Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #2


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Spect~ είπε

Μια αλήθεια, όσο και αν σας (σου) φαίνεται περίεργο. 

Θα το δω, δεν υπάρχει αμφιβολία. Εχεις κάποιο τέτοιο πλάνο διατροφής να δούμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όχι πάλι με τους χορτοφάγους πρωταθλητές. (που δεν είναι κιόλας)

Ειδικά vegan διατροφή χωρίς εξετάσεις αίματος και χωρίς Internet δεν υφίσταται.

Το πιθανότερο για όλους αυτούς που βλέπουμε είναι να έχουν βελτιωθεί τα αναβολικά για κάποιον που είναι vegan, πέραν του ότι κάποιοι είναι outliers.  

Εμένα με εντυπωσιάζει πως όλοι αυτοί οι χρήστες βγαίνουν και διαφημίζουν τη διατροφή τους. 

9 ώρες πριν, yannis27gr είπε

Έβλεπα αυτό το βίντεο (για όποιον βαριέται να ανοίξει το λινκ, είναι ο Jessie Laico, ένας πιτσιρικάς που δουλεύει με τον Jeff Cavaliere).

Λοιπόν, επειδή είμαι φαν του Τζεφ κι έχω δει άπειρα βίντεο του, έχω παρακολουθήσει ταυτόχρονα την εξέλιξη του πιτσιρικά. Ξεκίνησε skinny έχοντας για προπονητή έναν από τους καλύτερους στον κόσμο, πλήρως εξοπλισμένο γυμναστήριο, το "τέλειο" πρόγραμμα, την "τέλεια" διατροφή, κίνητρο, την "τέλεια" ηλικία, κτλ Και μετά από καμια πενταετία προπονήσεων έχει να επιδείξει πακιστανικούς κοιλιακούς (που λέει κι ο Μαους).

Δηλαδή όση μυικότητα έβαλε αυτός που είναι στα 20+ σε μια πενταετία έβαλα κι εγώ που είμαι 40φεύγα και δεν έχω καμία από τις "ιδανικές" συνθήκες προπόνησης που έχει αυτός. Μου κάνει εντύπωση. Όταν τον παρουσίασε ο Τζεφ είπα "κοίτα να δεις πώς αυτός ο κοκκαλιάρης θα γίνει ντούκι σε κανα δυο χρονάκια". Έχουν περάσει 4-5 κι ακόμα καλαμιά στον κάμπο είναι!

Τελικά το DNA εμάς των κοκαλιάρηδων είναι το μεγαλύτερο εμπόδιο. Σίγουρα μπορούμε να βάλουμε μυς, όλοι μπορούν, αλλά μερικοί χρειαζόμαστε πολύ χρόνο, υπομονή και πείσμα.

Υ.Γ. Αν δεν φοβόταν να λιπώσει λιγάκι νομίζω θα είχε πετύχει μεγαλύτερη μυικότητα.

Αφού δεν ήθελε να πάρει κανένα κιλό , καλά να πάθει. Προσωπικά πεταμένα λεφτά και ο Jeff δεν είναι φτηνός. 

Δες Omar Isuf που ξεκινάει τον ίδιο καιρό περίπου, που έχει φτάσει και με εγχείρηση σε δίσκους στο ενδιάμεσο.

Επεξ/σία από Dakonblackblade
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
14 λεπτά πριν, Dakonblackblade είπε

όχι πάλι με τους χορτοφάγους πρωταθλητές. (που δεν είναι κιόλας)

Ειδικά vegan διατροφή χωρίς εξετάσεις αίματος και χωρίς Internet δεν υφίσταται.

Το πιθανότερο για όλους αυτούς που βλέπουμε είναι να έχουν βελτιωθεί τα αναβολικά για κάποιον που είναι vegan, πέραν του ότι κάποιοι είναι outliers.  

Εμένα με εντυπωσιάζει πως όλοι αυτοί οι χρήστες βγαίνουν και διαφημίζουν τη διατροφή τους. 

