Προς το περιεχόμενο

Πόρτες ασφαλείας - Κλειδαριές Ασφαλείας (Να κλειδώνετε τις πόρτες ασφαλείας VOL. 2)


swayback

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, SandyKris είπε

Καλησπέρα σας θα ήθελα πολύ την γνώμη κ βοήθεια σας σε κάποια θέματα έβαλα πρόσφατα μια πόρτα απλή ασφαλείας αλουμινίου με κλείδωμα 3 σημείων Cisa Multitop Pro 49526 κ θέλω να την ενισχύσω ως προς την ασφάλεια της, να τονίσω ότι η πόρτα δεν είναι θωρακισμένη, αγόρασα την ABUS 7030 Κλειδαριά ασφαλείας για απλές πόρτες αλουμινίου κ ξύλινες με μπλοκ κ κάλεσα τον αλουμινά να την τοποθετήσει κ μου είπε ότι εάν την βάλω επειδή η πόρτα έχει σχέδιο θα πέσει πάνω στα νεύρα της πόρτας κ στο μέλλον ενδέχεται να δημιουργήσει πρόβλημα θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας επειδή έχω την εντύπωση πως μπορεί να το είπε για να αποφύγει πρόσθετη δουλειά. Σας στέλνω το φωτογραφία της πόρτας για να μου πείτε την γνώμη σας. Επίσης θα ήθελα να μου πείτε ποιο defender να επιλέξω αφού μου έβαλαν το συγκεκριμένο πόμολο με πλάκα; 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

20180725_133113.jpg

το 7030, απ'οσο θυμαμαι μπαινει κανονικα σε αλουμινοπορτες.

δεν ξερω βεβαια το προφιλ της συγκεκριμενης κ η φωτο δεν ειναι η καλυτερη αλλα νομιζω οτι σε απεφυγε.

defender δεν μπορεις να βαλεις σε κλειδαρια 3 σημειων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καταρχήν να σε ευχαριστήσω mclein για την απάντηση σου αν σε βοηθάει να καταλάβεις κ εννοείται αν δεν σε κουράζω τα χαρακτηριστικά της πόρτας είναι από την εταιρεία exal πόρτα αλουμινίου εισόδου ALUMINIUM PANEL TEHNI PRESS LINEAR DESIGN CODE 3845 ή 53845 με πάχος κάσας 8-10cm, με αυτά που σου αναφέρω πιστεύεις ότι μπορώ να βάλω την 7030; την αντέχει η πόρτα; κ εάν ναι αν εσύ, δεν ξέρω κ που κατοικοεδρεύεις, ή κάποιος έμπιστος θα μπορούσε να μου την τοποθετήσει για να μην γίνει ζημιά; επίσης το defender Disec SG08S1 ή το Disec BG 8000 θα πρόσφερε κάποια επιπλέον προστασία στον κύλινδρο χωρίς να επηρεάσει την κλειδαριά Multitop Pro 3 σημείων; Ευχαριστώ ξανά κ συγνώμη εάν σε κουράζω απλά είμαι λίγο άσχετη με αυτά τα θέματα. Επίσης στέλνω άλλες 2 φωτογραφίες της πόρτας μήπως κ είναι πιο ευκρίνειας.

88360-PR 3845-1.jpg

20180725_185221.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Alejandro 

τι λες για την πορτα ;

@SandyKris 

α) αυτος που σου πουλησε το abus 7030 γιατι δεν το τοποθετει ;

β) δωσε μου λινκ για την πορτα γιατι η περιγραφη δε βγαζει τιποτα σε αναζητησεις μου & το site της εταιρειας ειναι σκουπιδι.

γ) τι κυλινδρο εχει βαλει ο αλουμινας αυτη τη στιγμη μαζι με την κλειδαρια 3 σημειων ;

δ) αυτα τα defender που αναφερεις δε θα προσφερουν κατι παραπανω σε αυτη την πορτα.

