Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Hacking [PS4]


modguru
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ προσπάθησα να κάνω την διαδικασία αλλά με δυσκόλεψε πολύ το backup από τη nor. Πήρα ένα backup FW9.00 ( μέσω ftp) από τη nor καθώς και της syscon (με ένα teensy 2++) σε περίπτωση που ξανάδοκιμασω κάποια άλλη φορά και το αναβάθμισα σε 10 μιας και έχω συνδρομή μέχρι το 30 (Να'ναι καλά ο Ερντογάν 🤣🤣🤣)

Η διαδικασία δεν είναι εύκολη. 

Πιστευω οτι βγει κάτι σε dual boot όπως ο E3 flasher στο ps3 και να δοκιμάσω ξανά κάποια στιγμή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DimosMcLaren είπε

Εγώ προσπάθησα να κάνω την διαδικασία αλλά με δυσκόλεψε πολύ το backup από τη nor. Πήρα ένα backup FW9.00 ( μέσω ftp) από τη nor καθώς και της syscon (με ένα teensy 2++) σε περίπτωση που ξανάδοκιμασω κάποια άλλη φορά και το αναβάθμισα σε 10 μιας και έχω συνδρομή μέχρι το 30 (Να'ναι καλά ο Ερντογάν 🤣🤣🤣)

Η διαδικασία δεν είναι εύκολη. 

Πιστευω οτι βγει κάτι σε dual boot όπως ο E3 flasher στο ps3 και να δοκιμάσω ξανά κάποια στιγμή. 

Εσυ πηρες με ftp γιατι ησουν ηδη σε jailbreakable firmware...

Είναι κάτι που θέλω να κάνω αλλά χρόνος ποτέ…😅😅

Επεξ/σία από d..b
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον να καταλήξουμε ότι δεν πρόκειται να ξαναβγάλουν άλλο jb για 9.03. Δεν νομίζω ότι υπήρχε ποτέ τόσο αναμονή για να κάνουν release κάποιο jb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, John-n78 είπε

Τουλάχιστον να καταλήξουμε ότι δεν πρόκειται να ξαναβγάλουν άλλο jb για 9.03. Δεν νομίζω ότι υπήρχε ποτέ τόσο αναμονή για να κάνουν release κάποιο jb.

Δεν ξερω εαν το εχουν παρατρησει το developing στο ps4 παντως δεν βλεπω να προχωραει κατι...εαν εισαι παντως στο 9.03 και ειναι και συμβατο το syscon εχεις μεγαλη πιθανοτητα με το revert να πας σε 9.0 fw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, d..b είπε

Δεν ξερω εαν το εχουν παρατρησει το developing στο ps4 παντως δεν βλεπω να προχωραει κατι...εαν εισαι παντως στο 9.03 και ειναι και συμβατο το syscon εχεις μεγαλη πιθανοτητα με το revert να πας σε 9.0 fw

Τί είναι το syscon ? Όταν λες revert εννοείς μία διαδικασία που δεν είναι μόνο σε επίπεδο software αλλά και hardware (κολλήσεις, αφαίρεση τσιπ κλπ...) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, John-n78 είπε

Τί είναι το syscon ? Όταν λες revert εννοείς μία διαδικασία που δεν είναι μόνο σε επίπεδο software αλλά και hardware (κολλήσεις, αφαίρεση τσιπ κλπ...) ?

Ειναι ενα τσιπ πανω στη μητρικη...Ναι δυστηχως δεν ειναι μονο σε επιπεδο software απαιτει και hardware κολλησεις αφαιρεση τσιπ κτλ..

syscon_in_circuit.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, mikele13- είπε

Παίδες καλημέρα και καλό μήνα.

 

Στειλε να σου δωσω links και να σε καθοδηγησω.
Ειναι πανευκολο και ισως οτι καλυτερο εχει βγει απο JB για το 4.

Χρειαζεσαι μονο ενα φλασακι για ενα αρχειο 4 MB.
Οχι Giga,mega :P

Στις 9/8/2023 στις 4:08 ΜΜ, John-n78 είπε

Ακόμη το τελευταίο jb είναι για 9.00 ?

 

Στις 18/8/2023 στις 2:05 ΜΜ, John-n78 είπε

Όσο σκέφτομαι ότι είχα ps4 με 9.00, το αναβάθμισα σε 9.03 όταν το πήρα διότι δεν γνώριζα ότι αυτό είναι ανασταλτικός παράγοντας για το jb μιας και μέχρι τότε δεν είχα ψαχτεί ποτέ τι συμβαίνει με jb στο ps4 και απ ότι αντιλαμβάνομαι δεν πρόκειται να υπάρξει ποτέ jb για 9.03 διότι δεν ήταν ποτέ που να έχει περάσει τόσος χρόνος για να βγάλουν jb μου φαίνεται τέρμα γκαντεμιά. Επίσης το παράδοξο είναι ότι δεν υπάρχει τρόπος για downgrade στο λειτουργικό όταν σε άλλες συσκευές όπως υπολογιστές, κινητά, tablets είναι εφικτό.

