Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, Arwindan είπε

Καλησπέρα. Έκλεισα ένα τριήμερο Βουδαπέστη τον Ιούνιο (2 ατομα). Σε ποια περιοχή είναι καλύτερα να ψάξω για διαμονή? Αν υπάρχει και πρόταση για ξενοδοχείο καλοδεχουμενη όπως και οποιαδήποτε συμβουλή για αξιοθέατα και φαγητό. 

Κοίτα ο κανόνας είναι να είσαι όσο πιο κοντά στον Δούναβη μπορείς. Βούδα δε θα πρότεινα ιδιαίτερα μιας και είναι αισθητά πιο ακριβή η διαμονή συν ότι στην Πέστη μιας και ειναι το κέντρο υπάρχει ζωή και το βράδυ αν θες να πας μια βόλτα.

Για αξιοθέατα, πέρα από τα κλασσικά (Κάστρο της Βούδας, Κοινοβούλιο κτλ. ) αυτό που σίγουρα δε πρέπει να χάσεις είναι μια νυχτερινή βαρκάδα στον Δούναβη. Για βραδυνή έξοδο, σίγουρα να επισκεφτείς το Szimpla Kert.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Διακοπές σε νησί με φτηνά ακτοπλοϊκά και σχετικά φτηνή διαμονή για ζευγάρι? Καλό είναι να μην χρειάζεται αυτοκίνητο μαζί....
Να εχει μέρη για βόλτα - περπάτημα (ίσως πεζόδρομο) και καλές παραλίες για μπάνιο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω για κοντινους προορισμους να ξεκιναω Σαββατο Πρωι εντος Αττικης και να γυρναω πισω Βραδυ. Δεν θελω εθνικη γιατι βαριεμαι μια ευθεια που δεν βλεπεις και τιποτα.

Χαλκιδα Λουτρακι Πορτο Ραφτη και τα κλασσικα τα χω παιξει εκατο φορες.

Ναυπακτο Μεσολογγι θελω να παω αλλα δεν ειναι διαδορμη μιας μερας ισως θελει διανυχτερευση.

Μηχανη εχω αλλα δεν μπαινω σε χωματοδρομο δυστυχως αν ειχατε καποια διαδρομη σε βουνα που δεν εχει καλο δρομο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς, δεν μπορείς να πας κάπου εκδρομή που αξίζει, χωρίς να περάσεις απο Εθνική. Είτε μέχρι Ισθό για Νότια είτε Χαλκίδα για Βόρεια, απο Εθνική θα περάσεις. Και απο παλιά να πας, Εθνική θα περάσεις και δεν έχει κάτι να δεις.

Νομίζω, μια καλή επιλογή είναι η λίμνη Δόξα, στο Φενεό. Κοντά στην Αθήνα. Σε 2.5 ώρες είσαι εκεί, και το μισό κομμάτι της διαδρομής είσαι σε βουνά.

Άμα πας εκεί Πρωτομαγιά γίνεται χαμός, εκατοντάδες οικογένειες κάνουν πικ-νικ, ψήνουν, μουσικές, χαρές κλπ όμορφο τοπίο, ειδικά τώρα την Άνοιξη. Θα περάσεις απο Στυμφαλία, και μπορεί να την συνδυάσεις και με άλλους προορισμούς π.χ Ζαρούχλα, Τρίκαλα Κορινθίας, Μεσινο, Ευρωστίνα, ακόμα και να ανέβεις

Προπερσι η Φωτο.

Άλλη επιλογή που να συνδυάζεται με Βουνό είναι προς Καλάβρυτα μαζί με Πλανητέρο που τώρα είναι μαγικά εκεί. 

 

 

 

20220501_122538 (1) (1) (1).png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, therock είπε

Ψαχνω για κοντινους προορισμους

Τι εννοείς "κοντινούς?" Μπορείς να πας και Ιτέα, Γαλαξείδι, Αράχωβα ή από την άλλη Επίδαυρο και αν έχεις όρεξη συνεχίζεις μέχρι Πόρο-Μέθανα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, therock said:

Ψαχνω για κοντινους προορισμους να ξεκιναω Σαββατο Πρωι εντος Αττικης και να γυρναω πισω Βραδυ. Δεν θελω εθνικη γιατι βαριεμαι μια ευθεια που δεν βλεπεις και τιποτα.

Χαλκιδα Λουτρακι Πορτο Ραφτη και τα κλασσικα τα χω παιξει εκατο φορες.

