Προς το περιεχόμενο

Δυσκολία εύρεσης web developers στην Ελληνική αγορά εργασίας


bikey77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να προσθέσω πως φίλος που προσελήφθει στην Nokia πρόσφατα σαν junior για C/Java developing παίρνει 910 καθαρά και κάτι κουπόνια για super market.

O συγκεκριμένος δεν είχε εργασιακή εμπειρία αλλά λόγο μεταπτυχιακού είχε συμμετάσχει σε όμαδα ανάπτυξης του πανεπιστημίου για android core components οπότε νταξ δεν τον έλεγες και newbie.

 

Επεξ/σία από Hazuki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 198
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αγαπητοί, έχετε βγάλει από κάπου το συμπέρασμα πως δε βρίσκω άτομα επειδή δίνω βασικό μισθό και αν ναι, από που;
Όποιος θέλει μπορεί να με ρωτήσει με pm και να του πω τι budget υπάρχει για τις θέσεις που είναι ανοιχτές μαζί με το job description και έπειτα να γράψει εδώ την άποψή του (χωρίς να αναφερθούμε στα νούμερα καθώς αν ήταν να δημοσιεύσω τις αγγελίες θα το είχα κάνει ήδη).

Στα νούμερα όμως φτάνουμε αφού ληφθούν βιογραφικά, γίνει η συνέντευξη για να δούμε τους υποψήφιους, λάβουμε το test που τους δίνουμε, γίνει το δεύτερο interview όπου είμαστε πλέον σε θέση να του κάνουμε offer. Εδώ είναι λοιπόν το πρόβλημα, το 80-90% των υποψηφίων υποβάλουν το βιογραφικό τους όταν τα προσόντα τους και η εργασιακή εμπειρία που ζητάμε δεν καλύπτει ούτε το 50% του job description και των απαιτούμενων προσόντων. Μη βιαστείτε πάλι να γράψετε πως ζητάω junior front end που να ξέρει oracle και backend που να ξέρει photoshop, όποιος το κάνει το κάνει τελείως αβάσιμα.

Όσο για τις απόψεις και ιστορίες που έχουν ακουστεί, θα ήταν τελείως χαζό να έχω ανοίξει ένα θέμα για την αδυναμία εύρεσης προσωπικού αν επρόκειτο για βασικό μισθό, 10-12 ώρες εργασίας κλπ. Όχι λοιπόν, δεν είναι αυτά τα δεδομένα και μην παρασύρουμε εκεί την κουβέντα καθώς χάνει την ουσία της.

 

11 ώρες πριν, DestinyGR είπε

Μια ερώτηση απο εναν "φρέσκο" προγραμματιστή του χώρου.

Γιατί δεν πέρνεται έναν Junior Programmer να τον εκπαιδεύσεται ώστε να είναι κομμένος και ραμμένος στα μέτρα σας?

Καλώς ή κακώς, ανάλογα και με το μέγεθος μιας εταιρίας, δεν είναι πάντοτε εφικτό να υπάρχει "φυτώριο" νέων προγραμματιστών, σε μεγαλύτερες είναι πιο εύκολο να συμβεί κάτι τέτοιο.
 

13 ώρες πριν, randomcat είπε

Ισχύει. Ως κάτοικος Αθήνας με αρκετά μεγάλο κύκλο προγραμματιστών (και εκείνοι με τη σειρά τους με το δικό τους), και ως επαγγελματίας ο ίδιος γνωρίζω ότι οι μισθοί συνήθως κυμαίνονται από βασικό μισθό μέχρι 1500 και από εκεί και πέρα υπάρχουν και εξαιρέσεις και παλιοί που παίρνουν ακόμα και 2000+.

