Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7590 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γράψε πρώτα πως έχεις συνδέσει το Fritz με την γραμμή, αν χρησιμοποιείς το Υ-καλώδιο που ήρθε με την συσκευή και ποιες ακριβώς ρυθμίσεις του έχεις κάνει όσον αφορά την τηλεφωνία.

Ο τόνος που ακούς προέρχεται από το ίδιο το Fritz και όχι από την τηλεφωνική γραμμή. Έτσι συμβαίνει σε όλες τις συσκευές που έχουν ρόλο PBX (τηλεφωνικό κέντρο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους!

Νέος κάτοχος με fritz!box 7590 (από Γερμανία μεταχειρισμένο).

Η cosmote μου το "παίζει" δύσκολη για να με βοηθήσει στις βασικές ρυθμίσεις (επειδή δεν το αγόρασα από την ίδια)  ή οι υπάλληλοι που με εξυπηρετούν δεν έχουν αρκετή γνώση με τα fritz!box όσο με τα speedplus. 

Αρχικά όταν το ενεργοποίησα το μενού του ήταν στα γερμανικά (δεν γνωρίζω γρι από γερμανικά) του έκανα reboot πιστεύοντας ότι του έχω κάνει hard reset. Το μηχάνημα πήρε όλες τις ρυθμίσεις κανονικά internet και τηλέφωνο.

Ξεψαχνίζοντας είδα ότι είχε κρατήσει στοιχεία από τον προηγούμενο κάτοχο αλλά και ότι του είχα κάνει reboot αντί για hard reset αφού βρήκα και την αλλαγή γλώσσας στο menu. έτσι του έκανα ένα hard reset πιστεύοντας ότι θα ξανά πάρει τα στοιχεία μόνο του.

Μετά από το hard reset δεν λειτουργούσε τίποτα ούτε Internet ούτε τηλέφωνο.

Έβαλα στο Account Information το Username  otenet@..... και Password το otenet οπότε λειτούργησε το internet.

Στο τηλέφωνο όμως τα πράγματα δεν κύλησαν τόσο εύκολα όπως στο internet, μέχρι και τεχνικό στο σπίτι μου είπαν να φέρω για το ρυθμίσουμε. Mετά από πολλές δοκιμές στην τύχη  βάλαμε τα παρακάτω:

 

1027659074_0.PNG.2fdfbb17d3ee1e9e6977dfae37b1d1a2.PNG

1089431856_1.PNG.0c70d6ceb0e469a44a6491daee9ad259.PNG

192446289_2.PNG.61b65497576efae942a57f93b3aa5d3f.PNG

742962654_3.PNG.809dc7efabc13a194bc75051c3a94646.PNG

Θέλω να πιστεύω ότι το σετάραμε κανονικά. τι λέτε;

Έχω μία απορία σχετικά με το DLS information -> Annex Settings -> επιλέγω Α ή Β ;

Η γραμμή που έχω είναι OTE VDSL 50 (τις επόμενες ημέρες θα γίνει 100) 

 

Επεξ/σία από st@kas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά έχεις τηλέφωνο ή όχι; Σου έστειλαν τον κωδικό της τηλεφωνίας;

Στην πρώτη εικόνα φαίνεται το πράσινο κυκλάκι που σημαίνει ότι δουλεύει η τηλεφωνία.

Αrea code δεν χρειάζεται.

Proxy server: ims.otenet.gr
Σ'εμένα έχει τικαρισμένο το Provider supports call-back on busy....

Επεξ/σία από Andresalonika
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Andresalonika είπε

Τελικά έχεις τηλέφωνο ή όχι; Σου έστειλαν τον κωδικό της τηλεφωνίας;

Στην πρώτη εικόνα φαίνεται το πράσινο κυκλάκι που σημαίνει ότι δουλεύει η τηλεφωνία.

Αrea code δεν χρειάζεται.

Proxy server: ims.otenet.gr
Σ'εμένα έχει τικαρισμένο το Provider supports call-back on busy....

κατά την διάρκεια της τηλεφωνικής επικοινωνίας μου ανέφεραν τους κωδικούς για το account imformation. ωστόσο δεν ήταν σίγουρος ποια και πόσα πεδία πρέπει να συμπληρώσουμε.

έχω τηλέφωνο, τουλάχιστον αυτή την στιγμή. καθώς μου είπε ότι το "token" αλλάζει ανά κάποιες ώρες, (αυτό με το token 1η φορά το ακούω και δεν ξέρω καν τι είναι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά, μη πειράζεις τίποτα τότε.

Άλλος ο κωδικός για το ίντερνετ, άλλος για την τηλεφωνία. Για την τηλεφωνία τον κωδικό τον λένε και token.

