Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η προσφορα με το AH552 εκανε φτερα ....

Αραγε υπαρχει καποιο αλλο Lifebook κοντα σε αυτην την τιμη να ειναι compatible με Mac OS X ?

Σορρυ σε ξεχασα με το rev της οθονης, αλλα ακομα δεν το εχω κοιταξει... xD Κοιτα απο εξωτερικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταια ενημερωση πριν απο το Mavericks

Μετα απο το κατεβασμα της ενημερωσης μην κανετε επανεκκινηση, μπειτε στο τελευταιο multibeast και καντε εγκατασταση μονο το AppleHDA και μετα κατε κανονικα επανεκκινηση... Αν δεν εχετε ηχο ξανα βαλτε το AppleHDA μεσω multibeast και παλι επανεκκινηση και ολα καλα!

post-244242-0-88520000-1379070029_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα iatkos l2 οταν κανω update απο το 10.7.2 στο 10.7.5 τοτε κολαει συνεχεια και δεν μπαινει ακομα και με -x, αυτο που εκανα ηταν να μπω με το iatkos dvd στο time machine και να κανω επαναφορα σε μια μερα πριν που ηταν στην 10.7.2

υπαρχει καποιος τροπος για να γινει το update χωρις να κολαει μετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καταφέρει να στήσω ένα πλήρως λειτουργικό σύστημα με τα εξής χαρακτηριστικά:

asus P5B

samsung ssd 830

E6300 core 2

Nvidia 7600gs 256

μετά από πολλές δοκιμές κατάφερα να το φτάσω από 10.6.0 σε 10.6.8.

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να κάνω sing in στο apple store ενώ έχω id και μου βγάζει αυτό  <<An unknown error has occurred>> 

από τα λίγα που διάβασα κατάλαβα ότι δεν με αφήνει να μπώ γιατί βλέπει ότι το serial number δεν ανήκει σε μηχάνημα της apple,

μπορεί κανείς να βοηθήσει για να ξεπεράσω το συγκεκριμένο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καταφέρει να στήσω ένα πλήρως λειτουργικό σύστημα με τα εξής χαρακτηριστικά:

asus P5B

samsung ssd 830

E6300 core 2

Nvidia 7600gs 256

μετά από πολλές δοκιμές κατάφερα να το φτάσω από 10.6.0 σε 10.6.8.

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να κάνω sing in στο apple store ενώ έχω id και μου βγάζει αυτό  <<An unknown error has occurred>> 

από τα λίγα που διάβασα κατάλαβα ότι δεν με αφήνει να μπώ γιατί βλέπει ότι το serial number δεν ανήκει σε μηχάνημα της apple,

μπορεί κανείς να βοηθήσει για να ξεπεράσω το συγκεκριμένο θέμα;

Ναι πρεπει να αλλαξεις τον σειριακο με τον chameleon wizard... Backup πριν κανεις οτιδηποτε, κλωνο του δισκου σου να εισαι σιγουρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το chameleon wizard μου τα κανε όλα μαντάρα το έκανα install και δεν μπορώ να ξαναμπουτάρω  δοκίμασα και με iboot cd και έδωσα -f-v αλλά και πάλι τίποτα Backup είχα κρατήσει από πριν τώρα το επαναφέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p><span>το chameleon wizard μου τα κανε όλα μαντάρα το έκανα install και δεν μπορώ να ξαναμπουτάρω  δοκίμασα και με iboot cd και έδωσα -f-v αλλά και πάλι τίποτα Backup είχα κρατήσει από πριν τώρα το επαναφέρω</span></p>

 

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο σου είπα να κρατήσεις backup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

υπάρχει καποιος στη Θεσσαλονικη που θα με βοηθήσει να στησουμε iOS ειτε σε σταθερό (κατα προτίμηση)  είτε σε φορητό που έχω:

Φορητός : 8540w

Σταθερός:

1 x Motherboard ASUS K8N-DL dual opteron (up to 2xdualcore=4core Opteron series),
2 x CPU AMD Opteron 285 2.4Ghz
6Gb CORSAIR DDR PC3200 400MHz ECC REGISTERED,
VGA PCI Express 16x ATI Radeon X850 XT 256Mb DDR2 (2*DVI + Vin) Sapphire,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταια ενημερωση πριν απο το Mavericks

Μετα απο το κατεβασμα της ενημερωσης μην κανετε επανεκκινηση, μπειτε στο τελευταιο multibeast και καντε εγκατασταση μονο το AppleHDA και μετα κατε κανονικα επανεκκινηση... Αν δεν εχετε ηχο ξανα βαλτε το AppleHDA μεσω multibeast και παλι επανεκκινηση και ολα καλα!

attachicon.gifΣτιγμιότυπο 2013-09-13, 1.58.30 μ.μ..png

Αυτο ισχύει για ολους; Να τολμησουμε την αναβαθμιση ή θα υπαρξει καποιο προβλημα. Στο fujitsu ah 552 λειτουργει αν το δοκιμασε καποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ισχύει για ολους; Να τολμησουμε την αναβαθμιση ή θα υπαρξει καποιο προβλημα. Στο fujitsu ah 552 λειτουργει αν το δοκιμασε καποιος;

Αυτη ειναι και η προταση απο το tonymacx86... Εγω λεω πρωτα κανε backup με το superduper και μετα δοκιμασε το...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ το δοκίμασα ήδη αλλά είχα κάποια θεματάκια με τις usb και με τον ήχο και γύρισα ξανά στο 10.8.4.

Δεν το αποκλείω βέβαια απλά δεν ασχολήθηκα περισσότερο για την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περασα με επιτυχημενη εγκατασταση τα iatkos ML2 , παιζουν τα παντα εκτος του wifi, ομως υπαρχει ενα θεμα με τις θερμοκρασιες οι οποιες ειναι κατα 10 βαθμους μεγαλυτερες σε σχεση με τα windows, πρεπει να κανω καποια ρυθμιση για να πεσουν ;

 

fyin7t.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί απλά να μην έχεις την καλύτερη έκδοση FakeSMC για τον επεξεργαστή σου και να σου δείχνει ότι να 'ναι.

Επίσης δουλεύει σωστά το speedstep ώστε να ρίχνει συχνότητες και τάσεις στη cpu; αν όχι ίσως είναι εκεί το πρόβλημά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισυνάπτω το kext pack για το Fujitsu AH552

Μαζί υπάρχει το Kext Wizard με το οποίο θα εγκαταστήσουμε τα kexts στο φάκελο System/Library/Extensions.

Κατόπιν κάνουμε repair permissions στο φάκελο από το ίδιο πρόγραμμα.

Στη συνέχεια τοποθετούμε το αρχείο DSDT στο desktop και εγκαθιστούμε από το multibeast το "UserDSDT or DSDT-Free"

Τέλος βάζουμε το αρχείο org.chameleon.boot.plist στο φάκελο Extra που βρίσκεται χύμα στο δίσκο που εγκαταστήσαμε το osx

Restart και είμαστε έτοιμοι

 

http://www.filedropper.com/ah552kexts

 

Σημείωση: Διαπίστωσα πριν λίγο ότι το εσωτερικό μικρόφωνο ενώ αναγνωρίζεται κανονικά, δε λειτουργεί.

Εσένα MoviemakerGr σου δουλεύει κανονικά με το Voodoo kext;

Καλησπερα!! Προσπαθώ εδω και μερες να περασω στο UH572 το ML (10.8.4) με vanilla installation χωρις να εχω καταφερει να βγαλω ακρη μεχρι τωρα....  :wacko:  Μήπως γινεται να ξανανεβουν τα .kext γιατι το link δεν δουλευει πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...