Προς το περιεχόμενο

University of the People - Πανεπιστήμιο του Λαού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Napier είπε

1. το εχω απαντησει και αυτο. εχω απενεργοποιημενο τον ορθογραφικο ελεγχο γιατι γραφω γρηγορα, τα λαθη μου ειναι τοσο πολα που απλα χανω πολυ χρονο. εκει ζηταω τη κατανοηση ολων σας.

2. και αυτο το εχω απαντησει, δεν το εγραψα εγω αυτο. ο ανθρωπος που διαχειριζετε την ελληνικη ομαδα του uopeople στο fb το εγραψε και για μενα ειναι ανεμενομενο να το γραφει γιατι συντομα θα εχουμε τους πρωτους αποφοιτους απο ελλαδα που θα ζητησουν την αναγνωριση. συμφωνα με τα οσα γνωριζουμε ως τωρα εχουν αρθει ολα τα τυπικα εμποδια για την αναγνωριση του  uopeople απο δοαταπ. ειδικα μετα την αποφαση του εαπ για εξ αποστασεος εξετασεις.

3. δινει retention rates

4. δε ξερω αν ειναι περιεργο. ξερω ομως οτι ηδη στην ιστοσελιδα του uopeople αναφεροντε πολλες ετεριες κολοσοι στις οποιες δουλευουν οι αποφοιτοι του

https://www.uopeople.edu/about/partners/corporate-employers/

1)κανένα πρόβλημα

2)Εφόσον δεν υπάρχει αίτηση για αναγνώριση πτυχίου απο τον δοαταπ δεν υπάρχει και αναμονή.Όταν υπάρξει η πρώτη αίτηση αποφοίτου και μέχρι την απάντηση τότε θα υπάρχει αναμονή

Το να γράφει κάτι τέτοιο κάποιος την δεδομένη στιγμή είναι παραπληροφόρηση και ψέμα.

3)Τα οποία είναι;

4)Το να βάζεις ένα σήμα εταιρίας με χιλίαδες υπαλλήλους δεν λεέι τίποτα.Υπάρχει κάποια δημοσίευση κάποια έρευνα κάτι από απόφοιτο του uopeple;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 630
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, panoskir είπε

3)Τα οποία είναι;

ενα καλο εργαλιο για πολλες πληροφοριες γυρω απο το uopeople ειναι το factsheet του. εχω προσεξει οτι το ανενεουνουν καθε 2 μηνες το πολυ. το retention που δινει ειναι 86% αρκετα καλο θα ελεγα για ονλαιν πανεπιστημιο με τοσο φορτο εργασιων. φυσικα ισως παιζει ρολο και το γεγονος οτι το πανεπιστημιο αναγκαζει τους φοιτητες με υποτροφια να μην παρουν ουτε ενα leave of absence γιατι αλλιως χανουν τις υποτροφιες. ετσι και γω, ειδικα περσι το καλοκαιρι δε τη παλευα (μονο 15 μερες κενο στο κατακαλοκαιρο) αλλα αναγκαστικα δεν διεκοψα γιατι θα εχανα την υποτροφια.

https://www.uopeople.edu/about/uopeople/fact-sheet/

τωρα για την αγορα εργασιας. το uopeople ειναι πολυδιαφημισμενο σε μεγαλα περιοδικα, τηλ σταθμους κτλ με εξερετικα επιθετικο μαρκετινγκ ειδικα στις ΗΠΑ, ειναι προφανες οτι οσο αυξανοντε οι αποφοιτοι και φοιτητες του τοσο αυξανοντε οι ετεριες κολοσοι στις οποιες καποιοι θα δουλευουν. δλδ και στατιστικα να το δουμε ειναι απιθανο να μην υπαρχουν αποφοιτοι σε τρελες θεσεις μεσα σε μεγαλες ετεριες ειδικα οταν μιλαμε για αυξηση τοσο ιλλιγκιωδη που ενδεχομενος συντομα να το κανει το μεγαλυτερο ονλαιν πανεπιστημιο στον κοσμο.

πιο συγκεκριμενα ομως για την ελλαδα αυτο που βλεπω εγω σημαντικο ειναι ο κοσμος να το γνωρισει και τωρα πλεον γινοντε τα πρωτα δειλα βηματα. εγω προσοπικα πριν 2 μηνες εγινα student ambassador του uopeople, ειναι ενα προγραμα του πανεπιστημιου που εχει προσελκισει πολλους φοιτητες με στοχο τη προωθηση του πανεπιστημιου. κανει δλδ εμας φορεις της μεταδοσης της αποστολης του uopeople στις τοπικες μας κοινωνιες. εξυπνο μαρκετινγκ και εδω αλλα οπως το βλεπω στη τελικη εμενα θα ωφελησει το πανεπιστημιο μου να γινει ευρεως γνωστο και στην ελλαδα καθως η αυξηση στη φημη του και στον αριθμο φοιτητων του στην ελλαδα θα δημιουργησει αλλα δεδομενα σε ολους τους σημαντικους τομεις που αφορουν καθε φοιτητη.ελπιζω συντομα να δουμε και διαφημιστικη καμπανια στην ελλαδα. ηδη εχω ξεσκισει στα μεηλς το uopeople για αυτο και εχω καποιες ενθαρυντικες απαντησεις απο το πανεπιστημιο. θα διξει.

