Προς το περιεχόμενο

Δυσκολία εύρεσης web developers στην Ελληνική αγορά εργασίας


bikey77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως θα ήθελα να ξέρω πόσα βγάζει κάθε εταιρία καθαρά από κάθε πρότζεκτ (μιας και μιλάμε με άτομο που προσλαμβάνει κόσμο). Το να κλαις από τη μία ότι δε βρίσκεις και ότι "καίγεσαι" να βρεις γιατί (λογικά) χάνεις δουλειές, αλλά δεν πληρώνεις, είναι δύο πράγματα που δεν κολλούν μεταξύ τους.

Απλή (μαθηματική) λογική.

Επεξ/σία από Lanike71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 198
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, albNik είπε

Nομίζω μπερδεύετε το προγραμματισμό με το setup των frameworks.
Framework είναι και το facebook, μπορείς να το στήσεις το προφίλ σου, να ρυθμίσεις ποιοι να βλέπουν της φωτο σου,  ποιοι να σε βλέπουν online ... να  γίνεις expert στο facebook.

Δεν είπα ότι το να ξέρει να στήνει ένα wordpress κάποιος και να εφαρμόζει ένα θέμα ότι αποτελεί skill για κάποιον σήμερα . Το εντελώς αντίθετο είπα εγώ ότι η βαθειά γνώση των τεχνολογιών από κάτω είναι αυτό που μετράει. Και ανέφερα ένα set που νόμιζα ανταγωνιστικό. 

Όλα αυτά τα είπα με αφορμή μια σελίδα που εκανε κάποιος για έναν συναδελφο και του έλεγε ότι τα τάδε γράμματα δεν μπορούν να στοιχηθουν αλλού ούτε να αλλάξουν χρώμα γιατί είναι έτσι το πρότυπο! Μιλάμε για επαγγελματίες που παίρνουν 100δες δουλειές στα νησιά για σελίδες ξενοδοχείων κτλ. 

1 ώρα πριν, The King είπε

Αρχικά εκτιμώ ιδιαίτερως που έγραψες και φαίνεσαι ότι όντως νοιάζεσαι να διδάξεις το αντικείμενο , πράμα που σε κάνει κάτι παραπάνω από επαγγελματία καθηγητή του δημοσίου.

Κατά δεύτερον και πιο σημαντικό, αν τα παιδιά εντρυφήσουν σε αυτά που ανέφερες και τα θεωρήσουν competitive skills εν έτει 2018 τα οποία λίγο πολύ και με 1 χρόνο προσωπικής ενασχόλησης άνευ σχετικών σπουδών τα μαθαίνεις και μόνος σου, δε γίνεσαι και ούτε θα γίνεις προγραμματιστής το οποίο εμπίπτει σε κάτι τελείως διαφορετικό από αυτά που ανέφερες. 

Θαρρώ δε πως πλέον δεν αρκούν ούτε για απλό web developer, σίγουρα όμως αρκούσαν όταν άρχιζες να διδάσκεις πριν 20 σχεδόν χρόνια, κάπου εκεί είχα αρχίσει και εγώ (όχι να διδάσκω, να δουλεύω).

Με άλλα λόγια είσαι μη ανταγωνιστικός και το πολύ πολύ να βρίσκεις ψιλοδουλειές χαμηλών προσδοκιών σαν αυτές που αναφερθήκαν για data entry σε eshop, κανένα wordpress customization, αντέ και καμιά basic εφαρμογούλα παρουσίασης με την πλάτη 3-4 easy-to-make frameworks με μισθό 550€ - 750€ for life ..και γιατί παραπάνω άλλωστε;

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Μάλλον έχω μείνει πολυ πίσω!

Απλά δεν περίμενα ποτέ ότι την σήμερον ημέρα  αν ξέρεις php, mysql ή mvc , .net  και sql server σε βάζουν να κάνεις data entry σε eshop σήμερα! (πλάκα κάνω δεν είπες αυτό αλλά για να γελάσουμε και λίγο)

Είμαι off topic ζήτω  συγγνώμη για αυτό. Καλή συνεχεια στην συζήτηση σας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, bikey77 είπε

Στην ίδια αγγελία αναφέρει Ελάχιστο Απαραίτητο Επίπεδο Σπουδών: Γενικό Λύκειο.

