Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7590 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/12/2022 στις 12:48 ΜΜ, poulinos είπε

https://en.avm.de/products/fritzos/fritzos-750/

Το FRITZ!OS 7.50 έχει βγει για το FRITZ!Box 7590 και σιγά σιγά θα βγεί και για τα υπόλοιπα FRITZ!Box , FRITZ!Powerlines, FRITZ!Repeaters. Με πάνω από 150 νέα features και βελτιώσεις.

Καλησπέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους. Από εχτες εχω το update 7,50 στο 7590. Το περιεργο βέβαια είναι πως επιλέγοντας να κάνω share αρχεία από το fritnas(μουσικη, ταινιες, κτλ), δεν μπορεί πλέον να στείλει πολλαπλά αρχεία παρά μονάχα ένα ( οχι φακέλους) και βγάζει το παρακάτω μήνυμα. Εαν σας εχει συμβεί ή γνωρίζεται τι συμβαίνει ας το μοιραστούμε εδω 

image.jpeg.3ff8d3954b3a851d18d92a36bb94e958.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, kimmi said:

Καλησπέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους. Από εχτες εχω το update 7,50 στο 7590. Το περιεργο βέβαια είναι πως επιλέγοντας να κάνω share αρχεία από το fritnas(μουσικη, ταινιες, κτλ), δεν μπορεί πλέον να στείλει πολλαπλά αρχεία παρά μονάχα ένα ( οχι φακέλους) και βγάζει το παρακάτω μήνυμα. Εαν σας εχει συμβεί ή γνωρίζεται τι συμβαίνει ας το μοιραστούμε εδω 

δεν γνωριζω κατι παραπανω αλλα μπορεις να τα ανοιξεις case στην avm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2023 στις 7:16 ΜΜ, poulinos είπε

δεν γνωριζω κατι παραπανω αλλα μπορεις να τα ανοιξεις case στην avm.

Η λύση στο πρόβλημα από την AVM

Επί της ουσίας πηγαίνεις και διαγράφεις το ιστορικό κοινοποιήσεων οταν περάσει τις 20-30 φορές.

 

Dear Kimmi
 
Thank you very much for your enquiry and a happy New Year to you, too.
 
You are reporting that you are having trouble sharing multiple files on FRITZ!NAS and you receive the message "The max. number for the directory of shared file links has been reached" after installing the latest FRITZ!OS 7.50.
 
According to the message, I assume that the limit of configurable FRITZ!NAS sharing links has been reached. I think, currently 20 or 30 links are possible. So please delete all links you no longer need, as described below:
 

  1. In FRITZ!NAS, click on "All Files" on the top left corner:
    ?name=grafik.png
  2. Then select "Permit Access" and click the bin icon for all links that are no longer needed, as shown below:?name=grafik.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2023 στις 7:16 ΜΜ, poulinos είπε

δεν γνωριζω κατι παραπανω αλλα μπορεις να τα ανοιξεις case στην avm.

μπορεις να μου πεις που ειναι η επιλογη να κανει ρεσταρτ αυτοματα καθε βραδυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, kimmi said:

Η λύση στο πρόβλημα από την AVM

Επί της ουσίας πηγαίνεις και διαγράφεις το ιστορικό κοινοποιήσεων οταν περάσει τις 20-30 φορές.

 

Dear Kimmi
 
Thank you very much for your enquiry and a happy New Year to you, too.
 
You are reporting that you are having trouble sharing multiple files on FRITZ!NAS and you receive the message "The max. number for the directory of shared file links has been reached" after installing the latest FRITZ!OS 7.50.
 
According to the message, I assume that the limit of configurable FRITZ!NAS sharing links has been reached. I think, currently 20 or 30 links are possible. So please delete all links you no longer need, as described below:
 

  1. In FRITZ!NAS, click on "All Files" on the top left corner:
    ?name=grafik.png
  2. Then select "Permit Access" and click the bin icon for all links that are no longer needed, as shown below:?name=grafik.png

 

μια χαρα αφου εδωσαν λυση

4 hours ago, Allan-Wake said:

μπορεις να μου πεις που ειναι η επιλογη να κανει ρεσταρτ αυτοματα καθε βραδυ?

