Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

που ακριβώς κολλάς; μήπως μπορούμε να σε βοηθήσουμε; Αν κατάλαβα καλά χρησιμοποιείς τα kexts  από το 552 ε;

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι όταν κάνω εγκατάσταση σε 10.8.4 ο μονός τρόπος να τρέξει το λειτουργικό είναι σε safe mode (-x). (Στην τελευταία προσπάθεια για εγκατάσταση χρησιμοποίησα το myhack).

Τα kexts του 552 δεν πρόλαβα να τα κατεβάσω και δεν έχω δοκιμάσει να τα περάσω μέχρι τώρα.... Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος καλύτερος τρόπος να περάσω το λειτουργικό γιατί πραγματικά έχω κολλήσει...

 

edit: Thnx για τα kexts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Official δοκιμάζω… Περιέργως το iAtkos ML2, αν εξαιρέσεις την HD4000 που δεν την βλέπει κανονικά, δουλεύει οκ. (Αν πας βεβαία να κάνεις update ουτε και το iAtkos τρεχει…)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τα χαρακτηριστικά που διαβάζω ότι έχει το συγκεκριμένο μοντέλο πάντως θεωρώ ότι δε θα χρειαστείς τα kext του ήχου (νομίζω είναι διαφορετικό το τσιπ ήχου σου) και σίγουρα θα δοκίμαζα το dsdt με πολύ μεγάλη επιφύλαξη καθώς ακόμα και στο 552 μου ουσιαστικά μόνο για τον ήχο το χρησιμοποιώ (αφού πρώτα βεβαιώθηκα ότι είναι compatible με τη motherboard του λάπτοπ μου). Όλα τα άλλα δουλεύουν με kext.

 

Αν πάντως το πρόβλημά σου είναι ότι αντί να μπαίνει σε γραφικό περιβάλλον μαυρίζει η οθόνη, τότε η λύση είναι εύκολη αφού το μόνο που χρειάζεται είναι να προσθέσεις μερικές γραμμές στο org.chameleon.boot.plist που να ορίζουν τη μέγιστη ανάλυση που θα παίζει η hd 4000 και είσαι οκ. Ανάμεσα στα κεξτ που σου έστειλα υπάρχει πατσαρισμένο αυτό το αρχείο έτοιμο για χρήση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ το δοκίμασα ήδη αλλά είχα κάποια θεματάκια με τις usb και με τον ήχο και γύρισα ξανά στο 10.8.4.

Δεν το αποκλείω βέβαια απλά δεν ασχολήθηκα περισσότερο για την ώρα.

Oποτε το αφηνω κι εγω για την ωρα. Αν υπαρχει καποια εξελιξη και το πετυχεις ριξε μια ειδοποιηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

10.8.5 Done στον σταθερό. β.δυσκολιας 1/10 

 

post-227308-0-75780400-1379401301_thumb.jpg

 

10.8.5 Done στα φορητα.  β.δυσκολιας 3/10

 

post-227308-0-68343400-1379404342_thumb.jpg

Επεξ/σία από MoviemakerGr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μετά από πολλές δοκιμές έγινε και η προσπέραση στο σειριακό για να δουλέψει το apple store kai to teamviewer η αλλαγή με το lizard και το δίκτυο με το efi studio και το chameleon wizard .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα πατριωτες γνωριζει κανεις αν η tp-link 4800 λειτουργει και στα maverick ? 

 

 

Screen_Shot_2013_09_17_at_11_23_52_AM.jp

Επεξ/σία από Dimsk74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τα χαρακτηριστικά που διαβάζω ότι έχει το συγκεκριμένο μοντέλο πάντως θεωρώ ότι δε θα χρειαστείς τα kext του ήχου (νομίζω είναι διαφορετικό το τσιπ ήχου σου) και σίγουρα θα δοκίμαζα το dsdt με πολύ μεγάλη επιφύλαξη καθώς ακόμα και στο 552 μου ουσιαστικά μόνο για τον ήχο το χρησιμοποιώ (αφού πρώτα βεβαιώθηκα ότι είναι compatible με τη motherboard του λάπτοπ μου). Όλα τα άλλα δουλεύουν με kext.

 

Αν πάντως το πρόβλημά σου είναι ότι αντί να μπαίνει σε γραφικό περιβάλλον μαυρίζει η οθόνη, τότε η λύση είναι εύκολη αφού το μόνο που χρειάζεται είναι να προσθέσεις μερικές γραμμές στο org.chameleon.boot.plist που να ορίζουν τη μέγιστη ανάλυση που θα παίζει η hd 4000 και είσαι οκ. Ανάμεσα στα κεξτ που σου έστειλα υπάρχει πατσαρισμένο αυτό το αρχείο έτοιμο για χρήση

Λοιπόν.. τα kext δουλεύουν κανονικά και πλέον μου αναγνωρίζει την HD4000. Έκανα και update σε 10.8.5 και όλα δουλεύουν οκ! Μήπως μπορείς να ξανά – ανεβάσεις τα kext για την combo card (AR9285 Wifi + Bluetooth) ή να μου πεις ποια έχεις κατεβάσει γιατί ενώ βλέπει το wifi δεν βλέπει το Bluetooth. Thnx και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ακολουθήσει άλλον δρόμο,με άλλη αναγνώριση του επεξεργαστή και της HD 4000 χωρίς ξένο  DSDT και χωρίς inject ,οπότε έχω και άλλη προσέγγιση από εσάς.

Αλλά προσπάθησες κ δεν τα κατάφερες ? Το παλικάρι από πάνω σου το έβαλε και έχει μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας.

Any way όσο υπάρχει από άλλον υπολογιστή dsdt εγώ δεν μπορώ να παρεμβω,γιατι παίζουν και AppleIntelCPUPowerManagement.kexts που ορίζουν steping και ρεύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H nVidia κυκλοφόρησε Web Update drivers για την 10.8.5

 

post-227308-0-08006500-1379516306_thumb.jpg

 

post-227308-0-12789700-1379619802_thumb.jpg

 

Link > http://www.nvidia.com/object/macosx-313.01.03f01-driver.html

 

 

 

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...