Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, panospeter είπε

Άσχετη ερώτηση:

Γιατί η πλειοψηφία των youtubers που ασχολούνται με τα crypto έχουν thumbnail στα βίντεο τους λες και έχουν φάει ένα αγγούρι στον κ _ _ _ ?

Μερικά samples:

https://www.youtube.com/c/MMCryptoTube/videos

https://www.youtube.com/c/TheMoonCarl/videos

 

Alex Trebek Entertainment GIF by Jeopardy!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, andreas314p είπε

Υπάρχουν ανταλακτηρια που τα αλλάζεις κατευθείαν σε ευρώ και τα βάζεις στον λογαριασμό σου . Πρόσεξε όμως γιατί είσαι μικρό ψάρι να μην σε φάνε τα μεγάλα.  Γνώμη μου διαβασε πρώτα και μετά αγόρασε σε 2 χρόνια! 

Συγγνωμη, αλλα εντελως ακυρη απαντηση. Μπορει να μην εγινα και εγω κατανοητος. Εχω ηδη τα coins και τα εχω αποκτησει πριν 5-6 χρονια με τον τροπο που ειπα* χωρις να εχω ξοδεψει καθολου χρηματα γι' αυτα. Τοτε ειχαν αξια 50-60 ευρω τωρα παιζουν στα 8000-15000 ευρω. Με το σιγουρο τροπο εννοουσα νομιμο/ασφαλη κτλ για τετοια ποσα που ηρθαν στην ουσια... ουρανοκατεβατα (ξαναθυμιζω οτι δεν τα αγορασα σε χαμηλοτερες τιμες και απλα επιασε η επενδυση).

Τωρα περι διαβασματος. Διαβασαμε τις αναλυσεις περι blockchain (και τις αναλυτικες και τις πιο εκλαικευμενες) και ολα τα σχετικα περι ασφαλειας των wallets απο ειδικους επιστημονες της πληροφορικης. Και εχουμε διαβασει τα γνωστα κειμενα περι μετοχων, χρηματιστηριου κοκ παλι απο ειδικους του κλαδου. Αυτα φτανουν. Τωρα να κατσω να διαβαζω στο twitter, στο reddit και στα εφημερα "οικονομικα" sites τον καθε τυχαιο high-school dropout (στην καλυτερη) που το εχει δει μαθητευομενος μαγος των οικονομικων και λυκος της Wall Street απο το σπιτι του, να μου λειπει. Επιπεδο αναμεσα σε αστρολογια και υπερ-αναλυσεις Παμε Στοιχημα με περιπλοκα (ταχα μου) betting systems που δεν πιανουν ουτε τα στανταρτς. 

*Tips απο reddit, faucet sites οταν υπηρχαν πολλα και εδιναν coins και ως τροπο πληρωμης για remote εργασια απο καποιο site.

Επεξ/σία από musan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panospeter είπε

Άσχετη ερώτηση:

Γιατί η πλειοψηφία των youtubers που ασχολούνται με τα crypto έχουν thumbnail στα βίντεο τους λες και έχουν φάει ένα αγγούρι στον κ _ _ _ ?

Μερικά samples:

https://www.youtube.com/c/MMCryptoTube/videos

https://www.youtube.com/c/TheMoonCarl/videos

 

Και τους δύο, πάντως, δεν τους παρακολουθώ.

Αναλύσεις ευχολόγια και αισθητική καρακίτς.

Άμα θέλω να δω καραγκιόζη, πάω στον αυθεντικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκεί που φαινόταν να έχει ρολάρει το πράγμα, έρχεται ο elon και δημιουργεί τρικυμία. Πάλι καλά που έλεγαν ότι η αγορά μαθαίνει και δεν θα έχει επιρροή με τα tweets του. Απορώ πάντως που αποσκοπουσε αυτό που έκανε σήμερα. Και στα καπάκια βγαίνει και μιλάει για το ethereum. 

Επεξ/σία από zananiro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, musan είπε

Συγγνωμη, αλλα εντελως ακυρη απαντηση. Μπορει να μην εγινα και εγω κατανοητος. Εχω ηδη τα coins και τα εχω αποκτησει πριν 5-6 χρονια με τον τροπο που ειπα* χωρις να εχω ξοδεψει καθολου χρηματα γι' αυτα. Τοτε ειχαν αξια 50-60 ευρω τωρα παιζουν στα 8000-15000 ευρω. Με το σιγουρο τροπο εννοουσα νομιμο/ασφαλη κτλ για τετοια ποσα που ηρθαν στην ουσια... ουρανοκατεβατα (ξαναθυμιζω οτι δεν τα αγορασα σε χαμηλοτερες τιμες και απλα επιασε η επενδυση).

