Προς το περιεχόμενο

Athenacard πρόβλημα


B0mbas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω την αλλαξα στο συνταγμα σε 5 λεπτα και δε θυμομουν καν το πιν. τωρα τι να πω...

και με ρωτησε αν ειχα υπολοιπο στην καρτα γιατι δε μπορουσε να το δει χωρις το πιν μου, του ειπα βεβαια να μη βαλει και ας ειχα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ βασικά νομίζω ότι είναι συνδυασμός τεμπελοανικανότητας δημοσίων υπαλλήλων μαζί με ελλειπή εκπαίδευση στο τρόπο λειτουργίας του συστήματος. Δε γίνεται κάθε υπάληλος να λέει και κάτι άλλο και να ερμηνεύει όπως θέλει τις διαδικασίες. 

Να πω ότι όταν έχασα τη κάρτα (το πιν το ήξερα) και πήγα να βγάλω άλλη ο υπάλληλος μου ζήτησε την απόδειξη αρχικής έκδοσης (ζντόινγ). Όταν του είπα ότι δεν την έχω προφανώς μετά από τόσο καιρό μου είπε "ε τότε δεν γίνεται να ξαναβγάλεις κάρτα ποτέ σου". Εγώ τον έκοψα ότι ήταν γκάου οπότε πήγα σε άλλη στάση και μου έβγαλε κανονικά άλλη κάρτα με χρέωση 2 ευρώ.

Οπότε 2 διαφορετικά άτομα μου έχουν πει την ίδια μπούρδα, ότι  δε μπορείς να ξαναβγάλεις ποτέ κάρτα. (όχι ότι θα βγάλεις καινούρια αλλά χάνεις το υπόλοιπο, αλλά ότι δε ξαναβγάζεις εντελώς end of story, το οποίο είναι φύσει αδύνατο... φανταστείτε δηλαδή να χάνατε το δίπλωμα οδήγησης και να σας λέγανε, Δε ξαναοδηγάς ποτέ.... )

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έπρεπε να είναι πολύ πιο σβέλτα τα πράγματα.. Π.χ. να μην ξαναζητάνε τα πάντα όλα αν έχεις PIN, καθώς και να γίνεται και σε άλλα εκδοτήρια, όχι μόνο στο Σύνταγμα. Πάντως κάποιος μου είπε ότι με την απόδειξη φόρτισης μόνον θα μου βγάλουν καινούργια.. μάλλον παπάτζες έλεγε. Ευτυχώς έχω το PIN αν και δεν πρέπει να έχω τίποτα μέσα στην κάρτα. Ταυτότητα δεν έχω (κάπου έχει χαθεί) και θα πάω με ληγμένο διαβατήριο και βιβλιάριο υγείας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απορω αληθεια για το ποιος σας ειπε οτι εκδιδονται καρτες μονο στο συνταγμα, μεγαλη παπατζα. μπορω αυτη τη στιγμη να σκεφτω τουλαχιστον 5 αλλους σταθμους στους οποιους βγαζεις προσωποποιημενη καρτα....

τα πιν συνηθως ειναι ειτε δυο φορες το ετος γεννησης, ειτε η πληρης ημερομηνια γεννησης.

οσο για τις αποδειξεις που καποιοι ζητουν στα εκδοτηρια, ο λογος για αυτο ειναι το οτι επανω αναγραφεται ο αριθμος της καρτας σας (αυτο το 3001 0100 χχχχ χχχχ), ο οποιος για καποιες συγκεκριμενες (οχι για ολες) περιπτωσεις επανεκδοσης (δεν ειμαι σιγουρος ποιες ακριβως) ειναι οντως απαραιτητος και οντως χωρις αυτον δεν μπορει να βγει η καρτα απ'το εκδοτηριο.
στην συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων,η επανεκδοση ειναι εφικτο να γινει ειτε με το παλιο πιν και την δυνατοτητα να φορτιστει με το προιον την παλιας καρτας η νεα, ειτε με νεο πιν, χωρις να υπαρχει δυνατοτητα ανακτησης του παλιου προιοντος.

11 ώρες πριν, Philippe είπε

Θα έπρεπε να είναι πολύ πιο σβέλτα τα πράγματα.. Π.χ. να μην ξαναζητάνε τα πάντα όλα αν έχεις PIN

αν θυμασαι, υπηρχε θεμα πριν 2 χρονια με την ΑΠΔΠΧ και για αυτον τον λογο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πρώτη έκδοση έχει και άλλους σταθμούς, αλλά εδώ γράψαμε για επανέκδοση και σύμφωνα με το site τους γίνεται μόνο στο Σύνταγμα. Εγώ γι'αυτό ρώτησα αρχικά στο thread, για να το επιβεβαιώσω. Θα ρωτήσω και Δουκίσσης πριν κατέβω Σύνταγμα, απλώς δεν έχω πάει ακόμη.