Ναυπακτο Μεσολογγι θελω να παω αλλα δεν ειναι διαδορμη μιας μερας ισως θελει διανυχτερευση.

Μηχανη εχω αλλα δεν μπαινω σε χωματοδρομο δυστυχως αν ειχατε καποια διαδρομη σε βουνα που δεν εχει καλο δρομο

δε ξερω τι μηχανη εχεις αλλα μερικες προτασεις απο εμενα με μηχανη

1)Νοτια ευβοια (απο Αγ Μαρινα Στυρα->καβο ντορο ή εστω Καρυστο). Απιστευτη διαδρομη

2)Το ιδιο με ενα αλλα βορεια περνα Στυρα και περνα απο Αη Ιωαννη Ροσσο μεχρι Αιδηψο ή Λιμνη (εγω κατεληξα Λιμνη)

3) Θεολογο ή Ακριφναιο μεσω παλαιας (αν θες παραλια φαση Θεολογο αν θες ταβερνα και βουνα το Ακριφναιο, ειναι και πιο κοντα)

4)Νοτια την εκανα πριν 2 χρονια και εμεινα #@ας ξεκινας απο πειραια ή ναυπηγια Ελευσινας και πας μονο παραλιακα (παλαια εθνικη) και περνας διαδοχικα νεα περαμο, αεροδρομιιο, Βαρεα,  παραλια κινετας και αν θες καταληγεις Ισθμο...Την εκανα τη διαδρομη περιπου τετοια περιοδο και μου αρεσε

 

Επεξ/σία από vamvakoolas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάω ΣΟΦΙΑ την επόμενη εβδομάδα αεροπορικώς για ένα συνέδριο.

Πρέπει να έχω συνάλλαγμα ή περνάνε τα € κανονικά ;;;
Συμφέρει ;;
Πρέπει να προσέξω τίποτα άλλο ;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, vamvakoolas said:

δε ξερω τι μηχανη εχεις αλλα μερικες προτασεις απο εμενα με μηχανη

1)Νοτια ευβοια (απο Αγ Μαρινα Στυρα->καβο ντορο ή εστω Καρυστο). Απιστευτη διαδρομη

2)Το ιδιο με ενα αλλα βορεια περνα Στυρα και περνα απο Αη Ιωαννη Ροσσο μεχρι Αιδηψο ή Λιμνη (εγω κατεληξα Λιμνη)

3) Θεολογο ή Ακριφναιο μεσω παλαιας (αν θες παραλια φαση Θεολογο αν θες ταβερνα και βουνα το Ακριφναιο, ειναι και πιο κοντα)

4)Νοτια την εκανα πριν 2 χρονια και εμεινα #@ας ξεκινας απο πειραια ή ναυπηγια Ελευσινας και πας μονο παραλιακα (παλαια εθνικη) και περνας διαδοχικα νεα περαμο, αεροδρομιιο, Βαρεα,  παραλια κινετας και αν θες καταληγεις Ισθμο...Την εκανα τη διαδρομη περιπου τετοια περιοδο και μου αρεσε

 

Εκει ημουν το Σαββατο. Βασικα ηθελα να παω σε ενα φαραγγι πριν τη Κυμη και με το που εστριψα απο Ερετρια, δεν εβρισκα βενζιναδικο και νυχτωνε και γυρισα πισω. Γενικα Ευβοια ναι θελω να τη γυρισω ολη και μαρεσει πολυ, αλλα εχει ρε γαμωτο αυτη τη μια ωρα στην Εθνικη, οπου καις τσαμπα βενζινη και βαριεμαι στην Ευθεια για αυτο λεω οχι Εθνικη.

Οπως και πελοπονησο εχω σιχαθει παλι αυτη τη διαδρομη σχιστο σκαραμαγκα ως Κορινθο. Αλλα απο κατω απο Παλαια δεν εχω παει οποτε καλη ιδεα να δοκιμασω και αυτο.

3 hours ago, Nabuko said:

Τι εννοείς "κοντινούς?" Μπορείς να πας και Ιτέα, Γαλαξείδι, Αράχωβα ή από την άλλη Επίδαυρο και αν έχεις όρεξη συνεχίζεις μέχρι Πόρο-Μέθανα. 

Εννοω μαξ 2 ωρες ωστε και με το 2ωρο τις επιστροφη να μην ξεπερναω τις 4 ωρες οδηγησης Μεθανα επιδαυρο ναυπλιο τα χω λιωσεις προς τα κει

3 hours ago, Manefs23 said:

Καταρχάς, δεν μπορείς να πας κάπου εκδρομή που αξίζει, χωρίς να περάσεις απο Εθνική. Είτε μέχρι Ισθό για Νότια είτε Χαλκίδα για Βόρεια, απο Εθνική θα περάσεις. Και απο παλιά να πας, Εθνική θα περάσεις και δεν έχει κάτι να δεις.