Σε αυτούς τους ανθρώπους έδωσες κάποιο demo να φτιάξουν με τις σχετικές τεχνολογίες που ψάχνετε για να δεις την καταλληλότητά τους για τη δουλειά; Και αν ναι, τα αποτελέσματα ήταν όλα όντως τόσο απογοητευτικά;

Αυτά τα δεδομένα γνωρίζω κι εγώ, αν και δεν ξέρω κανέναν που να παίρνει βασικό. Όλοι είναι στα 1000+ ευρώ (δε μιλώ για entry level developers, μιλάω για ανθρώπους με 3-4 χρόνια εμπειρίας τουλάχιστον).
Ναι, δίνουμε ένα front-end test το οποίο είναι αρκετά demanding γιατί αντίστοιχα είναι και τα projects τα οποία τρέχουμε και δυστυχώς το αποτέλεσμα είναι πολλές φορές κάτω του μετρίου. Εκεί λοιπόν δεν του λέμε "ήταν μέτριο, σου δίνουμε 500 ευρώ", εφόσον δεν μας κάνει τον ενημερώνουμε πως δεν είδαμε αυτό που θέλουμε και συνεχίζουμε την αναζήτηση. Όταν λαμβάνουμε demo που είναι καλό τότε του κάνουμε πρόταση με αντίστοιχα καλό μισθό. Δεν ειμαστε μαζοχιστές να κάνουμε όλο αυτό το effort για να τους διώχνουμε μετά...
 

14 ώρες πριν, masteripper είπε

Σε αυτό σε διαβεβαιώ ότι κάνεις λάθος...για Ελλάντα μιλάμε...

Ο μέσος προγραμματιστής είναι στα 750 + ...ο ντελιβεράς σε καλή περιοχή με πουρπουαρ μπορεί να τσιμπάει και περισσότερα και παίρνει και τζάμπα φαι για το σπίτι.....

Δεν ξέρω από που έχεις βγάλει αυτά τα νούμερα, αν μένεις επαρχία ίσως είναι διαφορετικά τα δεδομένα λόγω πιο μικρής αγοράς, ανεργίας κλπ.
Για Αθήνα πάντως σε εταιρία που θέλει άτομα με ταλέντο και εμπειρία, αυτά τα νούμερα δεν παίζουν πλην λίγων περιπτώσεων που λίγο πολύ τις γνωρίζουμε όσοι έχουμε κάνει μια γύρα στην αγορά. Μου φαίνεται πάντως πως αναφέρεσαι σε συγκεκριμένη περίπτωση που έχεις ο ίδιος βιώσει και όχι σε κάτι που έχεις δει ή ζήσει πολλές φορές και είναι λίγο φαύλος κύκλος όλο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, randomcat είπε

Για να μπορεί κάποιος να έχει σωστή άποψη για τους μισθούς του χώρου θα πρέπει εκτός του να είναι ο ίδιος επαγγελματίας προγραμματιστής, να ζει στην Ελλάδα και να γνωρίζει και έναν ευρύ κύκλο προγραμματιστών.

Το να μην μπορείς να διανοηθείς μισθούς κάτω των 1300 εμένα μου φαίνεται σχεδόν ψέμα. Στο λέει άνθρωπος που ξεκίνησε με κάτω από 1000 (και πλέον βγάζω παραπάνω), που άκουσε σε συνεντεύξεις και απέρριψε βασικούς μισθούς και που ξέρει άτομα με βασικό μισθό μέχρι και 2000+

Μικρές εταιρείες με 1300 στο καλημέρα; Ή θα είχες πάρα πολλά προσόντα και παλαιότητα και εκείνοι μεγάλη ανάγκη ή είναι ψέμα. Εδώ η Skroutz έδινε 1500 σε senior με αρκετή προϋπηρεσία σε μεγάλες εταιρείες. Από την άλλη ξέρω μέχρι και άτομο που δούλευε με βασικό μισθό για 5 χρόνια σε μεγάλη εταιρεία και έπρεπε να παραπονεθεί για να του τον πάνε στα 850...

 Δεν θα θα μπω σε αντιπαραθεση για το αν δινονται τετιοι μισθοι. Οταν ειμουν Delta-Singular σαν φοιτητης επαιρνα 220.000 δρχ το μηνα καπου το 2000-2001, απο εκει και περα μισθολογικα παντα ανεβαινα. Ισως να ειμαι τυχερος! Αλλα, μισθο 850 ποτε δεν πηρα και ουτε εχω ακουσει για κατω απο 1300.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, bikey77 είπε

Δεν ξέρω από που έχεις βγάλει αυτά τα νούμερα, αν μένεις επαρχία ίσως είναι διαφορετικά τα δεδομένα λόγω πιο μικρής αγοράς, ανεργίας κλπ.
Για Αθήνα πάντως σε εταιρία που θέλει άτομα με ταλέντο και εμπειρία, αυτά τα νούμερα δεν παίζουν πλην λίγων περιπτώσεων που λίγο πολύ τις γνωρίζουμε όσοι έχουμε κάνει μια γύρα στην αγορά. Μου φαίνεται πάντως πως αναφέρεσαι σε συγκεκριμένη περίπτωση που έχεις ο ίδιος βιώσει και όχι σε κάτι που έχεις δει ή ζήσει πολλές φορές και είναι λίγο φαύλος κύκλος όλο αυτό.