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, marmagia είπε

, η εν λογω κυρία δουλεύει στην αποθήκη στο κομμάτι της προετοιμασίας των παραγγελιών προς αποστολή. η εν λόγω θέση εργασίας όπως μπορείς να δεις εδωhttps://www.amazon.jobs/en/jobs/SF200035025/warehouse-team-member είναι μια εργασία χαμηλής εξειδίκευσης που δεν απαιτεί κανένα προσόν. 

 κατω απο τη βαση στο ντετεκτιβιλικι τελικα.

το δικο μου μαλλον ειναι καλυτερο. η εν λογω κυρια λοιπον ειναι Driver Resource Manager . το 2018 αυτη η δουλεια εδινε περιπου 45 χιλιαρικα ανα ετος και μινιμουμ προσοντα πτυχιο / 2 χρονια management experience.

https://lensa.com/driver-resource-manager-jobs/chandler/jd/d87cc6dcc68034d1c32a0e3b6b50993d

Αναφορά σε κείμενο

JOB DESCRIPTION

Driver Resource ManagerAmazon Logistics | Transportation Services Do you want to work hard, have fun and make history? If you do, then Amazon could be the right career choice for you. Our logistics teams are changing the way we interact with customers around the globe every single day and solving some of the biggest logistical challenges facing not just Amazon, but also the entire industry. Amazon s transportation teams work to ensure the delivery of packages for customers around the world. On its busiest day, Cyber Monday, Amazon customers around the world have ordered more than 400 items per second and the transportation teams play a critical role ensuring packages make it to customers doors on-time and in great condition. Whether it is an item large or small, we find solutions to make sure we are delivering on our promise for customers. We are looking for a Driver Resource Manager, Logistics who will be responsible for driver success and maintaining a positive driver experience. Key Job Duties Cultivate and sustain a positive culture, quality performance, safe environment, and a positive, professional driver experience Partner with Delivery Service Providers (DSPs) to meet expectations regarding Standard Work, Gemba, Reporting, and root cause defect analysis Work directly with DSPs to conduct weekly performance meetings to develop action plans that meet business objectives and to hold monthly round tables for feedback Drive continuous cost and process improvement programs while maintaining positive working relationships with DSPs and operations leadership Partner with regional Fleet Management leadership to identify and to consolidate vehicle demand during peaks and ramps Responsible for Reporting and Compliance to the Fleet Management Program Monitor Driver staffing and fleet pipeline to ensure sufficient capacity and to escalate timely to avoid shortfalls Subject matter expert for all DA and DSP process areas in the station (Load Out, OnRoad Execution, RTS) Assist in new DA training processes and managing on road audit mechanisms for DAs Lead daily SUMs with the DA population prior to load out to drive quality and engagement Oversee response to customer/TOC escalations Responsible for DA rostering and scheduling - Build, optimize, and assign delivery routes on your shift Responsible for station led invoicing for DSPs, resolving disputes, and submitting adjustments with Tier II approvalAdditional Job Elements Must be able to do the following with or without reasonable accommodation: Lift up to 70 pounds Frequently push, pull, squat, bend, and reach Stand/walk for up to 12 hours Push and pull wheeled dollies loaded with products up to 100 pounds Engage in full manual dexterity in both hands and wrists Work in an environment where the noise level varies and can be loud Work in an environment where the temperature may vary between 60 and 90 degrees, occasionally exceeding 90 degrees Continuously climb and descend stairs safely Must be able to work flexible schedules/shifts/areas, including weekends, nights, and holidays
Qualifications Bachelor's Degree or 2+ years Amazon experience Direct management experience for employees and their performance

Screenshot 2020-05-09 at 10.40.22 PM.png

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπερδεύεται για μια ακόμη φορά η ακαδημαϊκή αξία του πτυχίου με το κοινωνικό πρόσωπο Μίξερ καταστάσεις. Τα ιδεώδη που έλεγα σε προηγούμενο ποστ..

Το ότι δόθηκε μια δεύτερη ευκαιρία ζωής σε ένα άτομο, δε θα πρέπει να συγχέεται με την αξία του πτυχίου .Αυτά είναι πονηρά τεχνάσματα που εξυπηρετούν άλλους σκοπούς .

Το uop όπως είναι λογικό θέλει να καρπωθεί την καλή κίνηση της amazon ~για διαφήμιση των υπηρεσιών του~ και το amazon απ την άλλη να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία και να παρουσιαστεί ως κοινωνικά ανήσυχη εταιρεία. Υπάρχει αυτή η ανάγκη καθώς είναι μια επιχείρηση που δεν έχει και το καλύτερο όνομα ~στα εργασιακά ζητήματα.

Και σε αυτό το σημείο πέφτουμε πάλι στο loop πραγματικότητας.