Συνεπώς μιλάμε για αυτοδίδακτο ή (και το πιο πιθανό) κάποιον που δεν είναι καν developer, αλλά ξέρει απλώς να στήνει ένα wordpress, να βάζει ένα έτοιμο theme και μερικά plugins.
E, τότε ναι, γιατί να δώσει παραπάνω από έναν βασικό αφού και τα προσόντα που απαιτούνται είναι βασικά;

Μήπως κι εσύ ο ίδιος τελικά δεν είσαι σίγουρος τι σημαίνει "web developer" και τις τεχνολογίες και τα εργαλεία που πρέπει να έχεις κάνει κτήμα σου ώστε να ορίζεις εαυτώ ως web developer;

Αρχικά, για να μην παρεξηγηθώ, έχω πτυχίο και μεταπτυχιακό στην Πληροφορική.

Λοιπόν, εάν είναι αυτοδίδακτος κάποιος τι σημασία έχει; Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι ισάξιος ενός πτυχιούχου ή/και καλύτερος; Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι πτυχιούχος με ξένο πτυχίο και να μην του αναγνωρίζεται από το ελληνικό κράτος και να θεωρείται ότι είναι του Γ. Λυκείου;  Και αν είναι αυτοδίδακτος, θα υπάρχουν λιγότερες απαιτήσεις από τον εργοδότη του ή μόνο ο μισθός θα είναι χαμηλότερος;

Η Πληροφορική δεν είναι Νομική ή Ιατρική. Μπορείς να μάθεις και χωρίς να πατήσεις σε κάποια σχολή. Μπορείς να έχεις πελάτες δικούς σου και δεν χρειάζεται να είσαι μέλος σε σύλλογο. Δεν υπάρχει υλικό που έχουν μόνο τα πανεπιστήμια και στο οποίο δεν μπορεί να αποκτήσει πρόσβαση και ο υπόλοιπος κόσμος και σίγουρα τα ελληνικά γυφτοπανεπιστήμια / ΑΕΙ - μιλώντας εκ προσωπικής πείρας - δεν έχουν εξοπλισμό που δεν μπορεί να έχει και ο αυτοδίδακτος.

Τέλος, ρωτάς τον συμφορουμίτη για το αν είναι σίγουρος εκείνος για το τι είναι ο "web developer" ενώ οι εταιρείες εκείνες που δίνουν βασικό μισθό λένε ότι ψάχνουν για "web developer". Μήπως δεν ξέρουν εκείνες;

Έπειτα, επειδή μπορεί η αγγελία - εκείνη με τον βασικό μισθό - να λέει μόνο "άριστη γνώση Wordpress, βασικές γνώσεις SEO & Google Adwords - Analytics" δεν σημαίνει όμως ότι θα του ζητήσουν του νέου υπάλληλου μόνο να βάζει έτοιμα themes και plugins. Θα του ζητήσουν ό,τι μπορεί να κάνει ένας web developer. Ξέρεις γιατί; Επειδή στην αγγελία λένε ότι ζητάνε "web developer" και επειδή βρισκόμαστε στο ελλαδιστάν. Web developer είσαι έτσι - δεν ξέρεις; Αυτό θα του πουν. Μπορεί ακόμα και να του ζητήσουν να δικτυώσει υπολογιστές και εκτυπωτές, να επιλύσει δικτυακά προβληματάκια και να κάνει computer service.

