Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H nVidia κυκλοφόρησε Web Update drivers για την 10.8.5

 

attachicon.gifnVidia.jpg

 

attachicon.gif2.jpg

 

Link > http://www.nvidia.com/object/macosx-313.01.03f01-driver.html

δλδ με cpu 3770k και GTX 7770 επεσε το ελαχιστο frame 10.7 ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ε ναι αφού είναι όλα στα Full και το GL στο osX αρχεγoνο.. ;)

Μην φανταστείς όμως για 1" συννεβει αυτό.. αλλά μην συγκρινεις με Win,καμιά σχέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι αφού είναι όλα στα Full και το GL στο osX αρχεγoνο.. ;)

Μην φανταστείς όμως για 1" συννεβει αυτό.. αλλά μην συγκρινεις με Win,καμιά σχέση.

γιατι συμβαινει αυτο με το GL στα Mac

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα στο cinebench ο cpu μου εδινε 5.96 οταν ειχα windows και τωρα μου δινει 5.40 που ειμαι σε osx, γιατι γινεται αυτο;;;

 

Διαφορετική αντιμετώπιση - μέτρηση μην κοιτας που το πρόγραμμα εχει το ιδιο όνομα άλλα μετράει σε καθε περίπτωση.

γιατι συμβαινει αυτο με το GL στα Mac

Για τον ίδιο λόγο που δεν έχει Direct X είναι εντελώς άλλο λειτουργικό, οι διεργασίες του και ο κώδικας του διαφορετικός.

Στην Apple αρέσει πιο πολύ το CL και αυτός είναι ο κύριος λόγος που πήγε σε AMD.

Παρ'ολα αυτά ειναι πολυ πιο ελαφρύ άμεσο και αυτο το καθιστά και πιο γρήγορο.

Αν μπορεί να γινει μια τετοια σύγκριση γιατι μιλάμε για δυο διαφορετικά εντελώς ολοκληρωμένα λειτουργικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι συμβαινει αυτο με το GL στα Mac

Γιατι το mac os x δεν εκμεταλλευται το hardware εξισου καλα οπως τα windows.

Το opengl στο mac os x δεν ειναι στην τελευταια εκδοση κ εχει χειροτερες επιδοσεις.

 

Αν προσεξεις, η πλειονοτητα των 3d εφαρμογων(παιχνιδια ή επαγγελματικες εφαρμογες) εχουν χειροτερες επιδοσεις σε mac os x , γιατι δεν εκμεταλλευεται το hardware εξισου αποδοτικα οπως τα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το mac os x δεν εκμεταλλευται το hardware εξισου καλα οπως τα windows.

Το opengl στο mac os x δεν ειναι στην τελευταια εκδοση κ εχει χειροτερες επιδοσεις.

αντε να δουμε ποτε θα ξυπνησουνε εκει στην apple

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε να δουμε ποτε θα ξυπνησουνε εκει στην apple

Για πρωτη φορα με τα 10.9 , το mac os x θα εχει προσφατη εκδοση opengl.

Δεν νομιζω οτι θα φθασει τα windows σε επιδοσεις 3d, αλλα κατι ειναι κ αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χάνουμε λίγο το νόημα παίδες. Εγώ που χρησιμοποιώ το μακ για επαγγελματικούς σκοπούς ποτέ δεν κατάλαβα λειψές επιδόσεις σε γραφικά.

Σκεφτήτε ότι τα μακ δε βγήκαν για να γίνουν τα απόλυτα gaming machines αλλά τα απόλυτα professional machines γι' αυτό άλλωστε και δεν υπάρχει η ίδια τεράστια γκάμα παιχνιδιών που υπάρχει στα windows.

Το ότι υπάρχουν κάποια παιχνίδια και στο μακ είναι απλά ένα ευχάριστο side effect.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χάνουμε λίγο το νόημα παίδες. Εγώ που χρησιμοποιώ το μακ για επαγγελματικούς σκοπούς ποτέ δεν κατάλαβα λειψές επιδόσεις σε γραφικά.

Σκεφτήτε ότι τα μακ δε βγήκαν για να γίνουν τα απόλυτα gaming machines αλλά τα απόλυτα professional machines γι' αυτό άλλωστε και δεν υπάρχει η ίδια τεράστια γκάμα παιχνιδιών που υπάρχει στα windows.

