Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 hours ago, LuNaTiC said:

Κάτι τέτοιες νοοτροπίες έχουν σαν αποτέλεσμα να αγοράζουμε αίματα από την Ελβετία....

και οταν χρειαζεται καποιος αιμα να παιρνει τηλεφωνο ολα τα ατομα στον καταλογο του που δεν τους εχει μιλησει χρονια για μα ζηταει να δωσουν αιμα ή να παρακαλαει στο fb.

 περα οτι στους αντρες ειναι ενας τροπος να ριχνεις τον αιματοκριτη

δινω καθε 3 4 μηνες και βαραω 45 αρια αιματοκριτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/12/2021 στις 11:16 ΠΜ, poulinos είπε

μπορει η εγκυκλιος να λεει φρυγανια τυρακι και απλα το ννα να δινει το κατι παραπανω.

θα σε απογοητευσω.δεν πας για να φας.πας α.να δωσεις αιμα για συνανθρωπο και το βασικο αν χρειαστει δικο σου προσωπο να εχεις ευκαιρο και οχι να ζητας.θα πηγαινα να δωσω ακομα και αν δεν εδιναν τιποτα.

Να δίνει το κάτι παραπάνω δεν νομίζω. Κάποιος θα πρέπει να καλύψει το επιπλέον κόστος. Με τόσες περικοπές σε δαπάνες για την υγεία, αμφιβάλλω να εξαρτάται από το κάθε νοσοκομείο τι ακριβώς θα δώσει στους αιμοδότες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, infini said:

Να δίνει το κάτι παραπάνω δεν νομίζω. Κάποιος θα πρέπει να καλύψει το επιπλέον κόστος. Με τόσες περικοπές σε δαπάνες για την υγεία, αμφιβάλλω να εξαρτάται από το κάθε νοσοκομείο τι ακριβώς θα δώσει στους αιμοδότες.

δεν το ξερω απλα το ναυτικο ειναι στρατιωτικο νοσοκομειο και για νοσηλεια δεν παει οποιοσδηποτε.για αιμοδοσια ναι γισ νοσηλεια οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, infini είπε

Να δίνει το κάτι παραπάνω δεν νομίζω. Κάποιος θα πρέπει να καλύψει το επιπλέον κόστος. Με τόσες περικοπές σε δαπάνες για την υγεία, αμφιβάλλω να εξαρτάται από το κάθε νοσοκομείο τι ακριβώς θα δώσει στους αιμοδότες.

Θα τραβάει τα χρήματα μάλλον από κάποιον άλλο κωδικό. Γενικός κανόνας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To τί δίνει κάθε Νοσοκομείο/Αιμοδοσία ορίζεται από τον φορέα που το εποπτεύει πρώτα από όλα.

Στο ΕΣΥ, το Υπ. Υγείας. Εδώ και 23 χρόνια που δίνω, χυμούλι-σαπίλα, φρυγανιά/κρακεράκι και τυράκι (φετούλα ή τρίγωνο).

Αν τυχόν θέλουν να γίνουν πιο ελκυστικοί σε κάποιο Νοσοκομείο ίσως δώσουν κάτι παραπάνω, αλλά τα κονδύλια από την τσέπη τους, από τον δικό τους προϋπολογισμό.

Το ΝΝΑ είναι στρατιωτικό, εποπτεύεται πρώτα-πρώτα από το ΓΕΕΘΑ/Υπ.Εθ.Αμύνης και όπως και στα υπόλοιπα στρατιωτικά ισχύει άλλη ιστορία (το φαΐ στο 401 δεν το έχω συναντήσει πουθενά στη ζωή μου τόσα χρόνια). Ε, οι κυρίες του Ναυτικού είναι απόλυτα λογικό να θέλουν το κάτι πιο ποιοτικό, δεν είναι σαν εμάς την υπόλοιπη πλέμπα 😛

Χρόνια πολλά με Υγεία σε όλους, Καλές Γιορτές να έχουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηγα εδωσα την προηγουμενη Κυριακη εδω που μενω ηρθε μοναδα του Αχεπα οπως καθε χρονο. Μου ειπαν οτι θα ξανα ερθουν Απριλιο μιας και ερχονταν 2 φορες το χρονο Ιουλιο-Δεκεμβριο αλλα τωρα λενε εχουν αναγκη απο αιμα δεν δινει ο κοσμος. Οι ανδρες δινουμε 4 φορες το χρονο εχω και αιματοκριτη 48 αλλα οι γυναικες δεν γινεται. Ενα σωρο παιδια 20+ τα λεω καθε φορα να ερθουν αλλα δεν τοσο δυσκολο ειναι? Ποσο αχρηστους πολιτες εχουμε? Καθε φορα βλεπω ηλικιες 40+ και ελαχιστοι 20-30. Χωριο 3500 κατοικων και καθε φορα μαζευουν 150 φιαλες βαρια βαρια συνηθως λιγοτερες. 

Εχω δωσει πανω απο 20 αυτη τη φορα ειχα ζακετα τραβηγμενο το μανικι και οταν εβγαλε τη βελονα παρολο που το πιεσα δεν σταματησε το αιμα ετρεξε λιγακι οποτε προσοχη κανονικα επρεπε η νοσοκομα να μου πει να τη βγαλω εγω δεν το σκεφτηκα οτι θα πιεσει τη φλεβα. Μετα μου ειπε δεν το πιεσες κιολας λεω εχω δωσει ποσες φορες αλλα τελος παντων. Μεγαλη δουλεια τα 2 λεπτα που καθαρισε το αιμα. Περιμενα κανα μισαωρο γιατι μονο 2 νοσοκομες και περιμεναν 15 ατομα ειχε καμια ωρα ακομα μεχρι να φυγουν και κλασικα ολοι ερχονται στο τελος. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, LuNaTiC said:

Με το ζόρι 30-32... 