Αν δεν είσαι πολίτης των ΗΠΑ, ευαίσθητης κοινωνικής ομάδας τι γίνεται; Επίσης τι θα συμβεί αν πάει αυτή η γυναίκα να ζητήσει αντίστοιχη θέση σε άλλη εταιρεία στην έξτρα - ανταγωνιστική αγορά των ΗΠΑ;

Ακόμη, κάποιο success story από Ευρώπη μεριά ή Ελλάδα συγκεκριμένα  που μας ενδιαφέρει; Κι όχι από άστεγο, αλλοδαπό πρόσφυγα κτλ αλλά από φοιτητή που δεν ανήκει σε κάποια ευαίσθητη ομάδα και θέλει να διεκδικήσει κάτι έχοντας ως όπλο αυτό το πτυχιο. Γνωστή η απάντηση.

Napier, αυτό που κάνεις δίνει τελείως αντίθετη εικόνα από αυτό που επιδιώκεις, μα δεν το καταλαβαίνεις;

Περιόρισε το βρε φίλε λίγο γιατί δίνεις μια εικόνα που δε θα ήθελε το πανεπιστήμιο, κάνεις και τους υπόλοιπους να έχουν περισσότερες αμφιβολίες . Θεωρώ είναι πιο λογικό να περιοριστείς στην εμπειρία σου ως φοιτητής και να γράφεις  τα νέα του πανεπιστημίου αφου σε ενδιαφέρουν.

Τα περί ακαδημαϊκής φύσεως,αναγνωρισιμότητας,αξία πτυχίων.. άστα βρε παιδί μου. Όταν με το καλό γίνουν οι αναγνωρίσεις-αναβαθμίσεις κτλ πάρε μια τουτουκα,βουβουζελα ότι θες τέλος πάντων και φώναζε τα

Επεξ/σία από Scatman
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Scatman είπε

Το uop όπως είναι λογικό θέλει να καρπωθεί την καλή κίνηση της amazon ~για διαφήμιση των υπηρεσιών του~ και το amazon απ την άλλη να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία και να παρουσιαστεί ως κοινωνικά ανήσυχη εταιρεία. 

καλα νταξει σιγα μην ειναι μονο αυτη. ειπαμε μπορει να εχει μονο 1400 αποφοιτους το uopeople αλλα η λιστα που δινει το πανεπιστημιο αναφερει πολλες μεγαλες ετεριες κολοσους που εχουν προσληφθει οι αποφοιτοι του. εξαλλου για να απαντησω σε οσα λες. οπως ξανα ειπα εγω ο ιδιος ειχα καλυτερη αντιμετωπιση στην ετερια μου μονο και μονο λογω του uopeople. μεταφερθηκα σε καλυτερο τμημα αποκλιστικα λογω του uopeople. επισης αυτη δεν ηταν αστεγη οταν την προσελαβε η αμαζον. δες το βιντεο προσεκτικα.

ας μη δουλευομαστε μεταξυ μας, φαινετε καθαρα οτι το uopeople ηδη αρχισε να αντιμετοπιζετε θετικα στην αγορα εργασιας και αυτο ειναι φυσικο να συνεχισει εκθετικα. 

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε μπορώ να γνωρίζω τις συνθήκες με τις οποίες πήρες την προαγωγή και δε θέλω να το εξετάσουμε. Πρέπει όμως να έχεις και λίγο στην άκρη του μυαλού σου, τι θα συμβεί μελλοντικά αν εμφανιστεί κάποιος υποψήφιος ~για την ίδια θέση~ με πτυχίο αναγνωρισμένο; Το απεύχομαι αλλά όπως και να το κάνουμε είναι μία υπόθεση που ανήκει στη σφαίρα του ρεαλισμού.

Έπειτα, αυτή η γενικολογία κάπου κουράζει από ένα σημείο και μετά. Μιλάς για την αγορά εργασίας γενικευμένα κι αόριστα πάλι. Ούτε στις ΗΠΑ αντιμετωπίζεται το UoP ως κάτι ιδιαίτερο όσον αφορά την ακαδημαϊκή του αξία. Αυτό που το boost-άρει είναι η κοινωνική του προσέγγιση πάνω στο κομμάτι της εκπαίδευσης κι όπως είναι λογικό συγκεντρώνει κάποια βλέμματα "φιλάνθρωπων".

Ακαδημαϊκά τα είπαμε, τα ξαναείπαμε ..είναι φτωχό" κι όχι μόνο αυτό αλλά η αξία του πτυχίου (αναγνώριση) του είναι μεγαλύτερη για έναν που αντιμετωπίζει κοινωνικές δυσκολίες παρά για έναν που φοιτά κανονικά, μεταβαλλόμενη με απλά λόγια!  Τέτοια εκπαίδευση δεν υπήρξε ποτέ στην Ευρώπη, δεν αναγνωρίστηκε ποτέ  και κάποιες χώρες όπως η Πολωνία σε "κυνηγάνε" αν τολμήσεις να την παρουσιάσεις στο βιογραφικό σου. Οι "Αμερικανιές" δεν αποτελούν πάντα και την καλύτερη λύση. Στο σύγχρονο δυτικό πολιτισμό της υψηλής κατάρτισης/εκπαίδευσης κι ανεργίας, δε μπορείς να λέγεσαι ανταγωνιστικός με τέτοια "κληρονομιά".

