Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #2


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mic2mic είπε

Είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Αν μειώσεις το βάρος θα αλλάξει το pattern ενεργοποίησης των μυϊκών ινών. Αν θέλεις να "σιγήσουν" τελείως κάποιες μυϊκές ίνες, τότε οκ. Αλλά αν θέλεις να ενεργοποιηθούν χωρίς όμως να εξαντληθούν, τότε απλά μειώνεις τις επαναλήψεις διατηρώντας το βάρος σταθερό.

Σωστά, αλλά αυτό κανονικά το προδιαγράφεις, δεν το αποφασίζεις ανάλογα με τα κέφια και την κόπωση. Συνήθως πχ έχω παρατηρήσει ότι σε προγράμματα όγκου, σε σύνθετες ασκήσεις βάζουν 6-8 επαναλήψεις και στα accessories μετά πιο πολλές 10-12-15. Δεν θα είναι το βέλτιστο να γίνουν όλες σε 6-8 επαναλήψεις. Σε προγράμματα δύναμης από την άλλη βάζουν max 5-6 επαναλήψεις, γιατί αυτό προωθεί περισσότερο τη δύναμη και λιγότερο τον όγκο.

35 λεπτά πριν, yannis27gr είπε

Πρέπει να βρείτε τι δουλεύει στο σώμα σας. Εγώ ανακάλυψα ότι χρειάζομαι άφθονο χρόνο ξεκούρασης κι από κει που έκανα 5 split προπονήσεις (35-40' έκαστη) κατέληξα σε 2 full body προπονήσεις τη βδομάδα. Όλες οι ασκήσεις μέχρι failure, γύρω στη 1 ώρα. Λιγότερος αθροιστικά χρόνος, μεγαλύτερη ένταση.

Επειδή έχω τη ζυγαριά και ζυγίζομαι κάθε μέρα και βγάζω εβδομαδιαία στατιστικά και βλέπω αναλυτικά πώς ανταποκρίνεται το σώμα, αυτός ο τρόπος είναι πιο αποδοτικός απο τον προηγούμενο (ενδιάμεσα είχα δοκιμάσει για 1 μήνα 3 full body προπονήσεις/βδομάδα).

Νομίζω είναι σωστό να ακούμε το σώμα μας και να μην κάνουμε υπερβολές. Και πέρα από τη δυνατότητα recovery κάθε οργανισμού, αυτό εξαρτάται και από πολλούς άλλους παράγοντες της καθημερινότητάς μας, που δεν είναι για τους περισσότερους από μας οι βέλτιστοι, πχ δουλειά, στρες, μη δυνατότητα αυστηρής τήρησης διατροφής κλπ. Πάντως για μένα η χρυσή τομή είναι το ενδιάμεσο μεταξύ εντελώς split και full body, κάτι σαν το upper lower που αναφέρθηκε πριν δηλαδή. Απλά το ψιλοβαρέθηκα και σκέφτομαι να το αλλάξω λίγο για αλλαγή, για να δώσω και περισσότερη έμφαση στο upper που νομίζω ότι πάσχει περισσότερο σε σχέση με το lower (και λόγω γονιδίων).

Επεξ/σία από whirlwind91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό για τον όγκο δεν ξέρω τι παίζει. Απλά δεν μπορείς να ανεβάζεις βάρος όσο οι επαναλήψεις είναι πολλές. Δεν ξέρω αν σημαίνει πώς ο όγκος έρχεται από τίς πολλές επαναλήψεις. 

Δεν είναι αλληλοσυγκρουόμενα

 

Απλά οι μεγάλες εντάσεις-βαρος θέλουν και καλύτερο προγραμματισμό .

Επεξ/σία από Dakonblackblade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλινέ, πράγματι δεν είμαστε 20 αλλά προσωπικά είμαι πολύ πολύ καλύτερα τώρα απ ότι ήμουν στα 20 --> Αδύνατος, αδύναμος, νωθρός, ένας σωματικός και πνευματικός λαπάς.

