Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #2


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, k4ts0u είπε

Εξαρτάται από τις προτεραιότητες σου και που θέλεις να εστιάσεις την απόδοση. Το cardio στην πλειοψηφία γίνεται σε χαμηλους ρυθμούς , αυτό παλεύεται μετά απο προπόνηση με βάρη, αν κάνεις hiit τότε τα πράγματα είναι διαφορετικά..

οχι HIIT δεν κανω ποτε. Steady pace με αρκετη αντισταση με τον ρυθμο που το νιωθω εγω ή αν κανω διαδρομο τοτε ειναι ανηφορα με πολυ γρηγορο περπατημα στα ορια του τζοκιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

48 λεπτά πριν, 4saken είπε

Το δικο μου γυμναστηριο εκλεισε για 11 μερες (ανακαινηση και διακοπες), καλυτερα ομως ειχα κουραστει ψυχολογικα και σωματικα 11 σερι μηνες γυμναστηριο (για πρωτη φορα δεν σταματησα Μαη κατι για το οποιο ειμαι αρκετα περηφανος που το καταφερα. Αν και εχω βαρακια σπιτι δεν θα κανω τιποτα, θελω να ξεκουραστω και να μπω δυναμικα σε μια εβδομαδα.

Δοκιμασα με ελαχιστο ζεσταμα να κανω pushups max, εκανα 49, πριν 2-3 χρονια που το χα ξαναδοκιμασει δεν νομιζω να περασα τα 40, με καλο ζεσταμα νομιζω εχω τα 55.

Το Upper/Lower που ετοιμασα για την νεα σεζον, ανεβαζω αρχικα το Upper και ακουω παρατηρησεις.

Upper Day 1

1.Bent over Barbell Row 1 warm up set/4x8-12

2.Barbell Bench Press 1 warm up set/4x8-12

3. Wide Grip Lat Pull Down 1 warm up set/4x8-12

4. Incline Dumbbell Bench Press 1 warm up set/4x8-12

5.Alternating Dumbbell Front Raises 1 warm up set/3x8-12

6. Dumbell Shoulder Press 1 warm up set/38-12

7. Alternating Dumbell Bicep Curls 1 warm up set/3x8-12

8. EZ Bar Curl 1 warm up set/3x8-12

9.Dumbell Triceps Kickback 1 warm up set/3x8-12

10. Barbell Tricep Bench Press 1 warm up set/3x8-12

Upper Day 2

1. Weighted Pull ups 1 warm up set/4x8-12

2. Seated Cable Rows 1 warm up set/4x8-12

3. Dumbell Bench Press 1 warm up set/4x8-12

4. Incline Barbell Bench Press 1 warm up set/4x8-12

5. Lateral Dumbell Raises 1 warm up set/3x8-12

6.  Face Pull 1 warm up set/3x8-12

7.Concentration Curls 1 warm up set/3x8-12

8.Alternating Dumbell Hammer Curls 1 warm up set/3x8-12

9. Dumbell Triceps Kickback 1 warm up set/3x8-12

10. Standing One Arms Dumbell Triceps Extension 1 warm up set/3x8-12

Σε σχεση με το προηγουμενο Upper που εκανα προσθεσα μια ασχηση Ωμους, Δικεφαλο Τρικεφαλο αλλα μειωσα τα σετ κατα 2, αν δεν βγαινει θα επιστρεψω στην μια ασκηση.

Καταρχάς, επιτέλους και μια δημοσίευση σχετικά με γυμναστική και όχι με διατροφή (ίσως θα χρειαζόταν εντελώς ξεχωριστό θέμα για την διατροφή, κατά την ταπεινή μου γνώμη) .

Ισορροπημένο φαίνεται, δίνεις έμφαση στο στήθος, από ότι βλέπω. Κανείς εναλλάξ και με μπάρα και με αλτήρες.

Εγώ από την άλλη, δίνω έμφαση στους ώμους και βοηθητικά ασκήσεις στήθους (με κλειστή λαβή, για ενίσχυση τρικέφαλων). Βεβαια, γουστάρω περισσότερο προπόνηση τύπου strongman, με log και axle και τα παρεμφερή.

