Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #2


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Castiel είπε

Καλησπέρα παιδιά

1) Αξίζει να πάρω έναν πάγκο για το σπίτι; Σκέφτομαι οτι θα μου λύσει τα χέρια γιατί δεν είμαι και τεράστιος φαν του γυμναστηρίου. Σε συνδυασμό με τους αλτήρες και ίσως και καποια μπάρα αργότερα να με καλύψει σε ένα μεγάλο μέρος για αυτά που θέλω. Ψάχνω κι έχω δει κυρίως τους δημοφιλέστερους πάγκους στο σκρουτζ απο amelia και viking. Αν έχει κάποιος άποψη για κάποιον συγκεκριμένο πάγκο ή κάποια πρόταση θα το εκτιμούσα

2) Ίδια ερώτηση και για μονόζυγο. Σκέφτομαι να τοποθετήσω ένα που να βιδώνει στον τοίχο και θα με ενδιέφερε κι εδώ κάποια δοκιμασμένη λύση. Επίσης, σε τι τεχνικό θα μπορούσα να απευθυνθώ για την εγκατάσταση του;

3) Όσο αφορά τη διατροφή, προσανατολίζομαι στο μαγείρεμα μεγάλων ποσοτήτων 1-2 φορές την εβδομάδα και στην αποθήκευση τους σε ψυγείο ή κατάψυξη ως μεμονωμένα γεύματα. Η μεγάλη μου απορία είναι που μπορώ να βρω κάποια τρόφιμα που δεν βρίσκω στο, δικο μου τουλαχιστον, σουπερ μαρκετ, πχ κινόα, γλυκοπατάτες, μπερις, σπαράγγια κλπ. 

4) Θα ήταν καλό να πάρω μια πρωτείνη τουλάχιστον για τις μέρες που θα γυμνάζομαι, ώστε να συμπληρώνω την καθημερινή πρόσληψη πρωτεινης που θα χρειάζομαι; Αν ναι, ποια θα μπορούσα να πάρω;

5) Που θα μπορούσα να βρω κάποια έτοιμα προγράμματα ασκήσεων; Υπάρχει κάποιος youtuber που θα προτείνατε να παρακολουθήσω, ή κάποιο σαιτ; 

Ξέρω οτι κουράζω και κάνω ερωτήσεις που ίσως έχουν απαντηθεί. Προσπαθώ να διαβάσω ήδη τις προηγούμενες σελίδες και να βρω πράγματα μόνος μου. Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη :)

1 και 2) Αν έχεις χώρο και πράγματι προτιμάς να γυμνάζεσαι στο σπίτι παρά στο γυμναστήριο, δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα.

Εγώ κάποτε έτσι είχα ξεκινήσει, μετά από κάμποσα χρόνια στο γυμναστήριο, γιατί τα ωράρια στις διάφορες δουλειές ήταν ακανόνιστα και επειδή είχα βαρεθεί να μην μπορώ να κάνω όποτε θέλω(ώρα και ημέρα) . 

Δεν ξέρω τα οικονομικά σου και δεν έχει σημασία ο πάγκος να είναι φανταχτερός..απλά να είναι γερός για το δικό σου βάρος + το μέγιστο βάρος(περίπου) που θα γυμνάζεσαι. Εγώ πήρα πάγκο, ορθοστάτες, μπάρα, λαβές αλτήρων(που βάζεις εσύ τα κιλά που θες) , μονόζυγο είχα από αυτά που βιδώνουν ανάμεσα στα τοιχώματα. 

Επίσης, θα βοηθούσαν και λάστιχα -ιμάντες για ποικιλία: Βολικές και στις βοηβθητικές ασκήσεις.

4) Αν έχεις στο μυαλό σου τι περίπου θα τρως και δεν σου φτάνει η πρωτεϊνη από εκεί, δεν θα έλεγα όχι. Μην περιμένεις όμως θαύματα και φουσκώματα, ελπίζω να ξέρεις ότι είναι συμπλήρωμα διατροφής και όχι απαγορευμένες ουσίες(μείνε μακριά) . ίσως καμιά της myprotein, συμφέρει. 