Σωστή η παρατήρηση σου αλλά ταιριάζει σε άτομα που αθλούνταν μικροί και 2 δεκαετίες μετά βλέπουν ότι πια δεν έχουν την απόδοση που είχαν τότε. Για μένα ισχύει το ανάποδο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, poulinos είπε

β.η απαντηση αυτη δεν μου αρεσει .καταλαβαινω την λογικη οτι καποιος ειναι με τον αλλον και οτι παιζει ρολο και ο χαρακτηρας αλλα δεν πιστευω οτι τον αλλον δεν τον νοιαζει.αν πχ ημουν 100 κιλα και με επαιρνε η αλλη ετσι θα πω οκ ετσι με γνωρισε ετσι ειμαι οποτε οκ δεκτο(αν και παλι θα ηθελα να τα χασω) .αν ομως με γνωριζε 70 και μετα γινομουν 100 ασχετα που μπορει να μου ελεγε οτι οκ ο χαρακτηρας σου παιζει ρολο θα ημουν στο σε πιστευω και οχι.σιγουρα ολα παιζουν ρολο αλλα σκοπος ειναι να με βλεπει πχ η αλλη και να της αρεσω και σαν σωμα περα απο ολα τα αλλα. αν ειδικα  δεν εχω καποιο ιατρικο θεμα που δεν μπορω να χασω κιλα τοτε δεν βρισκω λογο να μην τα χασω και να γινω στα φυσιολογικα μου. και προσωπικα για μενα οσο και να μου αρεσει ο χαρακτηρας στην αλλη αν την γνωρισα πχ 60 κιλα και μου γινοταν 90 χωρις προφανες λογο τοτε sorry αλλα game over. σημαινει οτι δεν νοιαζεσαι για τον ευατο σου(οπως ειπα εξαιρουνται ιατρικοι λογοι) σημαινει οτι παιζει να πηγαινουμε μαζι για περπατημα και η αλλη να μενει στο 1 km και αλλα τοσα θεματα. το πηγα λιγο στα ακρα το παραδειγμα για να ειναι πιο ευκολο στην κατανοηση.και επισης εχω πετυχει περιπτωσεις ατομων που ηταν μαζι και ξαφνικα αλλαξαν πολλα στην σχεση τους οταν η κοπελα πηρε καμποσα κιλα χωρις προφανες λογω.δεν θα κρινω το πως τι που γιατι απλα το αναφερω. βεβαια επειδη και σαν ανθρωποι ειμαστε παραξενοι υπαρχουν και οι αναποδες περιπτωσεις.που ο αλλος /η αλλη εχασε κιλα και εγινε νορμαλ και το αντιθετο φυλλο φρικαρε.υπαρχουν και ατομα που εχουν νορμαλ σωμα αλλα θελουν ο αλλος/η αλλη να ειναι απο γεματουλης/γεματουλα και πανω. 

καταλαβαινω τι λες γιατι κι εγω ετσι το σκεφτομαι και γι αυτο και εστρωσα κωλο να ξαναγινω οπως παλια, ασε που εχω ακουσει το ανεκδοτο «ποια ειναι η διαφορα αναμεσα σε μια συζυγο και μια ερωμενη; πανω-κατω 20 κιλα» . Οποτε λεω καλυτερα να μην γινουμε ανεκδοτο γιατι δεν θα το αντεξω. Απο την αλλη ειλικρινα δεν βλεπω καμια διαφορα στην συμπεριφορα του ή στον τροπο του σε σχεση με παλιοτερα. Το μονο που φοβαται ειναι μην παθει τπτ η υγεια μου λογω σωματικου βαρους αλλα και παλι ποτε δεν εκανε καμια νυξη. Εχω μπλεξει με αγιο μην το ψαχνεις. Καμια φορα ειναι τοσο καλος που νομιζω οτι με δουλευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, yannis27gr said:

Πουλινέ, πράγματι δεν είμαστε 20 αλλά προσωπικά είμαι πολύ πολύ καλύτερα τώρα απ ότι ήμουν στα 20 --> Αδύνατος, αδύναμος, νωθρός, ένας σωματικός και πνευματικός λαπάς.

