Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Είπα να ξεκινήσω τις δοκιμές στο σύστημα μου με το macOS σε άλλο δίσκο πριν το βάλω στον ssd.

Λοιπόν η εγκατάσταση έγινε εύκολα αλλά έχω το εξής θέμα, όταν τελείωσε η εγκατάσταση είχα ιντερνετ μέσω ethernet κανονικά μετά που έβαλα το multibeast για να κάνω εγκατάσταση τους drivers ενώ δεν πείραξα κάτι για το ίντερνετ μετά το reboot δεν έχω σύνδεση. Προσπάθησα να περάσω καρφωτές τις ρυθμίσεις και πάλι τίποτα.

 

edit:Τελικα εβγαλα ακρη,αυριο παμε για εγκατασταση στον ssd.

Επεξ/σία από devill0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπαρχουν αρθρα που μιλανε για ευρεση κωδικα στον πυρηνα του sierra υποστηριξης arm cpu. Αλλοι λενε οτι ειναι για το ios αλλα τιποτα δεν ειναι σιγουρο ακομα. Εγω περιμενα κατι τετοιο κατα το 2020 που πλεον πιστευω οι επεξεργαστες της apple και οχι μονο θα ειναι πολυ κοντα στις intel,amd desktop cpu, αλλα ισως δουμε και νωριτερα την αλλαγη. Λετε να μιλαμε για το τελος του hackintosh ?

Καθόλου απίθανο να γίνει κάτι σε υβριδικό με δυο επεξεργαστές. Δεν νομίζω ότι θα πάψει να βγάζει λειτουργικό για τα μοντέλα που θα έχουν intel για τα επόμενα 10 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάφερα επιτέλους με το KextBeast να περάσω και τους Drivers για το Ethernet.

 

Τελευταίο πρόβλημα:

3. Η μονη αναλυση που μου δινει ειναι 1280x1024. Η οθονη που εχω (benq 3201) υποστηριζει αναλυση 3840x20160.
Εχω μια Gigabyte GeForce 1070. Υπαρχουν drivers ή οχι ακομα;
Αν δεν υπαρχουν ακομα drivers, μπορω με καποιο τροπο να εχω full αναλυση;
Αν συνδεσω την οθονη στην onboard καρτα γραφικων της μητρικης;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κατάφερα επιτέλους με το KextBeast να περάσω και τους Drivers για το Ethernet.

 

Τελευταίο πρόβλημα:

3. Η μονη αναλυση που μου δινει ειναι 1280x1024. Η οθονη που εχω (benq 3201) υποστηριζει αναλυση 3840x20160.
Εχω μια Gigabyte GeForce 1070. Υπαρχουν drivers ή οχι ακομα;
Αν δεν υπαρχουν ακομα drivers, μπορω με καποιο τροπο να εχω full αναλυση;
Αν συνδεσω την οθονη στην onboard καρτα γραφικων της μητρικης;

 

Ωραιος, drivers δεν υπαρχουν ακομα αλλα συντομα θα βγουνε πιστευω. Διαβασα οτι εχουν βγαλει beta για cuda οποτε δεν αργουν. Max αναλυση μονο με onboard

Καθόλου απίθανο να γίνει κάτι σε υβριδικό με δυο επεξεργαστές. Δεν νομίζω ότι θα πάψει να βγάζει λειτουργικό για τα μοντέλα που θα έχουν intel για τα επόμενα 10 χρόνια.

 

Μακαρι αλλα στην apple δεν ειναι να εχεις εμπιστοσυνη  :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρι αλλα στην apple δεν ειναι να εχεις εμπιστοσυνη  :)

Δεν έχω , ουτε στην Intel έχω εμπιστοσύνη. Αν είναι να φτιάχνει αποκλειστικά για την Apple,CPU κλειδωμένα μπορεί να το κάνει και τώρα. Αλλά κοστίζει. Στο μέλλον θα το κάνει τζάμπα.