 

Καλές προπονήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, 4saken είπε

Το δικο μου γυμναστηριο εκλεισε για 11 μερες (ανακαινηση και διακοπες), καλυτερα ομως ειχα κουραστει ψυχολογικα και σωματικα 11 σερι μηνες γυμναστηριο (για πρωτη φορα δεν σταματησα Μαη κατι για το οποιο ειμαι αρκετα περηφανος που το καταφερα. Αν και εχω βαρακια σπιτι δεν θα κανω τιποτα, θελω να ξεκουραστω και να μπω δυναμικα σε μια εβδομαδα.

Δοκιμασα με ελαχιστο ζεσταμα να κανω pushups max, εκανα 49, πριν 2-3 χρονια που το χα ξαναδοκιμασει δεν νομιζω να περασα τα 40, με καλο ζεσταμα νομιζω εχω τα 55.

Το Upper/Lower που ετοιμασα για την νεα σεζον, ανεβαζω αρχικα το Upper και ακουω παρατηρησεις.

Upper Day 1

1.Bent over Barbell Row 1 warm up set/4x8-12

2.Barbell Bench Press 1 warm up set/4x8-12

3. Wide Grip Lat Pull Down 1 warm up set/4x8-12

4. Incline Dumbbell Bench Press 1 warm up set/4x8-12

5.Alternating Dumbbell Front Raises 1 warm up set/3x8-12

6. Dumbell Shoulder Press 1 warm up set/38-12

7. Alternating Dumbell Bicep Curls 1 warm up set/3x8-12

8. EZ Bar Curl 1 warm up set/3x8-12

9.Dumbell Triceps Kickback 1 warm up set/3x8-12

10. Barbell Tricep Bench Press 1 warm up set/3x8-12

Upper Day 2

1. Weighted Pull ups 1 warm up set/4x8-12

2. Seated Cable Rows 1 warm up set/4x8-12

3. Dumbell Bench Press 1 warm up set/4x8-12

4. Incline Barbell Bench Press 1 warm up set/4x8-12

5. Lateral Dumbell Raises 1 warm up set/3x8-12

6.  Face Pull 1 warm up set/3x8-12

7.Concentration Curls 1 warm up set/3x8-12

8.Alternating Dumbell Hammer Curls 1 warm up set/3x8-12

9. Dumbell Triceps Kickback 1 warm up set/3x8-12

10. Standing One Arms Dumbell Triceps Extension 1 warm up set/3x8-12

Σε σχεση με το προηγουμενο Upper που εκανα προσθεσα μια ασχηση Ωμους, Δικεφαλο Τρικεφαλο αλλα μειωσα τα σετ κατα 2, αν δεν βγαινει θα επιστρεψω στην μια ασκηση.

Πότε θα κάνουμε καμία προπόνηση πάρεα ρε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 4saken είπε

Το Upper/Lower που ετοιμασα για την νεα σεζον, ανεβαζω αρχικα το Upper και ακουω παρατηρησεις.

 

Μια χαρά, κλασσικό μπιλντέρικο πρόγραμμα. Δεν υπάρχουν και πολλά να πει κανείς για το οποιοδήποτε τέτοιο πρόγραμμα. Δυνητικά είναι όλα εντάξει. Τώρα αν αλλάξεις μερικές ασκήσεις και βάλεις μερικές άλλες, οι μεσοπρόθεσμες διαφορές θα ειναι από ελάχιστες μέχρι καθόλου. Αφού δουλεύει πάνω σου αυτό το σπλιτ, όλα εντάξει. Είναι αρκετά υψηλός ο όγκος προπόνησης που σημαίνει ότι η προσπάθεια θα είναι ελαττωμένη, δηλαδή δεν γίνεται να τα δίνεις όλα σε κάθε σετ όταν κάνεις 35 σετ κάθε φορά. Θα σταματάς κάποιες επαναλήψεις πριν την εξάντληση (εκτός αν παίρνεις "βοηθήματα"). Συνήθως τέτοια προγράμματα πολλών σετ συνδυάζονται με κάποιους μήνες υπερθερμιδικής διατροφής (περίοδος όγκου). Φαντάζομαι αυτό κάνεις κι εσύ;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, mic2mic είπε