Τωρα περι διαβασματος. Διαβασαμε τις αναλυσεις περι blockchain (και τις αναλυτικες και τις πιο εκλαικευμενες) και ολα τα σχετικα περι ασφαλειας των wallets απο ειδικους επιστημονες της πληροφορικης. Και εχουμε διαβασει τα γνωστα κειμενα περι μετοχων, χρηματιστηριου κοκ παλι απο ειδικους του κλαδου. Αυτα φτανουν. Τωρα να κατσω να διαβαζω στο twitter, στο reddit και στα εφημερα "οικονομικα" sites τον καθε τυχαιο high-school dropout (στην καλυτερη) που το εχει δει μαθητευομενος μαγος των οικονομικων και λυκος της Wall Street απο το σπιτι του, να μου λειπει. Επιπεδο αναμεσα σε αστρολογια και υπερ-αναλυσεις Παμε Στοιχημα με περιπλοκα (ταχα μου) betting systems που δεν πιανουν ουτε τα στανταρτς. 

*Tips απο reddit, faucet sites οταν υπηρχαν πολλα και εδιναν coins και ως τροπο πληρωμης για remote εργασια απο καποιο site.

Εσυ τα εχεις σε ένα πορτοφόλι τωρα.Διάβασε πόσο θα σου κοστίsei να τα μεταφερεις σε ανταλλακτήριο(binance,coinbase,kraken) και αν αυτα υποστηρίονται στα ανταλλακτηρια που θες(τι fees κραταει το blockchain για κάθε μεταφορα). Θέλει προσοχη στο πως γίνεται η μεταφορά γτ αν τα στείλεις πάνω από λάθος network τα έχασες και μιλάς για πολύ χρήμα. Για αυτό θέλει μελέτη.

 

Από κει πάλι επειδή μιλάς για πολλά λεφτά θέλεις σχέδιο στο που θα τα μεταφερεις. 15κ δεν πάνε στην τράπεζα χωρίς να ανοίξει ρουθούνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι τα έχετε σε πορτοφόλια η μες τη Binance ? 

Χρειάζεται τόσο πολύ το πορτοφόλι ή μόνο εμένα μου φαίνεται ότι είναι οκ και μες τη Βinance 😝

Αν κάποτε γίνουν πολλά όπως λέει και ο φίλος πως τα βγάζετε - χρησιμοποιείται ?? Ειδικά αυτοί που λέτε δε χρειάζεται να δηλωθούν 😝

Μετην ίδια την κάρτα της Binance? Μεταφορά σε ελληνική τράπεζα - Revolut? ή υπάρχει και άλλος τρόπος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
10 λεπτά πριν, ThanosR92 είπε

Ούτε στο Stoiximan τέτοια αφοσίωση

Έλα τα στοιχήματα για το 2ο κόκκινο κεράκι απόγευμα ή ξημερώματα? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Martini είπε

Οι περισσότεροι τα έχετε σε πορτοφόλια η μες τη Binance ? 

Χρειάζεται τόσο πολύ το πορτοφόλι ή μόνο εμένα μου φαίνεται ότι είναι οκ και μες τη Βinance 😝

Αν κάποτε γίνουν πολλά όπως λέει και ο φίλος πως τα βγάζετε - χρησιμοποιείται ?? Ειδικά αυτοί που λέτε δε χρειάζεται να δηλωθούν 😝

Μετην ίδια την κάρτα της Binance? Μεταφορά σε ελληνική τράπεζα - Revolut? ή υπάρχει και άλλος τρόπος?

Κάτι τέτοια σκέφτονταν κάποιοι στην εποχή του Mt Gox. Μετά τον ήπιαν. 

 

Και ένα bonus:

 

May – Binance – 7,000 BTC

Despite the fact that we are now in 2019, hackers still managed to use a phishing scam and malware to hack into Binance. The malicious actors ran off with $40 million worth of Bitcoin. As a result, Binance promised to increase its security, but users are understandably wary.