 

9 ώρες πριν, John-n78 είπε

Τουλάχιστον να καταλήξουμε ότι δεν πρόκειται να ξαναβγάλουν άλλο jb για 9.03. Δεν νομίζω ότι υπήρχε ποτέ τόσο αναμονή για να κάνουν release κάποιο jb.

Αμα ειναι να βγει,θα βγει.
Γκρινιαζεις χωρις λογο,αν ηθελες ps4 με JB,θα ειχες βρει ΣΙΓΟΥΡΑ.

 

Επεξ/σία από StamTheMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 1/11/2023 στις 12:32 ΜΜ, d..b είπε

Δεν ξερω εαν το εχουν παρατρησει το developing στο ps4 παντως δεν βλεπω να προχωραει κατι...εαν εισαι παντως στο 9.03 και ειναι και συμβατο το syscon εχεις μεγαλη πιθανοτητα με το revert να πας σε 9.0 fw

Καλημερα μαν μου.
Μπορεις να με βοηθησεις;
Εχω μια κονσολα που πριν μιση ωρα ηταν στην 9.00 και ο τυπος την εκανε update.
Πως γινεται να παει πισω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Καλημερα μαν μου.
Μπορεις να με βοηθησεις;
Εχω μια κονσολα που πριν μιση ωρα ηταν στην 9.00 και ο τυπος την εκανε update.
Πως γινεται να παει πισω;

Σταματη καλημερα , δεν εχω κανει ακομα downgrade σε δικια μου κονσολα απο εβδομαδα περιμενω τα πραγματα που χρειαζονται για να κανω σε ενα pro...εαν κανεις λιγο υπομονοη μολις το κανω σου στελνω τι και πως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, d..b είπε

Σταματη καλημερα , δεν εχω κανει ακομα downgrade σε δικια μου κονσολα απο εβδομαδα περιμενω τα πραγματα που χρειαζονται για να κανω σε ενα pro...εαν κανεις λιγο υπομονοη μολις το κανω σου στελνω τι και πως..

Ενταξει αδερφε μου,θα σου στειλω και μηνυμα,σε ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, StamTheMan είπε

Καλημερα μαν μου.
Μπορεις να με βοηθησεις;
Εχω μια κονσολα που πριν μιση ωρα ηταν στην 9.00 και ο τυπος την εκανε update.
Πως γινεται να παει πισω;

https://youtu.be/JxeSP1PJtEs?si=d9h2Cd9IGd5evTB4

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες έχω το ps- phwoar 1.4, ολα τα παιχνίδια με τα backports τρέχουν καλά.

Τελευταία κατέβασα από dlp το hogwarts legacy ,το οποίο έχει θέμα με τα autosave, το αναφέρει αυτός που το ανέβασε. Προτείνει αυτός μια διαδικασία μεταφοράς του save μεσω του app apollon save tools. Ομως το Apollon λέει ότι θέλει ή GoldHen ή ps4 debug. Μου το γράφει όταν τρέξω το apollon. Έτσι ενώ κάνω copy σε usb, δε μεταφέρεται το save.

Να βαλω gold hen, και αν ναι ποιό; Έχω 5.05, ή υπάρχει και κάποια άλλη λύση με το ps-phowar και ps4 debug payload,ώστε να πάει το save στο usb;

Επεξ/σία από takisdemi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, takisdemi said:

Παίδες έχω το ps- phwoar 1.4, ολα τα παιχνίδια με τα backports τρέχουν καλά.

Τελευταία κατέβασα από dlp το hogwarts legacy ,το οποίο έχει θέμα με τα autosave, το αναφέρει αυτός που το ανέβασε. Προτείνει αυτός μια διαδικασία μεταφοράς του save μεσω του app apollon save tools. Ομως το Apollon λέει ότι θέλει ή GoldHen ή ps4 debug. Μου το γράφει όταν τρέξω το apollon. Έτσι ενώ κάνω copy σε usb, δε μεταφέρεται το save.

Να βαλω gold hen, και αν ναι ποιό; Έχω 5.05, ή υπάρχει και κάποια άλλη λύση με το ps-phowar και ps4 debug payload,ώστε να πάει το save στο usb;

Θα κάνεις update σε 9.00 firmware και θα "εγκαταστήσεις" GoldHen. Για να το κάνεις, ακολουθείς κατά γράμμα τον ModdedWarfare.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...