Προς το περιεχόμενο

Resident Evil 2 Remake [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόνο το paid dlc outfit της Elza έχει η οποία θα ήταν η πρωταγωνίστρια του RE 2, θυμάμαι είχαν βγει αρκετά screenshots στα περιοδικά της εποχής, δεν θυμάμαι όμως αν βγήκε demo η έγινε leak αρκετά χρόνια μετά(η το έφτιαξαν modders). Οι fans το αποκαλούν RE 1.5 δεν ξέρω αν το 2 έχει και περιοχές από αυτό το cancelled project.

Κατα τα αλλά θα έλεγα ότι είναι αυτούσιο το story του 2 και μάλιστα ίσως λείπουν και κάποια πράγματα. Να ξεκινήσετε τη σειρά με το REmake όλο το ζουμί της ιστορίας(η αρχή) και οι καλύτεροι χαρακτήρες imo είναι εκεί, επίσης είναι κάτι παραπάνω από playable, άντεξε καλά στο χρόνο τουλάχιστον με τα δικά μου standards.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To re2 remake δεν περιεχει τιποτα απο το re1,απλα εχουν προσθεσει καποια outfit και περιοχες που ηταν να μπουν στην αρχικη εκδοση του re2 αλλα τελικα δεν τα εβαλαν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Λες να μη τα έχω διαβάσει ; 

Δεν ξέρω, να είσαι πιο προσεκτικός στο πως εκφράζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Έγινε παιδιά ευχαριστώ πολύ οπότε πάω φουλ για RE1 remastered μετά RE2 remake και RE3 remake όταν βγει. 

Να ξερεις οτι το re1 remastered ειναι αρκετα δυσκολο και η καμερα ειναι σταθερη,δεν την κουνας οπως στο καινουριο re2.

Καλυτερα να το παιξεις σε κανα dolphin emulator που εχει πολλα συν στα γραφικα(4k αναλυση πολλα φιλτρα κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Έγινε παιδιά ευχαριστώ πολύ οπότε πάω φουλ για RE1 remastered μετά RE2 remake και RE3 remake όταν βγει. 

Μπορεις να ξεκινησεις και με το Zero, οχι οτι θα χασεις και τιποτα τρελο αλλα η χρονολογικη σειρα παει καπως ετσι:

Αναφορά σε κείμενο

1998 - RE 0, RE 1, Umbrella Chronicles: Rebirth, RE 3 (first third), RE 2, Umbrella Chronicles: Death’s Door, Resident Evil: 4th Survivor, RE 3 (last two thirds), RE Outbreak (depends on scenario), RE Outbreak File#2 (depends on scenario), RE Survivor, RE: Code Veronica, RE Survivor 2: Code Veronica

2002 - DS Chronicles: Operation Javier, Resident Evil Dead Aim,

2004 - RE 4

2005 - Revelations 1, Resident Evil Degeneration

2006 - RE 5: Lost in Nightmares

2009 - RE 5, RE 5: Desperate Escape

2011 - Revelations 2, Revelations 2: The Struggle, Revelations 2: Little Miss, Resident Evil Damnation

2012/2013 - Resident Evil 6

2014 - RE 7: Daughters, RE Umbrella Corps

2017 - RE 7, RE 7: Not a Hero, RE 7: End of Zoe

 

Για εμενα αν θες να δεις την ιστορια με οσο το δυνατον λιγοτερα παιχνιδια must play  ειναι RE1, RE2, RE3, Code Veronica (απο τα αγαπημενα μου btw), RE4 απο κει και περα περναει στο over the top clusterfuck η σειρα με το 5 και το 6 (αν και το 5 προσωπικά μου αρεσε) και το 7 ειναι διαφορετικο στυλ αλλα πολυ καλο γενικα και part του lore.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, aekoupoli είπε

Να ξερεις οτι το re1 remastered ειναι αρκετα δυσκολο και η καμερα ειναι σταθερη,δεν την κουνας οπως στο καινουριο re2.

Καλυτερα να το παιξεις σε κανα dolphin emulator που εχει πολλα συν στα γραφικα(4k αναλυση πολλα φιλτρα κτλ)

Για τη δυσκολια δεν εχω θεμα ειμαι αρκετα εμπειρος. Για το παιχνιδι λες καλυτερα dolphin απο την επισημη εκδοση σε pc που βγηκε? Γιατι φιλτρα ultrawide κτλ θα βαλω και στην remastered κανονικα.