Ακόμα όμως και αν περιοριστούν οι απαιτήσεις στις αναγραφόμενες με ποια ακριβώς φιλοσοφία εσύ ο recruiter δικαιολογείς βασικό μισθό για τις προαναφερθείσες γνώσεις; Ξέρεις τι είναι ο βασικός μισθός; Είναι εκείνος που παίρνει ο οποιοσδήποτε. Γνωρίζει ο οποιοσδήποτε να κάνει τα παραπάνω;

3 ώρες πριν, isim είπε

Μπορει εγω και ο defacer να ζουμε στο δικο μας μικροκοσμο, ομως οι μισθοι που αναφερουμε ειναι εκει εξω. Κανε μια ερευνα αγορας και αν δε σε ικανοποιει η ελληνικη αγορα κανε το βημα εξω.

Πρώτον, εγώ δεν είπα ότι δεν υπάρχουν οι μισθοί που αναφέρατε. Αν διαβάσεις τη συζήτηση από την αρχή θα το διαπιστώσεις. Εσύ δεν μπορείς να διανοηθείς ότι η πλειοψηφία των μισθών είναι πολύ πιο κάτω από τα ποσά που λες. Δεύτερον, δεν έχω ανάγκη να κάνω έρευνα αγοράς και δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει αυτό με αυτά που σου είπα.

2 ώρες πριν, defacer είπε

Εγώ μπορώ να σκεφτώ αρκετά ενδεχόμενα. Αλλά αυτό δεν έχει σημασία. Δεν προσπαθώ να πω "κάτω από 1000 δεν υπάρχει", ποτέ μου δε διαφώνησα με αυτό. Διαφώνησα με το "750 μέσος όρος", πράγμα που έχει τεράστια διαφορά με το "ένα ποσοστό παίρνει κάτω από 1000". Μήπως το πρόβλημά μας είναι ότι λέμε διαφορετικά πράγματα;

Επίσης, αν τα άτομα που έχεις υπόψη είναι χωρίς εμπειρία στο βιογραφικό η/και ψαρωμένοι και δεν έχουν καταλάβει πώς λειτουργεί η αγορά και ποιά η θέση τους εκεί μέσα, θα ρίχνουν τον εαυτό τους πάρα πάρα πολύ στο οικονομικό. Αυτό δεν είναι κατακριτέο, κανείς δε γεννιέται ξέροντας τέτοια πράγματα, αλλά δε μπορούμε να κρίνουμε "πόσο πληρώνει το επάγγελμα" βασιζόμενοι σε παραδείγματα ανθρώπων που πληρώνονται πολύ λιγότερο από ότι θα έπρεπε επειδή δεν ξέρουν τι να διεκδικήσουν.

Έχω υπόψη μου πολύ πρόσφατο παράδειγμα από γνωστό μου πρόσωπο (όχι προγραμματιστή) που άλλαξε δουλειά παίρνοντας μια καλύτερη πρόταση, ας πούμε 150 ευρώ αύξηση το μήνα από την προηγούμενη. Το μισθό αυτό τον πρότεινε ο νέος εργοδότης και δεν υπήρξε ιδιαίτερη διαπραγμάτευση. Τι στοίχημα βάζεις πως αν το ένιωθε και το διεκδικούσε αντί για 150 πάνω θα έπαιρνε 300;

Όπως είπα, έχω έναν αρκετά ευρύ κύκλο προγραμματιστών (και εκείνοι τον δικό τους), από χαμηλόμισθους μέχρι πολύ καλά αμοιβόμενους.

Το ξέρω ότι η κύρια διαφωνία μας είναι για τον μέσο όρο. Εγώ πιστεύω χωρίς να είμαι η ΕΛΣΤΑΤ, αλλά μέσα από την προσωπική μου πείρα, από τα λεγόμενα των ανθρώπων στον κύκλο μου, από τις παρατηρήσεις μου και από αυτά που διαβάζω, ότι οι περισσότεροι παίρνουν κάτω από 1000.