Επεξ/σία από mclein
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link για την συγκεκριμένη πόρτα ούτε εγώ βρίσκω σου στέλνω δύο που είναι παρόμοιες απλά με διαφορετικό πρεσαριστό σχέδιο http://www.oikiacenter.gr/product/e1000-kat110-xroma-jyloy/

http://www.portes-asfaleias-beikos.gr/επένδυση-αλουμινίου/3845/

μήπως κ βγάλεις άκρη. Το μαγαζί που μου πούλησε το 7030 μου είπε ότι ο τεχνικός δεν αναλαμβάνει την ευθύνη επειδή η πόρτα γύρω γύρω κάνει αυτό το σχέδιο σαν πλαίσιο κ να απευθυνθώ στον αλουμινά κ ο αλουμινάς σήμερα μου είπε αυτά περί νεύρων της πόρτας κ ότι στο μέλλον μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα με την εφαρμογή της πόρτας να στραβώσει κ να δημιουργεί κενά στην κάσα, αλλά εγώ έχω την υποψία ότι απλά επειδή είναι χαμαλοψιλοδουλειά γι αυτό κ βρήκε υπεκφυγές, ο κύλινδρος που έχει βάλει από το κλειδαράδικο μου είπαν ότι είναι της πλάκας η μάρκα που διαβάζω πάνω λέει SCORPION αλλά θα τον αλλάξω κ θα βάλω CISA AP4S OP3S1 ή CISA RS3 S OL3SO ποια είναι η δική σου γνώμη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mclein είπε

τι λες για την πορτα ;

Η ασφάλεια στις αλουμινόπορτες μου φαίνεται σχετική. Το πάνελ αποτελείται από 2 φύλλα αλουμινίου και πολυστερίνη. Δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να μπει κάτι top σε κύλινδρο και defender από τη στιγμή που η πόρτα στο κέντρο είναι αδύναμη. Εγώ θα έβαζα έναν αξιόλογο κύλινδρο και θα ευχόμουν να μη βρεθεί κάποιος αποφασισμένος...

Επεξ/σία από Alejandro
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, SandyKris είπε

Link για την συγκεκριμένη πόρτα ούτε εγώ βρίσκω σου στέλνω δύο που είναι παρόμοιες απλά με διαφορετικό πρεσαριστό σχέδιο http://www.oikiacenter.gr/product/e1000-kat110-xroma-jyloy/

http://www.portes-asfaleias-beikos.gr/επένδυση-αλουμινίου/3845/

μήπως κ βγάλεις άκρη. Το μαγαζί που μου πούλησε το 7030 μου είπε ότι ο τεχνικός δεν αναλαμβάνει την ευθύνη επειδή η πόρτα γύρω γύρω κάνει αυτό το σχέδιο σαν πλαίσιο κ να απευθυνθώ στον αλουμινά κ ο αλουμινάς σήμερα μου είπε αυτά περί νεύρων της πόρτας κ ότι στο μέλλον μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα με την εφαρμογή της πόρτας να στραβώσει κ να δημιουργεί κενά στην κάσα, αλλά εγώ έχω την υποψία ότι απλά επειδή είναι χαμαλοψιλοδουλειά γι αυτό κ βρήκε υπεκφυγές, ο κύλινδρος που έχει βάλει από το κλειδαράδικο μου είπαν ότι είναι της πλάκας η μάρκα που διαβάζω πάνω λέει SCORPION αλλά θα τον αλλάξω κ θα βάλω CISA AP4S OP3S1 ή CISA RS3 S OL3SO ποια είναι η δική σου γνώμη; 

οποτε, επιστρεφετε το 7030 και αγοραστε τον κυλινδρο που θελετε. !!!

cisa ap4s ή rs3s δε νομιζω να βρειτε σε 30x45 που χρειαζεστε. θα σας πουλησουν 30x50 και δεν ειναι καλη ιδεα :)