Τώρα περί προφητειών "ανεβαίνει εκθετικά, θα ανέβει στα webrankings, θα αναγνωριστεί απο ΔΟΑΤΑΠ" κτλ είναι ακριβώς αυτό που περιέγραψα στην τελευταία πρόταση μου στο πάνω μήνυμα και πρέπει να το κουλαντρισεις κάπως καθώς πάμε σε καταστάσεις σπαμ και παραπληροφόρησης.

Επεξ/σία από Scatman
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Scatman είπε

κτλ είναι ακριβώς αυτό που περιέγραψα στην τελευταία πρόταση μου στο πάνω μήνυμα και πρέπει να το κουλαντρισεις 

εγω παλι νομιζω ειναι αυτα που πρεπει να επικοινωνονται συνεχως ωστε να δει ο κοσμος που ενδιαφερετε οτι δεν ειναι οπως ευχοντε καποιοι που βλεπουν τωρα το εαπ, τα κολλεγια η οτιδηποτε αλλο να απειλειτε απο το uopeople στην ελλαδα.

πχ. η εκθετικη αυξηση των φοιτητων δεν ειναι δικο μου επινοημα ξερεις. οριστε τι λεει ο προεδρος του uopeople. δεν ειναι μικρο πραγμα του χρονου το πανεπιστημιο να εχει 80 χιλιαδες φοιτητες και εκ των πραγματων αυτο ειναι ενας παραγοντας καταλυτης που θα οδηγησει ολες τις εξελιξεις γυρω απο το uopeople στο μελλον θεωρω εγω. και απλα μενει να το δουμε.

https://www.timeshighereducation.com/news/online-university-head-fears-students-will-suffer-shift-online

Αναφορά σε κείμενο

The institution has 31,000 students, 7,000 of whom started this month, and is recruiting 1,000 volunteer instructors. Mr Reshef said that it had seen “unprecedented growth” from students in China, Japan, South Korea and Italy, many of whom have been “laid off and are pursuing degrees to aid future job searches”. He expected enrolment to grow to 40,000 by September and 80,000 a year later

 

49 λεπτά πριν, Scatman είπε

Αυτό που το boost-άρει είναι η κοινωνική του προσέγγιση πάνω στο κομμάτι της εκπαίδευσης

και εδω λοιπον ειναι ο κυριος λογος που το uopeople θεωρω πρεπει να γινει μαζικα και ευρυτατα γνωστο στην ελλαδα. επιβαλετε θα ελεγα.

η κοινωνικη προσεγγιση ξερεις δεν ειναι κατι δεδομενο στη πιο πολυπαθη χωρα της ευρωπαικης ενωσης. ολοι ξερουμε και εχουμε δει τις επιπτωσεις μια δεκαετους κρισης που γαμησε τη χωρα μας πολυεπιπεδα. ο κοσμος εχει φτωχοποιηθει, οσοι λιγοι νεοι εργαζοντε το κανουν μεσα στην επισφαλια την ιδια ωρα που οι γονεις τους χανουνε τα σπιτια τους απο τα χρεη αδινατοντας να τους εξασφαλισουν σε βασικα ζητηματα οπως ειναι οι σπουδες.

 οι πιο αδυναμοι, οι πιο ατυχη ακομα και οι ''παριες'' της κοινωνιας μας που ειναι δυστυχως οι προσφυγες και στη συντριπτικη τους πλειοψηφια ειναι νεοι ανθρωποι με το uopeople εχουν την ευκαιρια να σπουδασουν με απολυτο κοινωνικο προσημο. με υποτροφιες χωρις να ξοδεψουν ουτε ενα ευρω! ακομα και πιο well off ατομα οπως εγω τα καταφεραν και πηραν υποτροφιες απο το uopeople. συγνωμη αλλα αυτο δεν ειναι απλα μπουσταρισμα. ειναι η ραχοκοκκαλια της ανακαμψης μιας ολοκληρης μεριδας ανθρωπων που οι κοινωνικο οικονομικοι τους περιορισμοι τους εθεσαν αθελα τους τις περισοτερες φορες στο περιθωριο.

ναι αυτη ειναι η δυναμη του uopeople. του πανεπιστημιου του λαου , του απλου λαου που πολυ το βρισκουν μπαναλ ως ονομα. ε χεστηκαμε. οταν βλεπεις νεα ατομα οπως ο νεαρος προσφυγας εδω απο τη μορια να παιρνει υποτροφια δε μπορεις παρα μονο να αντιλαμβανεσε οτι αυτο που κανει το uopeople ειναι μεγαλο. πολυ μεγαλο. και το κεντρικο του μινημα δεν ειναι ενα απλο μπουσταρισμα.

https://www.uopeople.edu/blog/how-uopeople-is-helping-refugees-inspiring-stories/?fbclid=IwAR1rfMBHkEQyPmlrdpieS-dEQ4tCdI6nVuybJ92lHrGsRtIPb7tQlV5_YFc

οταν δινεις ευκαιρια για μορφωση  στους πιο αδυναμους της κοινωνιας τοτε αυτο επιστρεφει προς οφελος ολων μας. ειτε αυτο αφορα προσφυγες που στη συνεχεια μπορει να ενσωματωθουν στη κοινωνια μας και να μας ωφελησουν αποφασιστικα (γιατι ας μη δουλευομαστε πολλοι απο αυτους θα μεινουν στην ελλαδα οτι και να γινει) ειτε αυτο αφορα συμπατριωτες μας που ειναι αποκλεισμενοι κοινωνικοοικονομικα.

