Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v2 [Xbox One][Xbox One S][Xbox One X]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα παιχνίδια του Xbox 360, από οποιονδήποτε internet browser σε pc ή κινητό, προσπαθήσεις να τα αγοράσεις μέσω του xbox marketplace, πάντα η διαδικασία κολλάει στο checkout.. Αυτό συμβαίνει εδώ και ένα χρόνο περίπου τώρα, κάτι άλλαξαν στο back-end κομμάτι τους κι από τότε για Ελλάδα και κάποιες άλλες χώρες υπάρχει αυτό το πρόβλημα.

Το έχουν αναφέρει και στο reddit το ζήτημα, μήνες τώρα, αλλά δεν έχουν συγκινηθεί να το διορθώσουν: https://www.reddit.com/r/xboxone/comments/dbvnfv/greek_region_cant_buy_the_new_360_free_game/

 

Ο μόνος τρόπος να αγοράσεις παιχνίδια για Xbox 360 είναι μέσω του Store στο Xbox One. 

Το πρόβλημα είναι όταν για λόγους ασυμβατότητας κάποιο παιχνίδι δεν εμφανίζεται στο Store του Xbox One με αναζήτηση ή εμφανίζεται μόνο μέσω κάποιας συντόμευσης, όπως με το SWOS που μας βοήθησε ο φίλος πιο πάνω για το πως να το πάρουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ έχω άλλου είδους πρόβλημα : όλα τα παιχνίδια που είχα αγοράσει στο xbox 360 τότε, δεν μου τα εμφανίζει στο order history στο microsoft account μου, μηδέν, είναι σαν να μην έχω αγοράσει τίποτα !

Άλλαξα και τα φίλτρα στο search αλλά πάει μόνο μέχρι 1 χρόνο πριν, αδιανόητο, πώς θα κατεβάσω τώρα κάποια παιχνίδια αγορασμένα που είναι backwards compatible? 

Στο δε xbox one, δεν μου το εμφανίζει καν στα owned games/ready to install.

Τι γίνεται τώρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Με search στα εμφανίζει; Αν ναι, αγορασμενα;

στο search ούτε καν μου το βγάζει φίλε στο microsoft store , Το θέμα είναι ότι πριν δύο βδομάδες το είχα κατεβάσει κανονικά.καλά που το είχα βάλει μέσα σε group και έτσι μπορώ να το κατεβάσω μέσα από εκεί, όπως καταλαβαίνεις όμως δεν είναι λύση αυτή καθώς άμα το είχα αφαιρέσει από το group/pin τώρα δεν θα μπορούσα να το κατεβάσω πάλι...

πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει, ίσως να είναι κάποιο bug του microsoft store αυτό τον καιρό? τι να πω...

Το παιχνίδι είναι το final.fight: double impact και Lumines!Live - το lumines μου το έβγαζε και αυτό κανονικά στο store, τώρα όμως που το έψαξα στο store μου βγάζει άλλη έκδοση, το lumines remastered και μου λέει κιόλας ότι δεν είναι αγορασμένο , Έλα μου όμως που το είχα και αυτό μέσα σε group/pin και μπορώ να το κατεβάσω κανονικά από κει μέσα...

Να τονίσω πάλι, δεν μου τα εμφανίζει καν στο ready to download ή owned games ενώ πριν 2 εβδομάδες τα εμφανίζει κανονικά.

Πιασ'τ'αυγο και κουρευ'το ένα πράμα...

ΥΓ: έχω κάνει ήδη 2 hard reset (που λένε ότι βοηθάει) αλλά τίποτα.

Επεξ/σία από red1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το sensible world o soccer ούτε εμένα το εμφανίζει στην ψηφιακή μου βιβλιοθήκη, κανονικά με gold/ultimate τα παιχνίδια του 360 δεν μένουν στην κατοχή μας για πάντα?

Επεξ/σία από Saloufas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας "μπακαλίστικος" τρόπος να δεις αν έχεις ενα παιχνίδι του Xbox 360 στο λογαριασμό σου, είναι να πας στη σελίδα του παιχνιδιού στο site του Xbox Marketplace (προσοχή γιατί μερικά παιχνίδια έχουν σελίδα και στο Microsoft store, το οποίο είναι το Store για τις εφαρμογές και παιχνίδια για windows και xbox one) και να δεις, στο κάτω μέρος της σελίδας που έχεις δυνατότητα να αγοράσεις είτε το παιχνίδι είτε τα DLC του, να βρεις το παιχνίδι και αν δεις αν αντί για την τιμή του λέει "Ηδη αγορασμένα". Εννοείται οτι πρέπει να έχεις κάνει log in πρώτα..

Π.χ. το Fable Anniversary για Xbox 360 που έδωσε τον Απρίλιο..

