Προς το περιεχόμενο

Δυσκολία εύρεσης web developers στην Ελληνική αγορά εργασίας


bikey77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Φίλος παιδικός το προηγούμενο Σαββατοκύριακο (ήρθε για ολιγοημερες διακοπες να δει τους γονείς του) που εργάζεται Γερμανία μου εξηγούσε πως η επιχείρηση που εργάζεται χρησιμοποιεί νεαρούς και μετανάστες ΕΠΙΣΗΜΩΣ & ΝΟΜΙΜΑ παρακάμπτωντας τον υποτιθέμενο βασικό μισθό πληρώνοντας του με μισθούς Ελλάδας!!! οι οποίοι εργάζονται full time και είναι κανονικά δηλωμένοι. Ναι , παίζουν 600αρια ΝΟΜΙΜΑ και στην Γερμανία όταν δεν έχεις στον ήλιο μοίρα.

Και πως απαντάει αυτό σε αυτό που έγραψες πριν και ζήτησα πηγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 198
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, scraper είπε

Και πως απαντάει αυτό σε αυτό που έγραψες πριν και ζήτησα πηγή;

εμένα αυτή είναι η πηγή μου και επειδή τον εμπιστεύομαι σαν άτομο εμπιστεύομαι και τα λεγόμενα του.

αν εσένα δεν σου κάνει , ψάξε - ρώτα να μάθεις αν υπάρχουν εξαιρέσεις (ορθάνοικτα παράθυρα) καταστρατήγησης του "βασικού μισθού" στην Γερμανία να τσεκάρεις αν αυτό που έγραψα στέκει.

Να σημειώσω ότι το έχω διαβάσει και αλλού  ότι υπάρχουν μισθοί πείνας στην Γερμανία για νέους σε ηλικία και (νόμιμους) μετανάστες και είναι πάρα πολλοί αυτοί που πληρώνονται με αυτούς τους μισθούς. (νομίζω ότι είναι πάνω από 600Κ αυτοί οι εργαζόμενοι αλλά γι'αυτο το νούμερο ούτε είμαι σίγουρος ουτε θυμάμαι που το είχα διαβάσει) 

 

ΥΓ (να μια σχετική πηγή , διάβασε όλο το άρθρο έχει πολλές αποκαλυπτικές λεπτομέρειες)

Στην Γερμανία εθνικός κατώτατος μισθός πρωτό-θεσμοθετήθηκε το 2015 - πριν δεν υπήρχε κατώτατος (διάβασε πόσες εξαιρέσεις έχει)

http://www.capital.gr/sunenteuxi/2196042/o-basikos-misthos-sti-germania-den-sozei-tin-ellada

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά τα γράφεις εσύ

2 ώρες πριν, Fortistis είπε

Για το ποια θα έπρεπε να ήταν η φορολογία, υπάρχουν αρκετές απόψεις. Αυτή που λες είναι η δικιά σου. 

Σε ένα δημοκρατικό κράτος, θα εφαρμοστεί η άποψη που υποστηρίζουν οι περισσότεροι. Αυτή η εφαρμογή δεν είναι επιλεκτική, δηλαδή για όσους συμφωνούν, αλλά για όλους. Συμφωνείς δεν συμφωνείς. 

Επίσης, εξ' ορισμού η φοροδιαφυγή είναι έγκλημα. Για όποιο λόγο και εάν το έκανε, είναι έγκλημα. Δεν είναι επιλεκτικά έγκλημα, δηλαδή εάν η φορολογία είναι "έτσι" τότε δικαιούμαστε να φοροδιαφεύγουμε. Δεν είναι επιτρεπτό να φοροδιαφεύγει κανείς, όποια γνώμη και εάν έχει για την φορολογία και όποια και να είναι η φορολογία. 

Αυτά είναι από τα βασικά της συμπεριφοράς ενός πολίτη σε ένα κράτος. 

Από την άλλη, το κράτος για το οποίο μιλάμε έχει επανελλημένα αποδείξει πως εκμεταλλεύται με χείριστο τρόπο τους κόπους των πολιτών. 