δεν εχουν ολοι να σκανε πεντοχιλιαρα καθε χρονο στα κολεγια που ειναι μια μπιζνα και μιση και απλα πετανε καμια υποτροφια ως φωτοβολιδα η να πληρωνουν τα διπλασια του uopeople στο εαπ στο οποιο για να παρεις υποτροφια πρεπει να εχεις κερδισει το λοτο. ας σταθουμε λοιπον σε αυτη τη κοινωνικη προσεγγιση του uopeople. ας μεινουμε λιγο σε αυτη και ας τη σκεφτουμε καλυτερα.

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρε Napier φαντάζομαι δεν είσαι μικρό παιδί. Τι είναι αυτά που λες πάλι τώρα; 

Ποιος και τι απειλείται ακριβώς; Ο πτυχιούχος του ΕΑΠ ή κολλεγίου που έχει ήδη το πτυχίο του αναγνωρισμένο...;  Ακόμη και να αναγνωριστεί, δεν είναι όλα τα πανεπιστήμια ίδια. Πάλι τα ίδια θα λέμε; Ίσα - ίσα που οι απόφοιτοι αυτών, θα έχουν ανταγωνιστικό πλεονέκτημα απέναντί σου στην αγορά. Γιατί δεν το καταλαβαίνεις; 

Το έχεις πάρει οπαδικά κι έχει χαθεί όλη η ουσία. Οι ενστάσεις όλων είναι συγκεκριμένες και αναλύθηκαν διεξοδικά. Δε σε ενδιαφέρει δυστυχώς, προτιμάς το μονόδρομό σου.

Από εκεί και πέρα, αρχίζεις ένα μελόδραμα που δεν έχει καμία υπόσταση.

Μιλάς για αδικίες στην εκπαίδευση όταν το εκπαιδευτικό σε Ελλάδα κι Ευρώπη είναι free-entry (στο μεγαλύτερο μέρος της), όταν τα παιδιά των αλλοδαπών/ προσφύγων, εννόμων/παρανόμων έχουν δικαίωμα να πάνε ακόμη και προ-νήπιο, ο ενήλικας πρόσφυγας/αλλοδαπός εφόσον έχει τα χαρτιά του και το πτυχίο της χώρας του, μπορεί να ακολουθήσει τη νόμιμη  οδό για την αναγνώρισή του, να μπει (ο ενήλικας)  σε ειδικές τάξεις για να μάθει τη γλώσσα δωρεάν και να ενταχθεί πιο εύκολα , μπορεί ακόμη να πάρει μέρος και στο εκπαιδευτικό σύστημα και να φτάσει όπου του επιτρέπουν οι δυνάμεις του. Πέρα από αυτό όμως επιχορηγούνται και σεμινάρια όπου κάποιοι εκπαιδεύονται σε ειδικότητες.  Μέχρι και οι φυλακισμένοι έχουν κάποια δικαιώματα.

Τέλειο δεν είναι αλλά που είναι η αδικία; Στην Αμερικάνικη; ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ. Άλλαξε την πυξίδα σου , προσγειώσου στην Ήπειρο που κατοικείς.

 Εκτός κι αν εννοείς ότι αδύναμος πρέπει ντε και καλά να έχει μπατσελορ για να αξιώσει μία θέση διοικητική με παχυλό μισθό...αν δε ξέρει τη γλώσσα, ας τη μάθει πρώτα και μετά να μπει στη σειρά. Περιμένουν πολλοι.

Πάντως Napier από αυτά τα ωραία που έχεις πει στο thread , συμπεραίνω ότι σε καίει υπερβολικά το θέμα της αναγνώρισης. Όχι για το δημόσιο, το πιστεύω όταν μας το λες. Σε καίει να κοιτάς τον απόφοιτο του ΕΑΠ ~και λοιπών σχολών~ και σαν πονηρός Έλληνας να λες "κοίτα! κι εμένα αναγνωρίζεται αλλά εγώ ο μάγκας έδωσα το 1/100000 από αυτά που έδωσες εσύ".

Στο κάτω κάτω όποιος/α ενδιαφέρεται για την δωρεάν εκπαίδευση αφενός κρατά χαμηλό προφίλ αφετέρου δε μπαίνει στο τρυπάκι συγκρίσεων-ανταγωνισμού. Άσε δε που υπάρχουν και δεκάδες online δωρεάν πανεπιστήμια με πτυχία που έχουν τον ίδιο αντίκτυπο σε Ελλάδα/Ευρώπη που έχει και το UoP. 

Επεξ/σία από Scatman
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Napier είπε

μιας και λεγαμε χθες για την αξια του ΜΒΑ του uopeople παρακατω προχθεσινο βιντεο με μια αποφοιτο ΜΒΑ του uopeople (η οπια ηταν αστεγη σε καπια φαση) να χτιπαει θεση στην Amazon.

btw ο Nas Daily  αφηγητης

οπως φενετε μπορει μεν οι αποφοιτοι του uopeople να ειναι μολις 1400 παγκοσμιως αλλα η υποδοχη της αγορας εργασιας στα πτυχια του uopeople ειναι πολυ θετικη και ειναι σαφες οτι καθως οι φοιτητες του πολλαπλασιαζομαστε με απιστευτους ριθμους τοσο η φημη του πανεπιστημιου θα εδρεωνετε παντου διεθνος.

