Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #2


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά , μήπως έχετε να προτείνετε κανένα νορμάλ γυμναστήριο τριγύρω από αττική/σεπόλια? Μόλις έμαθα οτι το δικό μου κλείνει δύο βδομάδες μέχρι 26 αντί για μια και γενικά με έχει ξενερώσει και ψάχνω να αλλάξω...Αν δεν θέλετε να ποστάρετε στείλτε πμ. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 minutes ago, k4ts0u said:

Ρε παιδιά , μήπως έχετε να προτείνετε κανένα νορμάλ γυμναστήριο τριγύρω από αττική/σεπόλια? Μόλις έμαθα οτι το δικό μου κλείνει δύο βδομάδες μέχρι 26 αντί για μια και γενικά με έχει ξενερώσει και ψάχνω να αλλάξω...Αν δεν θέλετε να ποστάρετε στείλτε πμ. Ευχαριστώ

πολλα κλεινουν το καλοκαιρι.δεν ειναι παραλογο ειδικα οταν πληρωνουμε και 80 ευρω το χρονο.για μενα τις 2 αυτες εβδομαδες κανε ασκησεις μονος σου πχ push ups, πηγαινε πουθενα να εχει μονοζυγα και τρεξιματακι.αυτο κανω και εγω τωρα που εχει κλεισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, poulinos είπε

πολλα κλεινουν το καλοκαιρι.δεν ειναι παραλογο ειδικα οταν πληρωνουμε και 80 ευρω το χρονο.για μενα τις 2 αυτες εβδομαδες κανε ασκησεις μονος σου πχ push ups, πηγαινε πουθενα να εχει μονοζυγα και τρεξιματακι.αυτο κανω και εγω τωρα που εχει κλεισει.

Εμένα είναι πιο ακριβό γι αυτό με ενοχλεί. Έιχα φυγει και για διακοπές από αρχές αυγούστου οπότε από τότε έχω να κάνω "σοβαρή" προπόνηση. Αυτό που λες κάνω και γω τώρα, μονοζυγο, Pushups, bodyweight squats και κοιλιακούς. Δεν είναι αυτός ο μοναδικός λόγος που σκέφτομαι να αλλάξω , σαν αφορμή μου ήρθε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, k4ts0u said:

Εμένα είναι πιο ακριβό γι αυτό με ενοχλεί. Έιχα φυγει και για διακοπές από αρχές αυγούστου οπότε από τότε έχω να κάνω "σοβαρή" προπόνηση. Αυτό που λες κάνω και γω τώρα, μονοζυγο, Pushups, bodyweight squats και κοιλιακούς. Δεν είναι αυτός ο μοναδικός λόγος που σκέφτομαι να αλλάξω , σαν αφορμή μου ήρθε τώρα.

σου κατσε bad timing δυστυχως. αυτα που ξερω ειναι προς κηφισιας  οποτε δεν τα λες κοντα απο αττικη και σεπολια. απο εκεινες τις περιοχες θα σε γελασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θέλει η Μαργκαρετ να μιλάμε με εικόνες, ιδού πώς είναι (σε μένα τουλάχιστον) το περίπου 14% body fat:

Spoiler

1307057915_Summer2019.jpg.a9d96faf6fa6a7f699bdcae5844fb544.jpg

Είμαι περίπου +2 μυικά κιλά από πέρισυ το καλοκαίρι. Τίποτα το εντυπωσιακό σε απόλυτους αριθμούς όσον αφορά τη συνολικη μυικότητα αλλά εγώ είμαι ικανοποιημένος με δεδομένο ότι είμαι πια 46 χρονών και ξεκίνησα να γυμνάζομαι μετά τα 40 κι αφού είχα φτάσει 35% body fat και περιφέρεια μέσης 103 εκατοστά :)

 

  • Like 15
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, yannis27gr είπε

 

Είμαι περίπου +2 μυικά κιλά από πέρισυ το καλοκαίρι. Τίποτα το εντυπωσιακό σε απόλυτους αριθμούς όσον αφορά τη συνολικη μυικότητα αλλά εγώ είμαι ικανοποιημένος με δεδομένο ότι είμαι πια 46 χρονών και ξεκίνησα να γυμνάζομαι μετά τα 40 κι αφού είχα φτάσει 35% body fat και περιφέρεια μέσης 103 εκατοστά :)

 

Πάρα πολύ καλός! Και υπάρχουν πολλά πλεονεκτήματα στο να ξεκινήσει κάποιος να γυμνάζεται μετά τα 40 ή και πολύ αργότερα:

1) Θα βλέπεις προσωπικά ρεκόρ σε ασκήσεις που δεν θα τα έβλεπες αν γυμναζόσουν απ'τα 15 και είχες φτάσει το peak σου στα 25 ή στα 30. Αυτοί που γυμνάζονται έντονα από μικροί, βλέπουν μια συνεχή πτώση στα ρεκόρ τους στις περισσότερες ασκήσεις όταν περνάνε τα 40-50. Λογικό μεν, αλλά κάπως αποκαρδιωτικό γι'αυτούς.