Γενικά, μην τα ξανα-γράφω. Διάβασε το προηγούμενο μήνυμά μου. 

Σωστά τα γράφεις και 'συ

1 ώρα πριν, primeragt είπε

Ποια φοροδιαφυγη ειναι εγκλημα? Αυτη που κανω εγω με με μαξ πχ. 1500-2000 ευρω ολο το χρονο ή του Μυκονιατη με 300.000 τη μερα που του κλεινουν το μαγαζι για 2 μερες και 5000 προστιμο?

Γιατι εμενα θα με κηνυγησουν ενω τον αλλον περαν του προστιμου θα του κλασουν. Τις εταιρειες που βαρανε πτωχευσεις χωρις να δωσουν φραγκο και εν μια νυκτι ανοιγουν με αλλες επωνημιες παλι τιποτα. Τους μικρους θελουν μια ζωη και τους μεγαλους οπως της energa πχ μια ζωη λαδι. Αν κλεψεις 5-10 χιλιαρικα εισαι κλεφτης αλλα αν κλεψεις κανα μυριο πχ εισαι απλα businessman και τη γλυτωνεις. Ολα λειτουργουν διαστρεβλωτικα εδω και ολοι θα κανουν οτι μπορουν για να επιβιωσουν.

Οι κυρώσεις εδώ: https://www.naftemporiki.gr/finance/story/1270534/egklima-i-forodiafugi-kai-timoria-i-fulakisi

Διαφέρει η ποινή αναλόγως αν πρόκειται για 99.999 ευρώ ή για 100.000 ευρώ.

Το πρόβλημα δεν αφορά μόνο τους νόμους (όχι μόνο όσον αφορά τη φοροδιαφυγή) αλλά και τις ποινές.

 

Για τη φοροδιαφυγή πάντως υπάρχει λύση (κατά τη γνώμη μου η μοναδική λύση) και αναφέρθηκε πιο πίσω (χωρίς τη συνέχεια της πρότασης, αλλά για όλους). 

8 ώρες πριν, Fortistis είπε

Μόνη ελπίδα η τεχνολογία

Όταν δηλαδή σταματήσει να συμπληρώνεται το εισόδημα χειροκίνητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, marios28 είπε

Όταν δηλαδή σταματήσει να συμπληρώνεται το εισόδημα χειροκίνητα. 

Σε μια χώρα που ήδη η φορολογία αγγίζει το 50% του ΑΕΠ δεν είναι αυτή η λύση

αυτό είναι ο τελευταίος ασπασμός και πρώτοι δεν θα ψοφήσουν οι φοροφυγάδες , πρώτοι θα ψοφήσουν της πείνας οι φοροφαγάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

Σε μια χώρα που ήδη η φορολογία αγγίζει το 50% του ΑΕΠ δεν είναι αυτή η λύση

αυτό είναι ο τελευταίος ασπασμός και πρώτοι δεν θα ψοφήσουν οι φοροφυγάδες , πρώτοι θα ψοφήσουν της πείνας οι φοροφαγάδες.

Αν λυθεί το πρόβλημα της φοροδιαφυγής πιθανό να μειωθεί και η φορολογία. Αν μειωθούν οι λαθρεπιβάτες, είναι πιθανό/λογικό να μειωθεί και το κόστος του εισιτηρίου. Νομίζω δηλαδή...

Δε θα τσακωθώ πάντως με λαθρεπιβάτη (ο καθένας έχει τους λόγους του) αν το σύστημα, του επιτρέπει να εισέρχεται λαθραία, δε θα ζητήσω το λόγο από φοροφυγά (ο καθένας έχει τους λόγους του), ούτε από κάποιον (πιο soft τελικά κατέληξε η αναφορά πιο πίσω στο θέμα) που μπόρεσε να προσληφθεί σε μια θέση χωρίς τα απαραίτητα προσόντα. Και η λίστα συνεχίζεται... 

Με απασχολεί (κατά καιρούς) αν υπάρχουν λύσεις (αποτρεπτικές) που αφορούν την άλλη πλευρά. Σε άλλη χώρα πιθανόν να σκεφτόμουν διαφορετικά.