Link στο Microsoft Store: https://www.microsoft.com/el-gr/p/fable-anniversary/c2q32jm0bpzl?activetab=pivot:overviewtab
Link στο Xbox Marketplace: https://marketplace.xbox.com/el-gr/Product/Fable-Anniversary/66acd000-77fe-1000-9115-d8024d530a87

Εικόνα που βλέπεις στο κάτω μέρος της σελίδας του Xbox Marketplace αν δεν έχεις στο λογαριασμό σου το παιχνίδι:

image.png.0a98e306e3d3c47489f0fc1e9166a4d6.png

Εικόνα που βλέπεις αν έχεις στο λογαριασμό σου το παιχνίδι:

image.png.6d4b970d1cb5aaf53e52a3df3e53c092.png

Η άλλη επιλογή είναι από τα All owned games στο Full Library του Xbox One για να δεις όλα τα παιχνίδια μαζεμένα, αλλά δεν τα δείχνει πάντα όλα δυστυχώς..
Τέλος, ίσως αν έχεις xbox 360 να υπάρχει εκεί μέσα επιλογή να δεις τα παιχνίδια που έχεις στο λογαριασμό σου, αλλά δεν έχω x360 για να το ελέγξω..

P.S. Γι' αυτό λέω οτι είναι χάος το Store της Microsoft, όσων αφορά τα παιχνίδια για τις κονσόλες της τουλάχιστον..

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thomason993 είπε

Ένας "μπακαλίστικος" τρόπος να δεις αν έχεις ενα παιχνίδι του Xbox 360 στο λογαριασμό σου, είναι να πας στη σελίδα του παιχνιδιού στο site του Xbox Marketplace (προσοχή γιατί μερικά παιχνίδια έχουν σελίδα και στο Microsoft store, το οποίο είναι το Store για τις εφαρμογές και παιχνίδια για windows και xbox one) και να δεις, στο κάτω μέρος της σελίδας που έχεις δυνατότητα να αγοράσεις είτε το παιχνίδι είτε τα DLC του, να βρεις το παιχνίδι και αν δεις αν αντί για την τιμή του λέει "Ηδη αγορασμένα". Εννοείται οτι πρέπει να έχεις κάνει log in πρώτα..

Π.χ. το Fable Anniversary για Xbox 360 που έδωσε τον Απρίλιο..

Link στο Microsoft Store: https://www.microsoft.com/el-gr/p/fable-anniversary/c2q32jm0bpzl?activetab=pivot:overviewtab
Link στο Xbox Marketplace: https://marketplace.xbox.com/el-gr/Product/Fable-Anniversary/66acd000-77fe-1000-9115-d8024d530a87

Εικόνα που βλέπεις στο κάτω μέρος της σελίδας του Xbox Marketplace αν δεν έχεις στο λογαριασμό σου το παιχνίδι:

image.png.0a98e306e3d3c47489f0fc1e9166a4d6.png

Εικόνα που βλέπεις αν έχεις στο λογαριασμό σου το παιχνίδι:

image.png.6d4b970d1cb5aaf53e52a3df3e53c092.png

Η άλλη επιλογή είναι από τα All owned games στο Full Library του Xbox One για να δεις όλα τα παιχνίδια μαζεμένα, αλλά δεν τα δείχνει πάντα όλα δυστυχώς..
Τέλος, ίσως αν έχεις xbox 360 να υπάρχει εκεί μέσα επιλογή να δεις τα παιχνίδια που έχεις στο λογαριασμό σου, αλλά δεν έχω x360 για να το ελέγξω..

P.S. Γι' αυτό λέω οτι είναι χάος το Store της Microsoft, όσων αφορά τα παιχνίδια για τις κονσόλες της τουλάχιστον..

Thomas, Τι να πω, χίλια ευχαριστώ πραγματικά που μπήκες στον κόπο, κατατοπιστικότατος φίλε 😉

Λοιπόν, η όλη κατάσταση είναι bordello κυριολεκτικά...marketplace και store 2 διαφορετικά πράγματα, επίσης , εμπλέκεται και η περιοχή του gamertag σου αλλά όπως διαπίστωσα πριν λίγα λεπτά , ρόλο παίζει και το link του marketplace της εκάστοτε χώρας : ο λογαριασμός από τον οποίο προσπαθούσα να κατεβάσω τα παιχνίδια είναι με Ιταλικό Hotmail, ανοίγοντας τα link που παρέθεσες εσύ (Ελληνικά) τα παιχνίδια δεν μου τα έβγαζε καν στο search (υποθέτω ότι είχανε κάποια region lock τα συγκεκριμένα), αναγκάστηκα να μπω από το κινητό μου στο Ιταλικό marketplace μέσω browser όπου εκεί μπόρεσα να τα βρω.