Μια χαρά, κλασσικό μπιλντέρικο πρόγραμμα. Δεν υπάρχουν και πολλά να πει κανείς για το οποιοδήποτε τέτοιο πρόγραμμα. Δυνητικά είναι όλα εντάξει. Τώρα αν αλλάξεις μερικές ασκήσεις και βάλεις μερικές άλλες, οι μεσοπρόθεσμες διαφορές θα ειναι από ελάχιστες μέχρι καθόλου. Αφού δουλεύει πάνω σου αυτό το σπλιτ, όλα εντάξει. Είναι αρκετά υψηλός ο όγκος προπόνησης που σημαίνει ότι η προσπάθεια θα είναι ελαττωμένη, δηλαδή δεν γίνεται να τα δίνεις όλα σε κάθε σετ όταν κάνεις 35 σετ κάθε φορά. Θα σταματάς κάποιες επαναλήψεις πριν την εξάντληση (εκτός αν παίρνεις "βοηθήματα"). Συνήθως τέτοια προγράμματα πολλών σετ συνδυάζονται με κάποιους μήνες υπερθερμιδικής διατροφής (περίοδος όγκου). Φαντάζομαι αυτό κάνεις κι εσύ;

Nαι γυρω στις 3.000 θερμιδες ειμαι απο τελη Απριλη, βαρος δεν εχω παρει πανω απο ενα κιλο, ισως γιατι εχω και εντονη εξωγυμναστηριακη δραστηριοτητα, απο Οκτωβρη που σταματαω δουλεια θα ειναι πιο ευκολο.

Οντως απαιτητικο το προγραμμα και λιγο πιο δυσκολο απο το προηγουμενο που ειχα μια μονο ασκηση ωμους, δι και τρι απο 4 σετ. Αν δω οτι ειναι πολυ δυσκολο θα επιστρεψω στο παλιο μοτιβο.

2 ώρες πριν, kogba είπε

Καταρχάς, επιτέλους και μια δημοσίευση σχετικά με γυμναστική και όχι με διατροφή (ίσως θα χρειαζόταν εντελώς ξεχωριστό θέμα για την διατροφή, κατά την ταπεινή μου γνώμη) .

Ισορροπημένο φαίνεται, δίνεις έμφαση στο στήθος, από ότι βλέπω. Κανείς εναλλάξ και με μπάρα και με αλτήρες.

Εγώ από την άλλη, δίνω έμφαση στους ώμους και βοηθητικά ασκήσεις στήθους (με κλειστή λαβή, για ενίσχυση τρικέφαλων). Βεβαια, γουστάρω περισσότερο προπόνηση τύπου strongman, με log και axle και τα παρεμφερή.

Καλές προπονήσεις.

Ευχαριστω,επισης!!Γιατι δινω εμφαση στο στηθος?2 ασκησεις κανω οπως και πλατη.

Αυτο που θα δοκιμασω πρωτη φορα ειναι να τις κανω εναλλαξ με πλατη μηπως εχω καλυτερες επιδοσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως σε τέτοια προγράμματα έχω παρατηρήσει ότι βάζουν γενικά 2 στήθος, 2 πλάτη, 1 ώμο, 1 δικ, 1 τρικ. Η λογική είναι ότι ώμοι και χέρια γυμνάζονται αρκετά και από τις προηγούμενες, δεδομένου ότι είναι σύνθετες ασκήσεις και όχι απομόνωσης. Η αλήθεια είναι ότι γενικά έχω αδύνατα χέρια και σκεφτόμουν και γω να αυξήσω τον όγκο ασκήσεων, αλλά μήπως είναι overkill;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, whirlwind91 είπε