 Για σένα ποια είναι η λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την λύση την δίνει ΠΑΝΤΑ αυτός που έχει το μαχαίρι και το καρπούζι και τα "πρόβατα" προσαρμόζονται άλλα γρηγορότερα άλλα αργότερα.

Αν σοβαρευτεί το κράτος και σέβεται το χρήμα των φορολογουμένων  θα αναγκαστούμε όλοι να σοβαρευτούμε.

Οσο πουλάει γκοφρέτα ποιότητας ΛΙΝΤΛ σε τιμή πανάκριβης τρούφας , όσοι μπορούν θα το αποφεύγουν όσο μπορούν.

Με άλλα λόγια πρέπει να αποφασίσουμε τι θα κάνουμε Αν έχουμε Σουηδικούς φόρους (50% του ΑΕΠ εισεπραξε το κράτος φέτος το 2017 όσο το Σουηδικό) τότε να έχουμε και Σουηδικές παροχές.

Αν το κράτος θέλει να παρέχει υπηρεσίες ΤΣΑΝΤ τότε όποιος μπορεί όσο μπορεί θα φοροδιαφεύγει. Προσωπικά παρόλη την πολύ βαριά φορολογηση που έχω υποστεί πληρώνω παρα-παιδεία και παρα-υγεία και πήγα προχθες και άλλαξα ψαλίδια στο αυτοκίνητο(λακούβες) γιατί το κράτος παρέχει προβληματικές υπηρεσίες.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Την λύση την δίνει ΠΑΝΤΑ αυτός που έχει το μαχαίρι και το καρπούζι και τα "πρόβατα" προσαρμόζονται άλλα γρηγορότερα άλλα αργότερα.

Αν σοβαρευτεί το κράτος και σέβεται το χρήμα των φορολογουμένων  θα αναγκαστούμε όλοι να σοβαρευτούμε.

Οσο πουλάει γκοφρέτα ποιότητας ΛΙΝΤΛ σε τιμή πανάκριβης τρούφας , όσοι μπορούν θα το αποφεύγουν όσο μπορούν.

Με άλλα λόγια πρέπει να αποφασίσουμε τι θα κάνουμε Αν έχουμε Σουηδικούς φόρους (50% του ΑΕΠ εισεπραξε το κράτος φέτος το 2017 όσο το Σουηδικό) τότε να έχουμε και Σουηδικές παροχές.

Αν το κράτος θέλει να παρέχει υπηρεσίες ΤΣΑΝΤ τότε όποιος μπορεί όσο μπορεί θα φοροδιαφεύγει. Προσωπικά παρόλη την πολύ βαριά φορολογηση που έχω υποστεί πληρώνω παρα-παιδεία και παρα-υγεία και πήγα προχθες και άλλαξα ψαλίδια στο αυτοκίνητο(λακούβες) γιατί το κράτος παρέχει προβληματικές υπηρεσίες.

Οκ, αυτή τη στιγμή το κράτος είναι ΤΣΑΝΤ πως θα αλλάξει αυτό? Έτσι όπως τα γράφεις είναι λες και η αλλαγή γίνεται σε μια μέρα. Θαρρείς πως άμα το 2018 πληρώσουν όλοι το φόρο τους πως πριν τελειώσει καλά καλά θα έχεις δρόμους καινούργιους πχ? 

Υπάρχει ένα μεταβατικό στάδιο το οποίο θα διαρκέσει χρόνια και το παραλείπεις τελείως στα λεγόμενα σου μιλάς για παροχές αλλά πως θα έρθουν (στην περίπτωση που τα κέρδη της εφορίας πάνε σε παροχές και όχι σε κάτι άλλο φυσικά) αφού ακόμη το κράτος πλήττεται από φοροδιαφυγές σε τεράστιο βαθμό. 

 

Υ.Γ. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν πιστεύω πως η φορολογία θα μετατραπεί σε παροχές άμεσα ούτε τους εμπιστεύομαι να την αξιοποιήσουν κάπως χρήσιμα. Αφού όλοι οι υπάρχοντες πολιτικοί είναι κοτσάνια του ίδιου συστήματος.

