Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημιούργησα bootable στικάκι με τη μέθοδο myHack και τα kexts από το mountain lion και ενώ η εγκατάσταση ολοκληρώνεται κανονικά και χωρίς errors.

Στο πρώτο reboot όλα κανονικά εκτός του ότι δε λειτουργεί το πληκτρολόγιο και το touchpad και άρα δε μπορώ να δημιουργήσω χρήστη και να μπω κανονικά στο desktop. Το ψάχνω ακόμα αλλά για την ώρα δε βρήκα κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τωρα θα το βαλω και γω το GM φτιαχνω usb stick με myhack και μετα ξεκιναμε, αντιο dp8... Μια ερωτηση, mbr support εχει το myhack για το mavericks η θα πρεπει οπως με την dp1 να βαλω μονος μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει mbr support θα είσαι οκ.

Update μπούταρα κανονικά και μπήκα στο desktop με εξωτερικό πληκτρολόγιο και ποντίκι.

Δε δουλεύει ακόμα ο ήχος, το wifi, και το πληκτρολόγιο.

Όλα τα άλλα οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει mbr support θα είσαι οκ.

Update μπούταρα κανονικά και μπήκα στο desktop με εξωτερικό πληκτρολόγιο και ποντίκι.

Δε δουλεύει ακόμα ο ήχος, το wifi, και το πληκτρολόγιο.

Όλα τα άλλα οκ

Ευχαριστω... Για το wifi κανονικα θα επρεπε να δουλευει χωρις προβλημα απο μαμα γιατι ετσι; Εκτος αν εισαι με combo καρτα και πρεπει να βαλεις extra kexts... Για τα υπολοιπα βαλε το multibeast 5.3.1 να εισαι σιγουρος γιατι εμενα τα νεοτερα δεν μου εκαναν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BIG UPDATE

δουλεύουν όλα εκτός του Audio το οποίο δεν προσπάθησα ακόμα και παρακαλώ τον φίλτατο moviemakerGr να μου πει ποια έκδοση voodoo kext να βάλω γιατί με τα patched AppleHDA kexts δε δουλεύει σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BIG UPDATE

δουλεύουν όλα εκτός του Audio το οποίο δεν προσπάθησα ακόμα και παρακαλώ τον φίλτατο moviemakerGr να μου πει ποια έκδοση voodoo kext να βάλω γιατί με τα patched AppleHDA kexts δε δουλεύει σωστά.

Nice!!!! Good Job, με ποιο multibeast εβαλες kexts? Δοκιμασε το 5.3.1 για τον ηχο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μόνο kext που έβαλα με το multibeast ήταν για την ονμπορντ καρτα δικτύου. Όλα τα υπόλοιπα μπήκαν με το myHack.

Θα δοκιμάσω και για τον ήχο και βλέπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BIG UPDATE

δουλεύουν όλα εκτός του Audio το οποίο δεν προσπάθησα ακόμα και παρακαλώ τον φίλτατο moviemakerGr να μου πει ποια έκδοση voodoo kext να βάλω γιατί με τα patched AppleHDA kexts δε δουλεύει σωστά.

Βαλε το 0.2.61 .. για να δείτε αν κανατε καλη εγκατάσταση τρέξτε geekbench αν είσαστε γύρω στις 4000 τσου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6098 καλά είναι;

Με το 0.2.61 έχω ήχο αλλά είναι εντελώς unstable το σύστημα (κερνελ πάνικ στην επανεκκίνηση, φύσημα στα ηχεία, κομμένο ήχο, conflict με wifi και keyboard).

Εκτός από το AppleHDA πρέπει να αφαιρέσω και κάποιο άλλο kext πριν το εγκαταστήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ όλα δουλεύουν από εκεί και πάνω..(σχεδόν) τις διενέξεις  δεν τις καταλαβαίνω εγώ αυτό έχω και δεν έχω θέματα ισως εχουμε αλλη προσέγγιση συνεχίζεις με to παλιο dstd ? όχι δεν το χρειάζεσαι αφοί δεν πας με Apple HDA..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι το DSDT το δοκίμασα αλλά δε λειτουργεί και έτσι το αφαίρεσα. Επίσης αφαίρεσα το AppleHDA αλλά αναρωτιέμαι αν πρέπει να βγάλω και κανα IOAUDIOFamily

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι εγω δεν εχω αφαιρέσει τίποτα αλλο.. αν σου δουλεύει κάποιο αλλο χωρις διενέξεις είσαι οκ δεν είναι must η version που σου είπα,απλα εγω αυτή εχω προτιμήσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά δεν κατάφερα ούτε με patched AppleHDA, ούτε με DSDT edit, ούτε με συνδυασμό αυτών να κάνω τη ρουφι@ν@ την κάρτα ήχου να δουλέψει και κατέφυγα στην εύκολη λύση VoodooHDA 2.8.0.

Είμαι έτοιμος να ανεβάσω how-to αλλά θα προτιμούσα να δημιουργήσω διαφορετικό thread αποκλειστικά για το συγκεκριμένο laptop αν δεν έχει πρόβλημα κάποιος mod.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>τελικά δεν κατάφερα ούτε με patched AppleHDA, ούτε με DSDT edit, ούτε με συνδυασμό αυτών να κάνω τη ρουφι@ν@ την κάρτα ήχου να δουλέψει και κατέφυγα στην εύκολη λύση VoodooHDA 2.8.0.</p>

<p>Είμαι έτοιμος να ανεβάσω how-to αλλά θα προτιμούσα να δημιουργήσω διαφορετικό thread αποκλειστικά για το συγκεκριμένο laptop αν δεν έχει πρόβλημα κάποιος mod.</p>

 

Ναι έχεις δίκιο... Κανονικά πρέπει να γίνει ξεχωριστό hackintosh section και να μην μπλέκονται όλα σε ένα θέμα απρειρων απαντήσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά δεν κατάφερα ούτε με patched AppleHDA, ούτε με DSDT edit, ούτε με συνδυασμό αυτών να κάνω τη ρουφι@ν@ την κάρτα ήχου να δουλέψει και κατέφυγα στην εύκολη λύση VoodooHDA 2.8.0.

Είμαι έτοιμος να ανεβάσω how-to αλλά θα προτιμούσα να δημιουργήσω διαφορετικό thread αποκλειστικά για το συγκεκριμένο laptop αν δεν έχει πρόβλημα κάποιος mod.

Το μέτρησες με geekbench τελικά και αν ναι τι score σου έβγαλε ?

Γιατί καταλαβαίνεις και εσύ στο How to πρέπει να είμαστε σίγουροι οτι το σημείο που έχουμε φτάσει είναι ολοκληρωμένο αν όχι τέλειο.

Από εκεί κ πέρα συμφωνώ και εγώ και ίσως κάποιος μπορεί τα how to να τα βάζει στα αρχικά ποστς (#1 #2 #3) αν γίνεται που φαντάζομαι δεν θα είναι τόσο πολλά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...