Συμφωνώ ότι αρκετές φορές τα άτομα αυτά δεν διεκδικούν όσα θα έπρεπε και ότι ίσως αν τα διεκδικούσαν να έπαιρναν παραπάνω. Από την άλλη, εάν δεν πουν και ευχαριστώ με τα λίγα που τους δίνουν θα βρεθεί κάποιος άλλος που θα πει. Η κατάσταση της αγοράς εργασίας στην χώρα μας κάνει αρκετό κόσμο να φοβάται και να είναι ψαρωμένος. Αρκετοί προτιμούν να έχουν δουλειά με ψιλοαξιοπρεπή μισθό και να καταφέρνουν να πληρώνουν το ενοίκιο και τα έξοδά τους.

Φυσικά και μπορούμε να κρίνουμε από αυτούς το "πόσο πληρώνει το επάγγελμα", τουλάχιστον εγώ αυτό πιστεύω. Αυτοί χαλάνε αλλά και διαμορφώνουν την πιάτσα. Αν ο γνωστός σου κατάφερνε να πάρει 150 πιο πάνω δεν μπορώ να το ξέρω, είναι δυσκολάκι. Εξαρτάται από την ανάγκη της εταιρείας τη δεδομένη χρονική στιγμή, το πως πουλάει ο γνωστός σου τον εαυτό του κ.α. ... ωστόσο, είναι πιο σύνηθες για μια εταιρεία στην Ελλάδα να έχει lockάρει σε ένα πολύ στενό price range και να απορρίπτει κόσμο μιας και υπάρχουν αρκετοί στο ψάξιμο και μπορεί να βρεθεί κάποιος άλλος να τους κάτσει, παρά να δεχτεί το παζάρι του τολμηρού ακόμα και αν πιστεύει ότι είναι καλός.

Το τι θα έπαιρνε αυτός και οι άλλοι αν θα διεκδικούσαν είναι το "πόσο θα πλήρωνε ή θα μπορούσε να πληρώνει το επάγγελμα" και όχι το πόσο πληρώνει. Ξέρω εταιρείες εκ των έσω που έχουν τη δυνατότητα να δώσουν και τα διπλά αλλά δεν το κάνουν επειδή οι τιμές στην πιάτσα είναι ορισμένες.

Έπειτα, στην Ελλάδα πλέον δεν έχει σημασία αν η εταιρεία είναι μικρή, μεσαία ή μεγάλη για να εκτιμηθεί ο μισθός. Π.χ. ξέρω άτομο σε μεγάλη εταιρεία που δούλευε με βασικό μισθό για 5 χρόνια, άτομο με δεκαετή προϋπηρεσία σε μεγάλες εταιρείες (π.χ. Atcom μία από αυτές) που δουλεύει και τώρα σε μεγάλη εταιρεία και παίρνει κάτω από 1500, ξέρω άλλη μία παρόμοια περίπτωση ατόμου που είναι σε ιδιωτικοδημόσια κατάσταση στην GRnet όπου το κράτος στα χαρτιά τους έχει προσλάβει ως εξωτερικούς συνεργάτες / ελ. επαγγελματίες για να τους πηδάει στην φορολογία και να μην δίνει 13ο και 14ο, και ξέρω και άτομο που δουλεύει σε μικρομεσαία επιχείρηση με 2-3 προγραμματιστές και εκείνος παίρνει 2000+ ως παλαιός γνωρίζοντας καλά μία γλώσσα προγραμματισμού (οι υπόλοιποι παίρνουν τα μισά και ας έχει δυνατότητα η επιχείρηση για να τους δίνει 2000+).

P.S.: Τον παράγοντα ωράριο δεν τον έχουμε εξετάσει στη συζήτηση για τους μισθούς. Με καλή πίστη θέλουμε να μιλάμε για το νορμάλ 9-5, αγνοώντας τις περιπτώσεις 9ωρων, 10ωρων και 12ωρων.