δεν θυμαμαι να εχω δει τετοια επιλογη στο fritz!box. Η unofficial λυση ειναι σιγουρα με timer πριζα. Αλλα γιατι θες να κανει Restart?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

μια χαρα αφου εδωσαν λυση

δεν θυμαμαι να εχω δει τετοια επιλογη στο fritz!box. Η unofficial λυση ειναι σιγουρα με timer πριζα. Αλλα γιατι θες να κανει Restart?

 Ήταν 18 μέρες σε λειτουργία χωρίς αποσύνθεση. Μπήκα και fast.com και speedtest και έβρισκε ταχύτητα 20. Μετά το ρεστατ είχαμε επαναφορά στα νορμάλ νούμερα δηλαδή 100. Πρώτη φορά συμβαίνει αυτό , και έγινε τώρα με την 7.50

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, Allan-Wake said:

 Ήταν 18 μέρες σε λειτουργία χωρίς αποσύνθεση. Μπήκα και fast.com και speedtest και έβρισκε ταχύτητα 20. Μετά το ρεστατ είχαμε επαναφορά στα νορμάλ νούμερα δηλαδή 100. Πρώτη φορά συμβαίνει αυτό , και έγινε τώρα με την 7.50

 

μπορει να ετυχε μπορει να ηταν και καποιο bug.το παρατηρεις και βλεπεις αν θα το ξανακανει.δεν υπαρχει λογος να κανεις καθε βραδυ restart για αυτο αφου μπορει να μην ξανασυμβει.πολλες φορες εγω μετα απο firmware update κανω και Hard reset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

μπορει να ετυχε μπορει να ηταν και καποιο bug.το παρατηρεις και βλεπεις αν θα το ξανακανει.δεν υπαρχει λογος να κανεις καθε βραδυ restart για αυτο αφου μπορει να μην ξανασυμβει.πολλες φορες εγω μετα απο firmware update κανω και Hard reset.

υπαρχει ομως 100% μια αλλη επιλογη που σε κανει disconect οτι ωρα το βαλεις...καταλαβες ποια λεω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Θα επανέρθω με ενα πρόβλημα που αντιμετωπιζω τον τελευταιο1,5 χρονο.

Με την χρηση τηε εφαρμογής fritz app fon είχα καταφέρει κι εγω  να κάνω κλήσεις από το κινητό μου με δεδομενα ή διαφορετικό ιντερνετ, με το σταθερό του σπιτιού. Πλεόν δεν δουλευει παρα μονο με το wifi του σπιτιού. Τα εχω απεγκαταστήσει και εγκαταστήσει απειρες φορες , αλλα δεν...

Σε εσάς λειτουργει?

Γνωρίζει κάποιος τι μπορει να άλλαξε?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, Allan-Wake said:

υπαρχει ομως 100% μια αλλη επιλογη που σε κανει disconect οτι ωρα το βαλεις...καταλαβες ποια λεω?

Μηπως καποιο idle timer ωστε να κανει dc η γραμμη αν δεν εχει κινηση?

3 minutes ago, kimmi said:

Καλησπέρα

Θα επανέρθω με ενα πρόβλημα που αντιμετωπιζω τον τελευταιο1,5 χρονο.

Με την χρηση τηε εφαρμογής fritz app fon είχα καταφέρει κι εγω  να κάνω κλήσεις από το κινητό μου με δεδομενα ή διαφορετικό ιντερνετ, με το σταθερό του σπιτιού. Πλεόν δεν δουλευει παρα μονο με το wifi του σπιτιού. Τα εχω απεγκαταστήσει και εγκαταστήσει απειρες φορες , αλλα δεν...

Σε εσάς λειτουργει?

Γνωρίζει κάποιος τι μπορει να άλλαξε?? 