5) Βολικό είναι να χωρίσεις το πρόγραμμά σου σε ημέρες ¨κάτω¨ και ¨άνω¨ για το σώμα. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα να ψάξεις, προγράμματα τύπου 5χ5 με βοηθητικές ασκήσεις κ.λ.π. Μην φοβάσαι να πειραματίζεσαι και να δεις τι δουλεύει στο ΔΙΚΟ σου σώμα, πρόσθεσε κάτι, αφαίρεσε/μείωσε κάτι άλλο(αφού φυσικά βρεις κάτι που δουλεύε/γυμνάζει την ίδια περιοχή με παρόμοιο τρόπο, αλλά ταιριάζει περισσότερο σε εσένα) . 

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Castiel είπε

Καλησπέρα παιδιά

...

1) Αξίζει να πάρω έναν πάγκο για το σπίτι; Σκέφτομαι οτι θα μου λύσει τα χέρια γιατί δεν είμαι και τεράστιος φαν του γυμναστηρίου. Σε συνδυασμό με τους αλτήρες και ίσως και καποια μπάρα αργότερα να με καλύψει σε ένα μεγάλο μέρος για αυτά που θέλω. Ψάχνω κι έχω δει κυρίως τους δημοφιλέστερους πάγκους στο σκρουτζ απο amelia και viking. Αν έχει κάποιος άποψη για κάποιον συγκεκριμένο πάγκο ή κάποια πρόταση θα το εκτιμούσα

2) Ίδια ερώτηση και για μονόζυγο. Σκέφτομαι να τοποθετήσω ένα που να βιδώνει στον τοίχο και θα με ενδιέφερε κι εδώ κάποια δοκιμασμένη λύση. Επίσης, σε τι τεχνικό θα μπορούσα να απευθυνθώ για την εγκατάσταση του;

3) Όσο αφορά τη διατροφή, προσανατολίζομαι στο μαγείρεμα μεγάλων ποσοτήτων 1-2 φορές την εβδομάδα και στην αποθήκευση τους σε ψυγείο ή κατάψυξη ως μεμονωμένα γεύματα. Η μεγάλη μου απορία είναι που μπορώ να βρω κάποια τρόφιμα που δεν βρίσκω στο, δικο μου τουλαχιστον, σουπερ μαρκετ, πχ κινόα, γλυκοπατάτες, μπερις, σπαράγγια κλπ. 

4) Θα ήταν καλό να πάρω μια πρωτείνη τουλάχιστον για τις μέρες που θα γυμνάζομαι, ώστε να συμπληρώνω την καθημερινή πρόσληψη πρωτεινης που θα χρειάζομαι; Αν ναι, ποια θα μπορούσα να πάρω;

5) Που θα μπορούσα να βρω κάποια έτοιμα προγράμματα ασκήσεων; Υπάρχει κάποιος youtuber που θα προτείνατε να παρακολουθήσω, ή κάποιο σαιτ; 

Ξέρω οτι κουράζω και κάνω ερωτήσεις που ίσως έχουν απαντηθεί. Προσπαθώ να διαβάσω ήδη τις προηγούμενες σελίδες και να βρω πράγματα μόνος μου. Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη :)

O καθένας θα σου πει μία διαφορετική άποψή σε αυτά που ρωτάς. 