 

EDIT: Έχουμε βγει εντελώς off-topic.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Davelis4 είπε

Οκ, αυτή τη στιγμή το κράτος είναι ΤΣΑΝΤ πως θα αλλάξει αυτό? Έτσι όπως τα γράφεις είναι λες και η αλλαγή γίνεται σε μια μέρα. Θαρρείς πως άμα το 2018 πληρώσουν όλοι το φόρο τους πως πριν τελειώσει καλά καλά θα έχεις δρόμους καινούργιους πχ? 

Υπάρχει ένα μεταβατικό στάδιο το οποίο θα διαρκέσει χρόνια και το παραλείπεις τελείως στα λεγόμενα σου μιλάς για παροχές αλλά πως θα έρθουν (στην περίπτωση που τα κέρδη της εφορίας πάνε σε παροχές και όχι σε κάτι άλλο φυσικά) αφού ακόμη το κράτος πλήττεται από φοροδιαφυγές σε τεράστιο βαθμό

Υ.Γ. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν πιστεύω πως η φορολογία θα μετατραπεί σε παροχές άμεσα ούτε τους εμπιστεύομαι να την αξιοποιήσουν κάπως χρήσιμα. Αφού όλοι οι υπάρχοντες πολιτικοί είναι κοτσάνια του ίδιου συστήματος.

EDIT: Έχουμε βγει εντελώς off-topic.

α) Αν όλοι πληρώσουν το φόρο τους, θα πέσει πείνα γιατί θα μιλάμε για μία πτώση 20% του ΑΕΠ (όσο σχεδόν ήταν "η κρίση").

β) Σου έγραψε ότι το Ελ κράτος ήδη παίρνει πολλά. Πώς το πρόβλημα είναι ότι "δεν παίρνει αρκετά"; Απλώς τα χρήματα πετιούνται σε άπατα βαρέλια για να εξυπηρετούνται οι γνωστές καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, paparovic είπε

α) Αν όλοι πληρώσουν το φόρο τους, θα πέσει πείνα γιατί θα μιλάμε για μία πτώση 20% του ΑΕΠ (όσο σχεδόν ήταν "η κρίση").

β) Σου έγραψε ότι το Ελ κράτος ήδη παίρνει πολλά. Πώς το πρόβλημα είναι ότι "δεν παίρνει αρκετά"; Απλώς τα χρήματα πετιούνται σε άπατα βαρέλια για να εξυπηρετούνται οι γνωστές καταστάσεις.

Οκ, δεν ξέρω πόσα παίρνει το κράτος, αν είναι πολλά - λίγα η οτιδήποτε. Η απάντηση μου ήταν πάνω στο κομμάτι των παροχών.

Αφού και πριν την κρίση όλοι έκλεβαν, ο καθένας στο βαθμό που μπορούσε εννοείται, και πιστεύω πως είναι και ένας λόγος που βουτήξαμε στο βούρκο όταν τέλειωσαν τα δανεικά και αγύριστα. 

Και 3% να ήταν η φορολογία οι περισσότεροι θα έκλεβαν. Για εμένα είναι κακή παιδεία και κακή νοοτροπία.

Εγώ δύο πράγματα ξέρω ή μάλλον θυμάμαι όσα χρόνια θυμάμαι συναναστρέφομαι με μάστορες-έμπορους-τεχνίτες κτλ. Όποιος μπορεί να μην κόψει απόδειξη δεν κόβει και όποιος μπορεί να κλέψει κλέβει. Είτε είναι 2002 είτε 1998 είτε 2018. Αυτοί είμαστε κύριοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως ψάχνω από Karriera η άλλα παρόμοια sites, αλλά πριν στείλω κάτι πάντα διαβάζω αν ικανοποιεί η αγγελία τον τομέα που ασχολούμαι εδώ και χρόνια (εικόνα-ήχος-ΜΜΕ). Τόσο από πλευράς μου όσο και από τον εργοδότη.