Επαρχία είμαι...αυτό είναι σίγουρο αλλά και κοτζάμ Θεσσαλονίκη δεν πάει πίσω...ακόμα θυμάμαι την θρυλική αγγελία που έβγαλε πολύ γνωστή εταιρία στον χώρο της μεταπώλησης επίπλων ...απαραίτητα προσόντα PHP/MySQL ...προυπηρεσία άνω των 2 ετών ...αρμοδιότητες και Administrator & e-shop updating...και ...και ...και...μισθός 500€ ...οπότε ή η Αθήνα είναι σε άλλο μήκος κύματος ή κάποιοι επειδή έπιασαν την καλή νομίζουν ότι ο κόσμος είναι έτσι φτιαγμένος...μπορεί να κάνω και λάθος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, bikey77 είπε

Δεν ξέρω από που έχεις βγάλει αυτά τα νούμερα, αν μένεις επαρχία ίσως είναι διαφορετικά τα δεδομένα λόγω πιο μικρής αγοράς, ανεργίας κλπ.
Για Αθήνα πάντως σε εταιρία που θέλει άτομα με ταλέντο και εμπειρία, αυτά τα νούμερα δεν παίζουν πλην λίγων περιπτώσεων που λίγο πολύ τις γνωρίζουμε όσοι έχουμε κάνει μια γύρα στην αγορά. Μου φαίνεται πάντως πως αναφέρεσαι σε συγκεκριμένη περίπτωση που έχεις ο ίδιος βιώσει και όχι σε κάτι που έχεις δει ή ζήσει πολλές φορές και είναι λίγο φαύλος κύκλος όλο αυτό.

Το συγγενικό πρόσωπο που ανέφερα στο προηγούμενο post έψαχνε δουλειά από το Μάρτιο με προοπτική να πάει εκεί που θα του δώσουν τα 1100€ καθαρά που ζητούσε.

Έκανε πάνω από 15+ συνεντεύξεις από μικρές εταιρείες έως πολύ μεγάλες. Τελικά βρήκε δουλειά το Μάϊο. Σε πολλές απορίφθηκε λόγο των υπερβολικών μισθολογικών απαιτήσεων.

Παιδιά χαλαρώστε δεν υπάρχει λόγος φαγωμάρας, οι μισθοί κάτω των 1000€ υπάρχουν ειδικά μεσά την κρίση.

Το να λες α εγώ δεν πήρα ποτέ και δεν έτυχε σε κανέναν γνωστό μου άρα έτσι είναι δεν είναι και η καλύτερη προσέγγιση.

Τέλος προς τον φίλο που έκανε το θέμα, καταλαβαίνω ότι πήζεις να βλέπεις βιογραφικά αλλά μην απορείς αν λαμβάνεις αρκετά που δεν είναι καν κοντά σε αυτό που ψάχνεις.

Όταν είχα βγει από το ΤΕΙ έστειλα σε όποια αγγελία βρήκα και είχα έστω κάτι κοινό. Όταν ξεκινάς δεν έχεις τίποτα, απλά πρέπει να βρεις κάπου δουλειά γιατί όλοι ψάχνουν τρελλά skills κι εσύ δεν έχεις τίποτα.

Επίσης μην ξεχνάς την άπειρη ανεργία, αν ο άλλος έχει ανάγκη αλλά δεν θέλει να δουλέψει καφετέρια θα στείλει παντού.

Επεξ/σία από Hazuki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, masteripper said:

Administrator & e-shop updating

Δεν ξέρω πως να σου το πω διαφορετικά, σε όλα σου τα μηνύματα λες κάτι που πάντα δείχνει στην ίδια κατεύθυνση.

