Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, mogsub είπε

γιατί το έχω πληρώσει για αυτό

Με βάση τι το πλήρωσες είναι το θέμα; πως το δήλωσες (αν το δήλωσες εσύ) σε ποιο κωδικό κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Doubt είπε

Με βάση τι το πλήρωσες είναι το θέμα; πως το δήλωσες (αν το δήλωσες εσύ) σε ποιο κωδικό κλπ.

κωδικός 781/865 και μάλιστα και εισφορά αλληλεγγύης πάνω σε αυτά (τουλάχιστον μέχρι πέρυσι γιατί φέτος δεν έχω μιλήσει με τον λογιστή μου να μου πει τι θα γίνει με αυτό)

Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν θέλω να μπλέξω με την εφορία στο μέλλον οπότε για να είμαι καλυμμένος τα δηλώνω από τώρα και η εφορία εννοείτε δεν θα σου πει ποτέ γιατί μου δίνεις λεφτά. Στο παρελθόν με έχουν καλέσει για έμβασμα από kraken στην Πειραιώς, στο υποκατάστημα της Πειραιώς για να τους το δικαιολογήσω παρότι έστελνα έμβασμα από την ίδια τράπεζα και εννοείτε ότι είχα χαρτιά από προηγούμενα έτη. Και σε όλα αυτά δεν βάζω καν τα έξοδα πχ mining fees, trading fees, transfer fees γιατί το ποσό των κερδών ήταν κατά πολλές φορές μεγαλύτερο οπότε το θεωρώ αμελητέο 

Ακόμη και στην revolut εάν στείλεις ποσά μεγάλα γίνεται δέσμευση και πρέπει να τα δικαιολογήσεις και μην νομίζουν μερικοί ότι επειδή είναι revolut δεν γνωρίζει το κράτος τον λογαριασμό σου. Όταν ανοίγεις revolut (τραπεζικό λογαριασμό -όχι κάρτα μόνο) δίνεις και το ΑΦΜ σου. Απλά όταν είναι για μικρά ποσά κάτω από 500 δεν νομίζω να κάτσουν να ασχοληθούν. Και στο reddit υπάρχουν πολλές ιστορίες δέσμευσης χρημάτων στην revolut από μεταφορές από ανταλλακτήρια. Για αυτό και ανέφερα ειδικά όταν θες να αποκτήσεις κάποιο περιουσιακό στοιχείο στην Ελλάδα θα πρέπει 100% να το έχεις δηλώσει εάν δεν θέλεις να μπλέξεις. 

Και γενικά βλέπω ότι ευρωπαϊκά προσπαθούν όλα αυτά να τα κλειδώσουν (βλέπε ΑΦΜ σε airbnb, ebay κτλ) νομίζω ότι στο μέλλον όταν συνδεθούν όλα αυτά, ίσως έρθει και η στιγμή να σου πουν για πέρνα από εδώ να μας τα δικαιολογήσεις.

Άποψη μου για μικρά ποσά μπορείς να βγάλεις μια binance visa, wirex και πόσες άλλες που ξεπηδούν συνέχεια αλλά εάν θες να είσαι σύννομος πληρώνεις ακόμη και αν δεν υπάρχει ακριβής νομοθεσία. Τα πάντα είναι εντελώς θολά μέχρι σήμερα ειδικά με όλα αυτά τα staking, airdrops, yield farming, stables κτλ αλλά πραγματικά μπορείς να είσαι τυπικός εάν θες

Επεξ/σία από mogsub
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δούμε φαίνεται να σταθεροποιήθηκε το πράγμα και πάμε για άνοδο σιγά σιγά. Αν δεν γίνει αύριο πτώση πάμε να σπάσουμε τα 40k usd μέσα στο σουκου και ίσως να φτάσουμε τα 48 την επόμενη βδομάδα αν όλα πάνε καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμη οσα λετε για εφοριες, τραπεζες, εμβασματα και ελεγχους να ρωτησω: αν εχουμε αποκτησει cryptos προ αμνημονευτων χρονων χωρις να εχουμε ξοδεψει σεντι (εκτος απο ρευμα να δουλευει το pc) απο faucets και sites που σε "πληρωναν" με αυτα για να κανεις ψευτοδουλιτσες internet-ικα οταν το crypto τοτε ηταν στο 1/200-300 απ' οσο εφτασε (κατι χιλιαδες σε ευρω πλεον στο συνολο) υπαρχει σιγουρος τροπος να τα πουλησουμε για fiat χρημα η θα περιμενουμε τον καθε Musk να τα δεχτει (και καλα...) ως μεσο πληρωμης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, musan είπε

Με αφορμη οσα λετε για εφοριες, τραπεζες, εμβασματα και ελεγχους να ρωτησω: αν εχουμε αποκτησει cryptos προ αμνημονευτων χρονων χωρις να εχουμε ξοδεψει σεντι (εκτος απο ρευμα να δουλευει το pc) απο faucets και sites που σε "πληρωναν" με αυτα για να κανεις ψευτοδουλιτσες internet-ικα οταν το crypto τοτε ηταν στο 1/200-300 απ' οσο εφτασε (κατι χιλιαδες σε ευρω πλεον στο συνολο) υπαρχει σιγουρος τροπος να τα πουλησουμε για fiat χρημα η θα περιμενουμε τον καθε Musk να τα δεχτει (και καλα...) ως μεσο πληρωμης;

Υπάρχουν ανταλακτηρια που τα αλλάζεις κατευθείαν σε ευρώ και τα βάζεις στον λογαριασμό σου . Πρόσεξε όμως γιατί είσαι μικρό ψάρι να μην σε φάνε τα μεγάλα.  Γνώμη μου διαβασε πρώτα και μετά αγόρασε σε 2 χρόνια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έκανε πάλι το θαύμα του:

Η αλήθεια είναι ότι τον περίμενα να την κάνει πιο ψηλά και όχι με κέρδος 5-6K/BTC

και ακόμα ένα:

E3AX9irWQAI77cW?format=jpg&name=medium

Επεξ/σία από panospeter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι το λαμόγιο ο musk την έκανε την βρωμοδουλειά το βράδυ? Έλεος δηλαδή με τον τυπά. Δεν έχει να ασχοληθεί με κανένα διαστημόπλοιο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mogsub είπε

κωδικός 781/865 και μάλιστα και εισφορά αλληλεγγύης πάνω σε αυτά

Όπως έγραψα και πιο πάνω, όποιος ψάχνεται να πληρώσει φόρους, ελεύθερα. Λιγότεροι για μένα σε τελική ανάλυση.

Δεν προκύπτει όμως υποχρέωση από κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Doubt είπε

Όπως έγραψα και πιο πάνω, όποιος ψάχνεται να πληρώσει φόρους, ελεύθερα. Λιγότεροι για μένα σε τελική ανάλυση.

Δεν προκύπτει όμως υποχρέωση από κάπου.

Προς το παρόν όχι δεν προκύπτει καμία υποχρέωση. 

Το θέμα είναι μην έρθουν να ζητήσουν αναδρομικά. Γιατί κάποια στιγμή θα φορολογηθούν και τα κρύπτο. Προς το παρόν αν θες να είσαι "καλυμμένος" τα δηλώνεις σαν μερίσματα από μετοχές. Θεωρητικά πάντα, είσαι κομπλέ(στην Ελλάδα ποτέ δεν ξέρεις). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, -orestis- είπε

Προς το παρόν όχι δεν προκύπτει καμία υποχρέωση. 

Το θέμα είναι μην έρθουν να ζητήσουν αναδρομικά. Γιατί κάποια στιγμή θα φορολογηθούν και τα κρύπτο. Προς το παρόν αν θες να είσαι "καλυμμένος" τα δηλώνεις σαν μερίσματα από μετοχές. Θεωρητικά πάντα, είσαι κομπλέ(στην Ελλάδα ποτέ δεν ξέρεις). 

Καλα με το σκεπτικο αυτο μπορει αν ενταχθουν σε καποιο νομοθετικο πλαισιο να στα ξαναζητησουν και να σου πουν οτι κακως τα ειχες δηλωσει ετσι και αντε βγαλε ακρη. Γενικα δεν υπαρχει λογικη.

Επεξ/σία από cliobaccarra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι νόμοι γράφονται με βάση την κοινή λογική και μπορεί να κριθούν ή ακόμα και να ανατραπούν αργότερα.

Κανένας λοιπόν δεν θα γράψει/εφαρμόσει κάτι τόσο αμφιλεγόμενο, άσε που υπάρχει και παραγραφή στην 5ετια.

Τέλος πάντων, αργά ή γρήγορα θα γίνει φορολόγηση, το πιθανότερο σε επίπεδο Ε.Ε. και αυτοματοποιημένα.

Μέχρι τότε όμως..

New York Reaction GIF by Freeform

 

58 λεπτά πριν, -orestis- είπε

Προς το παρόν όχι δεν προκύπτει καμία υποχρέωση. 

Το θέμα είναι μην έρθουν να ζητήσουν αναδρομικά. Γιατί κάποια στιγμή θα φορολογηθούν και τα κρύπτο. Προς το παρόν αν θες να είσαι "καλυμμένος" τα δηλώνεις σαν μερίσματα από μετοχές. Θεωρητικά πάντα, είσαι κομπλέ(στην Ελλάδα ποτέ δεν ξέρεις). 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετη ερώτηση:

Γιατί η πλειοψηφία των youtubers που ασχολούνται με τα crypto έχουν thumbnail στα βίντεο τους λες και έχουν φάει ένα αγγούρι στον κ _ _ _ ?

Μερικά samples:

https://www.youtube.com/c/MMCryptoTube/videos

https://www.youtube.com/c/TheMoonCarl/videos

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, panospeter είπε

Άσχετη ερώτηση:

Γιατί η πλειοψηφία των youtubers που ασχολούνται με τα crypto έχουν thumbnail στα βίντεο τους λες και έχουν φάει ένα αγγούρι στον κ _ _ _ ?

Μερικά samples:

https://www.youtube.com/c/MMCryptoTube/videos

https://www.youtube.com/c/TheMoonCarl/videos

 

Γιατί μάλλον παίρνουν περισσότερα clicks κάνοντας τον καραγκιόζη. 

Από ένα παλιό άρθρο στο vice μου είχε μείνει το :

"I'm not against people who do this for their thumbnails but.. those with the exact same format of a Youtuber's startled/horrified/disgusted face slapped onto a screenshot…it turns me off from actually clicking in to watch nowadays," a thumbnail artist who goes by Natsumen told me over Reddit.

https://www.vice.com/en/article/zme97a/inside-the-strange-world-of-youtube-thumbnails

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, panospeter είπε

Άσχετη ερώτηση:

Γιατί η πλειοψηφία των youtubers που ασχολούνται με τα crypto έχουν thumbnail στα βίντεο τους λες και έχουν φάει ένα αγγούρι στον κ _ _ _ ?

Μερικά samples:

https://www.youtube.com/c/MMCryptoTube/videos

https://www.youtube.com/c/TheMoonCarl/videos

 

Γιατί είναι σφουγγοκωλάριοι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...