Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

x code ηθελα να δουλεψω με το οχι σου παραπανω αρχισα να κοιταω macmini...

 

Οπως ειπε και ο thanos το συστημα σου δεν ειναι για hackintosh, αν θελεις για xcode μονο,  δοκιμασε με vmware αν θελεις ισως σου κανει την δουλεια χωρις να μπεις σε εξοδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσπάθησα να το βάλω στο δικό μου το sierra αλλά δεν τελείωσε ποτέ η εγκατάσταση , έκανα και αρκετές δοκιμές με τα kexts και τις αλλαγές στο config.plist για τον skylake αλλά και πάλι έτρωγα error στο installation.

Το παράτησα τελικά ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να το βάλω στο δικό μου το sierra αλλά δεν τελείωσε ποτέ η εγκατάσταση , έκανα και αρκετές δοκιμές με τα kexts και τις αλλαγές στο config.plist για τον skylake αλλά και πάλι έτρωγα error στο installation.

Το παράτησα τελικά ....

 

clean install ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάφερα να περάσω στο σύστημα μου (Asus Z170-Deluxe, Intel 6700K, Samsung m.2 950 Pro) Sierra 10.12.

 

Ακολούθησα τις οδηγίες στο παρακάτω βίντεο, αλλά αντιμετωπίζω θέμα όταν πάω να κάνω mount το EFI Partition.

https://www.youtube.com/watch?v=eZL_oNQH07E

 

Στο 1.50 κάνει mount και μετά open το EFI Partition του λειτουργικού, μέσα από το Clover.

 

Ακολουθησα ξανα τις οδηγιες και εκανα clean install.

Ενω περαστηκαν κανονικα τα Sierra, μολις ανοιγω το clover configurator, μου εμφανιζει μηνυμα "config.plist not found!... Mount EFI Partition"

Κανω mount το partition που πρεπει αλλα παλι μου εμφανιζει μονο ενα φακελο APPLE μεσα στο EFI Partition..

 

Δεν θα επρεπε να ειχε εγκαστασταθει και ο clover απο το usb στον σκληρο;

Να κανω μονος μου copy τον φακελο CLOVER απο το στικακι στον σκληρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθησα ξανα τις οδηγιες και εκανα clean install.

Ενω περαστηκαν κανονικα τα Sierra, μολις ανοιγω το clover configurator, μου εμφανιζει μηνυμα "config.plist not found!... Mount EFI Partition"

Κανω mount το partition που πρεπει αλλα παλι μου εμφανιζει μονο ενα φακελο APPLE μεσα στο EFI Partition..

 

Δεν θα επρεπε να ειχε εγκαστασταθει και ο clover απο το usb στον σκληρο;

Να κανω μονος μου copy τον φακελο CLOVER απο το στικακι στον σκληρο;

 

EFI-Backups φακελο βλεπεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο usb υπαρχει ένας φάκελος EFI-Backups , αλλά είναι άδειος.

Στο EFI Partiotion του σκληρού υπάρχει μόνο ένας φάκελος APPLE, με έναν υποφάκελο EXTENSIONS και μέσα ένα αρχείο Firmware.scap

 

Να κάνω paste αυτά τα αρχεία που δίνει αυτός; (έχει μέσα στο zip έναν φάκελο EFI που έχει τα CLOVER και BOOT)

 

http://www.insanelymac.com/forum/topic/309213-asus-z170-deluxe-and-you/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο usb υπαρχει ένας φάκελος EFI-Backups , αλλά είναι άδειος.

Στο EFI Partiotion του σκληρού υπάρχει μόνο ένας φάκελος APPLE, με έναν υποφάκελο EXTENSIONS και μέσα ένα αρχείο Firmware.scap

 

Να κάνω paste αυτά τα αρχεία που δίνει αυτός; (έχει μέσα στο zip έναν φάκελο EFI που έχει τα CLOVER και BOOT)

 

http://www.insanelymac.com/forum/topic/309213-asus-z170-deluxe-and-you/

 

 

Σιγουρα κανεις στο σωστο partition mount ? Αν ναι δοκιαμασε Reformate EFI, Για το copy που λες δεν το εχω δοκιμασει ποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι το σωστο partition κανω mount.

