Προς το περιεχόμενο

Resident Evil 2 Remake [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Εντάξει και παλιό παιχνίδι το ξαναπαίζεις αν είναι καλό και ας έχει παλιά γραφικά, αρκεί να μην μιλάμε για pixelated γραφικά που σε πιάνει πονοκέφαλος μετά από λίγη ώρα..Διαβάζω τώρα μερικούς γκρινιάζουν ότι το RE 2 remake τους χαλάει που δεν έχει fixed κάμερα..Fixed κάμερα είχε τότε λόγω περιορισμού του HW..Δηλαδή αυτά είναι γελοία πράγματα..Μήπως να lock-άρουμε και τα FPS στα 20 που είχε το PS1 για να είναι όσο πιο ''original'' γίνεται ; Άμα τόσο πολύ θέλει κάποιος το παλιό RE 2, υπάρχουν emulators να το παίξει όπως ήταν..

Νομιζω αυτο γινεται λογω νοσταλγιας και περιμενουν ενα remaster παρα ενα remake..Παιχνιδαρος θα ειναι κ αυτος οτι και να λεμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Εντάξει και παλιό παιχνίδι το ξαναπαίζεις αν είναι καλό και ας έχει παλιά γραφικά, αρκεί να μην μιλάμε για pixelated γραφικά που σε πιάνει πονοκέφαλος μετά από λίγη ώρα..Διαβάζω τώρα μερικούς γκρινιάζουν ότι το RE 2 remake τους χαλάει που δεν έχει fixed κάμερα..Fixed κάμερα είχε τότε λόγω περιορισμού του HW..Δηλαδή αυτά είναι γελοία πράγματα..Μήπως να lock-άρουμε και τα FPS στα 20 που είχε το PS1 για να είναι όσο πιο ''original'' γίνεται ; Άμα τόσο πολύ θέλει κάποιος το παλιό RE 2, υπάρχουν emulators να το παίξει όπως ήταν..

Η fixed camera δεν είναι κάποιου είδους "αναπηρία" λόγω HW. Είναι τεχνική που ενισχύει το φόβο που προσπαθούν να περάσουν αυτά τα παιχνίδια. Όταν δεν ελέγχεις 100% το περιβάλλον σου μέσω κάμερας, τα ένστικτα σου βαράνε κόκκινο. Ναι, σίγουρα θα υπάρχουν και πιο μοντέρνοι τρόποι να προκαλέσεις φόβο, αλλά πού είναι;  Πάμε στο 2019 και όλα τα παιχνίδια που υποστηρίζουν ότι είναι τρόμου, σε αφήνουν να περπατάς, δίνοντας σου βοηθήματα και μασημένες λύσεις,  ανέσεις σε controls και κάμερα, και σε αφήνουν να σκοτώνεις casually ό,τι κινείται. Ναι οκ, αν θες παίζεις το παλιό σε emulator και τελειώνει εδώ η κουβέντα. Ή ( λέω εγώ τώρα ) παίζεις ένα αντάξιο remake όπως ήταν το 1. Όπως ελπίζω και το 2 να είναι πραγματικό survival horror. Με ή χωρίς fixed camera...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω για hw limitation αυτό που ξέρω είναι ότι το fixed angle sucks ass σε shooters γιατί κάνει το shooting ανούσιο από την στιγμή που απλά κάνει auto-aim, και μην αναφερθείς στο πρώτο που απλά μάντευες άμα θα πετύχεις κάτι. Το over the shoulder είναι πολύ πιο "immersive" μιας και είσαι πολύ πιο κοντά στο action, διαφωνώ κάθετος ότι ανεβάζει το horror στοιχειο, αντίθετος το ρίχνει γιατί έχεις απόσταση από τον playable char οποτε λιγότερο "δεμένος" μαζί του, imho ofc. Επίσης σε αυτό το game φαίνεται ότι θα παίζει ρολο και το skill στο shooting έτσι όπως κινούνται τα zombies, φυσικά τώρα πια μπορείς να κινηθείς καθώς shoot οποτε λίγο ισορροπείτε.

