Προς το περιεχόμενο

Δυσκολία εύρεσης web developers στην Ελληνική αγορά εργασίας


bikey77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

_Theo_ καλημέρα και συγγνώμη , αλλά συγκρίνεις τον τραπεζικό υπάλληλο ( που όπως λέει ο Ψάλτης ' ο κώ!@ς του έχει βγάλει ρόζους ' )

 

εντάξει το μόνο που έκανε είναι να τελειώσει ένα Α.Ε.Ι , να δώσει στον ΑΣΕΠ ή στη Σχολή Δημόσιας Διοίκησης  και εκεί τελείωσε ο αγώνας του εκεί , αυτόν τον άνθρωπο το συγκρίνεις με όλους μας εδώ μέσα που πρέπει να είμαστε Up to date ώσπου να κλείσουμε τα μάτια μας για να πάμε στη άλλη ζωή ;  Αλήθεια το πιστευεις αυτό ;

Ακόμα , βέβαια και αν αξίζεις δεν θα πας έρμαιο του κάθε εργοδότη Έλληνα ( γι αυτό άλλωστε παίζουν πολλοί με Remote Working ) δηλαδή εσύ εαν 3 χρόνια ( το λιγότερο ) έχεις βγάλει τα μάτια σου , έχεις γίνει ο πιο ακοινώνητος στη παρέα σου , δεν σε βλέπει ποτέ το φως της ημέρας και έχεις δώσει αγώνα για να μάθεις ( Java πχ ) που θες τρελλό λιώσιμο , θα πας και θα σου πει ο εργοδότης ' γεία σου τι κάνεις ; Θα παίρνεις 800 ευρώ και θα δουλεύεις 10 ώρες την ημέρα και το Σαβ/ριακο ' , για ξανασκέψου το λίγο να δεις ( φιλικά στο λέω για να μη παρεξηγούμαστε χωρίς λόγο )  ; B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 198
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, ss13 είπε

_Theo_ καλημέρα και συγγνώμη , αλλά συγκρίνεις τον τραπεζικό υπάλληλο ( που όπως λέει ο Ψάλτης ' ο κώ!@ς του έχει βγάλει ρόζους ' )

εντάξει το μόνο που έκανε είναι να τελειώσει ένα Α.Ε.Ι , να δώσει στον ΑΣΕΠ ή στη Σχολή Δημόσιας Διοίκησης  και εκεί τελείωσε ο αγώνας του εκεί , αυτόν τον άνθρωπο το συγκρίνεις με όλους μας εδώ μέσα που πρέπει να είμαστε Up to date ώσπου να κλείσουμε τα μάτια μας για να πάμε στη άλλη ζωή ;  Αλήθεια το πιστευεις αυτό ;

Ακόμα , βέβαια και αν αξίζεις δεν θα πας έρμαιο του κάθε εργοδότη Έλληνα ( γι αυτό άλλωστε παίζουν πολλοί με Remote Working ) δηλαδή εσύ εαν 3 χρόνια ( το λιγότερο ) έχεις βγάλει τα μάτια σου , έχεις γίνει ο πιο ακοινώνητος στη παρέα σου , δεν σε βλέπει ποτέ το φως της ημέρας και έχεις δώσει αγώνα για να μάθεις ( Java πχ ) που θες τρελλό λιώσιμο , θα πας και θα σου πει ο εργοδότης ' γεία σου τι κάνεις ; Θα παίρνεις 800 ευρώ και θα δουλεύεις 10 ώρες την ημέρα και το Σαβ/ριακο ' , για ξανασκέψου το λίγο να δεις ( φιλικά στο λέω για να μη παρεξηγούμαστε χωρίς λόγο )  ; B)

 

 

Δεν έκανα σύγκριση. Απλώς είπα ότι απο τους καλύτερα αμοιβόμενους υπαλλήλους είναι οι τραπεζικοί σε σχέση με άλλα επαγγέλματα στην Ελλάδα. Δεν είπα δηλαδή ότι δικαίως παίρνουν περισσότερα. Πάντως επειδή γνωστός μου δίνει για την σχολή Δημόσιας Διοίκησης, δε θες να ξέρεις τι διάβασμα έχει ρίξει. Οπότε μην την υποτιμάς. Και ειλικρινά αν είχα ανάγκη να επιβιώσω και να θρέψω οικογένεια και μου έλεγαν " γεία σου τι κάνεις ; Θα παίρνεις 800 ευρώ και θα δουλεύεις 10 ώρες την ημέρα και το Σαβ/ριακο" θα έκανα κωλοτούμπες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρω ακριβώς τι χρειάζεται η Σχολή Δημόσιας Διοίκησης ( έχει δώσει - περάσει η αδερφή μου ) Μπόνιας και λιώσιμο , απλά μετά το λιώσιμο , ξεκινάει αυτό που λέει ο Στάθης , ναι εννοείται πως η δουλειά δεν είναι ντροπή αλλά τώρα με το Remote Working υπάρχουν λύσεις B)

