Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το γνωριζω αυτο.το θεμα μου ειναι διαβαζω οτι πρεπει να βαλεις καποια kext για να ξεκινησει ,dsdt και config.plist.

το config το δημιουργει το clover.να αφησω αυτο η να βρω καποιο editαρισμενο?

 

και αν βρω kexts config και dsdt απο εγκατασταση el capitan πειραζει?που εγω θα βαλω sierra?η ειναι το ιδιο?

 

Με το clover Configurator δες αν εχεις mount partition και θα βρεις το config.plist.

λοιπον κατεβασα sierra τα περναω σε flash με unibeast.αν δεν δουλεψει ετσι θα δοκιμασω με clover.

ειδα σε ενα παρομοιο συστημα με εμενα δεν ηθελε ουτε dsdt ουτε config.plist ουτε kexts.περιεργο πολυ.

 

θα δοκιμασω και θα δω.

 

 

 

z170 pro gaming με i5 6600k r9 390

 

χωρις kexts δεν νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγγνωμη εαν με το ποστ μου προσεβελα το φορουμ! Δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου! Εψαξα παιδια απλα αυτο που με απασχολει ειναι οτι το λαπτοπ μου ειναι απο πλαισιο και οπως καταλαβαινετε ειναι λιγο περιεργα στημενο! Επισης πιστευτε οτι υπαρχουν πολλοι που εχουν ασχολειθει να κανουν hackintosh το ιδιο μηχανημα με το δικο μου??!! Η μονη βοηθεια που χρειαζομαι αρχικα ειναι να με προσανατολισετε, σχετικα με το ποιο θα ειναι το καταλληλο os x για το μηχανημα μου! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όντως ψάχτηκες, θα έχεις κατάλαβει, πως η συμβατότητα σε υλικά είναι το κλειδί για την επιτυχή λειτουργία. Με τα πράγματα να περιπλέκονται αρκετά όσων αναφορά κάθε Laptop. Γιατί όλα τους είναι "περίεργα στημένα". "Πλαίσιο", αν μυρίσω τα μαγικά μου νύχια, να φανταστώ εννοείς Turbo-X laptop? Αν ναι, τότε λιγοστεύουν οι ελπίδες σου να βρεις αναφορές εγκατάστασης από άλλους χρήστες, μιας και είναι περιορισμένης κυκλοφορίας. Σ' αυτήν την περίπτωση δες κατά πόσο υπάρχουν επιτυχημένες αναφορές λειτουργίας για το κάθε component (CPU,GPU, storage controller, USB, WiFi, Ethernet κτλ) ξεχωριστά. Όσο για την "κατάλληλη" έκδοση, είναι αυτή που θα δοκιμάσεις και θα λειτουργεί και έχει υποστήρηξη από τη γενιά του επεξεργαστή σου και μετά. Παίξε με Mavericks/Yosemite/El Capitan.

Σε αυτό το σημείο θα πρέπει να αρχίσεις να κάνεις δοκιμές πλέον με το μηχάνημά σου. Ώστε αν τυχόν κολλήσεις κάπου, με το feedback που θα λάβεις από εκείνο, να το αναφέρεις εδώ και αν γνωρίζουμε να σε ξεκολλήσουμε.

 

Σε προηγούμενό μου μήνυμα αναφερόμενος στο ποστ σου, ΔΥΟ γραμμές παραπάνω, καλλούσα άλλον χρήστη, όταν αναζητά βοήθεια, να μας γνωστοποιεί και το σύνολο του υλικού του. Κάτι το όποίο δεν έχεις κάνει μέχρι και σήμερα! Καλό λοιπόν είναι να διαβάζεις και τα μηνύματα άλλων χρηστών, ακόμη και αν το "πρόβλημά" τους δεν σ' αφορά εκ πρώτης όψεως, γιατί μπορεί να βρεις απαντήσεις και σε δικά σου ερωτήματα.

 

Υ.Γ Ο λόγος που εγώ προσωπικά δεν ασχολήθηκα με το θέμα σου όταν το πρωτοπόσταρες, ήταν επειδή δεν είχες μπει εσύ ο ίδιος στον κόπο μέχρι εκείνη τη στιγμή να διαβάσεις τουλάχιστον το παρόν thread, ώστε να πάρεις κάποιες πρώτες πληροφορίες. Στο μεταξύ δεν ξέρω και δεν μ' αφορά από που άντλησες πληροφορίες, αλλά και στο τελευταίο μήνυμά σου δεν δείχνεις να ακολουθείς και πάλι τους "βασικούς κανόνες" που αναφέρθηκαν ΜΙΑ μόλις σελίδα πίσω. 