Ούτε για πλακα με gamepad άμα κρίνω από τα video και ειδικά άμα υπάρχει survival στοιχειο με consumables και ammunition όπως τα παλιά. Ευτυχώς δεν είδα σε κανένα video να crapping ammo τα zombies.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η fixed κάμερα ήταν λόγω HW limitation, το ξέρουν και οι πέτρες..Τώρα τι δικαιολογίες ψάχνουν μερικοί για τρόμο κλπ ασχολίαστα..Εννοείται ότι το over the shoulder είναι πολύ πιο immersive..Το remake φαίνεται και τέρμα σκοτεινό πάντως..Καμία σχέση με το original στον φωτισμό, οπότε να ο τρόμος σας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι ο φωτισμός τι εποχής ήταν για τα μπάζα αλλα παρόλα αυτά το λέρωνες το βρακάκι, φυσικά είμαστα και πιτσιρικάδες but still. Ειλικρινά ελπίζω να μην "μαμισουν" το game και μετά από μια ώρα γίνετε non-stop action flick. Fingers crossed.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

giphy.gif

Απο την μια μερια εχω να διαλεξω κονσολα με 55αρα oled και καναπεδατος αλλα με κοντρολερ και απο την αλλη 27αρα με σαφως καλυτερα frames-γραφικα και την ακριβεια που σου προσφερει το k/m και ειμαι σε διλημμα..Το να παιξω στην τηλεοραση με το pc δεν ειναι εφικτο....πρεπει να ξηλωσω ολο το γραφειο γιατι δεν ειναι διπλα αυτα τα 2.Μονο εγω ειμαι σε τετοιο διλημμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αυτό το monitor δεν πάει να 'ναι και από άλλο πλανήτη η TV, τα 30άρια της κονσόλας δεν παλεύονται. Το RDR 2 το έχω παρατήσει στο 22% γι' αυτό το λόγο, θα παιχτεί όπως πρέπει στο PC με 60άρια +.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Μετά από αυτό το monitor δεν πάει να 'ναι και από άλλο πλανήτη η TV, τα 30άρια της κονσόλας δεν παλεύονται. Το RDR 2 το έχω παρατήσει στο 22% γι' αυτό το λόγο, θα παιχτεί όπως πρέπει στο PC με 60άρια +.

Τοσο χαλια ε? Στα 30 καρε θα παιζει κ αυτο στην κονσολα η θα εχουμε τιποτα 60 καρε σε 1080?Γιατι βλεπω οτι δεν εχει μεγαλες απαιτησεις στο pc.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 60fps θα τρέχουν το game οι πρόσφατες consoles, τουλάχιστον έτσι δηλωσαν. Από εκεί και πέρα τέτοιου είδους ερωτήσεις τελείως ανούσιες όταν ο καθένας έχει τις προτιμήσεις του. Δοκίμασε το και στα δυο platforms και αποφάσισε η περίμενε κάνα performance analysis.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θεμα που αφορα συγκεκριμενα την PC εκδοση και δεδομενου οτι ανετα το παιζεις το παιχνιδι και με controller(για single player μιλαμε ουτως ή αλλως)περιμενεις εστω και ενα να σου πει να το παιξεις στο ps4 στο οποιο κοστιζει και ακριβοτερα(επειδη δεν υπαρχουν τα κλειδαδικα)?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Στο θεμα που αφορα συγκεκριμενα την PC εκδοση και δεδομενου οτι ανετα το παιζεις το παιχνιδι και με controller(για single player μιλαμε ουτως ή αλλως)περιμενεις εστω και ενα να σου πει να το παιξεις στο ps4 στο οποιο κοστιζει και ακριβοτερα(επειδη δεν υπαρχουν τα κλειδαδικα)?

πφφφ.. Λες και γραφει κανεις πια εδω μεσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...