Προς το περιεχόμενο

Assassin’s Creed Odyssey [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Delijohn είπε

αθώο μου παιδί.. έχεις ακόμα.. 🤣
(ειδικά αν παίξεις και τα dlc)

oh sh!t 🥶

κατάλαβα....πάω να το τερματίσω γιατί αρκετά με τα sidequests...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

επανέρχομαι....lvl 56. τερμάτισα το main story και ξεκίνησα το elysium πριν λίγο.

ο τερματισμός τουλάχιστον με τις απαντήσεις που έδωσα ήταν κάπως meh δακρύβρεχτο και τι εννοείς βίρνα.....που να παρει ο διαολος malaK@. δεν εκανα και save στα κομβικά σημεία ώστε να διαλέξω και διαφορετικό ending οπότε ίσως τα δω σε κανα youtube.

το story μου άφησε μια πικρή γεύση γιατί το περίμενα πιο φαντασμαγορικό, μεγαλειώδες και τελικά ούτε τρομερούς διαλόγους είχε, ούτε κανα επικό cinematic. (ξαναλέω τουλάχιστον με το τέλος που επέλεξα)

τώρα για το expansion pack του Elysium οκ....μια από τα ίδια με όσα έκανες σε όλο το game ίδια φιλοσοφία ελάχιστα έξτρα και απλά όμορφες τοποθεσίες με μερικά μυθικά σκηνικά.

σαν να βιαζόντουσαν στο τέλος...δε ξέρω...παίζει να στράβωσα με τόσο χρόνο που έριξα στα sidequests ώς το 50lvl και ξαφνικά να άδειασα από όρεξη για το παιχνίδι και την ιστορία της Κασσάνδρας. any tips για να το προχωρήσω;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, greekfragma είπε

any tips για να το προχωρήσω;

Ναι, οπλίσου με υπομονή και σε 25 περίπου ωρίτσες θα το τερματίσεις:P..

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν έχει ιστορία το παιχνίδι, τι να λέμε τώρα.

Όμορφο είναι, αναντίρρητα, ειδικά αν έχεις καλό μηχάνημα να δείξει το eye candy, αλλά ως σενάριο είναι για τα θηρία.

Οι -μόνο δύο- παρατάξεις έχουν μνήμη χρυσόψαρου, μπορείς να τις προδώσεις όσες φορές θέλεις, να σφάξεις αμάχους (άθελά σου ή επίτηδες) χωρίς καμία σοβαρή συνέπεια, ενώ σύνθετα πολιτικά και ιστορικά φαινόμενα (με σύγχρονες αναλογίες και προεκτάσεις) αποστάζονται σε συνομωσίες της πλάκας, το malaka αχταρμά με το "άδικον εστί" πέφτει σύννεφο.

Και, ας είμαστε ρεαλιστές, αστακό να τρως κάθε μέρα επί ένα χρόνο, στο τέλος θα το σιχαθείς. Πόσω μάλλον όταν είσαι αναγκασμένος για να "προχωρήσεις" να κάνεις τις ίδιες, ανούσιες, επαναλαμβανόμενες αποστολές και να διαβάζεις διαλόγους που θα ταίριαζαν θαυμάσια σε Άρλεκιν της δεκαετίας του '80.

Μην παρεξηγηθώ, μπράβο σε όσους τους άρεσε, για ό,τι τους άρεσε, απόλυτο και αναφαίρετο δικαίωμά τους, περί ορέξεως, άλλωστε... αλλά τέτοιο "πουκάμισο αδειανό", χρόνια είχε να πέσει στα δικά μου χέρια.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xεχε, το παιχνίδι για μένα είναι guilty pleasure 🙂 και σε λίγο κλείνουμε τις 80 ώρες.

H ιστορία και τα quests είναι παντελώς αδιάφορα. Καθαρό μηδέν (0).  Έχει ποικιλία σε διαλόγους (Σωκράτης FTW), αλλά το τί πρέπει να κάνεις κάθε φορά είναι μιά από τα ίδια. Πιό generic πεθαίνεις.

Από την άλλη, ο ήρωάς σου είναι ο απόλυτος σφαγέας και κλέφτης της Αρχαίας Ελλάδας. Είναι ο πραγματικός villain του παιχνιδιού. Ένας οδοστρωτήρας που καταστρέφει τα πάντα στο πέρασμά του. Αλλα παρόλα αυτά, ο κόσμος είναι απαθής απέναντί στην καταστροφή που φέρνει μαζί του και τον αντιμετωπίζει ώς έναν συμπαθητικό και καλό τυχοδιώκτη.