Η πιο κοντινή συσκευή με Α επεξεργαστή που μπορεί να τρέξει Mac OS είναι το iPad. Με λίγα λόγια όσο βγαίνει Mac Pro με intel Xeon και Mac OS , δεν βλέπω τον λόγο να μην έχουμε πρόσβαση στο λειτουργικό που θα τρέχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω , ουτε στην Intel έχω εμπιστοσύνη. Αν είναι να φτιάχνει αποκλειστικά για την Apple,CPU κλειδωμένα μπορεί να το κάνει και τώρα. Αλλά κοστίζει. Στο μέλλον θα το κάνει τζάμπα.

Η πιο κοντινή συσκευή με Α επεξεργαστή που μπορεί να τρέξει Mac OS είναι το iPad. Με λίγα λόγια όσο βγαίνει Mac Pro με intel Xeon και Mac OS , δεν βλέπω τον λόγο να μην έχουμε πρόσβαση στο λειτουργικό που θα τρέχει.

 

Εκτος αν ετοιμαζουν καποιον δυνατο επεξεργαστη για desktop kai workstation και δεν το γνωριζουμε, παντως πολλα site μιλανε για το τελος της intel. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια! Ειμαι τελείως ασχετος αλλα μου αρεσει πολυ το περιβαλλον του Mac και θα ηθελα να το δοκιμασω στο windows laptop μου! Ειναι παλιο γιαυτο γιαυτο μπορω νασυμβιβαστω και με παλια εκδοση os x αρκει να τρεχει καλα το pc μου! Μπορειτε να μου πειτε τι μπορω να κανω στην περιπτωση μου? Το συγκεκριμενο πσ το κανω απλη χρηση στην δουλεια για να περασει η ωρα! Λιγο, browsing, καμμια ταινια και κυριως το εχω σαν απουηκευτικο χωρο! Καθε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη! Ευχαριστω ολους σας εκ των προτερων! 

post-326341-0-46131500-1475661373_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σην παρέα και πάλι. Επιτέλους είδα ότι σε skylake και Asus μητρική δουλεύουν τα el Capitan. Υπάρχει κάποιος που το έχει καταφέρει εδώ μέσα; να μου πει 2-3 πραγματάκια με ρυθμίσεις. Θα ξεκινήσω σήμερα την φάση τις εγκαταστάσης. Όποιος θέλει ας μου στείλει προσωπικό η και εδώ πέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σην παρέα και πάλι. Επιτέλους είδα ότι σε skylake και Asus μητρική δουλεύουν τα el Capitan. Υπάρχει κάποιος που το έχει καταφέρει εδώ μέσα; να μου πει 2-3 πραγματάκια με ρυθμίσεις. Θα ξεκινήσω σήμερα την φάση τις εγκαταστάσης. Όποιος θέλει ας μου στείλει προσωπικό η και εδώ πέρα.

 

Ποια Asus εχεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σην παρέα και πάλι. Επιτέλους είδα ότι σε skylake και Asus μητρική δουλεύουν τα el Capitan. Υπάρχει κάποιος που το έχει καταφέρει εδώ μέσα; να μου πει 2-3 πραγματάκια με ρυθμίσεις. Θα ξεκινήσω σήμερα την φάση τις εγκαταστάσης. Όποιος θέλει ας μου στείλει προσωπικό η και εδώ πέρα.

Υπάρχει αναφορά στο πόστ #3443. (Διαβάζουμε και τι έχουν γράψει οι προηγούμενοι.  :-) )

Δεν διαφέρουν από την γενικότερη εγκατάσταση. Σίγουρα προσπαθείς με Sierra για περισσότερη "συμβατότητα" και αν οτιδήποτε προκύψει που δεν σε καλύπτει ο γενικότερος οδηγός, εδώ είμαστε αν γνωρίζουμε να βοηθήσουμε. Ακόμα φρόντισε στο μήνυμά σου να μας γνωστοποιείς το πρόβλημά σου και το hardware στο οποίο δουλεύεις(Mobo/Cpu/VGA).

 

Το θέμα έχει νεκρώσει αδερφέ! Τρεις μέρες τώρα δεν έλαβα βοήθεια στο πρόβλημα μου! Γράψε στο iPhone Hellas! Είναι εξυπηρετικα τα παιδιά και με πολλές γνώσεις!