Τουλάχιστον για επανέκδοση λόγω φθοράς, όπως σε εμένα που έχω ακόμα την κάρτα αλλά είναι σπασμένη, δεν θα έπρεπε να ζητούν μέχρι και πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για επανέκδοση, ενώ πράγματι στο σιτε λεει μονο σύνταγμα, έχει τυχει να ρωτήσω και μου ειπαν πως γίνεται και σε αλλους σταθμούς. οποτε αν το χρειαστει κανεις, ας ρωτήσει εκει που βρίσκεται, και αν δε γίνεται, ας πάει μετα στο συνταγμα για σιγουρια. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2019 στις 1:27 ΠΜ, Philippe είπε

Για πρώτη έκδοση έχει και άλλους σταθμούς, αλλά εδώ γράψαμε για επανέκδοση και σύμφωνα με το site τους γίνεται μόνο στο Σύνταγμα. Εγώ γι'αυτό ρώτησα αρχικά στο thread, για να το επιβεβαιώσω. Θα ρωτήσω και Δουκίσσης πριν κατέβω Σύνταγμα, απλώς δεν έχω πάει ακόμη.

Τουλάχιστον για επανέκδοση λόγω φθοράς, όπως σε εμένα που έχω ακόμα την κάρτα αλλά είναι σπασμένη, δεν θα έπρεπε να ζητούν μέχρι και πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων..

πρωτοι και τελευταιοι σταθμοι καθε γραμμης + σταθμοι ανταποκρισης (π.χ. ομονοια) σιγουρα κανουν (επαν)εκδοσεις καρτων.

για την επανεκδοση λογω φθορας θες αμκα (δε χρειαζεται να'ναι επισημο - το λες και προφορικα), ταυτοτητα και 2 ευρω μετρητα. επισης, εαν ειχες καποιο προιον στην παλια καρτα, για να μεταφερθει στην καινουργια, καλο θα ηταν να εχεις μαζι σου την παλια καρτα η τον αριθμο αυτης τελος παντων.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σε μενα εχω ενα προβλημα με την καρτα, ειχα παει την παρασκευη 23 αυγουστου στους αμπελοκηπους για μια δουλεια και οταν πηγα να φυγω κατι ειχε παθει και ενω ειχε χτυπησει δεν με αφησε να περασω (εχω κομιστρο στην καρτα για το δωρεαν ανεργειας), ετσι και εγω πηγα να την φορτοσω για να μπορεσω να χτυπησω ωστε να περασω αλλα μετα παλι δεν χτυπαγε. με τα δυσκολα καταφερα να περασω αλλα χωρις να μπορω να χτυπησω την καρτα μου. και μετα οταν βγηκα στην σταση του μετρου χτυπησε κανονικα αλλα αντι να λεει 30 μερες διοτι την ειχα φορτισει ελεγε 9 μερες για να αλλαξει. την επομενη μερα το πρωι ειχα φυγει και πηγα με κατι φυλους στο μετρο. προσπαθησα να την φορτοσω διοτι θυμαμαι εγραφε 8 μερες αλλα ελεγε πως δεν υπαρχει καποιο κουπνι για να φορτισει, δεν ξερω τι εγινε, ελπιζω απο μονο του μολις τελειωσει αυτο που εχω ξαφνικα να εχει 30 μερες διοτι κανονικα ειχε φορτοθει αλλα δεν το αναγραφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εβγαλα σημερα καινουρια καρτα γιατο εχασα την παλια, παταω επιδοτηση (ειναι ανεργιας) και λεει το προιον δεν βρεθηκε. Παιζει να φταιει που πηγα στο καπακι απο την εκδοση της και να δοκιμασω παλι αυριο; Δεν αντεχω παλι να μπλεκω με τηλεφωνα κι ουρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το δικαίωμα δωρεάν κομίστρου δεν μεταφέρεται αυτόματα από την παλιά στην καινούργια σου κάρτα, γιατί κάθε κάρτα έχει ξεχωριστό αριθμό. Επομένως, πρέπει να μπεις στο site https://www.idika.gr/athenacard/, να ακυρώσεις την παλιά σου κάρτα και ύστερα να δημιουργήσεις νέο αίτημα για κόμιστρο ανέργων για την καινούργια σου κάρτα.

Επεξ/σία από pluss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την Τρίτη γράφτηκα ΟΑΕΔ, Τετάρτη βράδυ πιστοποίησα μέσω ΗΔΙΚΑ την προσωποποιημένη (που ως τώρα φορτιζα επί πληρωμή) για να μπει επιδότηση ανεργίας. Ως κι απόψε δε βρίσκει κουπόνι επιδότησης ούτε μηχάνημα σε σταθμό ούτε η εφαρμογή και διαβάζω που άλλοι λένε να περιμένεις 2 μέρες, άλλοι 5, άλλοι βδομάδα. Τώρα διάβασα π.χ. και για 5 εργάσιμες (άρα το σαβ/κο δεν υπολογίζεται). Να ανησυχήσω που δεν έχω επιδότηση ακόμα;

Επεξ/σία από katherinevalo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, katherinevalo είπε