Η συντριπτική πλειοψηφία εγκαταλείπει σε λίγα χρόνια (και αν). Αν δεν έχεις ιστορικό λοιπόν 1-2 χρόνων γυμναστηρίου (ώστε να έχεις αποδείξει στον εαυτό σου ότι δεν είναι κάτι της στιγμής) εγώ προσωπικά δεν βλέπω το λόγο να πάρεις εξοπλισμό που θα σου πιάσει χώρο στο σπίτι. Είναι τελείως διαφορετικό το γυμναστήριο από ότι η μπάλα ως εμπειρία. Η μπάλα είναι ομαδικό άθλημα οπότε Imho είναι πιο εύκολο να τη διατηρήσεις ως συνήθεια συχνά και μακρόχρονα. Το γυμναστήριο (εφόσον δεν είναι ... κοινωνική έξοδος αλλά είναι .. γυμναστήριο) είναι ατομικό και είναι πολύ πιο εύκολο να βαρεθείς. Οπότε οι δικές μου απαντήσεις είναι:

1) όχι, μην πάρεις πάγκο. Ξεκίνα γυμναστήριο να δεις αν θα κλείσεις χρόνο

2) όχι, μην πάρεις μονόζυγο. Ξεκίνα γυμναστήριο να δεις αν θα κλείσεις 3 μήνο

3) δεν χρειάζεσαι κινόα, μπέρις και σπαράγγια. Βάλε στην αρχή απλά πράγματα για να δεις αν θα κλείσεις χρόνο όσον αφορά τις προπονήσεις  ή αν πρέπει να ψάξεις για άλλη μορφή αθλητισμού.

4) Αχρειάστο. Αν δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα ή μεγάλη πίεση χρόνου μπορείς άνετα να καλύψεις τις ανάγκες σου με κανονική τρόφη μέχρι. .. να δεις αν θα κλείσεις χρόνο ...

5) Εγώ είμαι υπέρ του personal trainer, ειδικά αν έχεις τραυματισμό που σου έχει αφήσει κάποιο μόνιμο κουσούρι. 

Αν όχι, τότε αντί για youtube πήγαινε να διαβάσεις για αρχή στα σχετικά ελληνικά φόρουμ. Υπάρχει άπειρο υλικό.

Εφόσον στοχεύεις αρχικά για fat loss , μπορείς να κάνεις άπειρες ασκήσεις με το βάρος σου για να ανεβάζεις παλμούς στο σπίτι και μερικές φορές την εβδομάδα να πηγαίνεις γυμναστήριο για αυτά που θέλουν εξοπλισμό (power rack etc). 

 

Επεξ/σία από GothicCrusader
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Musclemar είπε

Ακόμα και εν έτη 2019, συνεχίζει να κυκλοφορεί και να πιστεύεται κατα κόρον ο μύθος οτι τα βάρη θα κάνουν τις γυναίκες Arnold. 

Ισχύει! Έτσι νόμιζα κι εγώ αλλά μετά κατάλαβα ότι εν τέλη δεν είναι και τόσο εύκολο να φουσκώσει κάποιος/α οπότε άρχισα να φορτώνω όσα κιλά αντέχω και γουστάρω. Στην τελική άμα δεν παίρνεις παράνομες ουσίες δεν πρόκειται να φτάσεις σε αφύσικα επίπεδα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@yannis27gr, από περιέργεια, είχες πει νομίζω πριν λίγο καιρό ότι η μέγιστη πρωτεΐνη σου είναι σχετικά χαμηλά με βάση τις επικρατούσες απόψεις ή θυμάμαι λάθος; Μετράς ακόμη;

Σε άλλα νέα, φίλοι μου introverts, πόσο εύκολο σας ήταν να αλλάξετε γυμναστήριο όταν χρειάστηκε; Μου έχει δημιουργήσει έως και άγχος αυτή η φάση. Ξέρω, είμαι μεγάλο κορίτσι και θα έπρεπε να το παίρνω πιο χαλαρά, αλλά δεν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Toxo <3 lover said:

 

Σε άλλα νέα, φίλοι μου introverts, πόσο εύκολο σας ήταν να αλλάξετε γυμναστήριο όταν χρειάστηκε; Μου έχει δημιουργήσει έως και άγχος αυτή η φάση. Ξέρω, είμαι μεγάλο κορίτσι και θα έπρεπε να το παίρνω πιο χαλαρά, αλλά δεν. 