δειτε σε καποιον modular κυλινδρο. abloy, evva κλπ που ειναι συναρμολογουμενοι :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή είχε δίκιο ο αλουμινάς ότι η πόρτα δεν αντέχει το 7030; ακόμα κ αν βρω κάποιον που μπορεί να τον τοποθετήσει μου προτείνετε να μην το κάνω; 

είναι δύσκολο να το επιστρέψω γιατί ο αλουμινάς το άνοιξε για να το επεξεργαστεί τέλος πάντων όσον αφορά τον κύλινδρο θα ακολουθήσω τη συμβουλή σας κ θα πάρω έναν από αυτούς που μου προτείνατε. Απλά θα ήθελα κ την γνώμη σας στο πρώτο ερώτημα μου. 

Επεξ/σία από SandyKris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, στην περίπτωση που τοποθετηθεί η μπάρα της gevy στην πόρτα αλουμινίου, υπάρχει ανάγκη για τοποθέτηση της κλειδαριάς 3 σημείων με κάποιον καλό κύλινδρο ή δεν είναι απαραίτητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, SandyKris είπε

Δηλαδή είχε δίκιο ο αλουμινάς ότι η πόρτα δεν αντέχει το 7030; ακόμα κ αν βρω κάποιον που μπορεί να τον τοποθετήσει μου προτείνετε να μην το κάνω; 

είναι δύσκολο να το επιστρέψω γιατί ο αλουμινάς το άνοιξε για να το επεξεργαστεί τέλος πάντων όσον αφορά τον κύλινδρο θα ακολουθήσω τη συμβουλή σας κ θα πάρω έναν από αυτούς που μου προτείνατε. Απλά θα ήθελα κ την γνώμη σας στο πρώτο ερώτημα μου. 

αυτο το ξερει ο αλουμινας & ο κατασκευαστης της πορτας. αν καποιος αναλαμβανει το ρισκο για 10€~30€ της εργασιας του, μαγκας ειναι :D 

50 λεπτά πριν, K.TGS. είπε

Καλημέρα, στην περίπτωση που τοποθετηθεί η μπάρα της gevy στην πόρτα αλουμινίου, υπάρχει ανάγκη για τοποθέτηση της κλειδαριάς 3 σημείων με κάποιον καλό κύλινδρο ή δεν είναι απαραίτητο.

αν τοποθετηθει η παλια μπαρα που ηταν στα 60€, καλο θα ηταν να υπαρχει ενας μεσος κυλινδρος τουλαχιστον.

αν μπει η νεα της GEVY που βγαινει κοντα στα 80€ ή μια της powerbar, παλι ειναι οκ !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, mclein είπε

αυτο το ξερει ο αλουμινας & ο κατασκευαστης της πορτας. αν καποιος αναλαμβανει το ρισκο για 10€~30€ της εργασιας του, μαγκας ειναι :D 

αν τοποθετηθει η παλια μπαρα που ηταν στα 60€, καλο θα ηταν να υπαρχει ενας μεσος κυλινδρος τουλαχιστον.

αν μπει η νεα της GEVY που βγαινει κοντα στα 80€ ή μια της powerbar, παλι ειναι οκ !

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, me11585 είπε

Καλημέρα,σε πόρτα gardesa με κυλινδρο agb scudo 5000 και αγνωστο defender τι θα προτείνατε;

το πακετακι κοστισε 150€ ~ 170€ και ειναι μια απλη/νορμαλ αναβαθμιση απο τη μοτουρα που ειχε πριν η πορτα.

εσεις τι θελετε να κανετε ; ειστε ενοικιαστης ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, me11585 είπε

Ειμαι ιδιοκτήτης από το 2012 και θέλω να τοποθετήσω κάτι καλύτερο μιας και είδα ότι ο συγκεκριμένος κύλινδρος μάλλον είναι της πλάκας!

αν υπαρχει δυνατοτητα φωτογραφιας του εσωτερικου διακοσμητικου, θα βοηθουσε :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...