οπως λεω σινεχεια, οι καλυτεροι πρεσβευτες του uopeople θα ημαστε εμεις, οι αποφοιτοι του!

Για το συγκεκριμένο παράδειγμα και επειδή είναι η δουλειά μου το ντεντεκτιβλίκι, οφείλω να αναγνωρίσω πως η εν λόγω κυρία, χτύπησε την δουλειά αφού είχε πάρει το ΜΒΑ της και σας παραθέτω και τα στοιχεία:

  • Στο βίντεο φαίνεται να έχει πάρει το μεταπτυχιακό της 13 Ιουνίου 2018
  • Δούλευε για εταιρεία εξυπηρετώντας την Amazon, ωστόσο προσλήφθηκε τον Νοέμβριο του 2018

Βέβαια, κατά τη διάρκεια της αναζήτησης στο LinkedIn η κυρία φαίνεται να είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα καθώς αν πάρουμε όσους φαίνονται σαν alumni στην Apple για παράδειγμα, ή δεν έχουν αποφοιτήσει ακόμα, ή δουλεύουν για χρόνια στην εταιρεία. Οπότε οι εταιρείες που εμφανίζονται εδώ, https://www.uopeople.edu/about/partners/corporate-employers/ δεν λένε κάτι. Το επιχείρημα "UoPeople landed me this job" θα τεκμηριωθεί όταν υπάρξουν ποσοτικά στοιχεία και έρευνα γι' αυτό.

@Scatman I couldn't agree more με τις τοποθετήσεις σου.

UoP.PNG

UoP1.PNG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MiKe-Dee είπε

Για το συγκεκριμένο παράδειγμα και επειδή είναι η δουλειά μου το ντεντεκτιβλίκι, 

Τώρα μου κίνησες την περιέργεια και θα κάνω οφφ τόπικ! Δηλαδή, τι ακριβώς δουλειά κάνεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Τώρα μου κίνησες την περιέργεια και θα κάνω οφφ τόπικ! Δηλαδή, τι ακριβώς δουλειά κάνεις!!!

Άμα κατέβεις για κανένα σουβλάκι ή γουρνοπούλα στον γιατρό της πείνας στον Κανέλλο τον Αύγουστο στείλε να σου πω από κοντά... 🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2020 στις 6:41 ΜΜ, Napier είπε

καντο μετα απο εναν αιωνα καλυτερα

ηδη υπαρχουν ελληνες φοιτητες καποιοι επι πτυχιο οποτε το πολυ του χρονου θα ξερουμε τι περιπου γινετε. με ενα καλο δικηγορο και ολα ειναι πιθανα

και τι σχεση εχει η μινιμουν διαρκεια?που λεει ο νομος η καπια αποφαση του δοαταπ για μινιμουμ διαρκεια? ολες οι αποφασεις του δοαταπ μιλανε για τη  κανονικη διαρκεια σπουδων.

Δηλαδή μας λες πηγαίνετε στο UOP και πάρτε ένα χαρτί της πλάκας φθηνά και χρησιμοποιείστε τα λεφτά σε έναν καλό δικηγόρο μπας και αναγνωριστεί. Νόμιζα ότι είσαι προγραμματιστής...δεν βρίσκεις κάποιο λάθος στον κώδικα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, MiKe-Dee είπε

Οπότε οι εταιρείες που εμφανίζονται εδώ, https://www.uopeople.edu/about/partners/corporate-employers/ δεν λένε κάτι. Το επιχείρημα "UoPeople landed me this job" θα τεκμηριωθεί όταν υπάρξουν ποσοτικά στοιχεία και έρευνα γι' αυτό.

χαχα, ναι ας πουμε στους αποφοιτους του εαπ να τη κανουν την ερευνα. κοιτα ξερω οτι ποναει το uopeople αλλα σας ευχαριστω ολους που διατηρηται το θεμα του uopeople ζωντανο. ηδη 33 χιλιαδες views εχουμε εδω και 1.2 εκατ views εχει το βιντεακι του uopeople για τη μανατζερ στην αμαζον.

4 ώρες πριν, MiKe-Dee είπε

η κυρία φαίνεται να είναι η εξαίρεση 

ποιος το λεει αυτο? εγω λεω οτι η κυρια αυτη ειναι ο κανονας και αντιστοιχα και αλλοι υποψηφιοι, μεταξυ των οποιων και εγω, εχουν οφεληθι απο το uopeople στη καριερα τους. περαν τουτου επετρεψε μου να αμφιβαλω για τη κριση σου. δηλαδη μου πεφτει κοματακι δυσκολο να εμπιστευτω την κριση καποιου ο οποιος δε γνωριζει βασικα πραγματα για οσα αφορουν τον ιδιο. ειμαι σιγουρος πχ οτι απο μενα καταλαβες οτι δε μπορεις να αναγνωρισεις στο δοαταπ το μαστερ σου απο το κολεγιο. αλλα καταλαβενω, το ντεκτιβιλικι σου για το uopeople ειναι αυτο που προεχει μαλλον.