μα κανενα θεμα.παλια ειδικα ειχα σαν gold card να πηγαινω σε οποιο gym ηθελα απο joe weider και δοκιμαζα και αλλα.επισης λογω διαφορων γεγονοτων πηγα σε διαφορα.ζωγραφου μελισσια που εγινε social arena και μετα java.τωρα planet fitness. επισης ειχα παει και ηρακλειο και ηλιουπολη.δεν μου εκανε διαφορα.

α.ναι δεν ειμαι ο πιο κοινωνικος τυπος β.δεν πηγαινα ομαδικα για να δω αλλαγη.γ.δεν μιλαω με κοσμο στο gym για να καταλαβω αλλαγη.ακομα και crossfit πηγα που εχει διαφορετικους εκπαιδευτες καθε φορα αλλα δεν με νοιαζε.μιλουσα οσο επρεπε να μιλησω.απλα το ατομο αλλαζε.στο μυαλο ειναι.απλα ναι ειμαι πολλες φορες ευκολα προσαρμοστικος. ελπιζω να βοηθησα.:) μια ιδεα ειναι.go for it. η παρεα μου στο gym ειναι το mp3. δεν με ενοχλει ουτε.με πειραζει το ποιοι θα ειναι γυρω μου as long δεν φωναζουν πιο πολυ απο οτι ακουγεται το mp3 μου

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα τις rehband αλλα προτείνω να μην γινει online αγορά. 

Εγω online με έβγαζε medium. Τελικα προτίμησα να παω να δοκιμάσω και κατεληξα σε extra small για να εχω το tightness που ήθελα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Toxo <3 lover είπε

@yannis27gr, από περιέργεια, είχες πει νομίζω πριν λίγο καιρό ότι η μέγιστη πρωτεΐνη σου είναι σχετικά χαμηλά με βάση τις επικρατούσες απόψεις ή θυμάμαι λάθος; Μετράς ακόμη;

Σε άλλα νέα, φίλοι μου introverts, πόσο εύκολο σας ήταν να αλλάξετε γυμναστήριο όταν χρειάστηκε; Μου έχει δημιουργήσει έως και άγχος αυτή η φάση. Ξέρω, είμαι μεγάλο κορίτσι και θα έπρεπε να το παίρνω πιο χαλαρά, αλλά δεν. 

Αν σκεφτεσαι το FL το κλιμα ειναι πολυ καλο, οι γυμναστες οτι χρειαστεις διπλα σου και γενικα δεν σε ενοχλει κανεις...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/8/2019 στις 9:08 ΠΜ, yannis27gr είπε

Αφού θέλει η Μαργκαρετ να μιλάμε με εικόνες, ιδού πώς είναι (σε μένα τουλάχιστον) το περίπου 14% body fat:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1307057915_Summer2019.jpg.a9d96faf6fa6a7f699bdcae5844fb544.jpg

Είμαι περίπου +2 μυικά κιλά από πέρισυ το καλοκαίρι. Τίποτα το εντυπωσιακό σε απόλυτους αριθμούς όσον αφορά τη συνολικη μυικότητα αλλά εγώ είμαι ικανοποιημένος με δεδομένο ότι είμαι πια 46 χρονών και ξεκίνησα να γυμνάζομαι μετά τα 40 κι αφού είχα φτάσει 35% body fat και περιφέρεια μέσης 103 εκατοστά :)

Aυτό είναι σώμα 46άρη; Respect! Toν Γενάρη είχα φτάσει 27+% σωματικό λίπος και ξεκίνησα διατροφή με αποτέλεσμα να φτάσω ύστερα από ένα εξάμηνο στο 22, οι μετρήσεις φυσικά με την αμφιβόλου ακρίβειας ζυγαριά του διατροφολόγου που με παρακολουθούσε αλλά το αποτέλεσμα δεδομένης της ζωής που κάνω ήταν εμφανές.