Επεξ/σία από ss13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Μ΄αρέσει που κάποιοι λένε "πρέπει να παίρνουμε 2000 €". Κάποιος πρίν είπε "πρέπει να αμοιβόμαστε για τις γνώσεις μας" λες και είναι ο Linus Torvalds. Χαλαρώστε λίγο, στην Ελλάδα ζούμε (κάποιοι). Στην παρούσα φάση και 800 € καθαρά να παίρνεις είναι μια χαρά. Εδώ τραπεζικοί υπάλληλοι (σε ανώτερες θέσεις) και δεν παίρνουν 2500 €.

Όχι 800 δεν είναι μια χαρά.

Έχω σερβιτόρο φίλο που βγάζει 1000+ μαζί με τα tips. Το ίδιο και ένας φίλος μου μπάρμαν. Επίσης, δημόσιοι υπάλληλοι χωρίς γνώσεις βγάζουν 1000 - 3000. Γιατί να δεχθεί ο προγραμματιστής λιγότερα;

Και έπειτα, αν είσαι εργοδότης και σκέφτεσαι να δίνεις 800 ή 1000, δεν θα με δεις ποτέ εμένα και πάρα πολλούς άλλους και θα μιλάς μετά για δυσκολία εύρεσης προγραμματιστών. Δεν θα μας δει ποτέ ο εργοδότης, πολύ απλά γιατί μπορούμε να κινηθούμε και στην παγκόσμια αγορά και να πετύχουμε και απομακρυσμένες δουλειές ή να φύγουμε για το εξωτερικό αν συνεχίσουν να είναι γελοίες εδώ οι προσφορές. Μπορούμε να κάνουμε δουλειές ως ελεύθεροι επαγγελματίες και να βγάζουμε πολλά περισσότερα (π.χ. για μόνο ένα e-shop κατασκευασμένο με κάποια πλατφόρμα βγαίνουν άνετα τα 1000 το μήνα).

Για τη σύγκριση με τους τραπεζικούς υπάλληλους τι να πω. Συγνώμη που θα μιλήσω αλαζονικά για το δικό μου επάγγελμα και υποτιμητικά για το δικό τους, αλλά τουλάχιστον εκείνους που εξυπηρετούν τον κόσμο τους βλέπω σαν τους υπάλληλους των McDonald's με τη διαφορά ότι έχουν πτυχίο και ακαδημαϊκές γνώσεις και αντί για μπέργκερ σερβίρουν διάφορες υπηρεσίες. Και έπειτα, η Πληροφορική είναι ένα κλάδος που συνεχώς εξελίσσεται και το επάγγελμα του προγραμματιστή είναι ένα από τα επαγγέλματα του παρόντος αλλά και του μέλλοντος. Ο τραπεζικός υπάλληλος και οι τράπεζες το πιθανότερο είναι ότι δεν θα υπάρχουν στο μέλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, randomcat είπε

πτυχίο και ακαδημαϊκές γνώσεις

Το καθημερινό αντικείμενο ενός υπαλλήλου καταστήματος δεν απαιτεί τίποτε γνωσιολογικά πέραν της εκπαίδευσης στην δουλειά, όλα είναι ακριβώς φορμαρισμένα και απλώς διεκπεραιώνει τις συγκεκριμένες διαδικασίες βήμα-βήμα. Στα κεντρικά είναι άλλη υπόθεση βέβαια, αλλά η πλειονότητα των τραπεζουπαλλήλων δεν κάνει τίποτε διαφορετικό. Γι' αυτό και ένα απολυτήριο λυκείου αρκεί (δλδ. να ξέρει να διαβάζει τα έγγραφα :D ).

9 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Στην παρούσα φάση και 800 € καθαρά να παίρνεις είναι μια χαρά.

800 καθαρά μια χαρά μπορεί να είναι καλά για κάποιον που έχει εμπειρία 0-2 έτη, και αυτό για λίγο διάστημα. Πρέπει να είσαι πολύ μεγάλο κορόιδο να ξέρεις την δουλειά και να μπορείς μόνο να καθαρίζεις τέτοια μικρά ποσά.

Επεξ/σία από paparovic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

randomcat εντάξει δύσκολο σερβιτόρος και Bar man να ακουμπήσουν αυτές τις εποχές αυτά τα χρήματα αλλά δεν αποκλείεται ΑΛΛΑ με 20 ώρες δουλειά την ημέρα 7 στα 7 , ακόμα στο Δημόσιο έχουν κοπεί κω!@ι , εχουν κατεβεί πάρα πολύ οι μισθοί , τα δώρα ( Χριστούγεννα - Πάσχα ) έχουν κοπεί εδώ και χρόνια , αλλά το Hello για να κουτσομπολεύουν τη Μενεβράκι είναι Standard .