Γενικά λοιπόν την διαδρομή της ιστορίας την βρίσκω απογοητευτικά κενή και την τοποθέτηση του κεντρικού ήρωα πολύ προβληματική. Στην αρχή με ενοχλούσε πολύ, τώρα απλά αδιαφορώ.

Όμως μου αρέσει ο σχεδιασμός του χάρτη και τα combat mechanics, τα οποία μοιάζουν πολύ με το Shadow of Mordor και προσφέρουν εύκολη διασκέδαση. Χαλαρώνω με την Κασσάνδρα να κόβει βόλτες σε βουνά και λαγκάδια. Το pathfinding του αλόγου λειτουργεί πάρα πολύ καλά, και μου αρέσει πολύ να το βάζω να κάνει μακρινές διαδρομές και να χαζεύω τα τοπία.

Και ενώ ξέρω ότι το παιχνίδι σαν ιστορία δεν πρόκειται να μου προσφέρει το οτιδήποτε, συνεχίζω και παίζω, να δώ το επόμενο βουνό με την Κασσάνδρα (ναί, μας αρέσουν τα βουνά).

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ο @Snoob και ο @panther_512 είπαν όσα σκεφτόμουν τελικά μετά από όσο καιρό ασχολήθηκα με το game. Κρίμα γιατί αναπόφευκτα ένας τύπος σαν και μένα που δίνει μεγάλη βαρύτητα 1ον στο story και μετά στο wow factor των γραφικών και τις ποικιλίας περιβάλλοντος του open world, απογοητεύεται τελικά.

Είναι ο ίδιος λόγος γιατί έχοντας περάσει από Witcher 3 story βλέπεις πόσο γεμάτο μπορεί να γίνει ένα παιχνίδι και να σε καθηλώσει με την ιστορία την πλοκή και τους χαρακτήρες...και πόσο εύκολα μπορει να σε αδειάσει ένα παιχνίδι όπως το ACO που ενώ έχει φοβερά γραφικά, τεράστιο κόσμο και προσεγμένο σχεδιασμό περιβάλλοντος, η ιστορία είναι σχεδόν στο απόλυτο μηδέν σαπουνόπερας.

Δε ξερω αν θα συνεχίσω το Elysium expansion...να το προχωρήσω ή μια από τα ίδια;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, greekfragma είπε

Νομίζω ο @Snoob και ο @panther_512 είπαν όσα σκεφτόμουν τελικά μετά από όσο καιρό ασχολήθηκα με το game. Κρίμα γιατί αναπόφευκτα ένας τύπος σαν και μένα που δίνει μεγάλη βαρύτητα 1ον στο story και μετά στο wow factor των γραφικών και τις ποικιλίας περιβάλλοντος του open world, απογοητεύεται τελικά.

Είναι ο ίδιος λόγος γιατί έχοντας περάσει από Witcher 3 story βλέπεις πόσο γεμάτο μπορεί να γίνει ένα παιχνίδι και να σε καθηλώσει με την ιστορία την πλοκή και τους χαρακτήρες...και πόσο εύκολα μπορει να σε αδειάσει ένα παιχνίδι όπως το ACO που ενώ έχει φοβερά γραφικά, τεράστιο κόσμο και προσεγμένο σχεδιασμό περιβάλλοντος, η ιστορία είναι σχεδόν στο απόλυτο μηδέν σαπουνόπερας.

Δε ξερω αν θα συνεχίσω το Elysium expansion...να το προχωρήσω ή μια από τα ίδια;

Ο δεύτερος κόσμος με τον Άδη αξίζει αρκετά. Θα συναντήσεις κάποια σημαντικά πρόσωπα από το βασικό παιχνίδι δίνοντας ένα τέλος και θίγοντας καποια ηθικά διλήμματα. Ο τρίτος κόσμος αρχιτεκτονικα είναι φανταστικός αλλά από υπόθεση λίγα πράγματα οι εχθροί όμως είναι τίμιοι και θέλει καλό build για να μην φας ζόρι. Αν βαριέσαι τα camps και το looting μην τα κάνεις κάνε μόνο τις βασικές αποστολές. Όταν ένα παιχνίδι καταντάει αγγαρεία τοτε είναι η ώρα να το αφήσουμε. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο;

Το ξεκίνησα ξανά με την Κασσάνδρα, όντως για κάποιο λόγο η ώρα περνάει πιο ευχάριστα, δεν ξέρω ακόμα αν αυτό αποδίδεται αποκλειστικά στη γελοία βλαχοπροφορά του άλλου.