Σωστή η παρατήρηση σου αλλά ταιριάζει σε άτομα που αθλούνταν μικροί και 2 δεκαετίες μετά βλέπουν ότι πια δεν έχουν την απόδοση που είχαν τότε. Για μένα ισχύει το ανάποδο :)

μια απο τα ιδια.παροτι 38 νιωθω πολυ καλυτερα γιατι στα 20 δεν εκανα gym .απλα ο συγκεκριμενος κανει αναρριχηση παρα πολλα χρονια  οποτε εχει μετρο συγκρισης.δεν ειναι οτι στα 20 ηταν λαπας και στα 50 ξεκινησε αναρριχηση.

56 minutes ago, evabb said:

καταλαβαινω τι λες γιατι κι εγω ετσι το σκεφτομαι και γι αυτο και εστρωσα κωλο να ξαναγινω οπως παλια, ασε που εχω ακουσει το ανεκδοτο «ποια ειναι η διαφορα αναμεσα σε μια συζυγο και μια ερωμενη; πανω-κατω 20 κιλα» . Οποτε λεω καλυτερα να μην γινουμε ανεκδοτο γιατι δεν θα το αντεξω. Απο την αλλη ειλικρινα δεν βλεπω καμια διαφορα στην συμπεριφορα του ή στον τροπο του σε σχεση με παλιοτερα. Το μονο που φοβαται ειναι μην παθει τπτ η υγεια μου λογω σωματικου βαρους αλλα και παλι ποτε δεν εκανε καμια νυξη. Εχω μπλεξει με αγιο μην το ψαχνεις. Καμια φορα ειναι τοσο καλος που νομιζω οτι με δουλευει.

για αυτο ειπα οτι δεν το λεω προσωπικα για σενα αλλα γενικα. αλλα οτι καποιος δεν μιλαει πολλες φορες δεν σημαινει οτι δεν σκεφτεται.και επισης το πιο βασικο ειναι το θεμα υγειας. σωστα και καλα ατομα παντα υπαρχουν :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
22 λεπτά πριν, bilya είπε

έχει αναφερθεί στο παρελθόν οτι δεν είναι καλό να καταναλώνεις συχνά τόνο.

αυτό ισχύει μόνο για τόνο κονσέρβα ή για τον τόνο γενικότερα? 

Ισχύει γενικότερα για μεγάλα ψάρια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω επιγονατίδες για squat, κατι που να προσφέρει max στήριξη, με ρυθμιζόμενο ιμάντα πανω και κάτω απο το γόνατο.

 Έχω wraps και σίγουρα τα wraps είναι ότι καλύτερο για αυτή τη δουλεια αλλά βαριέμαι το λύσε / δέσε.

Υπάρχει καμία πρόταση απο κάποιον που χρησιμοποιεί κάτι αντίστοιχο? No budget ας κοστίζει όσο κοστίζει.

thanks

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιγονατίδες με ιμάντα δε ξέρω. Σφιχτές επιγονατίδες είναι αποσο ξέρω οι SBD . Εγώ χρησιμοποιώ τις Rehband 7mm και τις δοκίμασα να είναι σφιχτές.  Από τότε δεν έχω το παραμικρό πονακι στο γόνατο. Κάτι τσιτωσα στα 100 κιλά κάθισμα, τις έβαλα και έφτασα 5x170 κιλά pain free

4 λεπτά πριν, alex_000 είπε

Θέλω επιγονατίδες για squat, κατι που να προσφέρει max στήριξη, με ρυθμιζόμενο ιμάντα πανω και κάτω απο το γόνατο.

 Έχω wraps και σίγουρα τα wraps είναι ότι καλύτερο για αυτή τη δουλεια αλλά βαριέμαι το λύσε / δέσε.

Υπάρχει καμία πρόταση απο κάποιον που χρησιμοποιεί κάτι αντίστοιχο? No budget ας κοστίζει όσο κοστίζει.

thanks

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/8/2019 στις 11:08 ΠΜ, yannis27gr είπε

Αφού θέλει η Μαργκαρετ να μιλάμε με εικόνες, ιδού πώς είναι (σε μένα τουλάχιστον) το περίπου 14% body fat:

  Απόκρυψη περιεχομένων

1307057915_Summer2019.jpg.a9d96faf6fa6a7f699bdcae5844fb544.jpg

Είμαι περίπου +2 μυικά κιλά από πέρισυ το καλοκαίρι. Τίποτα το εντυπωσιακό σε απόλυτους αριθμούς όσον αφορά τη συνολικη μυικότητα αλλά εγώ είμαι ικανοποιημένος με δεδομένο ότι είμαι πια 46 χρονών και ξεκίνησα να γυμνάζομαι μετά τα 40 κι αφού είχα φτάσει 35% body fat και περιφέρεια μέσης 103 εκατοστά :)

μπράβο ρε!

