρι δήλωση συναίνεσης της εταιρείας, για άρση της κατάσχεσης, ένα αντίγραφο στον πωλητή και ένα αντίγραφο σε εμένα και την δικηγόρο μου, ώστε αν δεν ενεργούσε ο πωλητής, να ενεργούσα εγώ...

Οπότε συμβουλή, βάλε δικηγόρο να σε συμβουλέψει, να κάνει νομικό έλεγχο (ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!) στο υποθηκοφυλάκειο για το ακίνητο μην βρεθείς προ εκπλήξεων (φίλος μου δεν με άκουσε και έτρεχε 1 χρόνο αφού είχε δώσει προκαταβολή χωρίς χαρτί χωρίς τίποτα!) και κάνε δυνατό συμβολαιογραφικό προσύμφωνο. Και συνεννόηση με την τράπεζά σου, για τα δανειακά έχε τους από κοντά γιατί καλοί ρίχτες είναι και του λόγου τους!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, iosifise είπε

Τελικά ο πωλητής θα με περιμένει ή θα με πιστολιάσει; Ακόμα και αν έχουμε κάνει προσύμφωνο δεν μπορεί να είναι κακόπιστος και να κάνει το ίδιο με άλλους 2; Η εναλλακτικά να πάρει χρήματα κασέρι από κάποιον άλλον ενόσο περιμένει εμένα και την τράπεζα μου 2 μήνες+ και να αθετήσει τα πάντα;

Ο μεσίτης δε, φαίνεται να καίγεται να τα αρπάξει και μετά μην τον είδατε.

εγώ στο συμβόλαιο της προκαταβολής με δικηγόρο, είχα βάλει πέναλτι σε περίπτωση ακύρωσης απο την πλευρά του να μας δώσει πίσω το Χ2 την προκαταβολή. 

Τελικά βρήκαμε κάποια πρόστιμα της τάξεως των 20-30Κ τα οποία για να ειμαστε ειλικρινεις η δικηγόρος του πωλητή δεν του είχε κάνει σαφές το πόσο σημαντικά. Οπότε ακυρώθηκε το συμβόλαιο και επειδή με παρακάλεσε της πήραμε μόνο 2χιλ πέραν της προκαταβολής για την ταλαιπωρία. 

Οπότε σίγουρα υπάρχουν τρόποι να εξασφαλίσεις όσο μπορείς κάποια πράγματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...