Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, judge_manos είπε

Ερώτηση επειδή σιγά σιγά μπαίνω και γω στη διαδικασία αγοράς πρώτης κατοικίας. Υπάρχει κάποια αναλογία μεταξύ του εισοδήματος και του δανείου που μπορείς να πάρεις;

Όχι όχι.... το μόνο χοντρικά καθαρά μιλάω στην δόση μπορώ  να σου πω στα 100.000 δάνειο 500-550 η δόση (μαζί με ασφάλειες πυρός,  σεισμού,  ζωης) αλλά χοντρικά στο λέω 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, judge_manos είπε

Ερώτηση επειδή σιγά σιγά μπαίνω και γω στη διαδικασία αγοράς πρώτης κατοικίας. Υπάρχει κάποια αναλογία μεταξύ του εισοδήματος και του δανείου που μπορείς να πάρεις;

Αυτό που υπάρχει είναι αναλογία μεταξύ εισοδήματος και δόσης, αλλά είναι απλώς ένα από τα πολλά που λαμβάνουν υπόψιν οι τράπεζες πριν σου εγκρίνουν δάνειο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
9 ώρες πριν, dimosfc είπε

Καλησπέρα, Η προέγκριση του δανείου ειναι κατι που δεσμεύει και τον δανειολήπτη ή μονο την τραπεζα?

Guess...Δεν δεσμεύει ούτε τον δανειολήπτη, αλλά πολύ περισσότερο, ούτε την τράπεζα!!! Είναι απλά μια δήλωση "καταρχήν ενδιαφέροντος"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, dimosfc είπε

Καλησπέρα, Η προέγκριση του δανείου ειναι κατι που δεσμεύει και τον δανειολήπτη ή μονο την τραπεζα?

Στην ουσία κανέναν δεν δεσμεύει, είναι απλά μια δήλωση της τράπεζας ότι θα σε χρηματοδοτήσει έως κάποιο ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zio10 είπε

Νομίζω για την τράπεζα είναι πιο δεσμευτικό, κλειδώνει ποσό και επιτόκιο και δεν μπορεί να στα αλλάξει εντός της προθεσμίας.

Δεν νομίζω. Είναι μια καταρχήν δήλωση ότι με βάση την εικόνα σου, είναι επιλέξιμος για χρηματοδότηση. Αν κατά τον νομικό ή τεχνικό έλεγχο δουν κάτι ή προκύψει νέο εκκαθαριστικό διαφορετικό στο ενδιάμεσο, αλλάζουν όλα. Από το ποσό έως να μην προχωρήσει το δάνειο καθόλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μπει και εγώ σε αντίστοιχους προβληματισμούς. Προς το παρόν μου τη δίνει που η εν ελλάδι τράπεζα θα σου δανείσει τα λεφτά μου που της έχω εκει με ανταπόδοση μηδενικού επιτοκίου ενώ εσένα θα σου πάρει 4% έχοντας προλάβει να εναρμονιστούν με euribor κτλ ενώ από την άλλη κάνουν τους κινέζους.

Αιρετική και ρισκαδόρικη άποψη ακολουθεί, ξέρω, κάποιοι θα μου την πέσετε κιόλας και σε κάποια επιχειρήματα πιθανότατα θα έχετε δίκιο.

Με 60.000 παίρνει κανείς κάπου 4000 κομμάτια ΟΠΑΠ, μότορ όιλ, Μυτιληναίο. Από μερίσματα (σου δίνουν ενοίκιο που κρατας τα χαρτιά τους δηλαδή) μόνο σε ένα χρόνο (εφόσον οι συνθήκες μείνουν ως έχουν) από τώρα θα βγάζεις τουλάχιστον το 55% του ετήσιου ενοικίου σου. Δε πάω παρακάτω σε επανεπένδυση μερισματων κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/12/2022 στις 10:34 ΠΜ, Αντώνης Τ. είπε

Προς το παρόν μου τη δίνει που η εν ελλάδι τράπεζα θα σου δανείσει τα λεφτά μου που της έχω εκει με ανταπόδοση μηδενικού επιτοκίου ενώ εσένα θα σου πάρει 4%.............

Η αληθεια ειναι οτι η τραπεζα φυλαει τα λεφτα σου. Αλλο να εχεις 60χιλ. εκει στην ασφαλεια, αλλο στο σπιτι σου με κινδυνο να σε ληστεψουν και να καταστραφεις.

Στο μεταξυ τα επιτοκια καταθεσων ανεβαινουν. Η Εθνικη προσφατα... 10πλασιασε το δικο της για προσθεσμιακη, απο 0,03% σε 0,3%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα, 

Ειμαι και εγω στην αναζήτηση για δάνειο πρώτης κατοικίας. Έχω μιλήσει με 2 τράπεζες αλλα ακομα δεν εχω δώσει το οκ για να παρω την προέγκριση. Ο λογος ειναι οτι ειμαι εντελώς άσχετος απο δάνεια και φοβάμαι μήπως κανω κάτι λάθος. Γνωριζει καποιος αν υπαρχουν εταιρείες ή δικηγόροι που εξειδικεύονται στα δανεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimosfc είπε

Καλημέρα, 

Ειμαι και εγω στην αναζήτηση για δάνειο πρώτης κατοικίας. Έχω μιλήσει με 2 τράπεζες αλλα ακομα δεν εχω δώσει το οκ για να παρω την προέγκριση. Ο λογος ειναι οτι ειμαι εντελώς άσχετος απο δάνεια και φοβάμαι μήπως κανω κάτι λάθος. Γνωριζει καποιος αν υπαρχουν εταιρείες ή δικηγόροι που εξειδικεύονται στα δανεια;

Καλημέρες υπάρχουν εταιρίες που κάνουν αποκλειστικά αυτό.

Εγώ ασχολούμαι σε πιο περιορισμένη κλίμακα.

Καλό θα είναι να πάρεις προτάσεις τουλάχιστον από δυο τράπεζες και με σταθερό επιτόκιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, alexiko είπε

Καλημέρες υπάρχουν εταιρίες που κάνουν αποκλειστικά αυτό.

Εγώ ασχολούμαι σε πιο περιορισμένη κλίμακα.

Καλό θα είναι να πάρεις προτάσεις τουλάχιστον από δυο τράπεζες και με σταθερό επιτόκιο. 

Καλημέρα ευχαριστώ πολύ :) αν εχεις καποια εταιρεια να προτείνεις στειλε μου inbox :) Επισης πρεπει να μιλήσω μαζι τους πριν παρω την προέγκριση? Η μπορω να την παρω τωρα και δεν με δεσμεύει κάπως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimosfc είπε

Καλημέρα ευχαριστώ πολύ :) αν εχεις καποια εταιρεια να προτείνεις στειλε μου inbox :) Επισης πρεπει να μιλήσω μαζι τους πριν παρω την προέγκριση? Η μπορω να την παρω τωρα και δεν με δεσμεύει κάπως 

Καλημέρα, η προέγκριση δε σε δεσμεύει, ίσα ίσα ξέρεις τι δάνειο και δόση σου εγκρίνει η κάθε τράπεζα ώστε να συγκρίνεις προτάσεις και να ξέρεις σε τι τιμές σπιτιών να κινηθείς. Στείλε πμ αν θες να πούμε λεπτομέρειες.

Καλή χρονιά κιόλας!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...