Τα άτομα για τα οποία μιλάς δεν είναι επαγγελματίες προγραμματιστές. Είναι χαμάληδες με γνώσεις προγραμματισμού. Δεν το λέω υποτιμητικά, αλλά δε γίνεται να συζητάμε και να λέμε ότι αυτός που θα δεχτεί θέση με καθήκοντα updating eShop κάνει καριέρα σαν προγραμματιστής.

Και λογικά δεν πληρώνεται και σα να κάνει τέτοια καριέρα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, defacer είπε

Δεν ξέρω πως να σου το πω διαφορετικά, σε όλα σου τα μηνύματα λες κάτι που πάντα δείχνει στην ίδια κατεύθυνση.

Τα άτομα για τα οποία μιλάς δεν είναι επαγγελματίες προγραμματιστές. Είναι χαμάληδες με γνώσεις προγραμματισμού. Δεν το λέω υποτιμητικά, αλλά δε γίνεται να συζητάμε και να λέμε ότι αυτός που θα δεχτεί θέση με καθήκοντα updating eShop κάνει καριέρα σαν προγραμματιστής.

Και λογικά δεν πληρώνεται και σα να κάνει τέτοια καριέρα.

Οκ...αφού εγώ κάνω λάθος..κανένα πρόβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιλώντας γενικά, δεν είπε κανείς εδώ "δε μπορώ να φανταστώ κάτω από 1300". Υπόψη γιατί μερικά πράγματα τα λέμε σκύλος και μετά από δέκα μηνύματα σπασμένο τηλέφωνο έχει γίνει δράκος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, isim είπε

 Δεν θα θα μπω σε αντιπαραθεση για το αν δινονται τετιοι μισθοι. Οταν ειμουν Delta-Singular σαν φοιτητης επαιρνα 220.000 δρχ το μηνα καπου το 2000-2001, απο εκει και περα μισθολογικα παντα ανεβαινα. Ισως να ειμαι τυχερος! Αλλα, μισθο 850 ποτε δεν πηρα και ουτε εχω ακουσει για κατω απο 1300. 

Οπότε έχεις ξεκινήσει επαγγελματικά στο χώρο τουλάχιστον από το 2000, μιλάς για την προ-Ευρώ εποχή (!) στην Delta-Singular, και δεν έχεις ακούσει για κάτω από 1300 και άρα έτσι πρέπει να είναι τα πράγματα. Με λίγα λόγια αγαπητέ ζεις σε έναν μικρόκοσμο.

5 λεπτά πριν, defacer είπε

Δεν ξέρω πως να σου το πω διαφορετικά, σε όλα σου τα μηνύματα λες κάτι που πάντα δείχνει στην ίδια κατεύθυνση.

Τα άτομα για τα οποία μιλάς δεν είναι επαγγελματίες προγραμματιστές. Είναι χαμάληδες με γνώσεις προγραμματισμού. Δεν το λέω υποτιμητικά, αλλά δε γίνεται να συζητάμε και να λέμε ότι αυτός που θα δεχτεί θέση με καθήκοντα updating eShop κάνει καριέρα σαν προγραμματιστής.

Και λογικά δεν πληρώνεται και σα να κάνει τέτοια καριέρα.

Δεν ξέρω πως να σου το πω, αλλά μάλλον έχεις χάσει επαφή με την πραγματικότητα, τουλάχιστον την πραγματικότητα της Ελλάδας.

Γνωρίζω προσωπικά άτομα που δουλεύουν σε βραβευμένη εταιρεία και κατασκευάζουν ακόμα και από το μηδέν web applications (δηλ. χωρίς frameworks) με μισθό κάτω των 1000. Οπότε ή κάποιος από εμάς λέει ψέματα, ή κάποιος από εμάς ζει σε μικρόκοσμο ή εκείνοι που πληρώνονται για να γράφουν ολόκληρες εφαρμογές the object-oriented way, με γνώση και χρήση μοντέρνων frameworks κ.λπ. τεχνολογιών δεν είναι επαγγελματίες προγραμματιστές (οπότε και θα ήθελα να ακούσω ποιος είναι ο αυστηρός ορισμός του προγραμματιστή). Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο άλλο ενδεχόμενο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, randomcat είπε

Οπότε έχεις ξεκινήσει επαγγελματικά στο χώρο τουλάχιστον από το 2000, μιλάς για την προ-Ευρώ εποχή (!) στην Delta-Singular, και δεν έχεις ακούσει για κάτω από 1300 και άρα έτσι πρέπει να είναι τα πράγματα. Με λίγα λόγια αγαπητέ ζεις σε έναν μικρόκοσμο.