Επεξ/σία από randomcat
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από ό,τι διάβασα πιο πίσω 

29 λεπτά πριν, randomcat είπε

Έπειτα, επειδή μπορεί η αγγελία - εκείνη με τον βασικό μισθό - να λέει μόνο "άριστη γνώση Wordpress, βασικές γνώσεις SEO & Google Adwords - Analytics" δεν σημαίνει όμως ότι θα του ζητήσουν του νέου υπάλληλου μόνο να βάζει έτοιμα themes και plugins. Θα του ζητήσουν ό,τι μπορεί να κάνει ένας web developer. Ξέρεις γιατί; Επειδή στην αγγελία λένε ότι ζητάνε "web developer" και επειδή βρισκόμαστε στο ελλαδιστάν. Web developer είσαι έτσι - δεν ξέρεις; Αυτό θα του πουν. Μπορεί ακόμα και να του ζητήσουν να δικτυώσει υπολογιστές και εκτυπωτές, να επιλύσει δικτυακά προβληματάκια και να κάνει computer service.

Ακόμα όμως και αν περιοριστούν οι απαιτήσεις στις αναγραφόμενες με ποια ακριβώς φιλοσοφία εσύ ο recruiter δικαιολογείς βασικό μισθό για τις προαναφερθείσες γνώσεις; Ξέρεις τι είναι ο βασικός μισθός; Είναι εκείνος που παίρνει ο οποιοσδήποτε. Γνωρίζει ο οποιοσδήποτε να κάνει τα παραπάνω;

Τι είναι ο web developer; Ποια η διαφορά με τον προγραμματιστή; Εγώ δεν έχω καταλάβει. Δε νομίζω ότι είναι κόπος για κάποιον να μάθει άριστα wordpress  και php. Μιλάμε για 6 μήνες (για έναν παντελώς άσχετο) το πολύ χρόνο.. Για κάποιον σχετικό είναι μια βδομάδα. Δε νομίζω ότι σου γράφουν για τέτοιου είδους γνώσεις.

Αν κάποιος δηλαδή έχει γνώσεις, γιατί να μην τις πληρωθεί; Γιατί να πάει να δουλέψει για 750 ευρώ σε μια εταιρία όταν μόνος του μπορεί να βγάζει τα διπλάσια. Αυτό μάλλον σου γράφουν. Κάτι λάθος γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις.

 

Επεξ/σία από marios28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, marios28 είπε

Δε νομίζω ότι είναι κόπος για κάποιον να μάθει άριστα wordpress  και php.

Είναι.

14 λεπτά πριν, marios28 είπε

Μιλάμε για 6 μήνες (για έναν παντελώς άσχετο) το πολύ χρόνο..

Όχι.

14 λεπτά πριν, marios28 είπε

Για κάποιον σχετικό είναι μια βδομάδα.

Όχι.

14 λεπτά πριν, marios28 είπε

Αν κάποιος δηλαδή έχει γνώσεις, γιατί να μην τις πληρωθεί; Γιατί να πάει να δουλέψει για 750 ευρώ σε μια εταιρία όταν μόνος του μπορεί να βγάζει τα διπλάσια.

Το κράτος φορολογεί τους ελ. επαγγελματίες πολύ άσχημα ακριβώς για να μην μπορείς να κάνεις κάτι μόνος σου. Ώστε οι επιλογές να είναι είτε να σε εκμεταλλευτούν σε μία από τις λίγες ιδιωτικές εταιρείες ή να ονειρεύεσαι το Δημόσιο. Μπορείς μόνος σου αν δεν είσαι 100% νόμιμος να γίνεις και πλούσιος εδώ ή αν στήσεις την έδρα σου στη Βουλγαρία.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
21 λεπτά πριν, marios28 είπε

Από ό,τι διάβασα πιο πίσω 

Τι είναι ο web developer; Ποια η διαφορά με τον προγραμματιστή; Εγώ δεν έχω καταλάβει. Δε νομίζω ότι είναι κόπος για κάποιον να μάθει άριστα wordpress  και php. Μιλάμε για 6 μήνες (για έναν παντελώς άσχετο) το πολύ χρόνο.. Για κάποιον σχετικό είναι μια βδομάδα. Δε νομίζω ότι σου γράφουν για τέτοιου είδους γνώσεις.

