Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

ειναι γνωστο ότι στην κοινοτητα του insomnia υπαρχουν πολλοι εκατομμυριουχοι απο το trading στα crypto, που ζητανε συμβουλες απο την κοινοτητα για την διαχειρηση των εκκατομυριων τους, η PwC, Ernest yang ειναι έτοιμες να κλείσουν τα γραφεια τους διότι δεν έχουν πελατεια πλεον λογο των δωρεαν συμβουλων μεσο διαδυκτιου...........

Προφανώς και η ερώτηση μου στο φίλο είχε σκοπό να τονίσει αυτό που αναφέρεις. Όσο να ναι έχει την πλάκα του να συζητάμε στο insomnia πως θα διαχειριστούμε τα  gazillions που βγάζουμε κάθε μέρα, και πως το να φτιάξουμε μια offshore στην Βουλγαρία (!) είναι η καλύτερη λύση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Carrion είπε

Έχεις φτιάξει ποτέ; Γνωρίζεις πως δημιουργείς μια legit εταιρεία;

Δεν γνωρίζω για υπεράκτιες / υπερατλαντικές κλπ.. αλλά εταιρίες στις άλλες χώρες που είπα συν τη Ρουμανία που ξέχασα δεν νομίζω ότι είναι τίποτα τρομερό.

Επίσης ρώτησα / διερωτήθηκα .Δεν εξέφρασα άποψη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ryu_hadouken είπε

Δεν γνωρίζω για υπεράκτιες / υπερατλαντικές κλπ.. αλλά εταιρίες στις άλλες χώρες που είπα συν τη Ρουμανία που ξέχασα δεν νομίζω ότι είναι τίποτα τρομερό.

Επίσης ρώτησα / διερωτήθηκα .Δεν εξέφρασα άποψη .

Ίσως φάνηκε παραπάνω ειρωνική η απάντηση μου, σορρυ φορ δατ.

Χωρίς να αφορά καθόλου το συγκεκριμένο thread, δεν γίνεται κάτι τέτοιο με λίγα click. Θέλει τρέξιμο, υπάρχει κόστος συντήρησης και άλλα πολλά. 
Να κουμπώσεις το θέμα "εταιρεία εξωτερικού" με κέρδη από trading/mining δεν νομίζω ότι κολλάει στα δικά μας φραγκοδίφραγκα.

 

Btw άσχετο, θυμάμαι ότι πριν λίγα χρόνια υπήρχε ένα θέμα με την πληρωμή μου από την επαγγελματική μου δραστηριότητα, και είχα προτείνει σε έναν Άγγλο να πληρωθώ με btc. Ο τύπος μόνο που δεν με έβρισε γιατί νόμιζε ότι τον κοροϊδεύω και πως "δεν παίρνω στα σοβαρά" την κατάσταση στην οποία είχαμε μπλέξει!! 😢

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Bourdoulas είπε

Πρώτη φορά που δεν χαίρομαι με την αύξηση της τιμής! Ήταν καλά με τα dips. 

θες βούρδουλα αλλά σε συγχωρώ γιατί έχεις τον Flat Eric υπογραφή.

Επεξ/σία από greekfragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
26 λεπτά πριν, zananiro είπε

Screenshot_20210603_190804.jpg

Εγώ θα του έλεγα " Φύγε από τη μαμοχωρα" .. η καλύτερη ευκαιρία ever (είμαι 47)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, sheik είπε

Guys ασχετο αλλα μιας και ανοιξαν οι φορολογικες, τι ακριβως γινεται με τα κερδη απο cryptos;

Δηλαδη εστω οτι βαζω 100 ευρω και τα βγαζω οταν γινουν πχ 500. Στην φορολογικη δηλωνονται καπου σαν κερδη; Αν δεν εχουν μεταφερθει απο binance σε ελληνικη τραπεζα αλλα σε λογαριασμό revolut, αλλαζει κατι;

 

Για να είσαι τυπικός πρέπει να το δηλώσεις στην εφορία ως κέρδη από μέρισμα τα οποία φορολογούνται με 15% στα κέρδη πχ 500-100=400*15%=60 Δλδ δίνεις 60 ευρώ στην εφορία και είσαι καλυμμένος. Και αυτό ισχύει τυπικά και για revolut

Τώρα όπως ανέφεραν και οι προηγούμενοι εάν δεν μιλάμε για χιλιάρικα καλύτερα προσπάθησε να τα τραβήξεις με άλλους τρόπους πχ κάρτες κτλ γιατί μεγάλος μπελάς για το τίποτα. Εάν όμως μιλάμε για χιλιάρικα τα οποία θες και κάτι να κάνεις στην Ελλάδα (πχ αγορά αυτοκινήτου, σπιτιού, κτλ) βρες κάποιον λογιστή

Αλλά γενικά ρώτα τον λογιστή σου

Επεξ/σία από mogsub
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mogsub είπε

Για να είσαι τυπικός πρέπει να το δηλώσεις στην εφορία ως κέρδη από μέρισμα τα οποία φορολογούνται με 15% στα κέρδη πχ 500-100=400*15%=60 Δλδ δίνεις 86 ευρώ στην εφορία και είσαι καλυμμένος. Και αυτό ισχύει τυπικά και για revolut

Τώρα όπως ανέφεραν και οι προηγούμενοι εάν δεν μιλάμε για χιλιάρικα καλύτερα προσπάθησε να τα τραβήξεις με άλλους τρόπους πχ κάρτες κτλ γιατί μεγάλος μπελάς για το τίποτα. Εάν όμως μιλάμε για χιλιάρικα τα οποία θες και κάτι να κάνεις στην Ελλάδα (πχ αγορά αυτοκινήτου, σπιτιού, κτλ) βρες κάποιον λογιστή

Αλλά γενικά ρώτα τον λογιστή σου

Δεν είναι μέρισμα ούτε το δηλώνεις ως μέρισμα, αυτά είναι αυθαίρετα.

Όποιος βέβαια ψάχνεται να πληρώσει, ο δρόμος ανοιχτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Doubt είπε

Δεν είναι μέρισμα ούτε το δηλώνεις ως μέρισμα, αυτά είναι αυθαίρετα.

Όποιος βέβαια ψάχνεται να πληρώσει, ο δρόμος ανοιχτός.

Δεν είμαι λογιστής και για αυτό του ανέφερα ότι πρέπει να πάει σε λογιστή. Ξέρω ότι φορολογούμαι με 15% από τα κέρδη μου πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...