Τώρα έρχονται τα καλύτερα που θα αρχίσουν οι έλεγχοι για το πως μπήκαν όλοι αυτοί στο Δημόσιο , εννοώ εκτός ΑΣΕΠ ή Σχολή Δημόσιας Διοίκησης ( έλεγχος από την Ευρώπη ) θα δεις σε λίγα χρόνια να παίρνουν οι γλυψιματίες 500 ευρώ το μήνα και θα κλαίνε ( που ήδη τώρα που μιλάμε υπάρχουν τέτοιοι μισθοί στο Δημόσιο ) .

Τέλος πάντων είναι φαύλος κύκλος , το Κράτος εδώ και 40 χρόνια βάζει άτομα επειδή είναι ο Θείος της ξαδέρφης του μπάρμπα στο Δημόσιο , εμείς όπου μπορούμε φοροδιαφεύγουμε ( εγώ σαν τεχνικός δεν έχω κόψει ούτε μια απόδειξη όλα αυτά τα χρόνια , ούτε μου ζήτησε κανείς )  όλο αυτό είναι στημένο γιατί σου λέει το κράτος ' αφήνω τους ελεύθερους επαγγελματίες και κλέβουν αλλά αφού τους αφήνω θα είναι πιο ελαστικοί με τους Δημοσίους Υπαλήλους ' τώρα όμως που φτάνει η Ελλάδα στη πτωχοποίηση ( που έχει πτωχεύσει και δεν το ξέρουμε ) , οι ελεύθεροι επαγγελματίες δεν βγάζουν ότι έβγαζαν και υπάρχει φαγούρα .

Ψάχνω να ανοίξω μαγαζί με E shop εδώ και 3 χρόνια κλπ , ο λογιστής μου μου λέει ' τρελλός είσαι που θα ανοίξεις να έχεις έξοδα ; Αφού βγάζεις μαύρα ' το χειρότερο είναι πως επειδή ο κόσμος δεν έχει το λίπος που είχε , αυτοί που τα έχουν δεν κάνουν επενδύσεις γιατί έχει μεγάλη φορολογία η Ελλάδα , όσοι έχουν χρήματα δεν τα κουνάνε γιατί η οικονομία είναι πολύ χάλια , σπίτια δεν αγοράζει ο κόσμος , αυτοί που έχουν λεφτά πάνε και νοικιάζουν ( στο Ψιχικό και στη Φιλοθέη ) πουλάνε μπιρ παρά τα σπίτια τώρα , λίγοι είναι αυτοί που αγοράζουν , η πτώση στα ακίνητα είναι πολύ μεγάλη . 

Οι μόνοι που θα σωθούν είναι αυτοί που βγάζουν χρήματα από τη  δουλειά τους και ξέρουν να τα κρατήσουν και όσων οι γονείς τις καλές εποχές κράτησαν χρήματα και τώρα τα παιδιά τους έχουν κάτι να χαλάνε ( με μέτρο όμως γιατί έτσι όπως λεει και η Ιαπωνέζικη παροιμία ) :

"Αν οι γονείς δουλεύουν, ενώ τα παιδιά τους καλοπερνούν, τότε τα εγγόνια τους θα καταλήξουν σίγουρα ζητιάνοι".

Οι υπόλοιποι σε καμία 5ετια θα δουλεύουν για 500 εύρω το μήνα και άμα και θα είναι και ευχαριστημένοι κιόλας ( συγγνώμη για το σεντόνι αλλά με έπιασε ο οίστρος ) B)

Επεξ/σία από ss13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@ss13 Μπράβο , πανέξυπνο , πρέπει να είσαι ο μοναδικός που το σκέφτηκε να μην κόβει καμία απόδειξη αφού δε σου ζήτησε κανείς. Οι άλλοι που πληρώνουν 45% φόρο είναι απλά μ%#$#κες.

Φυσικά δεν το σκέφτηκε κανένας από αυτούς τους "σπουδαγμένους χαρτογιακάδες" πως δε γίνεται να ζεις με 500 ευρώ εισόδημα το μήνα , σπίτι , νερό ,αμάξι ,ιντερνετ και 2 παιδιά και αυτοί μ#$!κες είναι , για αυτό θα δεις το ΦΠΑ στο 55%, τα τέλη 35% πάνω κτλ κτλ και ίσως κάποτε βάλουμε μυαλό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, randomcat είπε

Ο τραπεζικός υπάλληλος και οι τράπεζες το πιθανότερο είναι ότι δεν θα υπάρχουν στο μέλλον.