 

1 ώρα πριν, SamaelMorningstar είπε

 Νόμιζα ότι είσαι προγραμματιστής

μην ανισιχεις, ειναι επειδη με διαβαζεις καθε πεμπτο ποστ. εχω τοση σχεση με τη πληροφορικη οση σχεση εχεις εσυ με την αναγνωση.

διοικηση επιχηρησεων σπουδαζω στο uopeople και το εχω γραψει ισως και 10 φορες στο τοπικ!

8 ώρες πριν, Scatman είπε

Πάντως Napier από αυτά τα ωραία που έχεις πει στο thread , συμπεραίνω ότι σε καίει υπερβολικά το θέμα της αναγνώρισης. Όχι για το δημόσιο, το πιστεύω όταν μας το λες. Σε καίει να κοιτάς τον απόφοιτο του ΕΑΠ ~και λοιπών σχολών~ και σαν πονηρός Έλληνας να λες "κοίτα! κι εμένα αναγνωρίζεται αλλά εγώ ο μάγκας έδωσα το 1/100000 από αυτά που έδωσες εσύ".

εγω παλι νομιζω, οτι αυτο ειναι που φοβουντε οι περισοτεροι αποφοιτοι εαπ και κολεγιων που συμετεχουν στο νημα εδω.

φοβουντε να ακουσουν καπου, καπως, καποτε εναν αποφοιτο του uopeople να τους λεει αυτο που γραφεις. για αυτο και εχουν πεσει ολοι πανω στο νημα και ξεσκιζοντε να υποβαθμισουν το uopeople, να επινοησουν οτι μαλακια πραγματικα υπαρχει και οποιο σεναριο ενδεχομενως αγωνιωδως μπορουν να σκεφτουν για να θαψουν το uopeople. αλλα προσοπικα δεν ειμαι ετσι. οταν αρχισα να σπουδαζω στο πανεπιστημιο ηθελα να κανω μια στροφη στη ηδη πολυετη καριερα μου, δεν ειχα ιδεα ουτε τι ηταν το uopeople ουτε με ενδιεφερε τι αντικτιπο θα ειχε. ηθελα απλα να tick all the boxes μεσα στην ετερια μου για να φυγω σταδιακα  απο τα ποστα που οι βασικες μου σπουδες με περιοριζαν συμφωνα με τη πολιτικη της ετεριας μου. 

στη πορια ομως αρχισα να μαθενω, να διαβαζω και να απολαμβανω την αποστολη του uopeople.

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Napier είπε

χαχα, ναι ας πουμε στους αποφοιτους του εαπ να τη κανουν την ερευνα. κοιτα ξερω οτι ποναει το uopeople αλλα σας ευχαριστω ολους που διατηρηται το θεμα του uopeople ζωντανο. ηδη 33 χιλιαδες views εχουμε εδω και 1.2 εκατ views εχει το βιντεακι του uopeople για τη μανατζερ στην αμαζον.

Δεν μας καίει το UoPeople, μακάρι το UoPeople και το κάθε UoPeople να βρει εκατοντάδες χιλιάδες φοιτητές και να ολοκληρώσει τον σκοπό του, ήτοι να δώσει ευκαιρίες σε όσους θέλουν αλλά δεν μπορούν να καλύψουν τα έξοδα για την τριτοβάθμια εκπαίδευσή τους. Αυτό που μας καίει και δεν λές να το καταλάβεις παρ' όλο που δεν είμαι η μόνη φωνή πια εδώ μέσα, είναι πως προσπαθείς με μη τεκμηριωμένα στοιχεία να προβάλλεις μια αλήθεια που όσο κι αν χτυπάς τον πισινό σου κάτω Δ-Ε-Ν ΙΣΧΥΟΥΝ.

33 λεπτά πριν, Napier είπε

ποιος το λεει αυτο? εγω λεω οτι η κυρια αυτη ειναι ο κανονας και αντιστοιχα και αλλοι υποψηφιοι, μεταξυ των οποιων και εγω, εχουν οφεληθι απο το uopeople στη καριερα τους. 

Στοιχεία έχεις; Το UoPeople παραπέμπει τον επισκέπτη στο LinkedIn και το LinkedIn έχει Alumni από Apple και Amazon με εν είδει φοιτητές ή απόφοιτους στην ΙΔΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ. Η ίδια η σελίδα λέει "a list of organizations and companies that our students and graduates testify they work with", οπότε, στοιχεία έχεις; Τι σε νοιάζει τι κάνει το ΕΑΠ το ΑΠΚΥ ή οποιοδήποτε άλλο; Έχεις κάτι να παρουσιάσεις για το UoPeople;

38 λεπτά πριν, Napier είπε

περαν τουτου επετρεψε μου να αμφιβαλω για τη κριση σου. δηλαδη μου πεφτει κοματακι δυσκολο να εμπιστευτω την κριση καποιου ο οποιος δε γνωριζει βασικα πραγματα για οσα αφορουν τον ιδιο. ειμαι σιγουρος πχ οτι απο μενα καταλαβες οτι δε μπορεις να αναγνωρισεις στο δοαταπ το μαστερ σου απο το κολεγιο. αλλα καταλαβενω, το ντεκτιβιλικι σου για το uopeople ειναι αυτο που προεχει μαλλον.