Αφού δεν ήθελε να πάρει κανένα κιλό , καλά να πάθει. Προσωπικά πεταμένα λεφτά και ο Jeff δεν είναι φτηνός. 

Δες Omar Isuf που ξεκινάει τον ίδιο καιρό περίπου, που έχει φτάσει και με εγχείρηση σε δίσκους στο ενδιάμεσο.

Γιατι η κανονική διατροφή χωρίς εξετάσεις υφίσταται; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω κανέναν παμφάγο να πηγαίνει για εξετάσεις αίματος μόνο και μόνο για τη διατροφή του. 

 

Επεξ/σία από Dakonblackblade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, Dakonblackblade είπε

Δεν ξέρω κανέναν παμφάγο να πηγαίνει για εξετάσεις αίματος μόνο και μόνο για τη διατροφή του. 

 

Ναι γιατί θεωρούν ότι επειδή τρώνε απο όλα ότι είναι καλυμμένοι μέχρι που αρχίζουν τα παρατράγουδα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κρατήσουν το βάρος τους σωστά και ασκούνται, δεν έχουν να ασχοληθούν παραπέρα με τη διατροφή τους. Αν σε ένα βήγκαν κάνεις τα ίδια , πρέπει να είναι προσεκτικός στους συνδυασμούς τροφών και τα ιχνοστοιχεία , τουλάχιστον.

Η βήγκαν διατροφή είναι προιόν της τελευταίας 10ετίας. Ούτε καν γνωρίζουμε τα μακροπρόθεσμα αποτελέσματά της και βεβαίως αν δεν υπήρχε το Internet να βρίσκουν εφάνταστες συνταγές για να συμπληρώσουν αμινοξέα και ιχνοστοιχεία (κάτι για το οποίο οι περισσότεροι χρησιμοποιούν συμπληρώματα τις περισσότερες φορές)  , θα είχαμε ακόμα λιγότερους .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημαντικό είναι να γίνονται οι σωστές εξετάσεις αίματος. Θες να αλλάξεις διατροφή; ΟΚ. Κάνε μια εξέταση αίματος πριν ξεκινήσεις μετρώντας τα επίπεδα βιταμινών στο σώμα και άλλη μια 6 μήνες μετά και δες αν η νέα διατροφή σου καλύπτει τις θρεπτικές ανάγκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dakonblackblade είπε

Δεν ξέρω κανέναν παμφάγο να πηγαίνει για εξετάσεις αίματος μόνο και μόνο για τη διατροφή του. 

 

δινω το παρον ως παμφαγος που κανει εξετασεις αιματος για να ελεγξω βιταμινες ιχνοστοιχεια κτλ. Μπορεις να τρως τερμα ισορροπημενα και παλι να εχεις ελλειψεις οπως εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, evabb είπε

δινω το παρον ως παμφαγος που κανει εξετασεις αιματος για να ελεγξω βιταμινες ιχνοστοιχεια κτλ. Μπορεις να τρως τερμα ισορροπημενα και παλι να εχεις ελλειψεις οπως εγω.

Σε ποιες βιταμίνες και ιχνοστοιχεία παρουσιάζεις συνήθως τις ελλείψεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, Dakonblackblade είπε

Αν κρατήσουν το βάρος τους σωστά και ασκούνται, δεν έχουν να ασχοληθούν παραπέρα με τη διατροφή τους. Αν σε ένα βήγκαν κάνεις τα ίδια , πρέπει να είναι προσεκτικός στους συνδυασμούς τροφών και τα ιχνοστοιχεία , τουλάχιστον.

Η βήγκαν διατροφή είναι προιόν της τελευταίας 10ετίας. Ούτε καν γνωρίζουμε τα μακροπρόθεσμα αποτελέσματά της και βεβαίως αν δεν υπήρχε το Internet να βρίσκουν εφάνταστες συνταγές για να συμπληρώσουν αμινοξέα και ιχνοστοιχεία (κάτι για το οποίο οι περισσότεροι χρησιμοποιούν συμπληρώματα τις περισσότερες φορές)  , θα είχαμε ακόμα λιγότερους .