 

Προσωπικά δεν έχω διάθεση/σκοπό πλέον, να ασχολούμε με χρήστες που ο χρόνος που αφιέρωσαν στην περίπτωσή τους, ήταν τόσος όσος και ο χρόνος δακτυλογράφισης του.

 

Υ.Γ.2 Πάντως με το προηγούμενο ποστ σου, μου είχες αφήσει την εντύπωση, πως οι "εξυπηρετικότατοι, με πολλές γνώσεις" της άλλης κοινότητας χρήστες, είχανε δώσει κίνηση/λύση στο θέμα σου.

 

Τέσπα, όπως και να 'χει, εντοπίζεις το υλικό σου, τσεκάρισεις συμβατότητα και προσπαθείς την εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη εαν με το ποστ μου προσεβελα το φορουμ! Δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου! Εψαξα παιδια απλα αυτο που με απασχολει ειναι οτι το λαπτοπ μου ειναι απο πλαισιο και οπως καταλαβαινετε ειναι λιγο περιεργα στημενο! Επισης πιστευτε οτι υπαρχουν πολλοι που εχουν ασχολειθει να κανουν hackintosh το ιδιο μηχανημα με το δικο μου??!! Η μονη βοηθεια που χρειαζομαι αρχικα ειναι να με προσανατολισετε, σχετικα με το ποιο θα ειναι το καταλληλο os x για το μηχανημα μου! 

 

Μαλλον δεν σε βοηθησαν και πολυ στο αλλο forum :P. Οταν το ειπες σκεφτηκα τι λεει εκει ειναι ασχετοι με το θεμα αλλα δεν σου απαντησα. Αν και δεν νομιζω να τα καταφερεις αν εχεις turbox δοκιμασε να βαλεις capitan και αν κολλησεις καπου εδω ειμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουραζω το ξερω! Εχω κατεβασει το Mavericks και ολα οσα χρειαζονται αλλα αυτην την στιγμη δεν εχω διαθεσιμο εξωτερικο σκληρο δισκο για να βαλω καποια πραγματα τα οποια θελω να κρατησω! Θα σβηστουν ολα, σωστα? Εχει νοημα να χωρισω τον σκληρο σε δυο κομματια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα την διαδικασία και βρέθηκα αντιμέτωπος με ένα πρόβλημα, όπως ήταν λογικό! Τα βήματα που έκανα είναι τα εξής! Χώρισα τον σκληρό μου σε 2 κομμάτια και στο ένα που θέλω να χρησιμοποιήσω για το Os το άφησα 60gb! Έπειτα κατέβασα το Mavericks σε μορφή .DMG και μέσω 7zip το έκανα extract σε ένα φάκελο! Αφού τελείωσε το extract δημιούργησα εικόνα του ος σε μια κάρτα μνήμης 8gb! Μετα απο αυτά τα λίγα προσπάθησα μετα απο restart με f2 να μπουταρω το λογισμικό αλλά δεν μου εμφάνιζε την κάρτα μνήμης! Μου εμφάνιζε option 1, option 2, option 3! Καμμία ιδέα κανείς; Το μηχάνημα μου το αναφέρω σε προηγούμενη σελίδα! Όπως πολύ σωστά υπέθεσε το παλικάρι πιο πάνω, έχω turbo-x δυστυχώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα την διαδικασία και βρέθηκα αντιμέτωπος με ένα πρόβλημα, όπως ήταν λογικό! Τα βήματα που έκανα είναι τα εξής! Χώρισα τον σκληρό μου σε 2 κομμάτια και στο ένα που θέλω να χρησιμοποιήσω για το Os το άφησα 60gb! Έπειτα κατέβασα το Mavericks σε μορφή .DMG και μέσω 7zip το έκανα extract σε ένα φάκελο! Αφού τελείωσε το extract δημιούργησα εικόνα του ος σε μια κάρτα μνήμης 8gb! Μετα απο αυτά τα λίγα προσπάθησα μετα απο restart με f2 να μπουταρω το λογισμικό αλλά δεν μου εμφάνιζε την κάρτα μνήμης! Μου εμφάνιζε option 1, option 2, option 3! Καμμία ιδέα κανείς; Το μηχάνημα μου το αναφέρω σε προηγούμενη σελίδα! Όπως πολύ σωστά υπέθεσε το παλικάρι πιο πάνω, έχω turbo-x δυστυχώς!