4 λεπτά πριν, Dakonblackblade είπε

Επιγονατίδες με ιμάντα δε ξέρω. Σφιχτές επιγονατίδες είναι αποσο ξέρω οι SBD . Εγώ χρησιμοποιώ τις Rehband 7mm και τις δοκίμασα να είναι σφιχτές.  Από τότε δεν έχω το παραμικρό πονακι στο γόνατο. Κάτι τσιτωσα στα 100 κιλά κάθισμα, τις έβαλα και έφτασα 5x170 κιλά pain free

Ευχαριστώ, δεν ειναι απαραίτητος ο ιμάνταςi guess. Ειμαι σίγουρος οτι εχεις χρησιμοποιήσει και wraps, ποσο κοντά θα έλεγες οτι ειναι οι συγκεκριμένες στα wraps? Επίσης γνωρίζεις αν ειναι one size να παραγγείλω online, η ειναι καλύτερα και εγω να παω να δοκιμάσω για size?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, alex_000 είπε

μπράβο ρε!

Ευχαριστώ, δεν ειναι απαραίτητος ο ιμάνταςi guess. Ειμαι σίγουρος οτι εχεις χρησιμοποιήσει και wraps, ποσο κοντά θα έλεγες οτι ειναι οι συγκεκριμένες στα wraps? Επίσης γνωρίζεις αν ειναι one size να παραγγείλω online, η ειναι καλύτερα και εγω να παω να δοκιμάσω για size?

Σαν τα wraps δεν ειναι σιγουρα, εγω και γω τις ιδιες στα 5mm, αν και δεν της χρησιμοποιω συχνα κανουν δουλεία. Εχει διαφορετικά μεγέθη αλλα αν δεις στην σελίδα θα βρεις τις διαστάσεις κλπ εύκολα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα wraps είναι πάντα μια κλάση πάνω αλλά δεν είναι για γυμναστηριακη χρήση. Θα έπαιρνα 7mm σε κάθε περίπτωση για να είναι σφιχτές , τα νούμερα online είναι καλά, αν ήμουν στο κάτω όριο όμως θα έπαιρνα το πιο μικρό νούμερο. Αν μπορείς να δοκιμάσεις ακόμα καλύτερα. Από ένα σχετικά σφιχτό άνετο XL που ήμουν online, προτίμησα ένα σφιχτό large όταν τις δοκίμασα και δεν το μετανιώνω. Δεν τίς έχω όλη την ώρα φορεμένες όμως. Μόνο καθίσματα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπεύω να τις φοράω μόνο καθίσματα, μετά το ζεσταμα όταν φτάνω δηλαδή στα max κιλά (εκτός αν ειναι κακη μέρα και έχω κανα τσίμπημα στο γονατο).

Ευχαριστώ για την βοήθεια, θα παω για 7mm και θα ψάξω στο site πως να βρω το σωστό νούμερο, έχουμε μεζούρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2019 στις 5:18 ΠΜ, k4ts0u είπε

Ελπίζω να μην είναι offtopic , αν είναι αφαιρέστε το παρακαλώ απλά μου ήρθε στο μυαλό διαβάζοντας τα παραπάνω ποστ. Πιο συγκεκριμένα η εξής ατάκα "One time my sister miscounted her reps and accidentally became a Mr. Olympia champion" 😂

Ακόμα και εν έτη 2019, συνεχίζει να κυκλοφορεί και να πιστεύεται κατα κόρον ο μύθος οτι τα βάρη θα κάνουν τις γυναίκες Arnold. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά

Έχω μπει στο τρυπάκι να κάτσω να ασχοληθώ με τη γυμναστική μετά από αρκετό καιρό απραξίας (6-7 χρόνια) καθώς σταμάτησα μετά από έναν τραυματισμό που είχα. Έπαιζα ποδόσφαιρο σε ακαδημίες και αργότερα σε ομάδες τοπικών μέχρι τα 18 μου. Είμαι 1.85 και αυτή τη στιγμή 80 κιλά και εμπίπτω στην κατηγορία skinny fat. Όσο έπαιζα ποδόσφαιρό δεν ασχολήθηκα ποτέ με βάρη κλπ, και ήμουν αρκετά αδύνατος, πετσί και κόκαλο ουσιαστικά. Τώρα μετά τη φοιτητική ζωή και το σαβούριασμα junk food τόσα χρόνια, έχω μαζέψει λίπος σε κοιλιά και στα πλάγια, σε σημείο να είμαι στα πρόθυρα σωσιβίου, και γενικά έχω ψιλοπαρατήσει τον εαυτό μου, κάτι το οποίο θέλω να αλλάξω άμεσα. Γράφτηκα λοιπόν σε γυμναστήριο και σκέφτομαι να πάρω και κάποια πράγματα για το σπίτι, όπως ένας πάγκος και μονόζυγο (έχω ήδη αλτήρες). Παράλληλα διαβάζω και προσπαθώ να φτιάξω ένα πρόγραμμα διατροφής που θα μπορώ να ακολουθήσω. Στόχος είναι να χάσω το περιττό λίπος και να προσθέσω μυική μάζα. Δεν θέλω να κάνω κάτι τρελό με το σώμα μου, θέλω να φαίνομαι φυσιολογικός και όχι σαν στέκα από μπιλιάρδο. Θα ήθελα να παραθέσω κάποιες απορίες,  και ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον αφιερώσει χρόνο για να μου απαντήσει

1) Αξίζει να πάρω έναν πάγκο για το σπίτι; Σκέφτομαι οτι θα μου λύσει τα χέρια γιατί δεν είμαι και τεράστιος φαν του γυμναστηρίου. Σε συνδυασμό με τους αλτήρες και ίσως και καποια μπάρα αργότερα να με καλύψει σε ένα μεγάλο μέρος για αυτά που θέλω. Ψάχνω κι έχω δει κυρίως τους δημοφιλέστερους πάγκους στο σκρουτζ απο amelia και viking. Αν έχει κάποιος άποψη για κάποιον συγκεκριμένο πάγκο ή κάποια πρόταση θα το εκτιμούσα

2) Ίδια ερώτηση και για μονόζυγο. Σκέφτομαι να τοποθετήσω ένα που να βιδώνει στον τοίχο και θα με ενδιέφερε κι εδώ κάποια δοκιμασμένη λύση. Επίσης, σε τι τεχνικό θα μπορούσα να απευθυνθώ για την εγκατάσταση του;

3) Όσο αφορά τη διατροφή, προσανατολίζομαι στο μαγείρεμα μεγάλων ποσοτήτων 1-2 φορές την εβδομάδα και στην αποθήκευση τους σε ψυγείο ή κατάψυξη ως μεμονωμένα γεύματα. Η μεγάλη μου απορία είναι που μπορώ να βρω κάποια τρόφιμα που δεν βρίσκω στο, δικο μου τουλαχιστον, σουπερ μαρκετ, πχ κινόα, γλυκοπατάτες, μπερις, σπαράγγια κλπ. 

4) Θα ήταν καλό να πάρω μια πρωτείνη τουλάχιστον για τις μέρες που θα γυμνάζομαι, ώστε να συμπληρώνω την καθημερινή πρόσληψη πρωτεινης που θα χρειάζομαι; Αν ναι, ποια θα μπορούσα να πάρω;

5) Που θα μπορούσα να βρω κάποια έτοιμα προγράμματα ασκήσεων; Υπάρχει κάποιος youtuber που θα προτείνατε να παρακολουθήσω, ή κάποιο σαιτ; 

Ξέρω οτι κουράζω και κάνω ερωτήσεις που ίσως έχουν απαντηθεί. Προσπαθώ να διαβάσω ήδη τις προηγούμενες σελίδες και να βρω πράγματα μόνος μου. Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...