δεν το εχω δοκιμασει αλλα θα πω μια ιδεα.οσο ξερω το Fritz!app κανει ενα Vpn για να το πετυχεις αυτο.πολλοι παροχοι ομως δεν σε βγαζουν στο ιντερνετ με public ip αλλα σε βγαζουν πισω απο cgnat.ισως για αυτο να μην μπορει να παιξει.σε cosmote ειδικα παιζει πολυ cgnat.για να δεις αν εισαι δες τι ip εχεις μεσα απο το Fritz!box>αν ειναι τιποτα 100 ή 10 να ξεκιναει εισαι πισω απο Cgnat οποτε πρεπει να τους παρεις να σε βγαλουν.αλλος τροπος ειναι να δεις τι ip εχει το ρουτερ και τι Ip εχεις στο whatismyipaddress.com. αν ειναι διαφορετικη τοτε εισαι πισω απο cgnat.παρτους τηλεφωνο πες να σε βγαλουν διοτι δεν μπορεις πχ να δεις τις καμερες απο μακρυα αφου δεν παιζει το port forward λογω cgnat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, poulinos είπε

Μηπως καποιο idle timer ωστε να κανει dc η γραμμη αν δεν εχει κινηση?

δεν το εχω δοκιμασει αλλα θα πω μια ιδεα.οσο ξερω το Fritz!app κανει ενα Vpn για να το πετυχεις αυτο.πολλοι παροχοι ομως δεν σε βγαζουν στο ιντερνετ με public ip αλλα σε βγαζουν πισω απο cgnat.ισως για αυτο να μην μπορει να παιξει.σε cosmote ειδικα παιζει πολυ cgnat.για να δεις αν εισαι δες τι ip εχεις μεσα απο το Fritz!box>αν ειναι τιποτα 100 ή 10 να ξεκιναει εισαι πισω απο Cgnat οποτε πρεπει να τους παρεις να σε βγαλουν.αλλος τροπος ειναι να δεις τι ip εχει το ρουτερ και τι Ip εχεις στο whatismyipaddress.com. αν ειναι διαφορετικη τοτε εισαι πισω απο cgnat.παρτους τηλεφωνο πες να σε βγαλουν διοτι δεν μπορεις πχ να δεις τις καμερες απο μακρυα αφου δεν παιζει το port forward λογω cgnat.

Δεν ξερω εν παιζει ρολο αλλα η εφαρμογη δουλευε κανονικα πριν κατι χρόνια και επισης η αλλη εφαρμογη myfritzapp μια χαρα δουλευει με εκτος ιντερνετ σπιτιου και εχει προσβαση στα αρχεια μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, kimmi said:

Δεν ξερω εν παιζει ρολο αλλα η εφαρμογη δουλευε κανονικα πριν κατι χρόνια και επισης η αλλη εφαρμογη myfritzapp μια χαρα δουλευει με εκτος ιντερνετ σπιτιου και εχει προσβαση στα αρχεια μου

αν δεν ειναι αυτο δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο διοτι δεν την εχω χρησιμοποιησει.

σε καθε περιπτωση μπορεις να το δεις αυτο που σου εγραψα.ειναι ουτε ενα λεπτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, poulinos είπε

αν δεν ειναι αυτο δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο διοτι δεν την εχω χρησιμοποιησει.

σε καθε περιπτωση μπορεις να το δεις αυτο που σου εγραψα.ειναι ουτε ενα λεπτο.

χμ..

στο ρουτερ οντως IPv4 address αρχιζει από 100 

σε διευθυνσεις τυπου https://www.whatismyip.com/ εμφανιζεται διαφορετικη.

Μαλλον εχεις δικιο poulinos, πρεπει να παρω στον ΟΤΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, kimmi είπε

χμ..

στο ρουτερ οντως IPv4 address αρχιζει από 100 

σε διευθυνσεις τυπου https://www.whatismyip.com/ εμφανιζεται διαφορετικη.

Μαλλον εχεις δικιο poulinos, πρεπει να παρω στον ΟΤΕ

Το θυμάμαι από Nova αυτό.

Όσοι είχαν "100ρα" ip, ήταν επειδή δεν είχαν βάλει σωστά τα στοιχεία τους και έπρεπε να βάλουν το σωστό username / password.

Παίζει να μην είναι το ίδιο στην cosmote όμως.

@poulinos εσύ λογικά θα το θυμάσαι αυτό :P 

 

Εμένα τώρα πχ το fritzbox μου έχει κανονική ip.

Όταν έκανε το firmware update σήμερα, είχε γυρίσει σε 100ρα IP από μόνο του λόγω στοιχείων τα οποία άλλαξα και είναι οκ τώρα.

Είναι αυτά που αλλάζεις εδώ image.png.b7796c75e8efcbd8c160925b18e35e9d.png

Επεξ/σία από HateMe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...