Δες τώρα κάτι ακόμα πιο περίεργο : τα dlc του lumines live έπρεπε να τα κατεβάσω και αυτά χειροκίνητα από το site - κάτι το οποίο δεν χρειάστηκε 2 εβδομάδες πριν καθώς με το που είχα βάλει να κατεβάσω το ίδιο παιχνίδι από το xbox one μου, μου ειχε κατέβασει αυτομάτως και όλα τα dlc - όπως γίνεται κάθε φορά δηλαδή με παιχνίδι που έχεις αγορασμένο από το marketplace ή από το store και έχεις αγορασμένα και τα dlc του, στα κατεβάζει όλα μαζί δηλαδή, ε, σήμερα αποφάσισε να μου κατεβάσει μόνο το παιχνίδι χωρίς τα DLC  πραγματικά δεν καταλαβαίνω...

Επίσης, αυτό που ανέφερα φίλε με το ιστορικό αγορών (που δεν εμφανίζεται καμία αγορά παιχνιδιών Χ360 στο microsoft account μου) είναι μεγάλο πρόβλημα, είναι κοινώς, σαν να πήγαν αέρα τα χρήματα που ξόδεψα χρόνια πριν - στα φίλτρα αναζήτησης του ιστορικού αγορών μπορείς να ανατρέξεις μέχρι 1 χρόνο πριν, όλοι εμείς δηλαδή που είχαμε xbox πριν 7-10 χρόνια και αγόρασαμε παιχνίδια και dlc πως στο καλό μπορούμε  να ανατρέξουμε στις προηγούμενες αγορές μας μέσω Microsoft account από την στιγμή που το ιστορικό/αναζήτηση μας επιτρέπει να ψάξουμε για αγορές που έγιναν μόνο και.μαξιμουμ μέχρι έναν χρόνο πριν ? Θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω -  εκτός και αν υπάρχει άλλη σελίδα για αγορές που σχετίζονται μόνο με αυτές του XBOX 360... (όπως το marketplace Vs Store π.χ).

Χάος πραγματικό, κάτι θα πρέπει να γίνει από πλευράς microsoft στην επόμενη γενιά γιατί υπάρχει και κόσμος που ξόδεψε χιλιάρικα για digital παιχνίδια εποχές xbox 360.

ΥΓ : στα all owned games επίσης που αναφέρεις, την προηγούμενη βδομάδα μου τα έδειχνε κανονικά τα συγκεκριμένα παιχνίδια, σήμερα όμως ακόμα και μετά από 2 reset δεν μου τα εμφανίζει, ίσως είναι θέμα των server της microsoft και δεν μπορεί να κάνει κάποιο refresh? 

Επεξ/σία από red1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα κυριαρχεί ένα ερώτημα.

Το SWoS δεν μου το βγάζει στα owned και το search δεν το βρίσκει. Ο μόνος τρόπος για να εγκατασταθεί προσωρινά είναι είτε μέσω dashboard όπως είπε ο φίλος μσς είτε απομακρυσμένα κάνοντας queue σε instant-on xbox.

Κάποια στιγμή θα φύγει από το dashboard άρα θα πρέπει να το βρούμε στο κινητό και να το προσθέσουμε. Τραγικό.

Το παιχνίδι εμένα μου είναι παντελώς αδιάφορο όπως νομίζω στην πλειοψηφία των χρηστών. Φαντάσου όμως να έδινε καμία βόμβα και να ταλαιπωριοντουσαν η πλειοψηφία των χρηστών να το κατεβάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις την καλυτερη κονσολα και δεν μπορεις να κατεβασεις από το στορ παιχνίδια του χ360??

Εισαι στην καλυτερη εταιρεια (Μικροσοφτ, τι ποια?) και σου κανει ναζια μην αφήνοντας σε να κατεβασεις χ360 παιχνίδια?

Εχεις γραψει 100 ποστς στα φορουμς και κανεις δεν δινει την λυση??

Εισαι τσιπης και δεν δινεις μια για νεα παιχνίδια ενώ τη βρίσκεις με το Πακ μαν 2 Ανιβερσαρυ Εντισιο (πως λεμε πλειστεισο) του χ360?

Σκέφτεσαι να κολλησεις κοροναιο μπας και ησυχασεις από τις μπουρδες της ΜΣ?

ΜΗΝ ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΑΙ ΠΑΙΧΤΗ ΜΟΥ

Ωσαν πενιχρος υποτελικος του τρισμεγιστου, τιτανοτεραστιου, γιγαντογιγαντιου ινφινιτ και ομνιποτεντ SIR Teraflop (ενιοτε και Virus, Petaflop etc etc) δημοσιευω εδώ τη λυση που δουλευει, τσεκαρισμενο:

http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/10018-Xbox-One?p=673802#post673802 

Μην με ευχαριστειτε εμεναν,, απλα επιτελω το εργο Του.

😄😝

(Η λυση οντως δουλευει, απλα ειχα ορεξη και χρονο σημερα για λιγο χουμορ)

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σε ps4 forum υπαρχει τετοιο νημα ;Χαχαχα Πολυ προχώ οι Sony ''rivals'' 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...