Δεν ξέρω πως να σου το πω, αλλά μάλλον έχεις χάσει επαφή με την πραγματικότητα, τουλάχιστον την πραγματικότητα της Ελλάδας.

Γνωρίζω προσωπικά άτομα που δουλεύουν σε βραβευμένη εταιρεία και κατασκευάζουν ακόμα και από το μηδέν web applications (δηλ. χωρίς frameworks) με μισθό κάτω των 1000. Οπότε ή κάποιος από εμάς λέει ψέματα, ή κάποιος από εμάς ζει σε μικρόκοσμο ή εκείνοι που πληρώνονται για να γράφουν ολόκληρες εφαρμογές the object-oriented way, με γνώση και χρήση μοντέρνων frameworks κ.λπ. τεχνολογιών δεν είναι επαγγελματίες προγραμματιστές (οπότε και θα ήθελα να ακούσω ποιος είναι ο αυστηρός ορισμός του προγραμματιστή). Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο άλλο ενδεχόμενο .

'Αστο...εγώ και εσύ κάνουμε λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν στα τεστ βάζετε ερωτήσεις σχετικές με την τεχνολογία που χρησιμοποιείτε (ειδικά PHP ) τότε περιορίζετε σημαντικά τους ταλαντούχους.
Αφήστε τον υποψήφιο να λύσει την άσκηση στην αγαπημένη του γλώσσα προγραμματισμού, ακόμα και σε ψευδο κώδικα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εργαζομαι σαν developer 3,5 χρονια. Ξεκινησα σε μικρη εταιρεια με 800 καθαρα σαν junior Μετα απο 3,5 χρονια εχω φτασει τα 1200 καθαρα. Μεχρι στιγμης δεν εχω γνωρισει κανενα να περνει λιγοτερα απο 750 ευρο. Οπως επισης δεν εχω γνωρισει καποιον που να περνει πανω απο 2,5K . ( Αναλυτες , Αρχιτεκτονες, PM τους βγαζω εκτος) Μιλαμε ομως για developer και οχι για γενικα ΙΤ.  Ο κολλητος μου για παραδειγμα δουλευει σαν ΙΤ help desk σε πολυ μεγαλη εταιρεια.  Και περνει κατι λιγοτερο απο 800  καθαρα.  Αλλα η πλειοψηφεια εκτος κλαδου δεν μπορει να καταλαβει γιατι ενω εχουμε παρομοιο CV( αποφοιτοι AEI και οι δυο, ιδια ηλικια και ιδια χρονια προυπηρεσιας) εχουμε τοσο διαφορετικες αποδοχες. 

 Αν και δεν πολυψαχνομαι σε  site kariera κτλ  για ευρεση εργασιας θα σου πω 2-3 πραγματα που κοιταω σε μια αγγελια. 

1. Μεγεθος εταιρειας (Πολλοι συναδελφοι μου εχουν φαει πιστολια απο μικρες εταιρειες )

2. Φυση των project που ασχολειται η εταιρεια. Δεν ειμαι σιγουρος αν μπορω να το εξηγησω αλλα πρεπει να ειναι καποιο project το οποιο με εξιταρει. Για παραδειγμα το να φτιαχνω site με το κιλο χρησιμοποιοωντας καποιο cms και να γραφω κανα custom θεμα δεν με συγκινει. Το να φτιαξω ομως το δικο μου cms χρησιμοποιωντας OrientDB και node είναι κατι που με ψηνει αρκετα.