Στο VDSL δεν παίζει ρόλο το annex a ή b.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με το vpn του ρουτερ 7590 , μπορω να το χρησιμοποιω σε ταξιδι στο Ντουμπαι; Υπαρχει τροπος να το ελεγξουν   ή ειναι παρανομο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις από οποιοδήποτε σημείο του πλανήτη. Ωστόσο στα ΗΑΕ υπάρχει σφικτός έλεγχος του διαδικτύου και παρόλο που επιτρέπεται η λειτουργία του VPN, απαγορεύονται για συγκεκριμένες χρήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jkoukos είπε

Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις από οποιοδήποτε σημείο του πλανήτη. Ωστόσο στα ΗΑΕ υπάρχει σφικτός έλεγχος του διαδικτύου και παρόλο που επιτρέπεται η λειτουργία του VPN, απαγορεύονται για συγκεκριμένες χρήσεις.

κι εγω εχω fritz αλλα αυτα τα κολπα δεν τα ξερω.

Δηλαδη μπορω να κανω ενα δικο μου vpn δίκτυο, και οταν παω στο εξωτερικό να συνδέομαι σε αυτο το δικτυο στην ελλαδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jkoukos είπε

Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις από οποιοδήποτε σημείο του πλανήτη. Ωστόσο στα ΗΑΕ υπάρχει σφικτός έλεγχος του διαδικτύου και παρόλο που επιτρέπεται η λειτουργία του VPN, απαγορεύονται για συγκεκριμένες χρήσεις.

Και αυτο πως φαινεται;  Κλησεις μεσω του σταθερου τηλεφωνου μου μπορω να κανω με το fritz  fon app?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/4/2021 στις 3:14 ΜΜ, DimosthenisG είπε

κι εγω εχω fritz αλλα αυτα τα κολπα δεν τα ξερω.

Δηλαδη μπορω να κανω ενα δικο μου vpn δίκτυο, και οταν παω στο εξωτερικό να συνδέομαι σε αυτο το δικτυο στην ελλαδα?

Σωστά! Το Fritz παίζες ως VPN Server και με εφαρμογή VPN Client στο κινητό, συνδέεσαι απομακρυσμένα.

22 ώρες πριν, cchristosk είπε

Εμένα τώρα που με ενδιαφερει η συγκεκριμένη δυνατότητα μπορεί να γίνει και με fritz box χαμηλότερης τιμής;

Από το 7170 και μετά. Προσοχή ωστόσο, δουλεύει εφόσον το Fritz κύριο Router κάνοντας αυτό την σύνδεση στο διαδίκτυο και όχι μέσω άλλου Router ή δικτυακής συσκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθώς είδα αυτό το καταπληκτικό Review για το FRITZBOX 7590 το αγόρασα και ήμουν ευχαριστημένος

μέχρι που χρειάστηκε να το δώσω στην κοπέλα μου έτσι χρειάστηκε να επιστρέψω στο SPEEDPORT PLUS για την σύνδεση μου COSMOTE FTTH 100/10

προχτές είπα να το ξανά αγοράσω

έτσι μπήκα στο SKROUTZ το βρήκα , το έκανα παραγγελία , το πλήρωσα 229,99 ευρώ μέσω του καλαθιού αγορών όλα καλά μέχρι εδώ...

ήρθε το προιόν χτες αντικρύζω μια συσκευασία απαράδεκτη (εμφανή ταλαιπωρημένη η οποία δείχνει μεταχειρισμένη και όχι καινούργια) και φυσικά λάθος έκδοση αντί για την INTERNATIONAL παρέλαβα την GERMAN μέχρι σήμερα δεν έχει καταφέρει να πάρει την VoIP τηλεφωνία της COSMOTE (είμαι σε επικοινωνία με την COSMOTE και το παλεύω) αν δεν το καταφέρω θα το ξανά αγοράσω από πιο αξιόπιστο κατάστημα για να είμαι σίγουρος για την έκδοση και την συσκευασία

ότι αφορά το SKROUTZ ρίχνει την ευθύνη στο ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ το οποίο φυσικά λέει δεν έκανες την παραγγελία-αγορά από μας αλλά από το SKROUTZ άρα μίλα μαζί τους

το SKROUTZ μου πρότεινε αίτημα επιστροφής με έξοδα δικά τους (σε άριστη συσκευασία εδώ ακόμα γελάω...) - αντικατάσταση (θα χρειαστεί τεχνικό έλεγχο που ενδέχεται να πάρει μέρες φυσικά) - επιστροφή χρημάτων

εγώ φυσικά θα μείνω με το ... στο χέρι και απλά θα περιμένω να μου δώσουν τα 229,99 ευρώ (άσχετα αν αναγκαστώ να αγοράσω άλλο (την σωστή έκδοση)

σήμερα θα δοκιμάσω να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μήπως πάρει αυτόματα τις ρυθμίσεις για το διαδίκτυο και την VoIP τηλεφωνία αν δεν γίνει κάτι είμαι σε επικοινωνία με την COSMOTE μήπως βρεθεί λύση από αυτούς

αλλιώς η λύση είναι να αγοράσω την σωστή έκδοση (INTERNATIONAL) η οποία δουλεύει σωστά.