 

1. Βρες τρόπο να κάνεις ενα usb με unibeast

2. Βρες εναν εξωτερικο σκληρο και βαλε τα αρχεια που θελεις

3. Ενα partition ο σκληρος

4, Μα χαρά ειναι τα win10 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή φταίει που εχω κάρτα μνήμης αντί για usb και που χώρισα τον σκληρό ;

Ακολουθείς κάποιους από τους πολλούς οδηγούς που έχουν ποσταριστεί εδώ ή αυτοσχεδιάζεις? Γιατί εμένα έτσι μου φαίνεται και χάνουμε όλοι μας το χρόνο μας μαζί σου. Είπες πως είσαι άσχετος. Οι άσχετοι ακολουθούν τους οδηγούς κατά γράμμα μέχρι να γίνουν σχετικοί. Ό,τι έχεις κάνει μέχρι τώρα είναι λάθος, από τη στιγμή που δεν ξέρεις τι και γιατί το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ακολούθησα έναν οδηγό που βρήκα! Προφανώς και δεν τα βγάζω απο το κεφάλι μου! Θα σε παρακαλούσα να είσαι λίγο πιο ευγενικός μαζί μου και όπως σου μιλάω να μου μιλάς! Αν δεν μπορείς, καλύτερα μην μου αναφέρεις τον λόγο! Εχω ένα πρόβλημα όμως δεν είμαι αναγκασμένος να υπομένω την ειρωνία κάποιων εδώ μέσα! Αν με έβρισκε η μάνα σου, ο γιος σου, η αδερφή σου στον δρόμο και με ρωτούσαν κάτι το οποίο για μένα είναι αυτονόητο θα έπρεπε να τους ειρωνευτω και να τους μειώσω όπως εσύ εμένα;


Ήμαρτον πια! Σας σπαταλάμε και τον χρόνο! Ακόλουθηςα τον πρώτο οδηγό που βρήκα ο οποίος δεν απαιτεί την κατοχή μακ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, δώσε μας το λινκ του οδηγού που βρήκες για να δούμε τι παίζει. Επίσης εγώ θα σου πρότεινα για αρχή να μην εγκαταστήσεις σε δίσκο με 2 παρτισιον αλλά σε ξεχωριστό δίσκο γιατί υπάρχει ο κίνδυνος να μη μπουταρουν ούτε τα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ακολουθείς έναν οδηγό, πολύ καλά. Δεν πρέπει νομίζεις να μας τον αναφέρεις? πχ. Ακουλούθησα τον τάδε οδηγό(Link), έκανα τα εξής βήματα και είχα το εξής αποτέλεσμα. Η προτροπή του belkin για unibeast κτλ είναι για να διευκολύνει την κατάσταση για εσένα, όχι ότι είναι ο μόνος τρόπος.

 

Αν δεν έχεις πρόσβαση σε μηχάνημα με υπάρχουσα εγκατάσταση OSX, μπορείς και μέσω vmware.

 

1) Πέρασες τα αρχεία λοιπόν, από το dmg αγνώστου προελεύσεως(ας υποθέσουμε είναι οκ), στην κάρτα μνήμης, όχι σε usb stick που μάλλον σου προτεινόταν.

2) Το μηχάνημά σου έχει δυνατότητα boot από τον card reader? Αν ναι, οκ.

3) Έβαλες κάποιον bootloader στη κάρτα μνήμης για να μπορεί να bootάρει, τα αρχεία που έβαλες, το μηχάνημά σου?

4) Όσο για την κατάτμηση του δίσκου σου, δεν σε έχει απασχολήσει ακόμη γιατί δεν έφτασες στο σημείο της εγκατάστασης να επιλέξεις τον δίσκο, να μην τον βλέπει κτλ.

5) Όταν με το καλό φτάσεις στον δίσκο, αφού θες να τον κρατήσεις την κατάσταση που είναι. Τι partition table έχει? MBR? GPT?

Και πάει λέγοντας...

 

Βοήθησέ μας(ως κοινότητα όχι απαραίτητα εμένα) για να σε βοηθήσουμε.

 

Και ναι ήμουν ειρωνικός, καθότι εξακολουθείς να μας δίνεις ελλιπείς πληροφορίες για την τρέχουσα κατάστασή σου και για όσα σου ζητήσαμε από την προηγούμενη συνομηλία μας. Πράγμα μου δείχνει ασέβεια προς όλους μας. Δεν έχουμε μαγικές ικανότητες και δεν βρισκόμαστε δίπλα σου όταν κάνεις το οτιδήποτε. Και στην τελική μπορεί να τα κάνεις όλα σωστά και να φταίει κάτι άλλο, αλλά δεν μας δίνεις από αυτά που γράφεις αυτήν την εντύπωση. Και στο πρώτο σου μήνυμα αυτό που παρέθεσες είναι μονάχα ο επεξεργαστής σου και η μνήμη σου. Τίποτα παραπάνω. Δώσε μας μια λίστα CPU,GPU, WiFi, Ethernet κτλ.