Επισης δεν ξερω αν το assignment σε senior είναι σωστη τακτικη. Θελω να πω οτι ενας senior με εμπειρια μπορει να σου μιλησει για δικα παλια του project και τα challenges που ελυσε. Οποτε εκει πρεπει αυτος που περνει συνεντευξη να ειναι σε επιπεδο να κρινει τις αποφασεις του αλλου καθως και να κανει τις καταλληλες ερωτησεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στο χώρο από πολύ παλιά αν και έχω δουλέψει ελάχιστα στον ιδιωτικό τομέα (εργάζομαι σαν καθηγητής σε σχολείο από το 2000) έχω να δώσω απλά κάποιες συμβουλές γενικές προς τα νέα παιδιά που είναι στο χώρο. 

Πρέπει να κάνουν οι ίδιοι κάποια project μέσω των οποίων θα μάθουν μια τεχνολογία. 

Γενικά σήμερα κατά την άποψη μου κάποιος θεωρείται ότι έχει πολύ σοβαρές ευκαιρίες όταν κατέχει αριστα ένα πακέτο από τα παρακάτω:

1. Αριστα Html , Css , βασική γνώση στησίματος - λειτουργίας cms 

2. Άριστη γνώση κάποιου cms με βαθιές γνωσεις customization php mysql css html 

3. Ένα framework για hybrid mobile εφαρμογές με βαθιες γνώσεις css html js

4. Ένα mobile development framework π.χ android api

Όλα όμως τα παραπάνω απαιτούν χρόνο και επιμονή . Ακόμα και τα πιο εύκολα θεωρητικά δεν είναι τόσο εύκολα σε pro  επίπεδο. 

Βλεπω σε αγγελίες ζητάνε τα πάντα δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν άτομα να είναι σε όλα σε υψηλό επίπεδο!

Για να μην είμαι και τελείως εκτός topic έχω να πω στα νέα παιδιά να γίνουν άριστοι σε ένα δύο αντικείμενα που τους ταιριάζουν .

Το 70% του ψηφιακού προϊόντος είναι φτιαγμένο από αυτά που έγραψα παραπάνω αλλά τις δουλειές τις παιρνουν αυτοί που φτιάχνουν από ένα ποιοτικό στάνταρ και πάνω για την κάθε εποχή. Το υπόλοιπο 30% είναι σε corporate περιβάλλον. 

Λίγο ασυνάρτητο το ποστ μου ειμαι και εκτός εταιρικης ωρολογιας  αλλά ελπίζω να βοηθήσω λίγο με την ταπεινή γνώμη μου. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, rhohpe είπε

Είμαι στο χώρο από πολύ παλιά αν και έχω δουλέψει ελάχιστα στον ιδιωτικό τομέα (εργάζομαι σαν καθηγητής σε σχολείο από το 2000) έχω να δώσω απλά κάποιες συμβουλές γενικές προς τα νέα παιδιά που είναι στο χώρο. 

Πρέπει να κάνουν οι ίδιοι κάποια project μέσω των οποίων θα μάθουν μια τεχνολογία. 

Γενικά σήμερα κατά την άποψη μου κάποιος θεωρείται ότι έχει πολύ σοβαρές ευκαιρίες όταν κατέχει αριστα ένα πακέτο από τα παρακάτω:

1. Αριστα Html , Css , βασική γνώση στησίματος - λειτουργίας cms 

2. Άριστη γνώση κάποιου cms με βαθιές γνωσεις customization php mysql css html 

3. Ένα framework για hybrid mobile εφαρμογές με βαθιες γνώσεις css html js

4. Ένα mobile development framework π.χ android api

Όλα όμως τα παραπάνω απαιτούν χρόνο και επιμονή . Ακόμα και τα πιο εύκολα θεωρητικά δεν είναι τόσο εύκολα σε pro  επίπεδο. 

Βλεπω σε αγγελίες ζητάνε τα πάντα δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν άτομα να είναι σε όλα σε υψηλό επίπεδο!

Για να μην είμαι και τελείως εκτός topic έχω να πω στα νέα παιδιά να γίνουν άριστοι σε ένα δύο αντικείμενα που τους ταιριάζουν .

Το 70% του ψηφιακού προϊόντος είναι φτιαγμένο από αυτά που έγραψα παραπάνω αλλά τις δουλειές τις παιρνουν αυτοί που φτιάχνουν από ένα ποιοτικό στάνταρ και πάνω για την κάθε εποχή. Το υπόλοιπο 30% είναι σε corporate περιβάλλον. 