2) Δεν κουβαλάς τραυματισμούς που είναι πολύ πιθανόν να έχουν κάποιοι που γυμνάζονταν για πολλά χρόνια. Ειδικά οι τραυματισμοί σε αρθρώσεις, έχουν κάνει πολλούς να σταματήσουν τελείως. Ακόμα και αν ήταν πρωταθλητές.

3) Δεν έχεις το ψυχολογικό κάψιμο και την κούραση που έχουν πολλοί που γυμναζόντουσαν πολύ εντατικά όταν ήταν νεότεροι. Έχεις μεγαλύτερη όρεξη.

4) Είσαι πιο ώριμος με πιο ρεαλιστικούς και συνειδητοποιημένους στόχους, που σημαίνει ότι μειώνονται πολύ οι πιθανότητες να κάνεις κάποια ανταγωνιστική βλακεία που θα οδηγήσει σε σοβαρό τραυματισμό.

Γι'αυτούς και διάφορους άλλους λόγους, αν κοιτάξεις ποιοί έχουν τα παγκόσμια ρεκόρ σε κατηγορίες masters (> 40 ετών) σε πολλά Ολυμπιακά αγωνίσματα, θα διαπιστώσεις ότι πολλές φορές είναι άτομα που ξεκίνησαν να γυμνάζονται μετά τα 50 ή και μετά τα 60 τους! Δεν είναι κάποιοι παλιοί πρωταθλητές που συνέχισαν να γυμνάζονται, όπως ίσως θα περιμέναμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, yannis27gr είπε

Αφού θέλει η Μαργκαρετ να μιλάμε με εικόνες, ιδού πώς είναι (σε μένα τουλάχιστον) το περίπου 14% body fat:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1307057915_Summer2019.jpg.a9d96faf6fa6a7f699bdcae5844fb544.jpg

Είμαι περίπου +2 μυικά κιλά από πέρισυ το καλοκαίρι. Τίποτα το εντυπωσιακό σε απόλυτους αριθμούς όσον αφορά τη συνολικη μυικότητα αλλά εγώ είμαι ικανοποιημένος με δεδομένο ότι είμαι πια 46 χρονών και ξεκίνησα να γυμνάζομαι μετά τα 40 κι αφού είχα φτάσει 35% body fat και περιφέρεια μέσης 103 εκατοστά :)

Παρα πολυ καλος, εισαι το παραδειγμα οτι ποτε δεν ειναι αργα να ξεκινησει καποιος να γυμναζεται και να βελτιωσει την εικονα του!

Εγω ξεκινησα γυμναστηριο το καλοκαιρι του 2017 στα 30 μου πλεον, με αφορμη μια φωτο που με τραβηξε ενας φιλος σε μια παραλια και μολις με ειδα λεω κατι πρεπει να αλλαξει, ημουν 30, δεν ειχα κανει ποτε στην ζωη μου κανενα ειδους γυμναστικης και ειχα καταληξει ενας κλασσικος skinnyfat με μηδενικη μυικοτητα και συσσωρευμενος λιπος στην κοιλιακη χωρα το οποιο  μεχρι και σημερα με ταλαιπωρει!

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Παρα πολυ καλος, εισαι το παραδειγμα οτι ποτε δεν ειναι αργα να ξεκινησει καποιος να γυμναζεται και να βελτιωσει την εικονα του!

Εγω ξεκινησα γυμναστηριο το καλοκαιρι του 2017 στα 30 μου πλεον, με αφορμη μια φωτο που με τραβηξε ενας φιλος σε μια παραλια και μολις με ειδα λεω κατι πρεπει να αλλαξει, ημουν 30, δεν ειχα κανει ποτε στην ζωη μου κανενα ειδους γυμναστικης και ειχα καταληξει ενας κλασσικος skinnyfat με μηδενικη μυικοτητα και συσσωρευμενος λιπος στην κοιλιακη χωρα το οποιο  μεχρι και σημερα με ταλαιπωρει!

κι εγω οταν βλεπω  φωτογραφιες μου απο περισι παθαινω ενα σοκ αλλα τις κραταω για να μην ξεχασω ποσο πατο επιασα και να μην ξαναγυρισω ποτε εκει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη, έχεις και κόρες, βλέπω τις φιλενάδες τους να παθαίνουν σοκ στο μέλλον. Μην πω για τους "φίλους" 😋🤣 Δίνεις ένα υπέροχο παράδειγμα. Εξαιρετικός, δεν έχω λόγια!  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, k4ts0u είπε

Ρε παιδιά , μήπως έχετε να προτείνετε κανένα νορμάλ γυμναστήριο τριγύρω από αττική/σεπόλια? Μόλις έμαθα οτι το δικό μου κλείνει δύο βδομάδες μέχρι 26 αντί για μια και γενικά με έχει ξενερώσει και ψάχνω να αλλάξω...Αν δεν θέλετε να ποστάρετε στείλτε πμ. Ευχαριστώ