32 λεπτά πριν, ADHD είπε

Μπορεις να ξεκινησεις και με το Zero, οχι οτι θα χασεις και τιποτα τρελο αλλα η χρονολογικη σειρα παει καπως ετσι:

Για εμενα αν θες να δεις την ιστορια με οσο το δυνατον λιγοτερα παιχνιδια must play  ειναι RE1, RE2, RE3, Code Veronica (απο τα αγαπημενα μου btw), RE4 απο κει και περα περναει στο over the top clusterfuck η σειρα με το 5 και το 6 (αν και το 5 προσωπικά μου αρεσε) και το 7 ειναι διαφορετικο στυλ αλλα πολυ καλο γενικα και part του lore.

Πολυ ωραιο φαινεται και το 0 απο οτι βλεπω.

https://store.steampowered.com/app/339340/Resident_Evil_0__biohazard_0_HD_REMASTER/

 

Αρα

RE Zero Remastered

RE1 Remastered

RE2 Remake

RE3 Remake οταν βγει 

Code Veronica

RE4

Και βλεπουμε μετα. Μακαρι να τα εβγαζαν ολα σε remake τα remastered παιζονται αλλα καμια σχεση με τη δουλεια του 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, phanispal είπε

Διάβαζα ότι έχει binaural audio.

Έχω κάτι απλά Sennheiser HD 201 που οδηγούνται από μια Xonar DX.

Θα «νιώσω» τίποτα ή μπα;

Yap, δεν χρειάζεται surround headset, οτιδήποτε headset/earbuds works just fine, σαν το Hellblade. ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, μόλις το ξεκίνησα γιατί χθες δεν πρόλαβα.

Από graphics settings τι παίζει;

Image Quality πόσο %; Έχει νόημα το 200% ή πάνω από 150%;

Texture Quality πόσα GB;

SMAA ή κάτι άλλο;

HBAO+ ή κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Arkin είπε

Για τη δυσκολια δεν εχω θεμα ειμαι αρκετα εμπειρος. Για το παιχνιδι λες καλυτερα dolphin απο την επισημη εκδοση σε pc που βγηκε? Γιατι φιλτρα ultrawide κτλ θα βαλω και στην remastered κανονικα.

Πολυ ωραιο φαινεται και το 0 απο οτι βλεπω.

https://store.steampowered.com/app/339340/Resident_Evil_0__biohazard_0_HD_REMASTER/

Αρα

RE Zero Remastered

RE1 Remastered

RE2 Remake

RE3 Remake οταν βγει 

Code Veronica

RE4

Και βλεπουμε μετα. Μακαρι να τα εβγαζαν ολα σε remake τα remastered παιζονται αλλα καμια σχεση με τη δουλεια του 2.

Κανονικά η σωστή σειρά είναι:

RE1 Remastered ( Το canon είναι το scenario του Chris ) 

RE2 Remake ( To canon είναι το Claire A / Leon B ) 

RE3 Remake οταν βγει 

Code Veronica

RE Zero Remastered ( Μιας και ο κόσμος είχε παίξει το 1, στο 0 εξιστορούνται διάφορα γεγονότα που γίνονται κυρίως στο 1 όπως και κάποια από τα υπόλοιπα παιχνίδια, οπότε το σωστό είναι να το παίξει κάποιος μετά το veronica )

RE4

Επεξ/σία από Allokotos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, phanispal είπε

Διάβαζα ότι έχει binaural audio.

Έχω κάτι απλά Sennheiser HD 201 που οδηγούνται από μια Xonar DX.

Θα «νιώσω» τίποτα ή μπα;

Δεν το χρειάζεσαι καθόλου. Διάβασε παρακάτω. Μιας και τα ακουστικά σου είναι μέσα στη λίστα.

https://sourceforge.net/projects/hesuvi/

https://github.com/jaakkopasanen/AutoEq/tree/master/results

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι θυμαμαι στο Zero ειχε καποια spoilers για το 1 αλλα δεν ηταν κατι φοβερο ουτε η ιστορια ειναι τοσο σημαντική για να το βαλεις τοσο πισω, το πολυ να εβαζα REmake, Zero, RE2, μετα το Veronica μου φαινεται υπερβολή γιατι εχεις αλλαξει και εντελως setting. To Zero και το REmake θεωρω οτι πρεπει να παιχτουν μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...