Την Τρίτη γράφτηκα ΟΑΕΔ, Τετάρτη βράδυ πιστοποίησα μέσω ΗΔΙΚΑ την προσωποποιημένη (που ως τώρα φορτιζα επί πληρωμή) για να μπει επιδότηση ανεργίας. Ως κι απόψε δε βρίσκει κουπόνι επιδότησης ούτε μηχάνημα σε σταθμό ούτε η εφαρμογή και διαβάζω που άλλοι λένε να περιμένεις 2 μέρες, άλλοι 5, άλλοι βδομάδα. Τώρα διάβασα π.χ. και για 5 εργάσιμες (άρα το σαβ/κο δεν υπολογίζεται). Να ανησυχήσω που δεν έχω επιδότηση ακόμα;

Δεν μπαίνει τόσο άμεσα και δεν μετράνε τα σαββατοκύριακα. Περίμενε λίγες μέρες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 1/11/2018 στις 10:05 ΠΜ, stormrain είπε

Καλα λες το ξεχασα.

 

2108200822

Σε περίπτωση που έχει καποιος πρόβλημα μπορεί να στείλει email στο [email protected] και μεσα σε 1 μια εργασιμη μέρα έχει απάντηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Εγώ για πρώτη φορά αντιμετώπισα το πρόβλημα σε επιδοτούμενη κάρτα, την απέρριψε το μηχάνημα φόρτισης στο μετρό Εθνική Αμυνα και Ευαγγελισμού. Πήγα στο Γκισέ και η υπάλληλος την κοίταξε, μου λέει μα έχει μέσα, λήγει στις 14 του μήνα γι αυτό την απορρίπτει. Μα δεν περνάει στα λεωφορεία και στις εισόδους μετρό της λέω. Δοκιμάστε πάλι λέει. Φεύγω τη βάζω στο λεωφορείο, κόκκινο. Δεν έχετε υπόλοιπο στην κάρτα σας. Δεν ξέρω τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/9/2019 στις 2:26 ΠΜ, pluss είπε

Το δικαίωμα δωρεάν κομίστρου δεν μεταφέρεται αυτόματα από την παλιά στην καινούργια σου κάρτα, γιατί κάθε κάρτα έχει ξεχωριστό αριθμό. Επομένως, πρέπει να μπεις στο site https://www.idika.gr/athenacard/, να ακυρώσεις την παλιά σου κάρτα και ύστερα να δημιουργήσεις νέο αίτημα για κόμιστρο ανέργων για την καινούργια σου κάρτα.

 

Στις 1/11/2023 στις 5:20 ΠΜ, EleniMarina είπε

Εγώ για πρώτη φορά αντιμετώπισα το πρόβλημα σε επιδοτούμενη κάρτα, την απέρριψε το μηχάνημα φόρτισης στο μετρό Εθνική Αμυνα και Ευαγγελισμού. Πήγα στο Γκισέ και η υπάλληλος την κοίταξε, μου λέει μα έχει μέσα, λήγει στις 14 του μήνα γι αυτό την απορρίπτει. Μα δεν περνάει στα λεωφορεία και στις εισόδους μετρό της λέω. Δοκιμάστε πάλι λέει. Φεύγω τη βάζω στο λεωφορείο, κόκκινο. Δεν έχετε υπόλοιπο στην κάρτα σας. Δεν ξέρω τι γίνεται.

 

Στις 1/11/2023 στις 5:20 ΠΜ, EleniMarina είπε

Εγώ για πρώτη φορά αντιμετώπισα το πρόβλημα σε επιδοτούμενη κάρτα, την απέρριψε το μηχάνημα φόρτισης στο μετρό Εθνική Αμυνα και Ευαγγελισμού. Πήγα στο Γκισέ και η υπάλληλος την κοίταξε, μου λέει μα έχει μέσα, λήγει στις 14 του μήνα γι αυτό την απορρίπτει. Μα δεν περνάει στα λεωφορεία και στις εισόδους μετρό της λέω. Δοκιμάστε πάλι λέει. Φεύγω τη βάζω στο λεωφορείο, κόκκινο. Δεν έχετε υπόλοιπο στην κάρτα σας. Δεν ξέρω τι γίνεται.

 

Στις 19/9/2019 στις 2:26 ΠΜ, pluss είπε

Το δικαίωμα δωρεάν κομίστρου δεν μεταφέρεται αυτόματα από την παλιά στην καινούργια σου κάρτα, γιατί κάθε κάρτα έχει ξεχωριστό αριθμό. Επομένως, πρέπει να μπεις στο site https://www.idika.gr/athenacard/, να ακυρώσεις την παλιά σου κάρτα και ύστερα να δημιουργήσεις νέο αίτημα για κόμιστρο ανέργων για την καινούργια σου κάρτα.

Καλησπέρα PLUS μήπως μπορείς  να μου πεις πως ακυρώνεις την παλιά κάρτα και βάζεις την καινούργια ανέργων?Γτ σήμερα έχασα την προηγούμενη?

Επεξ/σία από Nena1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...