Από Οκτώβρη λογικά θα χαλαρώσουν οι ρυθμοί με τους οποίους δούλευα τα τελευταία 5 χρόνια όπου κάθε βδομάδα έμπαινα τουλάχιστον 2-3 φορές στο αεροπλάνο, μιλάμε χαλαρά για 100+ πτήσεις το χρόνο. Ελπίζω να ξαναπιάσω το σκουός και το μπάσκετ που παράτησα εδώ και μια εξαετία και να βρω ένα πρόγραμμα σε γυμναστήριο που να με εξυπηρετεί. Μιας και πλησιάζω την ηλικία που ξεκίνησες να γυμνάζεσαι έχεις μοιραστεί κάπου το πρόγραμμα που ακολουθούσες;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σπίτι γυμνάζομαι με καλλισθενικές ασκήσεις. Στην υπογραφή μου έχω πρόγραμμα για κάποιον αρχάριο αν θέλεις να κάνεις κάτι αντίστοιχο.

Το σημαντικό σε αυτή την ηλικία, αν και βασικά ισχύει σε κάθε ηλικία αλλά σε μας είναι λίγο πιο έντονο, είναι να ιεραρχήσεις έτσι τη ζωή σου ώστε να βρει αξιόλογο χρόνο για να προπονείσαι 2-4 φορές τη βδομάδα. Απο κει και πέρα, αν είσαι natural και θες να βάλεις μυς, οπλίσου με πολύ υπομονή...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/8/2019 στις 11:29 ΜΜ, Castiel είπε

Καλησπέρα παιδιά

Έχω μπει στο τρυπάκι να κάτσω να ασχοληθώ με τη γυμναστική μετά από αρκετό καιρό απραξίας (6-7 χρόνια) καθώς σταμάτησα μετά από έναν τραυματισμό που είχα. Έπαιζα ποδόσφαιρο σε ακαδημίες και αργότερα σε ομάδες τοπικών μέχρι τα 18 μου. Είμαι 1.85 και αυτή τη στιγμή 80 κιλά και εμπίπτω στην κατηγορία skinny fat. Όσο έπαιζα ποδόσφαιρό δεν ασχολήθηκα ποτέ με βάρη κλπ, και ήμουν αρκετά αδύνατος, πετσί και κόκαλο ουσιαστικά. Τώρα μετά τη φοιτητική ζωή και το σαβούριασμα junk food τόσα χρόνια, έχω μαζέψει λίπος σε κοιλιά και στα πλάγια, σε σημείο να είμαι στα πρόθυρα σωσιβίου, και γενικά έχω ψιλοπαρατήσει τον εαυτό μου, κάτι το οποίο θέλω να αλλάξω άμεσα. Γράφτηκα λοιπόν σε γυμναστήριο και σκέφτομαι να πάρω και κάποια πράγματα για το σπίτι, όπως ένας πάγκος και μονόζυγο (έχω ήδη αλτήρες). Παράλληλα διαβάζω και προσπαθώ να φτιάξω ένα πρόγραμμα διατροφής που θα μπορώ να ακολουθήσω. Στόχος είναι να χάσω το περιττό λίπος και να προσθέσω μυική μάζα. Δεν θέλω να κάνω κάτι τρελό με το σώμα μου, θέλω να φαίνομαι φυσιολογικός και όχι σαν στέκα από μπιλιάρδο. Θα ήθελα να παραθέσω κάποιες απορίες,  και ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον αφιερώσει χρόνο για να μου απαντήσει

1) Αξίζει να πάρω έναν πάγκο για το σπίτι; Σκέφτομαι οτι θα μου λύσει τα χέρια γιατί δεν είμαι και τεράστιος φαν του γυμναστηρίου. Σε συνδυασμό με τους αλτήρες και ίσως και καποια μπάρα αργότερα να με καλύψει σε ένα μεγάλο μέρος για αυτά που θέλω. Ψάχνω κι έχω δει κυρίως τους δημοφιλέστερους πάγκους στο σκρουτζ απο amelia και viking. Αν έχει κάποιος άποψη για κάποιον συγκεκριμένο πάγκο ή κάποια πρόταση θα το εκτιμούσα