Συνήθως σε τέτοια προγράμματα έχω παρατηρήσει ότι βάζουν γενικά 2 στήθος, 2 πλάτη, 1 ώμο, 1 δικ, 1 τρικ. Η λογική είναι ότι ώμοι και χέρια γυμνάζονται αρκετά και από τις προηγούμενες, δεδομένου ότι είναι σύνθετες ασκήσεις και όχι απομόνωσης. Η αλήθεια είναι ότι γενικά έχω αδύνατα χέρια και σκεφτόμουν και γω να αυξήσω τον όγκο ασκήσεων, αλλά μήπως είναι overkill;

Αυτό το βλέπεις ανάλογα με το πώς νιώθεις. Γενικά είναι καλύτερο φεύγοντας από το γυμναστήριο να νιώθεις ότι έχεις να δώσεις κάτι ακόμα, παρά να είσαι κομμάτια. Αν είσαι κάθε φορά πολύ εξαντλημένος, ή θα τα παρατήσεις για ένα διάστημα ή θα πέσουν σιγά-σιγά οι επιδόσεις σου. Αν βλέπεις να συσσωρεύεται κούραση, μπορείς: 1) να μειώσεις τον αριθμό των σετ ανά προπόνηση 2) να μειώσεις το βάρος αυξάνοντας τις επαναλήψεις (χωρίς όμως να πας πάνω από 12-15) 3) να μειώσεις την συχνότητα των προπονήσεων ή 4) να μειώσεις την προσπάθεια (να σταματάς μερικές επαναλήψεις πριν την εξάντληση σε κάθε σετ).

Αν διαπιστώσεις αυξημένη κούραση, και αν μιλάμε για συνηθισμένους στόχους bodybuilding (δηλαδή προτεραιότητα στη μυική μάζα), τότε είναι καλύτερη η 4η επιλογή. Δηλαδή να διατηρήσεις υψηλό όγκο και συχνότητα προπόνησης, αλλά στα περισσότερα σετ να σταματάς 2,3 ή και 4 επαναλήψεις πριν την εξάντληση. Και μόνο σε λίγα σετ να φτάνεις μέχρι τέλος, αλλά όχι μέχρι αποτυχία.

Επεξ/σία από mic2mic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, 4saken είπε

Ευχαριστω,επισης!!Γιατι δινω εμφαση στο στηθος?2 ασκησεις κανω οπως και πλατη.

Αυτο που θα δοκιμασω πρωτη φορα ειναι να τις κανω εναλλαξ με πλατη μηπως εχω καλυτερες επιδοσεις.

Εννοώ, συνήθως αυτό γίνεται, δεν το λέω για κακό, όπου θέλει ο καθένας δίνει βαρύτητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mic2mic είπε

Αυτό το βλέπεις ανάλογα με το πώς νιώθεις. Γενικά είναι καλύτερο φεύγοντας από το γυμναστήριο να νιώθεις ότι έχεις να δώσεις κάτι ακόμα, παρά να είσαι κομμάτια. Αν είσαι κάθε φορά πολύ εξαντλημένος, ή θα τα παρατήσεις για ένα διάστημα ή θα πέσουν σιγά-σιγά οι επιδόσεις σου. Αν βλέπεις να συσσωρεύεται κούραση, μπορείς: 1) να μειώσεις τον αριθμό των σετ ανά προπόνηση 2) να μειώσεις το βάρος αυξάνοντας τις επαναλήψεις (χωρίς όμως να πας πάνω από 12-15) 3) να μειώσεις την συχνότητα των προπονήσεων ή 4) να μειώσεις την προσπάθεια (να σταματάς μερικές επαναλήψεις πριν την εξάντληση σε κάθε σετ).

Αν διαπιστώσεις αυξημένη κούραση, και αν μιλάμε για συνηθισμένους στόχους bodybuilding (δηλαδή προτεραιότητα στη μυική μάζα), τότε είναι καλύτερη η 4η επιλογή. Δηλαδή να διατηρήσεις υψηλό όγκο και συχνότητα προπόνησης, αλλά στα περισσότερα σετ να σταματάς 2,3 ή και 4 επαναλήψεις πριν την εξάντληση. Και μόνο σε λίγα σετ να φτάνεις μέχρι τέλος, αλλά όχι μέχρι αποτυχία.