Αν κάποιος δηλαδή έχει γνώσεις, γιατί να μην τις πληρωθεί; Γιατί να πάει να δουλέψει για 750 ευρώ σε μια εταιρία όταν μόνος του μπορεί να βγάζει τα διπλάσια. Αυτό μάλλον σου γράφουν. Κάτι λάθος γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις.

 

Είναι αστείο να λες ότι κάποιος μπορεί από το 0 να μάθει μέσα σε 6 μήνες (το πολύ ε) άριστα PHP.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, marios28 είπε

Δε νομίζω ότι είναι κόπος για κάποιον να μάθει άριστα wordpress  και php. Μιλάμε για 6 μήνες (για έναν παντελώς άσχετο) το πολύ χρόνο.

Άλλο wordpress, άλλο php. Αυτός που έφτιαξε το fb ήξερε άριστα php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διάβασα όλες τις σελίδες του thread δυστυχώς, απλά λίγο τσίτωσα τώρα και λέω να παρέμβω να βγάλω λίγο το άχτι μου.

Ακούω τα τελευταία χρόνια συνέχεια το ίδιο πράμα από τις επιχειρήσεις: "δεν βρίσκουμε άτομα", "όλοι οι καλοί έχουν φύγει έξω", "οι seniors δουλεύουν remote" κτλπ. κτλπ.

Που ήταν ρε παιδιά όλες αυτές οι εταιρείες τόσα χρόνια όταν ο κόσμος έφευγε έξω? Που ήταν όλοι αυτοί, όταν ο "senior" παρατούσε την χώρα του και ξενιτεύοταν? Εμείς που φύγαμε δηλαδή, σε άλλη χώρα ζούσαμε? Άλλα δεδομένα είχαμε? Αυτό το "κακό" εργασιακό κλίμα που επικρατεί (έστω και σαν ιδέα να αιωρείται), αυτοί που αναγκάστηκαν να φύγουν έξω το δημιούργησαν? Οι κακοί οι προγραμματιστές φταίνε που φύγανε "αναπάντεχα" και δεν αφήνουν τον κλάδο και τις επιχειρήσεις να ορθοποδήσουν και να εξελιχθούν... Το πιάσατε τι θέλω να πω...

Και σας τα λέω εγώ που ζούσα Θεσσαλονίκη και όχι Αθήνα. Που στην Αθήνα ακόμα κάτι γίνεται, για ανεβείτε πάνω να σας δω. Αξιόλογες εταιρείες μετρημένες στα δάχτυλα. Για μισθό παραπάνω από 1000, ούτε στα δάχτυλα του ενός χεριού. 

Προς τον TS: Θέλεις seniors και καλούς προγραμματιστές φίλε μου? Ξέρεις πόσος κόσμος υπάρχει έξω που αναγκάστηκε να φύγει και θα ήθελε να γυρίσει? Κάνε κίνηση προς τα εκεί. Αλλά δύσκολα, αυτοί είναι όντως seniors και αυτοί έχουν απαιτήσεις οπότε αυτούς δεν τους θέλουμε... Θέλουμε τους άλλους που είναι seniors αλλά δεν έχουν απαιτήσεις, οπότε θα τα φάνε στα μούτρα και αυτοί μέχρι να φύγουν έξω και αυτοί με την σειρά τους. 

Ουφ.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Kercyn είπε

Είναι αστείο να λες ότι κάποιος μπορεί από το 0 να μάθει μέσα σε 6 μήνες (το πολύ ε) άριστα PHP.

Έχεις δίκιο. To άριστα πήγαινε στο Wordpress. Έγραψα άριστα Wordpress και PHP. Λάθος μου. Έπρεπε να διευκρινίσω. Όντως δεν μπορεί να μάθει κανείς άριστα PHP, άλλα σε 6 μήνες ένας παντελώς άσχετος μπορεί να μάθει να δουλεύει Wordpress και PHP.