Μετά από ένα πυρηνικό πόλεμο θα επιβιώσουν αυτοί και κατσαρίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

giotis1982 , εσύ ξέρεις κανέναν ( υδραυλικό , ηλεκτρολόγο , ψυκτικό κλπ ) να κόβει ; Γιατί εγώ δεν έχω δει , ακόμα να πληρώσω 45 % φόρο για να έχω ποια παροχή υγείας , πόση σύνταξη θα πάρω και πότε ;

Μη το σκέφτεσαι , έτσι πάνε να κάνουν την Ελλάδα , θα μείνουν μόνο οι πολυεθνικές , θα δίνουν 500 ευρώ το μήνα και όποιος θέλει . Ποια τέλη εννοείς ; Εδώ όλη η Ελλάδα έχει γεμίσει με 1000άρια αυτοκίνητα , σιγά τα τέλη που θα πληρώνουν , τέλος πάντων , είναι χωρίς ουσία η συζήτηση  , λάθος η σκέψη μας αλλά το σύστημα μας κάνει φοροφυγάδες ( για να μπορέσουμε να ζήσουμε ) , δυστυχώς ( φιλικά ) B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ss13 είπε

giotis1982 , εσύ ξέρεις κανέναν ( υδραυλικό , ηλεκτρολόγο , ψυκτικό κλπ ) να κόβει ; Γιατί εγώ δεν έχω δει , ακόμα να πληρώσω 45 % φόρο για να έχω ποια παροχή υγείας , πόση σύνταξη θα πάρω και πότε ;

Μη το σκέφτεσαι , έτσι πάνε να κάνουν την Ελλάδα , θα μείνουν μόνο οι πολυεθνικές , θα δίνουν 500 ευρώ το μήνα και όποιος θέλει . Ποια τέλη εννοείς ; Εδώ όλη η Ελλάδα έχει γεμίσει με 1000άρια αυτοκίνητα , σιγά τα τέλη που θα πληρώνουν , τέλος πάντων , είναι χωρίς ουσία η συζήτηση  , λάθος η σκέψη μας αλλά το σύστημα μας κάνει φοροφυγάδες ( για να μπορέσουμε να ζήσουμε ) , δυστυχώς ( φιλικά ) B)

Δεν σε κάνει το σύστημα είναι επιλογή σου. Εμείς είμαστε το σύστημα. Για να μπορείς να απαιτείς πρέπει να είσαι σωστός. Απλά σε συμφαίρει η κατάσταση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, k33theod είπε

Δεν σε κάνει το σύστημα είναι επιλογή σου. Εμείς είμαστε το σύστημα. Για να μπορείς να απαιτείς πρέπει να είσαι σωστός. Απλά σε συμφαίρει η κατάσταση.

Ποιόν δεν τον συμφέρει να μην δουλεύει 6 -7 μήνες τον χρόνο για άλλους; :D Α ναι, αυτόν που τα μασάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paparovic είπε

Ποιόν δεν τον συμφέρει να μην δουλεύει 6 -7 μήνες τον χρόνο για άλλους; :D Α ναι, αυτόν που τα μασάει.

Ενώ αν είχε 5% φορολογία θα έτρεχε να την πληρώσει. Τα λαμόγια πάντα το αφορολόγητο δηλώνανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, k33theod είπε

Ενώ αν είχε 5% φορολογία θα έτρεχε να την πληρώσει. Τα λαμόγια πάντα το αφορολόγητο δηλώνανε

Το λες εκ του ασφαλούς βέβαια γιατί ποτέ δεν θα πάει στο 5% στην Ελλάδα. :D :D :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μην το ψάχνεις βρωμάει. Οι πρώτοι που φταίμε για την κατάσταση είμαστε εμείς και τα φορτώνουμαι στο σύστημα. Ποιό είναι σ'αυτό;  Όσοι δεν γουστάρουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, k33theod είπε

Δεν σε κάνει το σύστημα είναι επιλογή σου. Εμείς είμαστε το σύστημα. Για να μπορείς να απαιτείς πρέπει να είσαι σωστός. Απλά σε συμφαίρει η κατάσταση.

Να απαιτήσεις τι εννοεις ; Την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη  που δεν υπάρχει ή τη σύνταξη που θα πάρεις κατακουτσουρεμένη , Kοίτα οι γονείς μας που ήταν σωστοί ( ο πατέρας μου πλήρωνε 35 χρόνια αδρά ΤΕΒΕ ) θα πάρει 900 ευρώ το πολύ αντί για 1400 ευρώ , ποιο κράτος εννοείς εσύ ; Εντάξει ναι με συμφέρει αλλά και το σύστημα σε τραβάει προς τα εκεί , έχω πολλούς στο κλάδο μας που είχαν μπλοκάκια , επειδή δεν έβγαιναν τα έκλεισαν και δουλεύουν Black B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...