 

Τέλος, κανείς πέραν εμού, δεν θα μου υποδείξει αν ο προσωπικός μου χρόνος που αφιέρωσα σε κάτι, ήταν σπατάλη ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκουνε αυτα τα στοιχεια? Εχω την δυνατοτητα να κανω κατι? Δεν ειναι απαραιτητο να μου πειτε τι ακριβως να κανω αλλα να με βοηυησετε με απλους ορους! Οπως βλεπετε ειμαι ασχετος αλλα με ορεξη και χρονο να μαθω!

post-326341-0-99198000-1476545261_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα έχεις:

  • CPU: Intel i5 3210M
  • GPU: Intel HD 4000
  • 4 GB RAM DDR3 (Αδιάφορο για την εγκατάσταση)
  • HDD 500GB sata 3.0 (Εν μέρη αδιάφορο για την εγκατάσταση)
  • DVD+R DL (Εν μέρη αδιάφορο για την εγκατάσταση)

Από αυτό σε πρώτη φάση μπορούμε να εκτιμήσουμε ότι θα μπορέσεις να εκκινήσεις και να ολοκληρώσεις την εγκατάσταση, καθώς και να έχεις υποστήριξη για την κάρτα γραφικών.

Τώρα, δεν ξέρουμε για τον :

  • Ethernet controller (ενσύρματη κάρτα δικτύου) [έχεις πολλές πιθανότητες να βρεις υποστήριξη]
  • WiFi Controller (Ασύρματη κάρτα δικτύου) [ζόρικα τα πράγματα, πολλοί λίγοι παίζουν]
  • Audio Codec (Κάρτα ήχου) [πιθανότατα να βρεθεί κάποια λύση]
  • Λοιπά δευτερεύοντα συστήματα (aka bluetooth κτλ.)

Ακόμη, έχεις Bios(legacy) ή HybridUEFI ή UEFI? Μπες και λόγικα κάπου θα το αναφέρει. Πρέπει να κάνεις κάποιες αλλαγές εκεί, ανάλογα τι έχεις. Το Plaisio δεν έχει κάπου support page(για drivers κτλ.) να βρεις το μοντέλο του laptop σου, να δεις και τα υπόλοιπα υποσυστήματα?

 

Διάβασε το παρακάτω για τη συμβατότητα στα Laptops και γενικότερα να μπαίνεις στο κλίμα. Γιατί αν θες να δουλέψει θα πρέπει να μπεις και στη διαδικασία να φτιάξεις και το DSDT σου, αλλιώς θα έχεις πολλά προβλήματα απόδοσης και λειτουργίας.

 

Προτείνεται να κάνεις άμεσα backup τον δίσκο σου! Αν δεν έχεις άλλον, ως λύση υπάρχουν και τα DVD για τα πολύτιμα αρχεία σου. Αγόρασε ένα USB για την εγκατάσταση, 3-4€ έχει! Αν έχεις USB 3 θύρες προτίμησε τις USB 2 καθότι ενδέχεται να μην παίζουν τουλάχιστον στην εγκατάσταση.

 

Και πάλι δεν μας είπες για τον οδηγό που ακολουθείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκουνε αυτα τα στοιχεια? Εχω την δυνατοτητα να κανω κατι? Δεν ειναι απαραιτητο να μου πειτε τι ακριβως να κανω αλλα να με βοηυησετε με απλους ορους! Οπως βλεπετε ειμαι ασχετος αλλα με ορεξη και χρονο να μαθω!

Για την καρτα μνημης που λες δεν ξερω αν ολα τα bios μπορουν να κανουν εκκίνηση απο εκει η μονο απο usb. Ειδα καπου εναν οδηγο για turbox αλλα ηταν για τα lion αν θυμαμε καλα. Η γνωμη μου ειναι οτι θα κανεις εκκινηση με τα χαρα/κα που εχει ο υπολογιστης αλλα ποτε δεν θα ειναι πλήρως λειτουργικος. Θελεις σιγουρα αλλαγη wifi ,τωρα για ηχο και ethernet δεν ξερω  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...