21 λεπτά πριν, albNik είπε

Άλλο wordpress, άλλο php. Αυτός που έφτιαξε το fb ήξερε άριστα php

Προφανώς. Μα κάποιος σχετικός ούτως ή άλλως μπορεί να προτιμήσει να φτιάξει το δικό του cms (σε αρκετές περιπτώσεις) και να μη χρησιμοποιήσει κάποιο από τα γνωστά. Πιθανό να γλιτώσει και χρόνο από το να καθίσει να μάθει πως λειτουργούν (αν δεν ξέρει).

Επεξ/σία από marios28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, marios28 είπε

Έχεις δίκιο. To άριστα πήγαινε στο Wordpress. Έγραψα άριστα Wordpress και PHP. Λάθος μου. Έπρεπε να διευκρινίσω. Όντως δεν μπορεί να μάθει κανείς άριστα PHP, άλλα σε 6 μήνες ένας παντελώς άσχετος μπορεί να μάθει να δουλεύει άριστα Wordpress και PHP.

Όχι, δεν μπορεί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν καταλαβαίνει ο κόσμος σε αυτό τό κλάδο είναι ότι άριστα δεν μαθαίνεις τπτ. Οι περισσότεροι κάνουν πασαλιματα για να βγεί η δουλειά αλλά σε βάθος δεν ξέρουν καν πως δουλεύει αυτό που έφτιαξαν.

Γιατί εύκολο είναι να βάλεις ενα WordPress template αλλά αν πρέπει να το παραμετροποιήσεις πρέπει να μάθεις το framework και να ξέρεις php για να το πειράξεις.

Οπότε οχι δεν υπάρχει τίποτα στον κλάδο που να το μαθαίνεις σε 6 μήνες , 14 χρόνια java και δεν ξέρω τα μισά

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 6 μήνες θα έχει πρόλαβε να έχει διαβάσει το βιβλίο για dummies και άντε να έχει φτάσει σε professional development with Php.. έχει κάνει τις ασκήσεις των βιβλίων και άντε να είναι πορωμεμενος να φτιάξει και καμιά ιστοσελίδα με καταχώρηση πελατών σε MySql.. δοκιμαστικά...

Το άριστα όπως το γράφεις θα το δεις μετά από 5ετια με πολύ τριβή , πολύ διάβασμα,με συνεχώς νέες προκλήσεις και φυσικά με πολύ όρεξη για εξέλιξη (προγραμματιστικά) και πάλι...εδώ αν θα δεις τι ρωτάνε οι MVP οταν κολλάνε θα τραβάς τα μαλλιά σου και μιλάμε για εμπειρίες άνω 10ετιας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Αυτό που δεν καταλαβαίνει ο κόσμος σε αυτό τό κλάδο είναι ότι άριστα δεν μαθαίνεις τπτ. Οι περισσότεροι κάνουν πασαλιματα για να βγεί η δουλειά αλλά σε βάθος δεν ξέρουν καν πως δουλεύει αυτό που έφτιαξαν.

Γιατί εύκολο είναι να βάλεις ενα WordPress template αλλά αν πρέπει να το παραμετροποιήσεις πρέπει να μάθεις το framework και να ξέρεις php για να το πειράξεις.

Οπότε οχι δεν υπάρχει τίποτα στον κλάδο που να το μαθαίνεις σε 6 μήνες , 14 χρόνια java και δεν ξέρω τα μισά

Γιατί κολλήσατε στο επίθετο άριστα (όσον αφορά την PHP). To παραπάνω το έγραψα σε σχέση με τους βασικούς μισθούς που ενδέχεται να δίνει μια εταιρία για τέτοιου είδους γνώσεις. Κάποιος άσχετος αν ασχοληθεί σοβαρά σε 6 μήνες μπορεί να είναι σε θέση να φτιάξει ένα site σε wordpress και έχοντας εξοικείωση 6 μηνών PHP και διαβάζοντας στο net για το πώς μπορεί να γίνει κάτι που θέλει να μπορέσει να τα καταφέρει. Πού είναι το περίεργο; Μα τα πασαλίματα έχουν σχέση και με τους μισθούς. Αυτό λέω. Ότι κάτι λάθος γίνεται στις περιπτώσεις που δεν έχουμε πασαλίματα και αντιστοιχούν 750 ευρώ.