Και ποιός σου είπε ότι έχω πάρει μεταπτυχιακό από κολλέγιο; Θα σου πω κάτι, αλλά πάρε βαθιές ανάσες για να μην σκάσεις, το Πανεπιστήμιο που πήρα MSc, είναι περίπου στη θέση 900 του webometrics (μιας και τόσο πολύ το εμπιστεύεσαι), #591-600 στο topuniversities.com (ουπς! δεν είναι εδώ το UoPeople) και #801–1000 στο timeshighereducation.com (ουπς! ούτε εδώ είναι το UoPeople). Λυπάμαι που θα το χοντρύνω κιόλας, αλλά το πανεπιστήμιο που πήρα μεταπτυχιακό, είναι στη λίστα αναγνωρισμένων ιδρυμάτων του ΔΟΑΤΑΠ και μπορώ όποτε θέλω με το ΦΕΚ του προγράμματος να το αναγνωρίσω... Ουπς! 😇

Περαστικά σε όσους έχουν ακόμα υπομονή και διαβάζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, MiKe-Dee είπε

με μη τεκμηριωμένα στοιχεία να προβάλλεις μια αλήθεια που όσο κι αν χτυπάς τον πισινό σου κάτω Δ-Ε-Ν ΙΣΧΥΟΥΝ.

μπορεις εκτος απο τα μπολντ να βαλεις και γραματοσειρα 48αρα!

αυτος ομως που δεν ηξερε να κανει ερευνα φανηκε οτι ησουν εσυ. λυπαμαι αλλα σε καθε βημα τεκμηριωσα και το γεγονος οτι πλεον το uopeople δεν αντιμετωπιζει κανενα κολημα αναγνωρισης απο δοαταπ υστερα απο την αποφαση του εαπ για εξ αποστασεως εκπαιδευση , κατι που μενει να το δουμε οταν το δοαταπ θα αξιολογησει τον πρωτο αποφοιτο του uopeople. επιπροσθετα τεκμηριωσα οτι το uopeople δεν ειναι μπατσε σκυλοι αλεστε στο κομματι του διαβασματος, της υλης, των εξετασεων και των εργασιων. ενω εσυ τι μας ελεγες? για τη μια εργασια που εχει το εαπ ανα θεματικη και τις εξετασεις μια φορα το χρονο χαχα. και φυσικα να μη ξεχασουμε την τεκμηριωμενη απαντηση για την αξιοπιστια του webometrics που σου ηρθε απο το ιδιο το εθνικο καποδιστριακο πανεπιστημιο. 

50 λεπτά πριν, MiKe-Dee είπε

Στοιχεία έχεις;

εσυ τι στοιχεια εχεις οτι οι αποφοιτοι του uopeople δεν δουλευουν εκει η οι σπουδες τους δεν τους εχει βοηθησει στη ιδια δουλεια, οπως ακριβως εχει συμβει με εμενα?  η ειναι υποχρεωτικο να εχουν ολοι προφιλ στο linkedin για να αποδιξουν στο καθε τυχαρπαστο τι κανουν στη καριερα τους? εδω την μανατζερ απο την αμαζον σε επισημη διαφημιση του uopeople πηγατε να discredit και δε τα καταφερατε. ε εγω σου λεω οτι το ιδιο θα παθενετε απο δω και περα για ολους. λυπαμαι αλλα η δυναμικη του uopeople οσο και να αφριζετε δεν εχει γυρισμο πλεον και ειναι ευτυχημα που με τη παρουσια σας διατηρητε το θεμα στην επιφανεια ωστε ολοενα και περισοτερος κοσμος να ανακαλυπτει το uopeople.

 

50 λεπτά πριν, MiKe-Dee είπε

Και ποιός σου είπε ότι έχω πάρει μεταπτυχιακό από κολλέγιο; 

εσυ ο ιδιος δεν ειπες ''Επειδή έκανα παρόμοιου τύπου μεταπτυχιακό στην Ελλάδα πήρα Μάστερ από Αγγλικό Πανεπιστήμιο'' αρα τι μαστερ ειναι αυτο που το εκανες στην ελλαδα και πηρες τον τιτλο απο αγγλικο πανεπιστημιο αν δεν ειναι δικαιοχρησια απο κολεγιο? εκτος αν ειναι μαστερ ελληνικου αει που συνεργαζετε με ξενο πανεπιστημιο. 

σε καθε περιπτωση φανηκε οτι δεν ειχες ασχοληθει ποτε στη ζωη σου με το τι σημαινει ακαδημαικη αναγνωριση στην ελλαδα... και σα να μην εφτανε αυτο  εδινες και απο πανω δημοσια συμβουλες για την ακαδημαικη αναγνωριση κολεγιακου πτυχιου σε ενα θεμα που κατα κορον εχει απασχολησει την ελληνικη ακαδημαικη κοινοτητα.

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...