Το θέμα άσχετων CV είναι γενικό φαινόμενο λόγω ζήτησης. Αλλά επειδή ήμουν στη θέση του εργοδότη (και είμαι ακόμη, αλλά ως secondary), ακόμη και αν έβρισκα 2-3 η και 10 άτομα, το 1 μόνο ήταν ικανό να ανταπεξέλθει στην πίεση. Οι άλλοι 9 έφευγαν. Το ότι κάποιες εταιρίες βάζουν IQ test, stress test, η άλλα custom made test. Είναι καθαρά για να δουν μέχρι που φτάνεις και αν τους κάνεις. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Davelis4 είπε

Και 3% να ήταν η φορολογία οι περισσότεροι θα έκλεβαν. Για εμένα είναι κακή παιδεία και κακή νοοτροπία.

Λες ε; :D

3% δεν είναι τίποτα, take my money. 70% όμως, είναι. Φαντάζομαι βλέπεις την διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

Το θέμα άσχετων CV είναι γενικό φαινόμενο λόγω ζήτησης. Αλλά επειδή ήμουν στη θέση του εργοδότη (και είμαι ακόμη, αλλά ως secondary), ακόμη και αν έβρισκα 2-3 η και 10 άτομα, το 1 μόνο ήταν ικανό να ανταπεξέλθει στην πίεση. Οι άλλοι 9 έφευγαν. Το ότι κάποιες εταιρίες βάζουν IQ test, stress test, η άλλα custom made test. Είναι καθαρά για να δουν μέχρι που φτάνεις και αν τους κάνεις. 😉

Αν υπάρχει πίεση συνήθως σημαίνει ότι οι εργοδότες δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους και/ή ότι κυνηγούν περισσότερα από όσα μπορούν. Διαφορετικά εάν μπορούσαν να είχαν το επαρκές σε αριθμό και κατάλληλο ανθρώπινο δυναμικό, δεν θα έπρεπε να υπάρχει πίεση. Για ποιον λόγο να υπάρχει πίεση;

Το ιδανικό θα ήταν να μην ασχολείται κανείς με τέτοιες εταιρείες που εξετάζουν το εάν μπορείς να δουλέψεις υπό πίεση. Εξαιρούνται τα επαγγέλματα που αναγκαστικά έχουν πίεση και μεγάλες ευθύνες π.χ. αστροναύτης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, randomcat είπε

Εξαιρούνται τα επαγγέλματα που αναγκαστικά έχουν πίεση και μεγάλες ευθύνες π.χ. αστροναύτης.

Η πίεση στο διάστημα είναι αμελητέα. Ο δύτης από την άλλη... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, randomcat είπε

Αν υπάρχει πίεση συνήθως σημαίνει ότι οι εργοδότες δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους και/ή ότι κυνηγούν περισσότερα από όσα μπορούν. Διαφορετικά εάν μπορούσαν να είχαν το επαρκές σε αριθμό και κατάλληλο ανθρώπινο δυναμικό, δεν θα έπρεπε να υπάρχει πίεση. Για ποιον λόγο να υπάρχει πίεση;

Γιατι ενω, για παραδειγμα, ειναι ολοφανερο οτι χρειαζεσαι 3 υπαλληλους, εσυ ως αφεντικο επιμενεις να βγαινει η δουλεια μονο με 2.
Δεν προσλαμβανεις! Ουτε part-time ατομο -οι μαθητευομενοι/πρακτικαριοι, συγνωμη δεν μετρουν- ουτε μειωνεις, οσα σας ερχονται.
🤑
Θελεις πρακτικα και την πιτα ακεραια και το σκυλο χορτατο, η οπως εχω ακουσει να λενε και στο χωριο μου, απολυτως σχετικα:
- τον γαιδαρο (δες υπαλληλο!), συνεχιζεις να τον φορτωνεις, μεχρι να τσινισει και να αρνηθει! (η να σκασει...)
‼️

Το να ζητησεις, ενα μεγαλυτερο χρονοδιαγραμα εργασιων, η και να αναβαλλεις προσκαιρα (μεχρι και αρνηθεις) κατι,
εξηγωντας οτι: δεν θελεις ετσι να μειωσεις τη ποιοτητα της εργασιας & του παραγομενου εργου, πλειοψηφικα, εξτρα
καλες εντυπωσεις θα αφησει -οι "στραβωμενοι", πιθανοτατα θα αποδεικνυονταν προβληματικοι ουτως η αλλως μετα
👀
Βεβαιως ολα αυτα, ειναι "ψιλα γραμματα και γαμα τα!", για την/οταν η εργοδοσια, νοιαζεται -μονο!- για μεγιστο ταμειο..  