εγώ κάθε Αύγουστο Σεπτέμβρη αλλάζω γυμναστήριο διότι το 'δικό' μου κλείνει σχεδόν ένα μήνα... αλλά κι αυτό κλείνει για δέκα μέρες. εγώ σκέφτηκα πως είναι ευκαιρία για να ξεκουραστουν οι μύες, για λίγο cut και αρκετές διατάσεις (stretching) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικο μου γυμναστηριο εκλεισε για 11 μερες (ανακαινηση και διακοπες), καλυτερα ομως ειχα κουραστει ψυχολογικα και σωματικα 11 σερι μηνες γυμναστηριο (για πρωτη φορα δεν σταματησα Μαη κατι για το οποιο ειμαι αρκετα περηφανος που το καταφερα. Αν και εχω βαρακια σπιτι δεν θα κανω τιποτα, θελω να ξεκουραστω και να μπω δυναμικα σε μια εβδομαδα.

Δοκιμασα με ελαχιστο ζεσταμα να κανω pushups max, εκανα 49, πριν 2-3 χρονια που το χα ξαναδοκιμασει δεν νομιζω να περασα τα 40, με καλο ζεσταμα νομιζω εχω τα 55.

Το Upper/Lower που ετοιμασα για την νεα σεζον, ανεβαζω αρχικα το Upper και ακουω παρατηρησεις.

Upper Day 1

1.Bent over Barbell Row 1 warm up set/4x8-12

2.Barbell Bench Press 1 warm up set/4x8-12

3. Wide Grip Lat Pull Down 1 warm up set/4x8-12

4. Incline Dumbbell Bench Press 1 warm up set/4x8-12

5.Alternating Dumbbell Front Raises 1 warm up set/3x8-12

6. Dumbell Shoulder Press 1 warm up set/38-12

7. Alternating Dumbell Bicep Curls 1 warm up set/3x8-12

8. EZ Bar Curl 1 warm up set/3x8-12

9.Dumbell Triceps Kickback 1 warm up set/3x8-12

10. Barbell Tricep Bench Press 1 warm up set/3x8-12

Upper Day 2

1. Weighted Pull ups 1 warm up set/4x8-12

2. Seated Cable Rows 1 warm up set/4x8-12

3. Dumbell Bench Press 1 warm up set/4x8-12

4. Incline Barbell Bench Press 1 warm up set/4x8-12

5. Lateral Dumbell Raises 1 warm up set/3x8-12

6.  Face Pull 1 warm up set/3x8-12

7.Concentration Curls 1 warm up set/3x8-12

8.Alternating Dumbell Hammer Curls 1 warm up set/3x8-12

9. Dumbell Triceps Kickback 1 warm up set/3x8-12

10. Standing One Arms Dumbell Triceps Extension 1 warm up set/3x8-12

Σε σχεση με το προηγουμενο Upper που εκανα προσθεσα μια ασχηση Ωμους, Δικεφαλο Τρικεφαλο αλλα μειωσα τα σετ κατα 2, αν δεν βγαινει θα επιστρεψω στην μια ασκηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετη ερωτηση, μπορει καποιος να κανει βαρη και cardio την ιδια μερα το ενα πισω απο το αλλο; υπαρχει καποιος λογος για τον οποιο αντενδικνεται αυτο (περα απο την κουραση)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, evabb είπε

ασχετη ερωτηση, μπορει καποιος να κανει βαρη και cardio την ιδια μερα το ενα πισω απο το αλλο; υπαρχει καποιος λογος για τον οποιο αντενδικνεται αυτο (περα απο την κουραση)

Μπορείς, κατά προτίμηση πρώτα τα βάρη για να έχεις τη μέγιστη απόδοση και μετά όσο αντέξεις το cardio. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, k4ts0u είπε

Μπορείς, κατά προτίμηση πρώτα τα βάρη για να έχεις τη μέγιστη απόδοση και μετά όσο αντέξεις το cardio. 

αυτο σκεφτομουν κι εγω. Εχω δοκιμασει και το αναποδο και ηταν πολυ δυσκολα τα πραματα. Απλα τωρα τελευταια μετα τα βαρη νιωθω οτι εχω αρκετη ενεργεια ακομα για να χτυπησω ενα 20λεπτο ελλειπτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, evabb είπε

αυτο σκεφτομουν κι εγω. Εχω δοκιμασει και το αναποδο και ηταν πολυ δυσκολα τα πραματα. Απλα τωρα τελευταια μετα τα βαρη νιωθω οτι εχω αρκετη ενεργεια ακομα για να χτυπησω ενα 20λεπτο ελλειπτικο.

Εξαρτάται από τις προτεραιότητες σου και που θέλεις να εστιάσεις την απόδοση. Το cardio στην πλειοψηφία γίνεται σε χαμηλους ρυθμούς , αυτό παλεύεται μετά απο προπόνηση με βάρη, αν κάνεις hiit τότε τα πράγματα είναι διαφορετικά..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...