Το θέμα είναι ότι έχω φτάσει level 10 και είμαι στη φάση που πρέπει να πολεμήσω τους Αθηναίους. Το 'χω στο normal και είναι πολύ δύσκολο να το περάσω. Υπάρχει κάποιο «κόλπο», κάποια μέθοδος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, phanispal είπε

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο;

Το ξεκίνησα ξανά με την Κασσάνδρα, όντως για κάποιο λόγο η ώρα περνάει πιο ευχάριστα, δεν ξέρω ακόμα αν αυτό αποδίδεται αποκλειστικά στη γελοία βλαχοπροφορά του άλλου.

Το θέμα είναι ότι έχω φτάσει level 10 και είμαι στη φάση που πρέπει να πολεμήσω τους Αθηναίους. Το 'χω στο normal και είναι πολύ δύσκολο να το περάσω. Υπάρχει κάποιο «κόλπο», κάποια μέθοδος;

το παιχνίδι θέλει τακτική σχετικά ειδικά στην αρχή μέχρι να ξεκλειδώσεις κάποια skills....οπότε και η προσέγγισή σου πρέπει στο ξεκίνημα να είναι κάπως ασφαλής ώστε να καθαρίζεις τις περιοχές stealth δίχως να σε κυνηγά το μισό χωριό. πάρε το χρόνο σου. σφύρα μέσα στους θάμνους με το Χ ώστε να μαζεύεις έναν κάθε φορά.

ninja style μέχρι να δυναμώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ stealth παίζω, απλά δεν έχω εξαργυρώσει κανένα από τα 9 skill points ακόμα, για διάφορους λόγους.

Οπότε για το συγκεκριμένο σημείο μπορούμε να πούμε ότι χρειάζονται κάποια συγκεκριμένα skills;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, phanispal είπε

Μωρέ stealth παίζω, απλά δεν έχω εξαργυρώσει κανένα από τα 9 skill points ακόμα, για διάφορους λόγους.

Οπότε για το συγκεκριμένο σημείο μπορούμε να πούμε ότι χρειάζονται κάποια συγκεκριμένα skills;

ρε χωρίς skill δε γίνεται. οικονομία κάνεις; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, πρώτον δεν είμαι τόσο των RPG style action games (προτιμώ τα πρώτα της σειράς ας πούμε), και δεύτερον η προσέγγισή μου στο ξεκλείδωμα των skills συνήθως είναι συντηρητική.

Εξάλλου είμαι ακόμα στην αρχή, δεν ξέρω τι θα χρειαστώ μετά και τι όχι.

Και επειδή σε αυτά τα παιχνίδια συνήθως κάποια skills είναι αρκετά πιο ανούσια από κάποια άλλα, γι' αυτό ρωτάω ποια είναι τα standard για αυτή τη φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, phanispal είπε

Κοίτα, πρώτον δεν είμαι τόσο των RPG style action games (προτιμώ τα πρώτα της σειράς ας πούμε), και δεύτερον η προσέγγισή μου στο ξεκλείδωμα των skills συνήθως είναι συντηρητική.

Εξάλλου είμαι ακόμα στην αρχή, δεν ξέρω τι θα χρειαστώ μετά και τι όχι.

Και επειδή σε αυτά τα παιχνίδια συνήθως κάποια skills είναι αρκετά πιο ανούσια από κάποια άλλα, γι' αυτό ρωτάω ποια είναι τα standard για αυτή τη φάση.

Tα skills γίνονται reset όποτε θέλεις οπότε επέλεξε όποια θέλεις και αν δεις ότι το game play δεν σου αρέσει στις μάχες τα κάνεις reset και έχεις πάλι από την αρχή όλα τα skills points για να πάρεις όποια αλλα skills θέλεις. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, phanispal είπε

Κοίτα, πρώτον δεν είμαι τόσο των RPG style action games (προτιμώ τα πρώτα της σειράς ας πούμε), και δεύτερον η προσέγγισή μου στο ξεκλείδωμα των skills συνήθως είναι συντηρητική.

Εξάλλου είμαι ακόμα στην αρχή, δεν ξέρω τι θα χρειαστώ μετά και τι όχι.

Και επειδή σε αυτά τα παιχνίδια συνήθως κάποια skills είναι αρκετά πιο ανούσια από κάποια άλλα, γι' αυτό ρωτάω ποια είναι τα standard για αυτή τη φάση.

κάθε skill tree ειναι για 3 προσεγγισεις στο game. 

hunter με βέλη από μακριά.

Warrior για hack n slash από κοντά και

Assassin για stealth combat.

Προφανώς επειδή είναι παιχνίδι Assassins θα δεις οτι το 3ο skill tree θα το χρειαστείς αρκετά. Μην αγχώνεσαι για να κάνεις λάθος σε skills...το παιχνίδι σε normal δεν τιμωρεί τόσο σοβαρά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...