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

εμένα αυτή είναι η πηγή μου και επειδή τον εμπιστεύομαι σαν άτομο εμπιστεύομαι και τα λεγόμενα του.

αν εσένα δεν σου κάνει , ψάξε - ρώτα να μάθεις αν υπάρχουν εξαιρέσεις (ορθάνοικτα παράθυρα) καταστρατήγησης του "βασικού μισθού" στην Γερμανία να τσεκάρεις αν αυτό που έγραψα στέκει.

Να σημειώσω ότι το έχω διαβάσει και αλλού  ότι υπάρχουν μισθοί πείνας στην Γερμανία για νέους σε ηλικία και (νόμιμους) μετανάστες και είναι πάρα πολλοί αυτοί που πληρώνονται με αυτούς τους μισθούς. (νομίζω ότι είναι πάνω από 600Κ αυτοί οι εργαζόμενοι αλλά γι'αυτο το νούμερο ούτε είμαι σίγουρος ουτε θυμάμαι που το είχα διαβάσει) 

ΥΓ (να μια σχετική πηγή , διάβασε όλο το άρθρο έχει πολλές αποκαλυπτικές λεπτομέρειες)

Στην Γερμανία εθνικός κατώτατος μισθός πρωτό-θεσμοθετήθηκε το 2015 - πριν δεν υπήρχε κατώτατος (διάβασε πόσες εξαιρέσεις έχει)

http://www.capital.gr/sunenteuxi/2196042/o-basikos-misthos-sti-germania-den-sozei-tin-ellada

 δες ξανά τι έγραψες και ζήτησα πηγή, και τι απάντησες.

 

19 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

ΥΓ

Αλλωτε οι χώρες με τους υψηλότερους μισθούς είναι αυτές που δεν έχουν θεσμοθετημένο κατώτατο μισθό και φυσικά δεν είναι τυχαίο  ότι οι συμπατριώτες μας πάνε μετανάστες σε τέτοιες χώρες και όχι σε σοσιαλιστικούς παραδείσους για να πάρουν τον "υψηλό" βασικό μισθό τους.

από το: οι χώρες με τους υψηλότερους μισθούς -> δεν έχουν θεσμοθετημένο κατώτατο μισθό

απαντάς

18 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Φίλος παιδικός το προηγούμενο Σαββατοκύριακο (ήρθε για ολιγοημερες διακοπες να δει τους γονείς του) που εργάζεται Γερμανία μου εξηγούσε πως η επιχείρηση που εργάζεται χρησιμοποιεί νεαρούς και μετανάστες ΕΠΙΣΗΜΩΣ & ΝΟΜΙΜΑ παρακάμπτωντας τον υποτιθέμενο βασικό μισθό πληρώνοντας του με μισθούς Ελλάδας!!! οι οποίοι εργάζονται full time και είναι κανονικά δηλωμένοι. Ναι , παίζουν 600αρια ΝΟΜΙΜΑ και στην Γερμανία όταν δεν έχεις στον ήλιο μοίρα.

ότι να'ναι δηλαδή.

 

 

συνοψίζω στο ότι οι χώρες με τους υψηλότερους μισθούς -> δεν έχουν θεσμοθετημένο κατώτατο μισθό  που ζήτησα πηγή, δεν απαντήθηκε.

 

προσωπικές μαρτυρίες σε δεν καθιστούν κανόνα. Πόσο μάλιστα προσωπική μαρτυρία ενός ανθρώπου σε μία χώρα δεν καθιστά κανόνα για όλες τις χώρες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...