 Τι σχέση έχει η java; Και 'γω πληροφορική έχω τελειώσει με αντίστοιχη εμπειρία σε χρόνια όπως η δική σου σε java, c και τα μισά χρόνια σε C#. Δε λέει κάτι. Το παραπάνω μπορεί να γίνει. Δεν είναι κάτι το τρομερά χρονοβόρο. Το παραπάνω πήγαινε σε σχέση με αυτά που έγραφαν στο φίλο κάποιοι πιο πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marios28 είπε

Γιατί κολλήσατε στο επίθετο άριστα (όσον αφορά την PHP). To παραπάνω το έγραψα σε σχέση με τους βασικούς μισθούς που ενδέχεται να δίνει μια εταιρία για τέτοιου είδους γνώσεις. Κάποιος άσχετος αν ασχοληθεί σοβαρά σε 6 μήνες μπορεί να είναι σε θέση να φτιάξει ένα site σε wordpress και έχοντας εξοικείωση 6 μηνών PHP και διαβάζοντας στο net για το πώς μπορεί να γίνει κάτι που θέλει να μπορέσει να τα καταφέρει. Πού είναι το περίεργο; Μα τα πασαλίματα έχουν σχέση και με τους μισθούς. Αυτό λέω. Ότι κάτι λάθος γίνεται στις περιπτώσεις που δεν έχουμε πασαλίματα και αντιστοιχούν 750 ευρώ.

 Τι σχέση έχει η java; Και 'γω πληροφορική έχω τελειώσει με αντίστοιχη εμπειρία σε χρόνια όπως η δική σου σε java, c και τα μισά χρόνια σε C#. Δε λέει κάτι. Το παραπάνω μπορεί να γίνει. Δεν είναι κάτι το τρομερά χρονοβόρο. Το παραπάνω πήγαινε σε σχέση με αυτά που έγραφαν στο φίλο κάποιοι πιο πίσω.

το σχόλιο για την Java είναι επειδή δουλεύω με java για 14 χρόνια ότι δεν λέω ότι την ξέρω άριστα και έχω βαρεθεί να ακούω κόσμο στο κλάδο να λέει ότι ξέρει άριστα την τάδε γλώσσα , ή να υπάρχουν αγγελίες που ζητάνε άριστη γνώση σε κάτι με προυπηρεσία 3 - 4 χρονών. Δεν πήγαινε σε εσένα το σχόλιο , ήταν γενικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, marios28 είπε

Γιατί κολλήσατε στο επίθετο άριστα (όσον αφορά την PHP).

Το έγραψες και για την WordPress.

Μόλις τώρα, marios28 είπε

Κάποιος άσχετος αν ασχοληθεί σοβαρά σε 6 μήνες μπορεί να είναι σε θέση να φτιάξει ένα site σε wordpress και έχοντας εξοικείωση 6 μηνών PHP και διαβάζοντας στο net για το πώς μπορεί να γίνει κάτι που θέλει να μπορέσει να τα καταφέρει. Πού είναι το περίεργο; Μα τα πασαλίματα έχουν σχέση και με τους μισθούς. Αυτό λέω. Ότι κάτι λάθος γίνεται στις περιπτώσεις που δεν έχουμε πασαλίματα και αντιστοιχούν 750 ευρώ.

Το "άριστα" που έλεγες πριν, ξαφνικά πήγε περίπατο; Αυτό είναι το βασικό περίεργο.

Ναι, σε 6 μήνες ίσως καταφέρει να φτιάξει και να μανατζάρει και να τροποποιεί ένα δικό του σάιτ σε WordPress από κάποιο έτοιμο theme και με έτοιμα plugins. Και ακόμα και γι' αυτές τις γνώσεις δεν θα πρέπει να παίρνει απλά τον βασικό μισθό.

Ωστόσο, όχι μόνο δεν θα μπορεί να ισχυριστεί ότι γνωρίζει καλά την WordPress αλλά ούτε καν μέτρια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...