πολυ χαμηλο για αντρα.χαμηλο αιματοκριτη ειχα οταν ημουν στρατο που ημουν σκελετος με ροδες.1.80 υψος 58 κιλα. μετα εγινα ανθρωπος και ο αιματοκριτης ανεβηκε επισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνέχεια προγηγούμενης συζήτησης που είχαμε, μόλις μίλησα με την Αιμοδοσία του ΚΑΤ και μετέφερα 3 μονάδες σε συγγενή μου (β' βαθμού), χωρίς να μου ζητήσουν τίποτα άλλο πέρα από τα στοιχεία μου και από τα στοιχεία του.

Μάλλον έχει αλλάξει η παλιά τακτική (μόνο συγγενείς Α' βαθμού), διορθώνω και τον εαυτό μου πλέον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

πολυ χαμηλο για αντρα.χαμηλο αιματοκριτη ειχα οταν ημουν στρατο που ημουν σκελετος με ροδες.1.80 υψος 58 κιλα. μετα εγινα ανθρωπος και ο αιματοκριτης ανεβηκε επισης.

Μακάρι να δούλευε έτσι σε όλους ! Είμαι ~1,86 ~86κιλά... απλά έχω θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, LuNaTiC said:

Μακάρι να δούλευε έτσι σε όλους ! Είμαι ~1,86 ~86κιλά... απλά έχω θέμα

Ναι σιγουρα μπορει να υπαρχουν και διαφορα θεματα.αν μπορει να λυθει τοτε ειναι καλο.εμενα μαλλον ηταν το μικρο βαρος διοτι μετα που ανεβηκα ανεβηκε και ο αιματοκριτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/12/2021 στις 11:16 ΠΜ, poulinos είπε

θα σε απογοητευσω.δεν πας για να φας.πας α.να δωσεις αιμα για συνανθρωπο και το βασικο αν χρειαστει δικο σου προσωπο να εχεις ευκαιρο και οχι να ζητας.θα πηγαινα να δωσω ακομα και αν δεν εδιναν τιποτα.

Συμφωνώ. Πριν δύο χρόνια χρειάστηκε ο πατέρας μου αίμα και δεν είχε κανείς στην οικογένεια φιάλες ούτε την οικονομική δυνατότητα να πάμε να δώσουμε σε νοσοκομείο (ζούσα σε χωριό). Ευτυχώς βρήκαμε αρκετές φιάλες από την τράπεζα του δήμου. Έπειτα το 2019 πήγα φοιτητής στη Θεσσαλονίκη και μιας και ήμουν 1 αστικό από το Ιπποκράτειο είπα να το επιχειρήσω. Από τότε έχω δώσει 4 φορές, θα έδινα παραπάνω αλλά λόγω covid έμεινα στο χωριό για 1 χρόνο. Περιττό να περιγράψω την έκπληξη στα μάτια του προσωπικού που ένας 19 χρονος πήγε να δώσει αίμα. Τα κρακεράκια και ο χυμός που παίρνεις για την αιμοδοσία η οποία είναι εθελοντική είναι υπερ αρκετά. Έπεισα μάλιστα και την αδερφή μου και έδωσε μαζί μου τη τελευταία φορά, ελπίζω να το συνεχίζει και η ίδια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Ntouris3 said:

Συμφωνώ. Πριν δύο χρόνια χρειάστηκε ο πατέρας μου αίμα και δεν είχε κανείς στην οικογένεια φιάλες ούτε την οικονομική δυνατότητα να πάμε να δώσουμε σε νοσοκομείο (ζούσα σε χωριό). Ευτυχώς βρήκαμε αρκετές φιάλες από την τράπεζα του δήμου. Έπειτα το 2019 πήγα φοιτητής στη Θεσσαλονίκη και μιας και ήμουν 1 αστικό από το Ιπποκράτειο είπα να το επιχειρήσω. Από τότε έχω δώσει 4 φορές, θα έδινα παραπάνω αλλά λόγω covid έμεινα στο χωριό για 1 χρόνο. Περιττό να περιγράψω την έκπληξη στα μάτια του προσωπικού που ένας 19 χρονος πήγε να δώσει αίμα. Τα κρακεράκια και ο χυμός που παίρνεις για την αιμοδοσία η οποία είναι εθελοντική είναι υπερ αρκετά. Έπεισα μάλιστα και την αδερφή μου και έδωσε μαζί μου τη τελευταία φορά, ελπίζω να το συνεχίζει και η ίδια. 

οσους περισσοτερους πειθουμε τοσο το καλυτερο. Μπραβο σου και πολυ καλο που ξεκινησες και απο μικρη ηλικια. και εγω πλεον 40 πρεπει να εχω δωσει κοντα στις 35 φορες. πλεον στο 4 τετραμηνο πανω κατω δινω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Πέτρος said:

Σε συνέχεια προγηγούμενης συζήτησης που είχαμε, μόλις μίλησα με την Αιμοδοσία του ΚΑΤ και μετέφερα 3 μονάδες σε συγγενή μου (β' βαθμού), χωρίς να μου ζητήσουν τίποτα άλλο πέρα από τα στοιχεία μου και από τα στοιχεία του.

Μάλλον έχει αλλάξει η παλιά τακτική (μόνο συγγενείς Α' βαθμού), διορθώνω και τον εαυτό μου πλέον.

Και εγω απο το ναυτικο οπως ειπα εχω δωσει σε ασχετα ατομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...