It appears that customer data may have been stolen as well. In August 2019, someone started sharing customer verification information from Binance on a Telegram channel. It has been alleged that this data was also taken during the hack, and that up to 60,000 users may be affected

 

Επεξ/σία από Bourdoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, zananiro είπε

Εκεί που φαινόταν να έχει ρολάρει το πράγμα, έρχεται ο elon και δημιουργεί τρικυμία. Πάλι καλά που έλεγαν ότι η αγορά μαθαίνει και δεν θα έχει επιρροή με τα tweets του. Απορώ πάντως που αποσκοπουσε αυτό που έκανε σήμερα. Και στα καπάκια βγαίνει και μιλάει για το ethereum. 

Φυσικα και η "μπογια" του εχει αρχισει και περναει. Μην συγκρινεις αυτο που ειχε γινει με το σημερινο. 6% πτωση εχουμε ειναι σαν να μην εχει γινει τπτ, η αγορα θα μαθει να τον αγνοει ολο και περισσοτερο. Πιο πολυ χρησιμος ειναι στους day traders να βγαζουν το ψωμακι τους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, panospeter είπε

Άσχετη ερώτηση:

Γιατί η πλειοψηφία των youtubers που ασχολούνται με τα crypto έχουν thumbnail στα βίντεο τους λες και έχουν φάει ένα αγγούρι στον κ _ _ _ ?

Μερικά samples:

https://www.youtube.com/c/MMCryptoTube/videos

https://www.youtube.com/c/TheMoonCarl/videos

 

α) Τους δυο παραπανω βγαλτους απο την ενημερωση για τα κρυπτο.

Πρώτον τοσο οι μορφασμοι τους οσο και οι πηχυαίοι τιτλοι πανικου στα βιντεο τους,  ειναι για να βοηθησουν τον αλγοριθμο του youtube, για τα click , 

Δεύτερον τα affiliate links τους παραπεμπουν σε exchange για leverage

Τρίτον χρησιμοποιουν συναισθηματικο manipulation , στο τροπο που εκφραζονται

Τεταρτον, εχουν πεσει εξω σε αναριθμητες εκτιμησεις&προβλεψεις.

β) Μεινετε για αποψεις, εκτιμησεις στο χωρο στους παρακατω.  Coin Bureau , Sheldon Evans , DataDash Benjamin Cowen Lark Davis , CryptosRUs , Crypto Banter , 

γ) Το τι λεει ο καθενας δεν ειναι αυτο που μετραει, (πχ. επιχειρηματιες, κρατη, οργανισμοι )

αυτο που μετραει ειναι η αντιδραση στα λεγομενα τους.

Αν κρινουμε απο το παραπανω , η σημερινη αντιδραση ειναι ανωριμη, απογοητευτικη.

δ) Μην πανικοβαλλεστε και πουλατε η βγαινετε τελειως εξω. Ειναι οτι χειροτερο , διοτι εγκαταλειπετε τις θεσεις σας και απο λογιστικες εχετε πραγματικες απωλειες.

Καντε το λεγομενο Dollar Cost Average σε περιπτωσεις πτωσεων.

πχ. εχω 5000 ευρω και θελω να επενδυσω στο ADA .

το σπαω σε 5 μερη ισοποσα των 1000 ευρω , και αρχιζω να αγοραζω την πρωτη θεση

στη τιμη αγορας πχ 1,7 $

με limit order καθοριζω τιμη για επιπλεον αγορα στα 1,6 στα 1,5 ,  1,4 , 1, 3  κ.ο.κ με αντιστοιχα 1000 ευρω για καθε θεση.

Κατα την πτωση υπαρχει εξομαλυνση του μεσου ορου τιμης αποκτησης του coin.

Κατα την ανοδο εχετε ξεκινησει απο χαμηλοτερο μεσο ορο τιμης, entry point.

Το ποσο ειναι ενδεικτικο αναλογα με τις δυνατοτητες του καθενα, οπως και η κατατμηση που κανετε.

H λογικη ειναι να μην βαζετε ολο το ποσο σε μια τιμη, αλλα τμηματικα , οπως και χρονικα μεταβαλλομενα, ωστε να εχετε τη διαθεσιμοτητα και το περιθωριο να αγορασετε ισοποσα απο χαμηλα κατα τις πτωσεις.

 

Επεξ/σία από Damianus
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...