2) Ίδια ερώτηση και για μονόζυγο. Σκέφτομαι να τοποθετήσω ένα που να βιδώνει στον τοίχο και θα με ενδιέφερε κι εδώ κάποια δοκιμασμένη λύση. Επίσης, σε τι τεχνικό θα μπορούσα να απευθυνθώ για την εγκατάσταση του;

3) Όσο αφορά τη διατροφή, προσανατολίζομαι στο μαγείρεμα μεγάλων ποσοτήτων 1-2 φορές την εβδομάδα και στην αποθήκευση τους σε ψυγείο ή κατάψυξη ως μεμονωμένα γεύματα. Η μεγάλη μου απορία είναι που μπορώ να βρω κάποια τρόφιμα που δεν βρίσκω στο, δικο μου τουλαχιστον, σουπερ μαρκετ, πχ κινόα, γλυκοπατάτες, μπερις, σπαράγγια κλπ. 

4) Θα ήταν καλό να πάρω μια πρωτείνη τουλάχιστον για τις μέρες που θα γυμνάζομαι, ώστε να συμπληρώνω την καθημερινή πρόσληψη πρωτεινης που θα χρειάζομαι; Αν ναι, ποια θα μπορούσα να πάρω;

5) Που θα μπορούσα να βρω κάποια έτοιμα προγράμματα ασκήσεων; Υπάρχει κάποιος youtuber που θα προτείνατε να παρακολουθήσω, ή κάποιο σαιτ; 

Ξέρω οτι κουράζω και κάνω ερωτήσεις που ίσως έχουν απαντηθεί. Προσπαθώ να διαβάσω ήδη τις προηγούμενες σελίδες και να βρω πράγματα μόνος μου. Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη :)

Η πλειοψηφία αυτων που αγοράζουν όργανα για το σπιτι τα χρησιμοποιούν ως απλωστρες κλπ. Εγώ είχα ένα κλουβί για καθίσματα, πάγκο, ολυμπιακες μπάρες και καμιά 300αρια  κιλά στο σαλόνι, και παρότι τα χρησιμοποιουσα σχεδόν καθημερινά σου λέω πως δεν αξίζει. Κατά πρώτον θα βρωμίσει ο χώρος που θα τα βάλεις. Βγάλε την ιδρωτιλα, όλα αυτά μαζεύουν και σκόνες βρωμιά κλπ. Γίνε φαν του γυμναστηρίου καλύτερα!

Την πρωτεΐνη δεν την παίρνουμε μέρες μέρες. Ή την παίρνουμε είτε δεν. Ούτε σήμερα γυμναστικα θα βάλω δύο σκουπ, αύριο έχω ρεπό θα βάλω ένα.!

Από προγράμματα άλλο τίποτα το δίκτυο. Εγώ προτείνω τους buff dudes στο YouTube

Στις 17/8/2019 στις 11:29 ΜΜ, Castiel είπε

 

 

Επεξ/σία από JcD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, alex_000 είπε

Πηρα τις rehband αλλα προτείνω να μην γινει online αγορά. 

Εγω online με έβγαζε medium. Τελικα προτίμησα να παω να δοκιμάσω και κατεληξα σε extra small για να εχω το tightness που ήθελα

και?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβλεπα αυτό το βίντεο (για όποιον βαριέται να ανοίξει το λινκ, είναι ο Jessie Laico, ένας πιτσιρικάς που δουλεύει με τον Jeff Cavaliere).