Σωστό αυτό, αλλά αυτό επιτυγχάνεται κυρίως με τη μείωση του βάρους, έτσι ώστε στις στοχευόμενες επαναλήψεις να βρισκόμαστε 2-3 επαναλήψεις πριν την εξάντληση. Δηλαδή δεν είναι σωστό να έχεις προδιαγράψει για μια άσκηση 12 επαναλήψεις και να καταλαβαίνεις ότι στις 8 σχεδόν εξαντλήθηκες και να την αφήνεις. Την επόμενη φορά πρέπει να μειώσεις το βάρος κατ' εκτίμηση, έτσι ώστε να φτάσεις στις 12.

Όσο για τη συχνότητα προπονήσεων, πραγματικά έχω απορία, όσοι πάνε 5-6 φορές τη βδομάδα πώς τα καταφέρνουν. Έχω παρατηρήσει ότι το σώμα μου ανταποκρίνεται καλύτερα με συχνότητα μέρα παρά μέρα. Γενικά όταν πάω δύο συνεχόμενες μέρες, ακόμα και να μην κάνω τις ίδιες μυικές ομάδες, νιώθω τρελή κόπωση. Θέλω να δοκιμάσω κάποια στιγμή όμως κάποιο τέτοιο πρόγραμμα (πχ PPL) αλλά φαντάζομαι θα πρέπει να κόψω δραστικά την προσπάθεια κάθε προπόνησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 λεπτά πριν, whirlwind91 είπε

Σωστό αυτό, αλλά αυτό επιτυγχάνεται κυρίως με τη μείωση του βάρους, έτσι ώστε στις στοχευόμενες επαναλήψεις να βρισκόμαστε 2-3 επαναλήψεις πριν την εξάντληση. Δηλαδή δεν είναι σωστό να έχεις προδιαγράψει για μια άσκηση 12 επαναλήψεις και να καταλαβαίνεις ότι στις 8 σχεδόν εξαντλήθηκες και να την αφήνεις. Την επόμενη φορά πρέπει να μειώσεις το βάρος κατ' εκτίμηση, έτσι ώστε να φτάσεις στις 12.

Όσο για τη συχνότητα προπονήσεων, πραγματικά έχω απορία, όσοι πάνε 5-6 φορές τη βδομάδα πώς τα καταφέρνουν. Έχω παρατηρήσει ότι το σώμα μου ανταποκρίνεται καλύτερα με συχνότητα μέρα παρά μέρα. Γενικά όταν πάω δύο συνεχόμενες μέρες, ακόμα και να μην κάνω τις ίδιες μυικές ομάδες, νιώθω τρελή κόπωση. Θέλω να δοκιμάσω κάποια στιγμή όμως κάποιο τέτοιο πρόγραμμα (πχ PPL) αλλά φαντάζομαι θα πρέπει να κόψω δραστικά την προσπάθεια κάθε προπόνησης.

Είναι θέμα συνήθειας και δυνατότητας του οργανισμού σου να κάνει recovery γρήγορα το οποίο όμως θέλει φαΐ και ξεκούραση 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται βεβαια και κατα ποσο γυμναζεσαι σοβαρα η κοροιδευεις λεγοντας οτι πας 5-6 φορες γυμναστηριο.

Ισως ειναι overkill whirlwind91 θα δειξει απο την πρωτη προπονηση, αν δω οτι δεν βγαινει θα επιστρεψω στην μια ασκηση 4 σετ αντι για 2x3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, whirlwind91 είπε

Σωστό αυτό, αλλά αυτό επιτυγχάνεται κυρίως με τη μείωση του βάρους, έτσι ώστε στις στοχευόμενες επαναλήψεις να βρισκόμαστε 2-3 επαναλήψεις πριν την εξάντληση. Δηλαδή δεν είναι σωστό να έχεις προδιαγράψει για μια άσκηση 12 επαναλήψεις και να καταλαβαίνεις ότι στις 8 σχεδόν εξαντλήθηκες και να την αφήνεις. Την επόμενη φορά πρέπει να μειώσεις το βάρος κατ' εκτίμηση, έτσι ώστε να φτάσεις στις 12.

Είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Αν μειώσεις το βάρος θα αλλάξει το pattern ενεργοποίησης των μυϊκών ινών. Αν θέλεις να "σιγήσουν" τελείως κάποιες μυϊκές ίνες, τότε οκ. Αλλά αν θέλεις να ενεργοποιηθούν χωρίς όμως να εξαντληθούν, τότε απλά μειώνεις τις επαναλήψεις διατηρώντας το βάρος σταθερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να βρείτε τι δουλεύει στο σώμα σας. Εγώ ανακάλυψα ότι χρειάζομαι άφθονο χρόνο ξεκούρασης κι από κει που έκανα 5 split προπονήσεις (35-40' έκαστη) κατέληξα σε 2 full body προπονήσεις τη βδομάδα. Όλες οι ασκήσεις μέχρι failure, γύρω στη 1 ώρα. Λιγότερος αθροιστικά χρόνος, μεγαλύτερη ένταση.

Επειδή έχω τη ζυγαριά και ζυγίζομαι κάθε μέρα και βγάζω εβδομαδιαία στατιστικά και βλέπω αναλυτικά πώς ανταποκρίνεται το σώμα, αυτός ο τρόπος είναι πιο αποδοτικός απο τον προηγούμενο (ενδιάμεσα είχα δοκιμάσει για 1 μήνα 3 full body προπονήσεις/βδομάδα).

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/08/2019 at 16:46, evabb said:

🤢🤢 sorry αλλα η κοιλια στον αντρα ειναι τερμα αντιαισθητικη λιγο χειροτερα απο την γυναικεια γιατι τουλαχιστον η γυναικα παιρνει λιπος κι αλλου. Παντως ισχυει οτι εχει αλλαξει ο τροπος που βλεπουμε τα μεθεγη. Της προαλες αγορασα αθλητικο μπλουζακι Small και ψιλοσακουλιαζε στην κοιλια και τοτε ακομα ημουν 62-63 κιλα.

Χθες ρωτησα τον αντρα μου περι πιασιματων κτλ και μου ειπε οτι του αρεσω οπως και να ειμαι ειτε ειμαι 55 κιλα ειτε 76 (που ημουν) γιατι οπως σοφα εξηγησε ειμαι πολλα παραπανω απ οτι το σωμα μου και η εμφανιση μου. Παντως το εχω ακουσει απο πολλους να μου λενε την γνωστη μαλακια να μην κανω βαρη να μην φουσκωσω και τετοια, πλεον και το να μην αδυνατισω αλλο.  Ρε αι στο διαολο πια, θα φορτωνω οσα κιλα γουσταρω κι οσα αντεχω, και στην τελικη δεν ειναι πια και τοσο ευκολο να φουσκωσει καποιος. Θα κατεβω τουλαχιστον στα 58 και μετα βλεπω αν θελω κι αλλο.

το οτι η ανδρικη κοιλια ειναι συν και κατι τετοια τα λενε οσοι δεν θελουν να χασουν κιλα.

για το δευτερο δεν θα μιλησω για σενα αλλα γενικα.

α.το βασικο ειναι τι αρεσει σε σενα και μετα στους αλλους.