Λίγο ασυνάρτητο το ποστ μου ειμαι και εκτός εταιρικης ωρολογιας  αλλά ελπίζω να βοηθήσω λίγο με την ταπεινή γνώμη μου. 

Εγώ ατόμου με αυτές τις γνώσεις δεν θα του έδινα πάνω από 800 μικτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, rhohpe είπε

Είμαι στο χώρο από πολύ παλιά αν και έχω δουλέψει ελάχιστα στον ιδιωτικό τομέα (εργάζομαι σαν καθηγητής σε σχολείο από το 2000) έχω να δώσω απλά κάποιες συμβουλές γενικές προς τα νέα παιδιά που είναι στο χώρο. 

Πρέπει να κάνουν οι ίδιοι κάποια project μέσω των οποίων θα μάθουν μια τεχνολογία. 

Γενικά σήμερα κατά την άποψη μου κάποιος θεωρείται ότι έχει πολύ σοβαρές ευκαιρίες όταν κατέχει αριστα ένα πακέτο από τα παρακάτω:

1. Αριστα Html , Css , βασική γνώση στησίματος - λειτουργίας cms 

2. Άριστη γνώση κάποιου cms με βαθιές γνωσεις customization php mysql css html 

3. Ένα framework για hybrid mobile εφαρμογές με βαθιες γνώσεις css html js

4. Ένα mobile development framework π.χ android api

Όλα όμως τα παραπάνω απαιτούν χρόνο και επιμονή . Ακόμα και τα πιο εύκολα θεωρητικά δεν είναι τόσο εύκολα σε pro  επίπεδο. 

Βλεπω σε αγγελίες ζητάνε τα πάντα δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν άτομα να είναι σε όλα σε υψηλό επίπεδο!

Για να μην είμαι και τελείως εκτός topic έχω να πω στα νέα παιδιά να γίνουν άριστοι σε ένα δύο αντικείμενα που τους ταιριάζουν .

Το 70% του ψηφιακού προϊόντος είναι φτιαγμένο από αυτά που έγραψα παραπάνω αλλά τις δουλειές τις παιρνουν αυτοί που φτιάχνουν από ένα ποιοτικό στάνταρ και πάνω για την κάθε εποχή. Το υπόλοιπο 30% είναι σε corporate περιβάλλον. 

Λίγο ασυνάρτητο το ποστ μου ειμαι και εκτός εταιρικης ωρολογιας  αλλά ελπίζω να βοηθήσω λίγο με την ταπεινή γνώμη μου. 

 

Αρχικά εκτιμώ ιδιαίτερως που έγραψες και φαίνεσαι ότι όντως νοιάζεσαι να διδάξεις το αντικείμενο , πράμα που σε κάνει κάτι παραπάνω από επαγγελματία καθηγητή του δημοσίου.

Κατά δεύτερον και πιο σημαντικό, αν τα παιδιά εντρυφήσουν σε αυτά που ανέφερες και τα θεωρήσουν competitive skills εν έτει 2018 τα οποία λίγο πολύ και με 1 χρόνο προσωπικής ενασχόλησης άνευ σχετικών σπουδών τα μαθαίνεις και μόνος σου, δε γίνεσαι και ούτε θα γίνεις προγραμματιστής το οποίο εμπίπτει σε κάτι τελείως διαφορετικό από αυτά που ανέφερες. 

Θαρρώ δε πως πλέον δεν αρκούν ούτε για απλό web developer, σίγουρα όμως αρκούσαν όταν άρχιζες να διδάσκεις πριν 20 σχεδόν χρόνια, κάπου εκεί είχα αρχίσει και εγώ (όχι να διδάσκω, να δουλεύω).

Με άλλα λόγια είσαι μη ανταγωνιστικός και το πολύ πολύ να βρίσκεις ψιλοδουλειές χαμηλών προσδοκιών σαν αυτές που αναφερθήκαν για data entry σε eshop, κανένα wordpress customization, αντέ και καμιά basic εφαρμογούλα παρουσίασης με την πλάτη 3-4 easy-to-make frameworks με μισθό 550€ - 750€ for life ..και γιατί παραπάνω άλλωστε;

Επεξ/σία από The King
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...