Αντεγραψα τους φακελους BOOT και CLOVER απο το στικακι στον σκληρο και μπουταρει κανονικα.


Τα προβληματα τωρα..

1. Δεν μπορώ να συνδεθώ στο AppStore. Υποψιάζομαι ότι φταίει το 2.

2. Δεν εχω Ethernet. (Το Wireless δουλευει κανονικα).

Βασικά προσπάθησα με το MultiBeast να περάσω τους drivers, αλλά δεν τα καταφέρα. Διάβασα ότι ίσως φταίει που μπήκε πρώτο το wireless (μάλλον έπρεπε να κάνω install τα Sierra με απενεργοποιημένο το Wireless από το BIOS), αλλά δεν ξέρω πως να το αλλάξω.

3. Η μονη αναλυση που μου δινει ειναι 1280x1024. Η οθονη που εχω (benq 3201) υποστηριζει αναλυση 3840x20160.
Εχω μια Gigabyte GeForce 1070. Υπαρχουν drivers ή οχι ακομα;
Αν δεν υπαρχουν ακομα drivers, μπορω με καποιο τροπο να εχω full αναλυση;
Αν συνδεσω την οθονη στην onboard καρτα γραφικων της μητρικης;

Επεξ/σία από Indiko_Xoiridio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο installer του Sierra δεν εγκαθιστά τον Clover. Μετά το πρώτο boot πρέπει να τον εγκαταστήσεις εσύ.
Delete τον folder που έκανες manual copy και κάνε εγκατάσταση τον Clover από τον installer του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει topic για hackintosh. Κατεβασε τον driver κανε τον εγκατασταση και το κλεινεις. Βαζεις την 750 αλλαζεις απο το bios πρωτη επιλογη pci express και λογικα θα εισαι οκ μετα.

 

http://www.nvidia.com/download/driverResults.aspx/107807/en-us

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν αρθρα που μιλανε για ευρεση κωδικα στον πυρηνα του sierra υποστηριξης arm cpu. Αλλοι λενε οτι ειναι για το ios αλλα τιποτα δεν ειναι σιγουρο ακομα. Εγω περιμενα κατι τετοιο κατα το 2020 που πλεον πιστευω οι επεξεργαστες της apple και οχι μονο θα ειναι πολυ κοντα στις intel,amd desktop cpu, αλλα ισως δουμε και νωριτερα την αλλαγη. Λετε να μιλαμε για το τελος του hackintosh ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατεστησα τον clover κανονικα στον σκληρο μεσω multibeast.

Δουλευουν ολα εκτος απο:

 

1. Δεν εχω Ethernet.

Προσπάθησα με το MultiBeast να περάσω τους drivers, αλλά δεν τα καταφέρα.

Δοκιμασα σχεδον ολες τις επιλογες που εχει το multibeast στο Network Drivers, αλλα τζιφος.

Στον οδηγο που ακολουθησα περναει τους IntelMausiEthernet v2.1.0d0

https://www.tonymacx86.com/threads/wildwillows

Στην τελευταια εκδοση multibeast (v9.0.0) που κατεβασα εχει ως επιλογες τα IntelMausiEthernet v2.1.0 και IntelMausiEthernet v2.2.0, αλλα κανενα απο τα δυο δεν μου βρισκει την καρτα δικτυου..

 

3. Η μονη αναλυση που μου δινει ειναι 1280x1024. Η οθονη που εχω (benq 3201) υποστηριζει αναλυση 3840x20160.

Εχω μια Gigabyte GeForce 1070. Υπαρχουν drivers ή οχι ακομα;

Αν δεν υπαρχουν ακομα drivers, μπορω με καποιο τροπο να εχω full αναλυση;

Αν συνδεσω την οθονη στην onboard καρτα γραφικων της μητρικης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...