Άλλο χορτοφάγος άλλο βιγκαν. Ο δεύτερος μόνο έλλειψη σε β12 θα έχει θέμα το όποιο λύνεται είτε με βιταμίνες είτε με τροφές πλούσιες σε β12. 

Τώρα είτε χορτοφάγος είτε παμφάγος είναι το ίδιο πράγμα αν δεν ξέρεις να τρως. Πόσο μάλιστα σε αγωνιστικό επίπεδο που παίζει μόνο ρύζι κοτόπουλο ψάρι αυγό και πατάτα 

Δεν μιλάω για περιπτώσεις που έχουν πρόβλημα και έχουν έτσι και αλλιώς έλλειψη σε κάτι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ στο video γιατί άκουσα plant-based diet και όχι τις αηδίες φιλοσοφίες περί χορτοφαγίας? έχω την εντύπωση πως και η μεσογειακή διατροφή θεωρείται plant-based διατροφή...

Επεξ/σία από pananton
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Plant based diet σημαίνει ότι τρέφεσαι με λαχανικά, φρούτα, όσπρια και δημητριακά ολικής. Αποκλειστικά. Ούτε συσκευασμένες μλκιες όπως πατατάκια (που η βιγκαν διατροφή επιτρέπει) αλλά φυσικά ούτε κρέας, ψάρι, γαλακτοκομικά, αυγά, ούτε καν μέλι. Η μεσογειακή διατροφή σίγουρα δεν είναι plant based.

Και δεν είναι μόνο η Β12 που λέει ο Στέφανος. Μπορεί να υπάρξει έλλειψη και σε άλλες βιταμίνες. Η οποία φυσικά μπορεί να υπάρξει και σε παμφάγους που δεν κάνουν τη βέλτιστη διατροφή για το δικό τους DNA (eva μ ακούς; :) )

Επεξ/σία από yannis27gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yannis27gr είπε

Plant based diet σημαίνει ότι τρέφεσαι με λαχανικά, φρούτα, όσπρια και δημητριακά ολικής. Αποκλειστικά. Ούτε συσκευασμένες μλκιες όπως πατατάκια (που η βιγκαν διατροφή επιτρέπει) αλλά φυσικά ούτε κρέας, ψάρι, γαλακτοκομικά, αυγά, ούτε καν μέλι. Η μεσογειακή διατροφή σίγουρα δεν είναι plant based.

Και δεν είναι μόνο η Β12 που λέει ο Στέφανος. Μπορεί να υπάρξει έλλειψη και σε άλλες βιταμίνες. Η οποία φυσικά μπορεί να υπάρξει και σε παμφάγους που δεν κάνουν τη βέλτιστη διατροφή για το δικό τους DNA (eva μ ακούς; :) )

Άμα το σώμα σου απλώς δεν απορροφά κάποια πράγματα όσο και να του δίνεις θα πάρει μόνο ένα μέρος. Δεν χρειάζομαι συμβουλές για πρόβλημα υγείας που έχω πάνω από μια δεκαετία. 

3 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Σε ποιες βιταμίνες και ιχνοστοιχεία παρουσιάζεις συνήθως τις ελλείψεις;

Σίδηρο και βιταμίνη D και πρόσφατα και το μαγνήσιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίδηρο μπορείς να παίρνεις φυτικό. 20mg μαζί με ένα χάπι 1000 βιταμίνη C για καλύτερη απορρόφηση (έτσι κάνω εγώ, 3 φορές τη βδομάδα και έλυσα το δικό μου αντίστοιχο πρόβλημα).

Βιταμίνη D φτιάχνει το σώμα σου μέσω του ήλιου. Φρόντισε να σε βλέπει ο ήλιος αρκετά (το καλοκαίρι νωρίς το πρωί ή αργά το απόγευμα).

Εύα, Ελλάδα μένεις ή εξωτερικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...