Λοιπόν, επειδή είμαι φαν του Τζεφ κι έχω δει άπειρα βίντεο του, έχω παρακολουθήσει ταυτόχρονα την εξέλιξη του πιτσιρικά. Ξεκίνησε skinny έχοντας για προπονητή έναν από τους καλύτερους στον κόσμο, πλήρως εξοπλισμένο γυμναστήριο, το "τέλειο" πρόγραμμα, την "τέλεια" διατροφή, κίνητρο, την "τέλεια" ηλικία, κτλ Και μετά από καμια πενταετία προπονήσεων έχει να επιδείξει πακιστανικούς κοιλιακούς (που λέει κι ο Μαους).

Δηλαδή όση μυικότητα έβαλε αυτός που είναι στα 20+ σε μια πενταετία έβαλα κι εγώ που είμαι 40φεύγα και δεν έχω καμία από τις "ιδανικές" συνθήκες προπόνησης που έχει αυτός. Μου κάνει εντύπωση. Όταν τον παρουσίασε ο Τζεφ είπα "κοίτα να δεις πώς αυτός ο κοκκαλιάρης θα γίνει ντούκι σε κανα δυο χρονάκια". Έχουν περάσει 4-5 κι ακόμα καλαμιά στον κάμπο είναι!

Τελικά το DNA εμάς των κοκαλιάρηδων είναι το μεγαλύτερο εμπόδιο. Σίγουρα μπορούμε να βάλουμε μυς, όλοι μπορούν, αλλά μερικοί χρειαζόμαστε πολύ χρόνο, υπομονή και πείσμα.

Υ.Γ. Αν δεν φοβόταν να λιπώσει λιγάκι νομίζω θα είχε πετύχει μεγαλύτερη μυικότητα.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yannis27gr είπε

Έβλεπα αυτό το βίντεο (για όποιον βαριέται να ανοίξει το λινκ, είναι ο Jessie Laico, ένας πιτσιρικάς που δουλεύει με τον Jeff Cavaliere).

Λοιπόν, επειδή είμαι φαν του Τζεφ κι έχω δει άπειρα βίντεο του, έχω παρακολουθήσει ταυτόχρονα την εξέλιξη του πιτσιρικά. Ξεκίνησε skinny έχοντας για προπονητή έναν από τους καλύτερους στον κόσμο, πλήρως εξοπλισμένο γυμναστήριο, το "τέλειο" πρόγραμμα, την "τέλεια" διατροφή, κίνητρο, την "τέλεια" ηλικία, κτλ Και μετά από καμια πενταετία προπονήσεων έχει να επιδείξει πακιστανικούς κοιλιακούς (που λέει κι ο Μαους).

Δηλαδή όση μυικότητα έβαλε αυτός που είναι στα 20+ σε μια πενταετία έβαλα κι εγώ που είμαι 40φεύγα και δεν έχω καμία από τις "ιδανικές" συνθήκες προπόνησης που έχει αυτός. Μου κάνει εντύπωση. Όταν τον παρουσίασε ο Τζεφ είπα "κοίτα να δεις πώς αυτός ο κοκκαλιάρης θα γίνει ντούκι σε κανα δυο χρονάκια". Έχουν περάσει 4-5 κι ακόμα καλαμιά στον κάμπο είναι!

Τελικά το DNA εμάς των κοκαλιάρηδων είναι το μεγαλύτερο εμπόδιο. Σίγουρα μπορούμε να βάλουμε μυς, όλοι μπορούν, αλλά μερικοί χρειαζόμαστε πολύ χρόνο, υπομονή και πείσμα.

Υ.Γ. Αν δεν φοβόταν να λιπώσει λιγάκι νομίζω θα είχε πετύχει μεγαλύτερη μυικότητα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη έβλεπα ένα βιντεακι πως δεν έχει το σωστό κίνητρο και πως στην αρχή που άρχισε να το συνεργάζεται με τον Τζεφ ενώ είχε ελεύθερη πρόσβαση στο γυμναστήριο δεν έμπαινε μέσα. μπορεί ακόμα να συμβαίνει αυτό. επίσης όπως είπες ο Τζεφ 'διδάσκει' το lean muscle mass οπότε είναι πιο δύσκολο να ανέβει κιλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...