Νομίζω, μια καλή επιλογή είναι η λίμνη Δόξα, στο Φενεό. Κοντά στην Αθήνα. Σε 2.5 ώρες είσαι εκεί, και το μισό κομμάτι της διαδρομής είσαι σε βουνά.

Άμα πας εκεί Πρωτομαγιά γίνεται χαμός, εκατοντάδες οικογένειες κάνουν πικ-νικ, ψήνουν, μουσικές, χαρές κλπ όμορφο τοπίο, ειδικά τώρα την Άνοιξη. Θα περάσεις απο Στυμφαλία, και μπορεί να την συνδυάσεις και με άλλους προορισμούς π.χ Ζαρούχλα, Τρίκαλα Κορινθίας, Μεσινο, Ευρωστίνα, ακόμα και να ανέβεις

Προπερσι η Φωτο.

Άλλη επιλογή που να συνδυάζεται με Βουνό είναι προς Καλάβρυτα μαζί με Πλανητέρο που τώρα είναι μαγικά εκεί. 

 

 

 

20220501_122538 (1) (1) (1).png

Λιμνη Δοξα και προς τα κει ναι το χω βαλει στο πλανο. Εχω συγγενη που μενει κοντα Κιατο θερινους μηνες, οποτε λεω εκεινη τη περιοδο να παω εκει για φιλοξενια και με βαση εκει να γυρισω αυτες τις περιοχες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκεφτομαστε για 5 μερες κοντα στα Χριστούγεννα εντος Δεκεμβρίου (ας το πουμε κ ταξίδι του μελιτος αφού ο γαμος θα ναι σε αυτες τις ημ/νιες) να παμε σε ενα από : Βιέννη,  Πράγα , Παρίσι.

Δεν έχουμε παει ποτέ εξωτερικό .

Είναι καλύτερα ως πρώτη φορά να κλείσουμε πακέτο απο γραφείο/ group και να χει ξεναγο ?

Ποια πόλη είναι πιο ωραία ? Φαντάζομαι θα ναι στολισμένες και οι 3, για τις πρωτες δυο ειδα χριστουγεννιατικες "αγορες" ψαχνοντας google.

Υποθέτω ότι πιο ακριβή πόλη θα ναι το Παρίσι? Πότε ειναι καλό να ψάξουμε τιμές, κατά τον Ιούλιο ? Για ολα τιμες εννοω.. Μπηκα σε κανα δυο site ταξιδιωτικών κ δεν έχουν ακομα, έχουν καλοκαιρινά (λογικό :P )

Επίσης προς αυτές τις πόλεις υπάρχουν απευθείας πτήσεις απο το Ελ Βενιζέλος? Λεμε να μην μπλέξουμε με stopover σε κάποιο ενδιαμεσο...

Καθε ιδέα ευπρόσδεκτη εννοείται , θα χαρώ να διαβασω απαντήσεις!

Επεξ/σία από panosno1com
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dpolal είπε

Θα πάω ΣΟΦΙΑ την επόμενη εβδομάδα αεροπορικώς για ένα συνέδριο.

Πρέπει να έχω συνάλλαγμα ή περνάνε τα € κανονικά ;;;
Συμφέρει ;;
Πρέπει να προσέξω τίποτα άλλο ;;;

 

Βουλγαρία έχουν λέβα.Αν έχεις revolut πάρε την μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, panosno1com είπε

Σκεφτομαστε για 5 μερες κοντα στα Χριστούγεννα εντος Δεκεμβρίου (ας το πουμε κ ταξίδι του μελιτος αφού ο γαμος θα ναι σε αυτες τις ημ/νιες) να παμε σε ενα από : Βιέννη,  Πράγα , Παρίσι.

Δεν έχουμε παει ποτέ εξωτερικό .

Είναι καλύτερα ως πρώτη φορά να κλείσουμε πακέτο απο γραφείο/ group και να χει ξεναγο ?

Ποια πόλη είναι πιο ωραία ? Φαντάζομαι θα ναι στολισμένες και οι 3, για τις πρωτες δυο ειδα χριστουγεννιατικες "αγορες" ψαχνοντας google.