εννοείται ότι με έχουν εκνευρίσει έτσι έκανα καταγγελία στην γενική γραμματεία καταναλωτή - συνήγορο του καταναλωτή και αφορά το SKROUTZ και το ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ

έφαγαν αρνητική ψήφο και σχόλια.

φωτογραφίες εδώ

https://prnt.sc/1292wtg

https://prnt.sc/1292xl9

https://prnt.sc/1292xwr

https://prnt.sc/1292ydt

https://prnt.sc/1292yrm

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θυμάμαι καλά από τότε που έψαχνα για Fritzbox (τελικά δεν πήρα), τέτοια γερμανικά μοντέλα παίζουν πολύ στο ebay και γενικά δεν είναι σίγουρο ότι θα δουλέψουν στην Ελλάδα. Τώρα αν το μαγαζί πούλαγε το γερμανικό για international είναι άλλη ιστορία, δεν ξέρω όμως αν φταίει το Σκρουτζ. Σε παρόμοιες περιπτώσεις συνήθως σου λένε αν μπορείς να τα βρεις πρώτα με το μαγαζί στην περίπτωση που έγινε λάθος από οποιαδήποτε μεριά, αλλά ακόμα κι αν δεν γίνει αυτό τότε το Σκρουτζ πάντα καλύπτει επιστροφές και refund σε ελάχιστες μέρες.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nzeppos είπε

Αν θυμάμαι καλά από τότε που έψαχνα για Fritzbox (τελικά δεν πήρα), τέτοια γερμανικά μοντέλα παίζουν πολύ στο ebay και γενικά δεν είναι σίγουρο ότι θα δουλέψουν στην Ελλάδα. Τώρα αν το μαγαζί πούλαγε το γερμανικό για international είναι άλλη ιστορία, δεν ξέρω όμως αν φταίει το Σκρουτζ. Σε παρόμοιες περιπτώσεις συνήθως σου λένε αν μπορείς να τα βρεις πρώτα με το μαγαζί στην περίπτωση που έγινε λάθος από οποιαδήποτε μεριά, αλλά ακόμα κι αν δεν γίνει αυτό τότε το Σκρουτζ πάντα καλύπτει επιστροφές και refund σε ελάχιστες μέρες.

ξέχασε το "ελάχιστες ημέρες"

η διαδικασία του Skroutz είναι συγκεκριμένη

όταν επικοινώνησα με το μαγαζί μου απάντησαν ότι η παραγγελία - αγορά δεν έγινε από μας αλλά θα μιλήσετε με το Skroutz 

το Skroutz μου λέει για αίτηση επιστροφής - αντικατάστασης (εννοείται ότι θα περάσει τεχνικό έλεγχο) αλλά αυτό θα πάρει μέρες και έρχεται σε σύγκρουση με το κατάστημα καθώς εκείνο δεν έχει διαθέσιμο προιόν για παράδοση αλλά είναι εκτός άρα από που θα μου δώσουν το προιόν στην τιμή 229,99 ευρώ .? ή επιστροφή χρημάτων

εγώ φυσικά θα πρέπει ή να περιμένω όλο αυτό το διάστημα ή να αγοράσω σωστή έκδοση του ρούτερ.

εγώ θα κάνω τις προσπάθειες μου σήμερα με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και με την συνεργασία τεχνικών της COSMOTE μήπως έρθει στα ίσια του και αποφασίσει να δουλέψουν όλα

αλλά η καταγγελία στις αρμόδιες αρχές έφυγε ήδη και για το Skroutz και για το κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θυμάμαι καλά από κάποια έκδοση λογισμικού και επάνω δεν έχει σημασία η έκδοση του hardware. Μπορεί με software να γίνει international.

Επειδή όμως δεν το έχω, ας το επιβεβαιώσει κάποιος που το έχει κάνει.

EDIT 

https://en.avm.de/press/press-releases/2020/07/fritzos-720-more-performance-convenience-security/

Multi-language user interface and network storage

19. Users can now select language and country in the FRITZ!Box user interface. Up to seven languages (German, English, French, Italian, Polish, Dutch, Spanish) and more than 40 countries can be selected.

Από την 7.20 και μετά.

Επεξ/σία από djuan1988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...