Το ότι υπάρχουν κάποια παιχνίδια και στο μακ είναι απλά ένα ευχάριστο side effect.

δεν θυμασε μαλλον την επισκεψη του cook στην valve για περισσοτερη υποστηριξη στο steam, μπορει παλιοτερα να μην εδινε μεγαλη σημασια στα παιχνιδια αλλα με την ελευση του iphone και με τις τρελλες πωλησεις των παιχνιδιων εχει αλλαξη στοχους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χάνουμε λίγο το νόημα παίδες. Εγώ που χρησιμοποιώ το μακ για επαγγελματικούς σκοπούς ποτέ δεν κατάλαβα λειψές επιδόσεις σε γραφικά.

Σκεφτήτε ότι τα μακ δε βγήκαν για να γίνουν τα απόλυτα gaming machines αλλά τα απόλυτα professional machines γι' αυτό άλλωστε και δεν υπάρχει η ίδια τεράστια γκάμα παιχνιδιών που υπάρχει στα windows.

Το ότι υπάρχουν κάποια παιχνίδια και στο μακ είναι απλά ένα ευχάριστο side effect.

Αυτό ακριβός είναι μην ξεχνάμε οτι οταν κυκλοφορήσαν τα πρώτα Mac είχαν σαν στόχο το publising και μετα το εditing μέσα απο ενα ευχάριστο.εύκολο,περιβάλλον.. μετα για πολλά χρόνια επικράτησαν με τεράστια ποσοστά στον στόχο που είχαν θέσει,σε μια εποχή που δεν ήξερες υπολογιστές εν τη γέννεση σου αλλά έπρεπε να μάθεις.

Η σύγκριση των δυο πρέπει να αποφεύγεται είναι εκ' προοιμίου λάθος.. το ένα περισσότερο συμπληρώνει το αλλο παρά το ανταγωνίζεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χάνουμε λίγο το νόημα παίδες. Εγώ που χρησιμοποιώ το μακ για επαγγελματικούς σκοπούς ποτέ δεν κατάλαβα λειψές επιδόσεις σε γραφικά.

Σκεφτήτε ότι τα μακ δε βγήκαν για να γίνουν τα απόλυτα gaming machines αλλά τα απόλυτα professional machines γι' αυτό άλλωστε και δεν υπάρχει η ίδια τεράστια γκάμα παιχνιδιών που υπάρχει στα windows.

Το ότι υπάρχουν κάποια παιχνίδια και στο μακ είναι απλά ένα ευχάριστο side effect.

Δεν μιλαμε μονο για παιχνιδια 3d. 

Kαι στις επαγγελματικες εφαρμογες 3d(ακομα και cad ή 3d modelling) ειναι αρκετα πισω κ σε επιδοσεις κ σε υποστηριξη.

 

Μονο σκεψου ποσες διαθεσιμες quadro και firegl διαθετουν οι nvidia και ati για mac os x και ποσες για windows...

Αντιστοιχα ειναι και με τις εφαρμογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι στις επαγγελματικες εφαρμογες 3d(ακομα και cad ή 3d modelling) ειναι αρκετα πισω κ σε επιδοσεις κ σε υποστηριξη.

 

Μονο σκεψου ποσες διαθεσιμες quadro και firegl διαθετουν οι nvidia και ati για mac os x και ποσες για windows...

Αντιστοιχα ειναι και με τις εφαρμογες.

από επαγγελματικής μου εμπειρίας θα πω απλά ότι θέμα έλλειψης επιδόσεων σε 3d acceleration ποτέ δεν είχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από επαγγελματικής μου εμπειρίας θα πω απλά ότι θέμα έλλειψης επιδόσεων σε 3d acceleration ποτέ δεν είχα.

Mπορει να μην ειχες θεμα ελλειψης επιδοσεων, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι πολυ καλυτερες οι επιδοσεις σε windows, επειδη εκμεταλλευονται αποτελεσματικοτερα το hardware.

 

Αληθεια, ποια επαγγελματικα 3d προγραμματα χρησιμοποιεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...