Υποθέτω ότι πιο ακριβή πόλη θα ναι το Παρίσι? Πότε ειναι καλό να ψάξουμε τιμές, κατά τον Ιούλιο ? Για ολα τιμες εννοω.. Μπηκα σε κανα δυο site ταξιδιωτικών κ δεν έχουν ακομα, έχουν καλοκαιρινά (λογικό :P )

Επίσης προς αυτές τις πόλεις υπάρχουν απευθείας πτήσεις απο το Ελ Βενιζέλος? Λεμε να μην μπλέξουμε με stopover σε κάποιο ενδιαμεσο...

Καθε ιδέα ευπρόσδεκτη εννοείται , θα χαρώ να διαβασω απαντήσεις!

Μόνοι σας, δεν έχει να κάνει που είναι πρώτη φορά, δε θα έχετε θέμα. 

Προφανώς έχει απευθείας πτήσεις απο την Αθήνα και για τις 3 πόλεις που προανέφερες, για Παρίσι και Βιέννη έχουν τουλάχιστον 2 εταιρίες (Aegean & Air France / Austrian αντίστοιχα), Πράγα νομίζω μόνο η Aegean. Ξενοδοχείο απο booking, για Παρίσι δείτε λίγο περιοχές γιατι μερικές είναι λίγο περιέργες. Κοντά σε μετρό η διαμονή πάντα και μετά φτιάχνετε πρόγραμμα ποδαράτο με ο,τι θέλετε να δείτε. Πρώτα όμως αποφασίστε προορισμό, δείτε τι θέλετε να δείτε σε αυτή την πόλη και μετά κλείστε εισιτήρια. Πολλοί την πατάνε (κι έρχονται εδώ μετά για ερωτήσεις :P ) γιατί κλείνουν μπόλικες μέρες, αυτά που θέλουν να δουν βγαινουν και σε λιγότερες οπότε περνάνε 1-2 μέρες χαζεύοντας (και πληρώνοντας ξενοδοχείο και φαγητά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Μόνοι σας, δεν έχει να κάνει που είναι πρώτη φορά, δε θα έχετε θέμα. 

Προφανώς έχει απευθείας πτήσεις απο την Αθήνα και για τις 3 πόλεις που προανέφερες, για Παρίσι και Βιέννη έχουν τουλάχιστον 2 εταιρίες (Aegean & Air France / Austrian αντίστοιχα), Πράγα νομίζω μόνο η Aegean. Ξενοδοχείο απο booking, για Παρίσι δείτε λίγο περιοχές γιατι μερικές είναι λίγο περιέργες. Κοντά σε μετρό η διαμονή πάντα και μετά φτιάχνετε πρόγραμμα ποδαράτο με ο,τι θέλετε να δείτε. Πρώτα όμως αποφασίστε προορισμό, δείτε τι θέλετε να δείτε σε αυτή την πόλη και μετά κλείστε εισιτήρια. Πολλοί την πατάνε (κι έρχονται εδώ μετά για ερωτήσεις :P ) γιατί κλείνουν μπόλικες μέρες, αυτά που θέλουν να δουν βγαινουν και σε λιγότερες οπότε περνάνε 1-2 μέρες χαζεύοντας (και πληρώνοντας ξενοδοχείο και φαγητά)

Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Πάμε με ταυτοτητα ετσι? Η μια του 2017 και η αλλη το 2020 εχουν εκδοθει.. εκτος και αν καταφέρουμε να τις αλλαξουμε με τις νεες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, παντού ταυτότητα. ΕΕ είναι. Απλά άμα πάτε Πράγα έχε κατα νου να χρησιμοποιήσετε Revolut λόγω διαφορετικού νομίσματος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, panosno1com said:

Σκεφτομαστε για 5 μερες κοντα στα Χριστούγεννα εντος Δεκεμβρίου (ας το πουμε κ ταξίδι του μελιτος αφού ο γαμος θα ναι σε αυτες τις ημ/νιες) να παμε σε ενα από : Βιέννη,  Πράγα , Παρίσι.

Χριστούγεννα αξίζει η Βιέννη με χίλια. Όλα αυτά τα μικρά χριστουγεννιάτικα χωριά είναι αξέχαστη εμπειρία. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Βουλγαρία έχουν λέβα.Αν έχεις revolut πάρε την μαζί.

Δεν έχω Revolut, δυστυχώς.

Πρέπει να κάνω απαραίτητα συνάλλαγμα ή μπορώ να κινηθώ και με απλή χρεωστική κάρτα ελληνικής τράπεζας ;;

3 μέρες θα'ναι, ξενοδοχείο - συνέδριο και άντε κάνα εστιατόριο.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...