β.η απαντηση αυτη δεν μου αρεσει .καταλαβαινω την λογικη οτι καποιος ειναι με τον αλλον και οτι παιζει ρολο και ο χαρακτηρας αλλα δεν πιστευω οτι τον αλλον δεν τον νοιαζει.αν πχ ημουν 100 κιλα και με επαιρνε η αλλη ετσι θα πω οκ ετσι με γνωρισε ετσι ειμαι οποτε οκ δεκτο(αν και παλι θα ηθελα να τα χασω) .αν ομως με γνωριζε 70 και μετα γινομουν 100 ασχετα που μπορει να μου ελεγε οτι οκ ο χαρακτηρας σου παιζει ρολο θα ημουν στο σε πιστευω και οχι.σιγουρα ολα παιζουν ρολο αλλα σκοπος ειναι να με βλεπει πχ η αλλη και να της αρεσω και σαν σωμα περα απο ολα τα αλλα. αν ειδικα  δεν εχω καποιο ιατρικο θεμα που δεν μπορω να χασω κιλα τοτε δεν βρισκω λογο να μην τα χασω και να γινω στα φυσιολογικα μου. και προσωπικα για μενα οσο και να μου αρεσει ο χαρακτηρας στην αλλη αν την γνωρισα πχ 60 κιλα και μου γινοταν 90 χωρις προφανες λογο τοτε sorry αλλα game over. σημαινει οτι δεν νοιαζεσαι για τον ευατο σου(οπως ειπα εξαιρουνται ιατρικοι λογοι) σημαινει οτι παιζει να πηγαινουμε μαζι για περπατημα και η αλλη να μενει στο 1 km και αλλα τοσα θεματα. το πηγα λιγο στα ακρα το παραδειγμα για να ειναι πιο ευκολο στην κατανοηση.και επισης εχω πετυχει περιπτωσεις ατομων που ηταν μαζι και ξαφνικα αλλαξαν πολλα στην σχεση τους οταν η κοπελα πηρε καμποσα κιλα χωρις προφανες λογω.δεν θα κρινω το πως τι που γιατι απλα το αναφερω. βεβαια επειδη και σαν ανθρωποι ειμαστε παραξενοι υπαρχουν και οι αναποδες περιπτωσεις.που ο αλλος /η αλλη εχασε κιλα και εγινε νορμαλ και το αντιθετο φυλλο φρικαρε.υπαρχουν και ατομα που εχουν νορμαλ σωμα αλλα θελουν ο αλλος/η αλλη να ειναι απο γεματουλης/γεματουλα και πανω. 

τωρα για το τελευταιο που λες οπως το ειπες.η γνωστη μαλακια που ακους.λες και αμα κανεις βαρη δεν θα κοιταξεις να χασεις και λιπος οποτε στην πραξη δεν θα φουσκωσεις οπως νομιζουν. 

8 minutes ago, yannis27gr said:

Πρέπει να βρείτε τι δουλεύει στο σώμα σας. Εγώ ανακάλυψα ότι χρειάζομαι άφθονο χρόνο ξεκούρασης κι από κει που έκανα 5 split προπονήσεις (35-40' έκαστη) κατέληξα σε 2 full body προπονήσεις τη βδομάδα. Όλες οι ασκήσεις μέχρι failure, γύρω στη 1 ώρα. Λιγότερος αθροιστικά χρόνος, μεγαλύτερη ένταση.

Επειδή έχω τη ζυγαριά και ζυγίζομαι κάθε μέρα και βγάζω εβδομαδιαία στατιστικά και βλέπω αναλυτικά πώς ανταποκρίνεται το σώμα, αυτός ο τρόπος είναι πιο αποδοτικός απο τον προηγούμενο (ενδιάμεσα είχα δοκιμάσει για 1 μήνα 3 full body προπονήσεις/βδομάδα).

μην ξεχνας οτι δεν ειμαστε πλεον 20.την ιδια συζητηση ειχαμε με ατομο που κανει αναρριχηση(μεγαλο επιπεδο).μου λεει μπορω να ανεβω οπως παλια απλα πλεον αργω παρα πολυ να επανελθω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ελπίζω να μην είναι offtopic , αν είναι αφαιρέστε το παρακαλώ απλά μου ήρθε στο μυαλό διαβάζοντας τα παραπάνω ποστ. Πιο συγκεκριμένα η εξής ατάκα "One time my sister miscounted her reps and accidentally became a Mr. Olympia champion" 😂

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...