Το θέμα δεν έχει νεκρώσει "αδερφέ". Σίγουρα τη δεδομένη στιγμή δεν είχες πρόβλημα, μιας και δεν είχες προσπαθήσει καν την εγκατάσταση. Και συγχώρεσέ με αλλά απαντήσεις για παρόμοιες καταστάσεις έχουν δοθεί προσφάτως. Δεν χρειάζεται να διαβάσεις όλο το thread. 4-5 σελίδες αν κοιτούσες πιο πίσω θα έβρισκες την απάντησή σου. Δεν γίνεται κάθε 2ο ποστ να υπάρχει μια ερώτηση/απάντηση αν "παίζει" στο δικό μου. Δείτε τη λίστα συμβατότητας και παρόμοιους οδηγούς και αν έχετε απορίες τις συζητάμε.

 

Υ/Γ: Θα στεναχωρήσω πολλούς ίσως, αλλά μάθατε πολλοί στην "μασημένη" τροφή. Είμαστε μέλη σε forum, που σημαίνει συζήτηση/ανταλλαγή γνώσεων/απόψεων, όχι support 24/7. Τα πράγματα έχουν χιλιοειπωθεί σε προηγούμενα posts. Αν "βαριέστε" την ανάγνωση, υπάρχει και το search, πάνω δεξιά!

 

Υ/Γ 2: Αν δεν βρίσκετε επαρκείς τις απαντήσεις μου ή άλλων μελών, λυπάμαι αλλά για τον προσωπικό μας χρόνο που βρήκαμε και διαθέσαμε στην εκάστοτε απάντησή δεν "πληρωθήκαμε". Αν δεν καλύπτεστε, ορίστε λοιπόν στην πηγή / πηγή.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέστα χρυσόστομε!!! Χωρίς να θέλω να φωτογραφίσω κάποιον, αρκετοί εδώ μέσα, σε αυτούς και γω, έχουμε περάσει ώρες διαβάζοντας και δοκιμάζοντας. Αν θέλετε σύστημα που με το καλημέρα να παίζουν όλα πάρτε κανονικό μακ. Διαφορετικά πάρτε χαμπάρι ότι θα πρέπει να διαθέσετε χρόνο ώστε να φτάσετε στο επιθυμητό. Βοήθεια όσο το δυνατόν δίνουμε αλλά καταλαβετε ότι δεν το έχουμε επάγγελμα. Το κέφι μας κάνουμε και πρέπει να είμαστε και ευχαριστημένοι που υπάρχουν κάποιοι να μας υποδείξουν το δρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον κατεβασα sierra τα περναω σε flash με unibeast.αν δεν δουλεψει ετσι θα δοκιμασω με clover.

ειδα σε ενα παρομοιο συστημα με εμενα δεν ηθελε ουτε dsdt ουτε config.plist ουτε kexts.περιεργο πολυ.

 

θα δοκιμασω και θα δω.

 

 

Ποια Asus εχεις ?

 

z170 pro gaming με i5 6600k r9 390

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To unibeast είναι tool που σου φτιάχνει το bootable usb και έχει ως bootloader πλέον τον Clover.

To config.plist είναι τα settings του Clover, προϋπάρχει, όπως και κάποια Kexts πχ fakesmc όπου χωρίς αυτό δεν θα bootάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To unibeast είναι tool που σου φτιάχνει το bootable usb και έχει ως bootloader πλέον τον Clover.

To config.plist είναι τα settings του Clover, προϋπάρχει, όπως και κάποια Kexts πχ fakesmc όπου χωρίς αυτό δεν θα bootάρεις.

το γνωριζω αυτο.το θεμα μου ειναι διαβαζω οτι πρεπει να βαλεις καποια kext για να ξεκινησει ,dsdt και config.plist.

το config το δημιουργει το clover.να αφησω αυτο η να βρω καποιο editαρισμενο?

 

και αν βρω kexts config και dsdt απο εγκατασταση el capitan πειραζει?που εγω θα βαλω sierra?η ειναι το ιδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...